Regiony

Wyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

Pola lawendy pokrywające znaczną część wyspy Hvar sprawiają, że jest ona uznawana za najpiękniejszą pośród wszystkich największych wysp w całej Chorwacji. Oszałamiający zapach z pewnością stanowi jedną z atrakcji, dla których warto spędzić urlop na Hvarze.

Wyspa Hvar

Nasyciwszy się aromatem wonnych olejków, trzeba zadbać o pokarm dla oczu, którym z pewnością będzie równina rozciągająca się przy najstarszym mieście na wyspie – Stary Grad. Równina ta została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO, z uwagi na krajobraz ukształtowany przez Greków trzy wieki przed naszą erą i pozostający w niemal niezmienionym kształcie aż do dzisiaj.

Zobacz teżDubrownik – jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji

Pełną panoramę wyspy można podziwiać z najwyższego (mierzącego 626 metrów n.p.m.) szczytu Sveti Nicola. Hvar jest idealnym miejscem dla osób poszukujących piękna i spokoju, gdyż wyspa oferuje stosunkowo niewiele miejsc noclegowych, przez co nie spotkamy na niej tłumów turystów.

Wyspa Hvar – gdzie się zatrzymać?

W samej stolicy wyspy – mieście o nazwie Hvar – znajduje się dość szeroka oferta noclegowa, skierowana zarówno dla turystów z zasobniejszym portfelem, jak i dla studentów czy samotnych podróżników. Na całej wyspie trudno jest znaleźć osobę nieporozumiewającą się choćby łamaną angielszczyzną, dlatego praktycznie wszędzie można uzyskać informację na temat dostępnych miejsc noclegowych.

Planując termin przyjazdu, warto rozważyć okres wiosenny lub jesienny. Wyspa Hvar jest jednym z najbardziej słonecznych regionów Chorwacji, dlatego można być pewnym pięknej pogody nie tylko latem.

Co warto zobaczyć na wyspie Hvar?

Wyspa tętniła życiem już pod panowaniem starożytnych Greków. Przechadzając się pośród poletek ogrodzonych kamiennymi murkami, możemy niemal fizycznie poczuć atmosferę ówczesnej Hellady. Historia na szczęście dla turystów oszczędziła wiele zabytkowych budowli i miejsc pochodzących także z innych okresów, takich jak:

  • Katedra Św. Stjepana – położona od wschodniej strony placu miejskiego. W VI wieku stał w tym miejscu wczesnochrześcijański kościół, na którego fundamentach została wzniesiona katedra, zawdzięczając swój wygląd budowniczym z przełomu XVI i XVII wieku,
  • Klasztor franciszkanów, kolejna perła architektoniczna Hvaru. Powstał jako schronienie dla żeglarzy w XV wieku, a obecnie w jego murach znajduje się muzeum starych monet, ksiąg religijnych oraz obrazów,
  • Arsenał, datujący się na XIII wiek obiekt, w którym znajduje się najstarszy teatr publiczny (dostępny dla każdego) w Europie – wybudowany w 1612 roku,
  • Hvarska Twierdza, usytuowana na wzgórzu strzegła miasta Hvar. Twierdza została wzniesiona w XVI wieku, zniszczona częściowo na skutek eksplozji została odrestaurowana w 1579 roku, w latach kolejnych sukcesywnie wzmacniana. Obecnie znajdują się w niej zbiory amfor oraz eksponatów z czasów starożytnych i średniowiecza.

Zwiedzanie wyspy Hvar dla aktywnych

Bliska odległość wyspy Hvar od innych chorwackich wysp sprawia, że kontakt z innymi ośrodkami turystycznymi nie stanowi najmniejszego problemu – w ciągu kilku godzin można przedostać się na sąsiednie wyspy lub stały ląd. Dla osób aktywnych wyspa Hvar będzie świetnym miejscem na spędzenie urlopu – piesze wędrówki, nurkowanie czy zwiedzanie wyspy rowerem to tylko kilka aktywności, które są charakterystyczne dla tego miejsca.

Zobacz teżRiwiera Makarska. Turystyczna perła w koronie Chorwacji

Szczególnie warte polecenia są wszelkie formy zwiedzania bogatego świata podwodnego. Urozmaiconą rzeźbę dna morskiego wzbogaca bogata fauna i flora, a jeśli doda się do tego niezwykłą przejrzystość wody, można odnieść wrażenie, że odkryło się prawdziwy raj na ziemi.

Od wielu lat na wyspie odbywają się cykliczne imprezy z myślą o rozpowszechnianiu historii i kultury tej pięknej krainy pośród turystów:

  • Festiwal lawendy, nie sposób nie uhonorować kwiatów, którym wyspa zawdzięcza swoją cudowną barwę,
  • Rybacka noc odbywająca się na przemian w każdej wyspiarskiej miejscowości, to zabawy przy śpiewie, swojskim jadle i winie trwające do białego rana,
  • Święto wina, które ze względu na klimat zajmuje poczesne miejsce w przemyśle spożywczym Chorwacji; impreza odbywa się w miejscowości Jelsa,
  • Maraton Faros, czyli Międzynarodowe Mistrzostwa Chorwacji w pływaniu na duże odległości;
  • Koncert „Powitanie lata”, uznawany za największą atrakcję artystyczną, którą koniecznie trzeba zobaczyć.

A wszystko to w ramach jednego Hvarskiego letniego festiwalu, jednego z najstarszych festiwali na wybrzeżu Adriatyku.

Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielki obszar i rozbudowaną sieć usług wynajmu samochodów, grzechem byłoby nie poznać całej wyspy Hvar. Szczególna gościnność mieszkańców oraz bogactwo przyrody z pewnością spowodują, że powrót na wyspę będzie jedynie kwestą czasu.