Atrakcje turystyczne

Wodospady Iguazu – brazylijsko-argentyński cud natury

Wodospady Iguazu potrafią wywrzeć na turystach ogromne wrażenie – są po prostu piękne, majestatyczne, potężne. Klimat panujący na miejscu to częste, ale krótkie deszcze, po których błyskawicznie wychyla się słońce, często w towarzystwie tęczy. Temperatura na miejscu potrafi dochodzić nawet do 40 stopni.

wodospady Iguazu

Na granicy Argentyny i Brazylii przebiega diabelska gardziel (Garganta del Diablo). Stanowi ona największą kaskadę wodospadu. Woda w tym miejscu spada z wysokości 82 metrów, czyli większej niż w przypadku wodospadu Niagara. Wodospady Iguazu znajdują się na terenie parku narodowego – aby je zobaczyć należy kupić bilet. Iguazu znajduje się w 80% po stronie Argentyny i w 20% po stronie Brazylii.

Warto dodać, że z wielu, szczególnie okolicznych miejscowości można wykupić gotowe wycieczki na wodospady Iguazu – najczęściej w pakiecie jest transport, wejście do parku, przechowanie rzeczy osobistych czy wyżywienie. To wygodna opcja dla osób, które lubią mieć wszystko zaplanowane i zorganizowane od początku do końca.

Większość hoteli, hosteli czy biur podróży zlokalizowanych na miejscu oferuje tego typu gotowe wycieczki. Jeśli nie do końca wiesz, czy będziesz organizować wypad sam, czy zdecydujesz się na zorganizowaną opcję, nie musisz podejmować decyzji wcześniej. Na miejscu z pewnością znajdziesz coś dla siebie.

Zobacz teżJeziora Plitwickie w Chorwacji – prawdziwy cud natury

Zwiedzanie parku narodowego wodospadów Iguazu

Zwiedzanie można również zorganizować samemu. Ta opcja, jak w przypadku chyba całej Ameryki Południowej, wymaga jednak trochę cierpliwości. Jeśli czeka Cię przekroczenie granicy, nie bądź zaskoczony jeśli spędzisz na niej chwilę czasu. Wysiadając do kontroli paszportowej, Twój bus po prostu odjeżdża. Aby przejechać na teren Argentyny czy Brazylii musisz poczekać na kolejny. Możesz skorzystać z tego samego biletu – wtedy oczekiwanie może być dłuższe (30-60 minut). Jeśli akurat zjawi się bus innego przewoźnika, możesz po prostu kupić nowy bilet.

Ceny nie zrujnują Twojego budżetu. Rozkład funkcjonuje tak jak w większości miejsc – autobus po prostu przyjedzie. Czekając godzinę na kolejny autobus można z ciekawością poobserwować w tym czasie celników, którym zdecydowanie nigdzie się nie spieszy. Życie w tym miejscu biegnie powoli, celnicy delektują się każdym łykiem yerba mate powoli stemplując paszporty kolejnych turystów.

Na terenie parku jest jednak znacznie lepiej. Cała organizacja jest na bardzo wysokim poziomie, a standard przypomina ten, który znajdziemy w podobnych miejscach w Europie. Na miejscu można płacić kartą, są przechowalnie bagażu oraz mapy. Co więcej, bez problemu można dogadać się tam po angielsku.

Wodospady Iguazu – różnice po stronie argentyńskiej i brazylijskiej

Na zwiedzanie wodospadów Iguazu warto zarezerwować dwa dni i zobaczyć je zarówno od strony Argentyny jak i Brazylii. Widoki z każdej ze stron są nieco inne, warte spędzonego tam czasu. Strona brazylijska to przede wszystkim panorama i spacer mostem do Garganta del Daiablo. Z kolei strona argentyńska to widok samej gardzieli diabła z bliska. Ta strona jest bardziej rozbudowana – wodospady możesz zwiedzać wybierając górną bądź dolną ścieżkę.

Zobacz teżWyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

O ile w przypadku Brazylii pół dnia może wystarczyć na zwiedzanie tej strony wodospadów, o tyle w przypadku Argentyny zdecydowanie warto zarezerwować cały dzień. Wodospady Iguazu to popularna atrakcja, dlatego najlepiej rozpocząć wcześnie, aby uniknąć tłumów i zdążyć zobaczyć całość. W rejonach wodospadów pogoda bywa zmienna, mogą się przydać zarówno okulary przeciwsłoneczne jak i kurtka przeciwdeszczowa (ewentualnie parasol, chociaż zwiedzanie z nim może być niewygodne).

Pamiętajmy, że wrażenia i pamiątkowe zdjęcia będą się od siebie różnić. Na forach można znaleźć debaty podróżników na temat tego, która ze stron jest ładniejsza i którą na pewno warto zwiedzić, ale naszym zdaniem Iguazu to cud natury (i jeden z cudów świata) który trzeba zobaczyć w całości.

Zwiedzanie parku narodowego Iguazu jest naprawdę proste i bezpieczne. Wszędzie prowadzą dobrze przygotowane ścieżki, a pobyt można wzbogacić o dodatkowe atrakcje. Tutaj możliwości jest wiele – sesja zdjęciowa, podpłynięcie łódką, czy też lot helikopterem. Wszystko zależy od chęci i oczywiście zasobności portfela.

Iguazu a Niagara – czy można je porównać?

W porównaniu z Niagarą, w Iguazu najbardziej urzeka prosta naturalność. Wodospady są po prostu piękne, nie potrzebują żadnej otoczki i dodatków. Kilkadziesiąt punktów widokowych, most po którym dojdziemy prawie pod sam wodospad, urzekają swoją naturalnością. Sam spacer po parku to nie tylko wodospady – ścieżki wiodą przez leśne zakamarki, w których można spotkać naprawdę ciekawe okazy zwierząt – jaszczurki i małe futrzaki są na każdym kroku. Spotkamy też ciekawe znaki ostrzegające przed tym żeby zwierząt nie karmić. Niestety nie każdy zdaje sobie sprawę, ale słodkie małpki są w stanie w ferworze polowania na zawartość plecaka turystów naprawdę zrobić krzywdę.

Gdzie zatem zorganizować bazę wypadową na wodospady? To zależy od preferencji, bowiem zarówno strona argentyńska i brazylijska oferują wiele noclegów. Ceny w Argentynie są odrobine niższe niż w Brazylii. Właściwie dotyczy to nie tylko kwestii noclegów, ale również wyżywienia czy cen w sklepach. Przy okazji wycieczki po Brazylii, gdy Iguazu to jeden z punktów wypadowych, warto spróbować znaleźć nocleg za granicą, aby mieć porównanie.