Atrakcje turystyczne

Zamek Bolków na Dolnym Śląsku

W województwie dolnośląskim pełno jest zamków i pałaców, świadczących o bogatej historii tego regionu. Jednym z ciekawszych obiektów jest Zamek Bolków – miejsce, które każdy wielbiciel średniowiecznej architektury powinen odwiedzić.

Zamek Bolków

Zamek Bolków zajmuje powierzchnię 7600 m2. Jego budowa rozpoczęła się w 1277 r. i trwała 16 lat. Od tego czasu Bolkoburg, jak nazywa się z niemieckiego ten wyżynny zamek wznosi się dumnie w Bolkowie. W międzyczasie przeszedł kilka remontów w latach: 1301-1368, 1539-1540, w 1715 oraz 1922.

Jego pierwszym właścicielem był Bolesław II Rogatka, książę legnicki, na którego polecenie został zbudowany. Dzieło ojca ulepszył jego syn, Bolek I Surowy, który rozbudował szereg warowni, strzegących przejścia z Czech na Śląsk. Z czasem Zamek Bolków został bardziej rozbudowany oraz powiększony, a forteca została połączona z miejskimi fortyfikacjami.

Zobacz teżZamek Książ i jego tajemnice

W czasie całej swojej historii niejednokrotnie przechodził z rąk do rąk kolejnych jego rezydentów. Właścicielami Zamku Bolków byli: królowie czescy, Matthias von Logau, ród Zedltiz, cystersi z Krzeszowa, rycerz Hans von Tschirnhaus czy wrocławski biskup.

Zamek Bolków – przykład architektury gotyku

Zamek Bolków to reprezentant stylu gotyckiego w architekturze. Został wybudowany na planie nieregularnym i przypomina kształtem wrzeciono. Brama do zamku znajduje się od strony północno-zachodniej i prowadzi do wewnętrznego dziedzińca. Od strony północnej znajduje się dziedziniec zewnętrzny. W budowli znajduje się jeszcze trzeci dziedziniec, nazwany „wielkim”.

Elementem architektury Zamku Bolków, który wyróżnia się najbardziej, jest wieża z dziobem, do której prowadził most zwodzony. Wieża ma 25 metrów wysokości i jest nazywana „wieżą głodową”. W jej przyziemiu znajduje się loch głodowy, do którego zrzucano z góry skazańców. Twierdzę chroniły mury obwodowe, do których z czasem dobudowano ich zewnętrzny pierścień.

Zaletą fortecy, którą wykorzystywano podczas oblężenia, była duża różnica wzniesień. W Europie istnieje kilka innych zamków, które są podobne do niego jak: Zamek Falkenstein w Niemczech, Loches we Francji czy Zamek Strakonice, znajdujący się w Czechach.

Zobacz teżZamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Zamek Bolków w kulturze i sztuce

Zamek Bolków pojawiał się kilkukrotnie w popkulturze, stanowiąc tło i ozdobę, wydarzeń rozgrywających się na ekranie. Możemy go zauważyć w „Wiedźminie”, zarówno w filmie jak i serialu (oba dzieła produkcji polskiej), w „Tajemnicy twierdzy szyfrów”, w książce „Felix, Net i Nika oraz trzecia kuzynka” czy w programie telewizyjnym „Ziarno”.

Na przestrzeni lat narosło wiele mitów i legend, opowiadających o tym miejscu. Według jednej z nich na Zamku Bolków na początku XX wieku znajdowała się jednostka, która nadzorowała okoliczne fabryki. Inna legenda głosi, że w latach, gdy panem zamku był Bolko II, pełnił on funkcję skarbca. Rosjanie wykuli nawet dziurę w wieży, aby znaleźć skarb, nie ma jednak żadnych informacji o tym, czy udało im się coś znaleźć.

Obecnie Zamek Bolków pełni atrakcję turystyczną. Na przełomie lipca i sierpnia odbywa się coroczny festiwal muzyki gotyckiej Castle Party, na który zjeżdżają rzesze fanów tego typu muzyki. Organizowane są tam też różne turnieje rycerskie jak: Turniej Rajców czy Wielki Turniej Rycerski – Świętojańskie spotkania rycerskie.

Wszystkie te czynniki sprawiają, że Zamek Bolków jawi się jako ciekawe miejsce warte obejrzenia, z bogatą historią. Najlepiej przekonać się o tym na własnej skórze i móc na własne oczy ujrzeć ten unikalny zamek.