Atrakcje turystyczne

Zamek Neuschwanstein – bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Zamek Neuschwanstein (niem. Schloss Neuschwanstein) znajduje się w Bawarii, blisko granicy z Austrią. Ta zjawiskowa budowla, odwiedzana corocznie przez ponad milion turystów, nie bez powodu przypomina baśniowe zamki Disneya, choć w zasadzie powinniśmy powiedzieć odwrotnie – to ta znana wytwórnia filmowa prawdopodobnie wzorowała się właśnie na tym zamku, tworząc swoje charakterystyczne intro oraz powielając go w Disneylandach.

zamek Neuschwanstein

Zamek marzeń króla Ludwika II

Budowa zamku Neuschwanstein związana jest z osobą Ludwika II Wittelsbach (Bawarskiego), zwanego Ludwikiem Szalonym – samotnika, marzyciela, pacyfisty; jednego z najbardziej charakterystycznych niemieckich władców. W znajdującym się niedaleko zamku Hohenschwangau władca spędził swoje dzieciństwo, z tego względu wybrał właśnie tę okolicę na miejsce swojej budowli. Zamek Neuschwanstein został wybudowany w miejscu, gdzie kiedyś już istniały dawne obiekty obronne – w momencie budowy wszelkie ich pozostałości zostały usunięte.

Obiekt ten miał swoim wyglądem przypominać okazałe średniowieczne zamki. Budowa rozpoczęła się w 1868 roku, pierwsza część pałacu została stworzona już pięć lat później – w tym czasie władca mógł zacząć korzystać z pomieszczeń zamkowych. Pracę nad konstrukcją ukończono w 1884 roku, jednak wiele pomieszczeń pozostało niewykończonych.

Ludwik, budując ten zamek, nie chciał obciążać budżetu kraju, którym rządził, dlatego korzystał wyłącznie z własnych środków i z pożyczek. Skończyło się to dla niego potężnymi długami, a po jego śmierci nowe władze Bawarii nie były zainteresowane wykończeniem zamku.

Zobacz teżPałac Linderhof w Niemczech

Ludwik II był mocno zaangażowany w projektowanie zamku, osobiście akceptował każdą zmianę w projekcie, inicjował zmiany i kierował pracą architektów. W efekcie uznaje się dziś, że to właśnie król i jego wyobraźnia ukształtowały ten zamek.

Wpływ twórczości Ryszarda Wagnera na kształt zamku

Twórczość tego niemieckiego kompozytora, jednego z najwybitniejszych twórców dramatu muzycznego miała istotny wpływ na kształt zamku Neuschwanstein. Ludwik II był wielbicielem muzycznych baśni Wagnera, a część budynków wchodzących w skład zamku odwzorowuje teatralne adaptacje tych utworów. Przykład stanowić może budynek dla mężczyzn – znajdująca się w nim sala z kominkiem nawiązuje do drugiego aktu opery Lohengrin, gdzie jeden z aktów rozgrywa się w takiej właśnie scenerii.

Wnętrza zamku Neuschwanstein

Na trzecim i czwartym piętrze zlokalizowane zostały apartamenty królewskie oraz pomieszczenia dla służby. Drugie piętro przystosowano dopiero po śmierci króla – aktualnie znajduje się tam restauracja oraz sala, w której puszczany jest film o historii władcy. Na pierwszym piętrze z kolei umieszczono zamkową kuchnię. Wbrew woli króla Ludwika II, zamek udostępniono dla zwiedzających już w kilka tygodni po jego śmierci.

Aranżacja pałacu przypomina bajkowy styl – na ścianach widnieją freski nawiązujące do średniowiecznych legend oraz nordyckich motywów. Najbardziej okazała jest Sala Śpiewaków, gdzie motywem przewodnim stała się saga o Parsifalu oraz Świętym Graalu. Kolejną dużą salą jest Sala Tronowa, bazująca na bizantyjskich kościołach. Zauważyć w niej można postacie świętych, dwunastu apostołów, Chrystusa czy dawnych władców. Zamieszczono w niej również symbole nawiązujące do przedchrześcijańskich królestw – pomieszczenie to jest jednym z najbardziej reprezentacyjnych na całym zamku Neuschwanstein, jest więc niezwykle okazałe.

Sypialnię władcy ozdobiono freskami i neogotyckim łóżkiem. W pokojach króluje kolor niebieski i motyw łabędzia. Pomieszczenia dla służby różnią się od tych pochodzących ze średniowiecza, gdyż są od nich i wiele lepiej wyposażone.

Zobacz teżZamek Książ i jego tajemnice

W swoim pokoju Ludwik miał do dyspozycji miejsce do czytania, dodatkowo mógł korzystać ze sztucznej groty z doskonałym punktem widokowym. Elementem charakterystycznym są takie wynalazki jak telefon, które wyraźnie odstają od średniowiecznego wyposażenia komnat.

Zwiedzanie zamku Neuschwanstein

Bilet wstępu można zakupić w Centrum Biletowym, zwiedzanie odbywa się w wyznaczonych godzinach, po zamku oprowadza przewodnik. Bilety warto wcześniej zarezerwować, udając się na stronę internetową zamku Neuschwanstein, po czym wystarczy odebrać je w kasie.

Pod bramę można dotrzeć pieszo, wchodząc pod górę przez ok. 30 minut (w zależności od naszego tempa). Drugą możliwością jest wybranie wozu ciągniętego przez konie – jedzie on po tej samej drodze, która udostępniona jest pieszym. Skorzystać można także z autobusu, który zatrzymuje się tuż obok zamku Neuschwanstein.

Aktualnie zamek Neuschwanstein jest jednym z najczęściej odwiedzanych zamków w całej Europie. Z tego względu, aby móc zwiedzić jego wnętrze trzeba czekać w długich kolejkach.

Uwaga na prace konserwatorskie

Ogromna liczba odwiedzających, sięgająca w szczycie sezonu 10 tys. osób dziennie, stanowi poważny problem dla zamkowych pomieszczeń – z powodu wilgoci niszczeją cenne tkaniny oraz farby, którymi są wymalowane ornamenty na ścianach.

Z tego względu zdecydowano się na zamontowanie nowego systemu wentylacyjnego, który skutecznie wychwyci wilgoć i zapewni odpowiednie warunki dla obiektu. Konserwatorzy nie musieli ingerować w konstrukcję zamku, ponieważ udało im się skorzystać z zabytkowych rur, którymi poprowadzili instalację.

Wszelkie prace konserwatorskie, te wykonywane zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz zamku Neuschwanstein mają potrwać do końca 2022 roku.

Zamek Neuschwanstein – bawarski magnes na turystów

Przychody uzyskiwane z odwiedzin turystów są o wiele wyższe niż suma pieniędzy przeznaczona na wybudowanie tego obiektu. Dzięki wyznaczeniu szlaków i wybudowaniu puntów widokowych można podziwiać nie tylko urok zamku Neuschwanstein, ale także krajobraz jego otoczenia. W efekcie dzieło króla Ludwika II, uznawanego za życia za szaleńca, przynosi dziś południowej Bawarii ogromne korzyści.