Miejscowości

Wenecja – miasto, które trzeba zobaczyć

Wenecja to jedno z najpiękniejszych włoskich miast – wprost kojarzy się z niezwykle malowniczą architekturą i licznymi, romantycznymi kanałami. Każdego roku do Wenecji przyjeżdżają tysiące turystów, dla których podróż ta jest nierzadko spełnieniem marzeń. Co warto zobaczyć w Wenecji? W tym artykule prezentujemy kilka najsłynniejszych atrakcji oraz wskazówki dla osób pragnących odwiedzić to niezwykłe miasto.

Wenecja

Najważniejsze zabytki Wenecji

Bazylika i plac św. Marka

Bazylika św. Marka urosła już dawno temu do rangi symbolu Wenecji. Znajduje się ona na placu, któremu patronuje ten sam Święty. Miejsce to nie bez powodu jest nazywane sercem miasta – to właśnie tutaj odbywały się i odbywają do dziś najważniejsze dla tutejszych mieszkańców wydarzenia.

Plac św. Marka otoczony jest ze wszystkich stron budynkami, które w przeszłości należały do instytucji państwowych, a dziś ich wartość historyczna jest nie do wycenienia. Wśród wszystkich tutejszych budowli rzuca się w oczy wieża pełniąca funkcję dzwonnicy – Campanila. Turyści chętnie korzystają z możliwości wejścia na jej szczyt, skąd rozpościera się wspaniały widok na miasto.

Samej bazylika została wybudowana w stylu bizantyjskim. Jej charakterystycznym elementem są kopuły, które przywodzą na myśl świątynie ze Wschodu. Aby wejść do jej wnętrza najpewniej przyjdzie nam zaczekać w bardzo długiej kolejce, mimo wszystko naprawdę warto się na to zdecydować, gdyż w środku czekają na nas zachwycające rzeźby i zdobienia pamiętające czasy kiedy Wenecja była ekonomiczną potęgą. Co ciekawe, bazylika jest również miejscem pochówku Marka Ewangelisty.

Na uwagę zasługuje także Zegar św. Marka: złoto-niebieska tarcza przyozdobiona znakami zodiaku. Zegar ten umiejscowiony został na renesansowej wieży, która jednak nie należy do najwyższych obiektów na placu.

Bazylika Santa Maria della Salute

Barokowa bazylika mniejsza nazywana w skrócie La Salute wybudowana została w oparciu o dekret z 1630 roku, jako wotum dziękczynne po zakończeniu tragicznej dla Wenecji epidemii dżumy. Bazylika ta usytowana jest nad Kanałem Grande, a w jej wnętrzu znajdują się liczne dzieła sztuki – m.in. obrazy Tycjana czy słynne „Wesele w Kanie Galilejskiej” Jacopo Tintoretto.

Co roku 21 listopada w bazylice La Salute odbywa się procesja dziękczynna za zdrowie miasta, która prowadzi z placu św. Marka przez ustawiany specjalnie na tą okazję pomost pontonowy.

Bazylika Santa Maria Gloriosa dei Frari

Kościół franciszkański umiejscowiony przy Calle del Magazzen w Wenecji założony został w XIII wieku, a przebudowano go w wieku XIV i XV. W krużgankach przyległych to tego kościoła znajdują się bezcenne archiwa państwowe, dokumentujące 1000 lat historii weneckiej. Kościół Frari to największy gotycki kościół w całej Wenecji.

Pałac Dożów

W czasach istnienia Republiki Weneckiej władzę w tym państwie sprawowali dożowie. Byli to najwyżsi urzędnicy, którzy pełnili swój urząd dożywotnio i to właśnie oni przyczynili się do rozkwitu tego miasta. Ich siedzibę stanowił Pałac Dożów, usytuowany przy placu św. Marka.

