Atrakcje turystyczne

Zamek Książ i jego tajemnice

Szukając ciekawych propozycji na spędzenie wolnego czasu, warto zwrócić uwagę na rodzime skarby turystyczne. Zamek Książ jest na pewno jednym z nich. Kompleks ogrodów, znakomita architektura oraz malownicze położenie od lat przyciągają turystów. Jak jednak zaplanować wycieczkę w taki sposób, żeby wyciągnąć z niej więcej niż „zwykły” gość?

Zamek Książ

Oczywiście każdy ma swoje potrzeby. Nie ma nic niedobrego w standardowym zwiedzaniu, ale dlaczego mielibyśmy odmówić sobie dodatkowego dreszczyku emocji? Historia kryjąca się za murami zamku wręcz zachęca do popatrzenia na obiekt z innej perspektywy.

Historia Zamku Książ

Budowla została postawiona w miejscu dawnego grodu drewnianego w 1288 roku, za poleceniem Bolka I Surowego. Zamek rozbudowywano na przestrzeni lat, zależnie od zapotrzebowania często zmieniających się właścicieli. Ostatecznie Zamek Książ został przejęty przez rodzinę Hochbergów w 1509 roku.

Obiekt podczas licznych wojen był plądrowany i niszczony. W końcu przebudowano go w stylu barokowym. Pojawiły się tarasy ogrodowe, biblioteka pałacowa, stajnia i masztalarnia. Na początku XX wieku zmodernizowano tarasy z fontannami, postawiono eklektyczną fasadę z dwoma wieżami i wybudowano palmiarnię w Lubiechowie (dziś tereny Wałbrzycha). Rodzina Hochbergów tym czasie doczekała się tytułu książęcego. Cieszyła się szacunkiem oraz przyjaźnią największych osobistości. W murach Zamku Książ gościli Winston Churchill, car Mikołaj I Pawłowicz i Izabela Czartoryska. Wraz z nadchodzącą II wojną światową pogorszyła się sytuacja finansowa rodziny. W 1939 roku zamek został przejęty przez III rzeszę.

Zobacz teżPałac w Carskim Siole – z wizytą w letniej rezydencji carów

Tajemnice ukryte w podziemiach

W tym momencie zaczyna się druga, dużo bardziej zagadkowa, część historii zamku. Obiekt został włączony do projektu „Riese”. Istnieją sprzeczne opinie dotyczące celu tego przedsięwzięcia – mówi się, że planowano tam przenieść przemysł zbrojeniowy, ale bardziej prawdopodobną wersją było prowadzenie prac nad bombą atomową.

Głównym polem działań górniczo-budowlanych były Góry Sowie. Wydrążono w nich wielopoziomowe tunele, liczne hangary i poprowadzono linie transportowe dla kolei wąskotorowych. Wykorzystywano najnowocześniejsze techniki architektoniczne. Zaciągnięto do pracy więźniów lokalnych obozów „Arbeitslager Riese” i „Gross Rosen”. Punktem centralnym największego przedsięwzięcia budowlanego III rzeszy był właśnie Zamek Książ.

Przygotowywano tam pokoje dla samego Fuhrera. W środku mieściło się centrum dowodzenia. Pod obiektem tworzono szyby windowe, schrony i system szybkiej komunikacji. Wraz ze zbliżającą się nieuchronnie porażką, niemieccy żołnierze z dnia na dzień opuścili plac budowy, nigdy nie kończąc tego projektu. Pozostawili po sobie wiele niedopowiedzeń i niewyjaśnionych tajemnic. Najpopularniejsze z nich to złoty pociąg i słynna bursztynowa komnata.

Zwiedzanie Zamku Książ

Kiedy najlepiej wybrać się do Zamku Książ i na jakie dodatkowe atrakcje możemy liczyć w okolicy? Idealny wydaje się okres od końca maja do początku lipca. Sezon na wycieczki dopiero się rozpoczyna, unikniemy więc tłoku. Kwitnące rośliny, rześkie powietrze i trochę niższe temperatury także będą sprzyjać w zwiedzaniu. Osoby podróżujące mogą zrobić sobie miły przystanek w Wałbrzychu. Miasto to cieszy oczy turystów zabytkową zabudową, samo również może pochwalić się bogatą i ciekawą historią.

Zobacz teżZamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Pusty żołądek możemy napełnić w licznych restauracjach znajdujących się w okolicy. Nieopodal znajdziemy także parking, gdzie możemy bezpiecznie zostawić swój środek transportu. Po posiłku warto wybrać się na spacer po zabytkowym rynku i zatrzymać w lokalnej kawiarni.

Fanów pięknych widoków zachwyci wizyta w Parku Sobieskiego – rozpościera się stamtąd piękna panorama miasta. Warto odwiedzić także wybudowaną przed I wojną światową Palmiarnię. Obiekt znajduje się przy ulicy Wrocławskiej 158, godziny otwarcia są bardzo dogodne. W tygodniu zobaczymy wspaniałe okazy roślin od 10.00 do 18.00, a w weekendy od 10.00 do 19.00. Jest to także dobry punkt startowy do wyruszenia do Zamku Książ – głównego celu wycieczki.

Zamek Książ oferuje bogaty pakiet dla odwiedzających. Obok zwykłego trybu oprowadzania turystów, możemy znaleźć propozycję zwiedzania nocnego. W 2018 roku otwarto, pełne tajemnic, podziemia. Charakterystyczny zapach korytarzy i wyświetlane filmy tematyczne udanie pobudzą naszą wyobraźnię. Następnie skierujmy nasze kroki do lokalnej stajni i pięknego ogrodu z rododendronami. Na miejscu spotkamy się także ze zróżnicowaną ofertą kulturalną – licznymi wystawami i koncertami. Najdroższy bilet kosztuje 55 zł, przewidziano jednak pakiet wejść ulgowych o które można zapytać obsługę.

Zamek w Książu góruje nad resztą krajobrazu. Z wielu miejsc rozpościera się piękny widok na otaczający go Książański Park Krajobrazowy. Warto zajrzeć i tam. Możemy skorzystać z licznych szlaków turystycznych. Zobaczymy na nich ponad 200 gatunków roślin, w tym 17 pomników natury (jak Cis Bolko) i piękne lipowe i kasztanowe aleje. Warto przystanąć o zachodzie słońca na jednym z punktów widokowych i z przyjemnością popatrzeć na majestatyczny Zamek.