Atrakcje turystyczne

Zamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Zamek Neuschwanstein znajduje się w Bawarii, blisko granicy z Austrią. Ta zjawiskowa budowla, odwiedzana corocznie przez ponad milion turystów, nie bez powodu przypomina baśniowe zamki Disney’a, choć w zasadzie powinniśmy powiedzieć odwrotnie – to ta znana wytwórnia filmowa wzorowała się właśnie na tym zamku, tworząc swoje charakterystyczne intro oraz powielając go w Disneylandach.

Zamek Neuschwanstein

Historia zamku Neuschwanstein

Budowa zamku związana jest z osobą Ludwika II Wittelsbach (Bawarskiego), zwanego Ludwikiem Szalonym – samotnika, marzyciela, pacyfisty; jednego z najbardziej charakterystycznych niemieckich władców. W znajdującym się niedaleko zamku Hohenschwangau władca spędził swoje dzieciństwo, z tego względu wybrał właśnie tę okolicę na miejsce swojej budowli. Zamek Neuschwanstein został wybudowany w miejscu, gdzie kiedyś już istniały dawne obiekty obronne – w momencie budowy wszelkie ich pozostałości zostały usunięte.

Obiekt ten miał swoim wyglądem przypominać okazałe średniowieczne zamki. Budowa rozpoczęła się w 1868 roku, pierwsza część pałacu została stworzona już pięć lat później – w tym czasie władca mógł zacząć korzystać z pomieszczeń zamkowych. Pracę nad całym szkieletem ukończono w 1884 roku, pomimo tego, iż wiele pomieszczeń pozostało niewykończonych. Ludwik, budując ten zamek, nie chciał obciążać budżetu kraju, którym rządził, dlatego korzystał wyłącznie z własnych środków i z pożyczek. Skończyło się to dla niego potężnymi długami, a po jego śmierci nowe władze Bawarii nie były zainteresowane wykończeniem zamku.

Wnętrza zamku Neuschwanstein

Na trzecim i czwartym piętrze zlokalizowane zostały apartamenty królewskie oraz pomieszczenia dla służby. Drugie piętro przystosowano dopiero po śmierci króla – aktualnie znajduje się tam restauracja oraz sala, w której puszczany jest film o historii władcy. Na pierwszym piętrze z kolei umieszczono zamkową kuchnię. Zamek został udostępniony dla zwiedzających już w kilka tygodni po śmierci Ludwika Szalonego, wbrew jego woli.

Zobacz teżPałac Linderhof w Niemczech

Aranżacja pałacu przypomina bajkowy styl – na ścianach widnieją freski nawiązujące do średniowiecznych legend oraz nordyckich motywów. Najbardziej okazała jest Sala Śpiewaków, gdzie motywem przewodnim stała się saga o Parsifalu oraz Świętym Graalu. Kolejną dużą salą jest Sala Tronowa, bazująca na bizantyjskich kościołach. Zauważyć w niej można postacie świętych, dwunastu apostołów, Chrystusa czy dawnych władców. Zamieszczono w niej również symbole nawiązujące do przedchrześcijańskich królestw – pomieszczenie to jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych na całym zamku, jest więc niezwykle okazałe.

Sypialnię władcy ozdobiono freskami i neogotyckim łóżkiem. W pokojach króluje kolor niebieski i motyw łabędzia. Pomieszczenia dla służby różnią się od tych pochodzących ze średniowiecza, gdyż są od nich i wiele lepiej wyposażone.

Zobacz teżZamek Książ i jego tajemnice

W swoim pokoju Ludwik miał do dyspozycji miejsce do czytania, dodatkowo mógł korzystać ze sztucznej groty z doskonałym punktem widokowym. Elementem charakterystycznym są takie wynalazki jak telefon, które wyraźnie odstają od średniowiecznego wyposażenia komnat.

Jak dotrzeć pod bramę zamku Neuschwanstein?

  1. Pod bramę można dotrzeć pieszo, wchodząc pod górę przez ok. 30 minut (w zależności od naszego tempa).
  2. Drugą możliwością jest wybranie wozu ciągniętego przez konie – jedzie on po tej samej drodze, która udostępniona jest pieszym.
  3. Skorzystać można także z autobusu, który zatrzymuje się tuż obok zamku.

Bilet wstępu można zakupić w Centrum Biletowym, zwiedzanie odbywa się w wyznaczonych godzinach, po zamku oprowadza przewodnik. Bilety warto wcześniej zarezerwować, udając się na stronę internetową zamku, po czym wystarczy odebrać je w kasie.

Prace konserwatorskie na zamku Neuschwanstein

Ogromna liczba odwiedzających, sięgająca w szczycie sezonu 10 tys. osób dziennie, stanowi poważny problem dla zamkowych pomieszczeń – z powodu wilgoci niszczeją cenne tkaniny oraz farby, którymi są wymalowane ornamenty na ścianach. Z tego względu zdecydowano się na zamontowanie nowego systemu wentylacyjnego, który skutecznie wychwyci wilgoć i zapewni odpowiednie warunki dla obiektu. Konserwatorzy nie musieli ingerować w konstrukcję zamku, ponieważ udało im się skorzystać z zabytkowych rur, którymi poprowadzili instalację. Wszelkie prace konserwatorskie, te wykonywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zamku mają potrwać do końca 2022 roku.

Aktualnie zamek Neuschwanstein jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w całej Europie. Z tego względu, aby móc zwiedzić jego wnętrze trzeba czekać w długich kolejkach.

Przychody uzyskiwane z odwiedzin turystów są o wiele wyższe niż suma pieniędzy przeznaczona na wybudowanie tego obiektu. Dzięki wyznaczeniu szlaków i wybudowaniu puntów widokowych można podziwiać nie tylko urok zamku, ale także krajobraz jego otoczenia. W efekcie dzieło Ludwika II Bawarskiego, uznawanego za życia za szaleńca, przynosi dziś Bawarii ogromne korzyści.