Obecnie w pałacu znajduje się muzeum, w którym można podziwiać 42 oryginalne kapitele. Turyści chętnie odwiedzają również wnętrza, w których niegdyś mieszkali dożowie. Są one bogato zdobione freskami, spośród których najsłynniejsze to „Apoteoza Wenecji” Paolo Veronesego oraz „Raj” Jacopo Tintoretto. Ponadto, zwiedzający mogą również podziwiać portrety 76 dożów. Jedno z miejsc w poczcie, które powinien zajmować wizerunek Marino Faliero, zostało zasłonięte kirem – wynika to z faktu, iż doża ten spiskował przeciwko Wenecji.

Most Westchnień

Pomimo iż Wenecja kojarzy się z zakochanymi parami przepływającymi gondolami pod malowniczymi mostami, nazwa tego mostu ma zupełnie inne pochodzenie. Otóż prowadzi on z Pałacu Dożów, w którym funkcjonował niegdyś Trybunał Kryminalny, do więzienia. Skazani przechodzili więc po moście, spoglądając po raz ostatni przed odbyciem kary na miasto. Piękno Wenecji wzbudzało w wielu z nich westchnienia, skąd wedle przekazów wzięła się nazwa tejże budowli.

Zobacz teżKolorowa Vernazza nad Morzem Liguryjskim

Canale Grande

Canale Grande do najsłynniejszy z weneckich kanałów. Został on zbudowany w XV wieku w miejscu, w którym najprawdopodobniej w przeszłości płynęła rzeka. Kanał ten prowadzi od Piazzale Roma do Piazetta de San Marco. Łatwo rozpoznać go na mapie, ponieważ ma on kształt litery „S”. Najlepszym sposobem na poznanie wszystkich uroków kanału jest przepłynięcie go gondolą – z tej perspektywy można bowiem najlepiej podziwiać urzekającą architekturę Wenecji.

Most Rialto

Płynąc po Canal Grande turyści z pewnością zauważą rzucający się w oczy Most Rialto, najsłynniejszy spośród czterech tego typu budowli na tej trasie. Obiekt ten cechuje się wysokimi arkadami oraz licznymi sklepikami, które znajdują się na nim. Ze względu na niewielką powierzchnię oraz tłumy turystów jest to najbardziej zatłoczone miejsce w całej Wenecji, z tego też powodu most ten nie jest najbardziej przyjazny dla osób niepełnosprawnych oraz zwiedzających z małymi dziećmi. Najlepszym sposobem na podziwianie Mostu Rialto jest więc spoglądanie na niego z pewnego dystansu, na przykład z płynącej gondoli.

Rejs gondolą i tramwajem wodnym

Nie można sobie wyobrazić wizyty w Wenecji bez rejsu gondolą. Te charakterystyczne łodzie już dawno temu stały się symbolem miasta, a sami Wenecjanie używają ich już od XII wieku. W przeszłości wykorzystywano je przede wszystkim w celach handlowych, obecnie służą jako atrakcja turystyczna.

Co ciekawe, gondole nie są jedynym wodnym środkiem transportu w Wenecji, popularne są bowiem także taksówki oraz tramwaje wodne. Niemniej jednak wszystkie te są dość drogie, przez co wielu turystów zwiedza miasto niespiesznie spacerując po jego malowniczych zakątkach. Urokliwe zaułki nierzadko wolne są od zagranicznych gości, dlatego też mogą zrobić nie mniejsze wrażenie niż słynne na całym świecie zabytki.

Wyspa Murano

Wyspa Murano jest znana na całym świecie głównie za sprawą szkła, które jest tutaj produkowane od czasów starożytnych. Wiele tamtejszych fabryk oferuje turystom możliwość zwiedzania. Po wizycie w takiej manufakturze wszyscy zupełnie inaczej patrzą na szkło – okazuje się bowiem, że proces jego produkcji jest naprawdę fascynujący.

Zwiedzający mogą również dokonać zakupu miejscowych wyrobów. Trzeba jednak uważać, ponieważ niektórzy nieuczciwi sprzedawcy oferują swoim klientom towary z Chin, które nie tylko nie są najwyższej jakości, ale przede wszystkim mają niewiele wspólnego z Wenecją.

Targowiska Rialto

Rialto to nie tylko słynny most, ale taką nazwę nosi również jedna z dzielnic Wenecji. Ma ona typowo handlowy charakter i słynie ze znanych i popularnych targowisk. Można na nich kupić nie tylko owoce i warzywa, ale przede wszystkim świeże ryby i owoce morza. Wizyta na miejscowych bazarach to znakomity pomysł na nieco inne zwiedzanie Wenecji, a co za tym idzie poznanie jej prawdziwego klimatu.

Inne weneckie zabytki warte zwiedzenia

  • Gallerie dell’Accademia – galeria sztuki prezentująca dzieła m.in. Leonarda da Vinci,
  • Pallazo Balbi – wybudowany w 1582 roku pałac stanowi dziś siedzibę władz regionu Wenecji,
  • Campo San Polo – drugi co do wielkości publiczny plac w Wenecji, po placu św. Marka. W 1493 roku plac wybrukowano a po środku umieszczono studnię, będącą dziś jedną z niewielu fontann jakie można spotkać w Wenecji. Dziś często odbywają się tu koncerty i pokazy plenerowe,
  • Bazylika San Giorgio Maggiore – kościół opactwa benedyktyńskiego wybudowany w latach 1597-1610,

Liczba zabytków w Wenecji potrafi przytłoczyć, dlatego na zwiedzanie miasta warto przeznaczyć conajmniej 2-3 dni, aby lepiej poznać wyjątkową atmosferę tego miasta.

Wenecki karnawał

Jedną z głównych atrakcji przyciągających do Wenecji rzesze turystów z całego świata jest tutejszy karnawał. Goście z wielkim zaciekawieniem przyglądają się setkom postaci paradujących po mieście w maskach i kolorowych przebraniach. Turyści chętnie kupują również karnawałowe akcesoria, które stanowią popularne pamiątki.

Zobacz teżKolonia w Niemczech – miasto pod znakiem Katedry i karnawału

Co jeszcze warto wiedzieć na temat Wenecji?

W podróż do Wenecji można wybrać się na kilka sposobów – samochodem, autokarem lub samolotem. Najlepszym wyborem wydają się jednak wycieczki zorganizowane albo przelot, bowiem wielogodzinna jazda samochodem do Włoch może dla wielu osób być bardzo męcząca. Sama Wenecja to miasto bardzo ciasne, problemem jest znalezienie miejsca do zaparkowania, a także należy liczyć się z utrudnieniami w ruchu.

Z racji licznych zabytków Wenecja jest miastem nastawionym przede wszystkim na turystów. To właśnie ta branża stanowi dużą część jej gospodarki. Oznacza to, że ceny towarów i usług są dla wielu gości po prostu wysokie. Trudno jednak wyobrazić sobie wizytę w Wenecji bez rejsu gondolą czy też bez wypicia kawy na placu św. Marka. Niestety, tego rodzaju przyjemności nie należą do tanich, o czym warto mieć świadomość przed wyjazdem.

Do tanich nie należą również noclegi. Nawet korzystanie z popularnych serwisów do ich rezerwacji nie pozwoli na przesadne oszczędności. Podobnie rzecz ma się z restauracjami. Co ważne, w wielu z nich doliczana jest dodatkowa opłata za skorzystanie ze stolika. Warto więc zabrać jedzenie na wynos.

Wenecja nie jest niestety miastem przyjaznym dla osób niepełnosprawnych. Została ona wybudowana w czasach, kiedy nikt jeszcze nie myślał o wózkach inwalidzkich, dlatego też poruszanie się za ich pomocą jest niezwykle trudne. Miasto pełne jest bowiem schodów oraz ciasnych miejsc, w których osoby niepełnosprawne napotkają trudności.

Wenecja – to miasto trzeba zobaczyć

Wenecja to bez wątpienia jedna z największych atrakcji turystycznych całych Włoch. Każdego roku jest ona odwiedzana przez miliony turystów z różnych krajów, którzy pragną podziwiać tamtejsze zabytki oraz poczuć klimat jednego z najwspanialszych miast Europy. Wizytę w Wenecji warto jednak dokładnie zaplanować, ponieważ liczba atrakcji jest po prostu przytłaczająca. Niemniej jednak nikt nie powinien wyjechać stąd zawiedziony.