Miejscowości

Walencja – piękne plaże i wspaniałe zabytki

Hiszpańska Walencja to trzecie co do wielkości miasto tego kraju, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Położenie nad Morzem Śródziemnym, przyjemny klimat, ciekawe zabytki, cudowne plaże i bliskość wybrzeża Costa del Sol sprawiają, że Walencja to popularny cel wśród turystów z całego świata.

Walencja

Historia Walencji

Walencja została założona przez rzymskie oddziały w 138 roku p.n.e. jako kolonia i otrzymała nazwę Valentia Edetanorum (łac. „valens” – silny), upamiętniając zwycięstwo Rzymian na luzytańskim przywódcą, Viriatusem.

W czasie arabskiego panowania Walencja nosiła nazwę Medina at-Tarab (Miasto Radości) lub Medina at-Turab (Piaszczyste Miasto), przy czym druga interpretacja zapisu wydaje się być bardziej prawdopodobna ze względu na położenie miasta na piaszczystych brzegach rzeki Turia.

Historia Walencji – podobnie jak szeregu innych hiszpańskich miast – to wieki burzliwych zmian od panowania arabskiego, przez osiedlenie chrześcijan, przynależność do Królestwa Aragonii, a także walki z wojskami francuskimi i dzieje hiszpańskiej wojny domowej.

Położenie Walencji – cudowne plaże, parki krajobrazowe i przyjemny klimat

Walencja położona jest około 300 kilometrów na południe od Barcelony i mniej-więcej tyle samo na wschód od stolicy Hiszpanii, Madrytu. Graniczy między z parkami Geológico de Chera-Sot de Chera i Sierra Calderona, sąsiadując także z plażami Costa del Azahar i słynącym z turystycznych atrakcji wybrzeżem Costa Blanca.

Zobacz teżCo warto zobaczyć w Madrycie? Sprawdź najważniejsze atrakcje Madrytu

Dzięki położeniu geograficznemu w strefie śródziemnomorskiej klimatu subtropikalnego Walencja ma bardzo łagodne zimy i długie, ciepłe lato. Przy niewielu dniach deszczowych w roku, braku opadów śniegu i niemal o 1/4 więcej słońca w ciągu doby niż w Polsce, miasto to jest idealnym celem podróży dla spragnionych dobrej pogody.

Walencja jednak ma wiele do zaoferowania nie tylko miłośnikom słońca, ale także turystom ciekawym historii, architektury i, oczywiście, kulinariów.

Najważniejsze zabytki i atrakcje Walencji

Wśród najważniejszych zabytków w mieście należy Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, stojąca w miejscu dawnego meczetu. Budowana od 1262 roku w stylu gotyckim, wielokrotnie modernizowana, obecnie składa się z fragmentów reprezentujących cztery style: romański, gotycki, barkowy i neoklasycystyczny.

Zgodnie z legendami, to w walenckiej katedrze przechowywany jest kielich, z którego pił Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy – Święty Graal. Relikwię datowaną na I wiek n.e. przekazał świątyni w 1436 roku król Alfons V Aragoński, zwany Wspaniałomyślnym. Poza legendarnym kielichem, w tutejszej katedrze warto także zobaczyć z bliska dwa obrazy Goi w Kaplicy Świętego Franciszka Borgiasza oraz wspiąć się na wieżę Miguelete, z której rozpościera się imponujący widok na miasto.

Podczas pieszych wędrówek po Walencji warto zajrzeć na halę targową Mercado Central, liczącą już niemal sto lat. Sama konstrukcja ze szkła i żelaza jest godna uwagi zwiedzających, ale tym, co naprawdę stanowi o sile przyciągania tego historycznego targowiska są lokalne specjały, których obfitość króluje na straganach.

Owoce, warzywa, a przede wszystkim ryby i owoce morza oraz paella valenciana (w przeciwieństwie do innych wariacji tego dania, akurat niezawierająca owoców morza) to prawdziwe skarby tego miejsca. Wśród lokalnych smaków warto także spróbować ciasteczek fartons, serwowanych z napojem z migdałów – orxata.

Walencja to nie tylko światowej klasy zabytki sakralne, lecz także… kolejowe. Wzniesiony w latach 1906-1917 Estació del Nord – Dworzec Północny, jest jednym z najpiękniejszych a także najbardziej kolorowych dworców kolejowych Europy. Modernistyczny budynek noszący ślady secesji w oryginalnych dekoracjach ze szkła, ceramiki, drewna i metalu przyciąga także oryginalnymi malowidłami ściennymi na płytkach azulejo w nurcie naturalistycznym.

W sąsiedztwie dworca znajduje się neoklasyczna Plaza de Toros de Valencia, wybudowana w XIX wieku arena walk byków. Kawałek dalej znajdziemy Casa Judia (Dom Żydowski), zwany także Casa de Guardiola – dla upamiętnienia twórcy projektu, walenckiego architekta Juana Guardioli. Ponadstuletni budynek fascynuje bogatymi zdobieniami i żywymi kolorami, wskazującymi na inspiracje orientalne, arabskie i hinduskie.

Zobacz teżSegowia w Hiszpanii – miasto słynące z rzymskiego akweduktu i licznych zabytków

Kolejne miejsce warte odwiedzenia to Lonja de la Seda, znajdująca się w centrum miasta Giełda Jedwabiu, symbol przepychu i bogactwa Walencji w jej złotym, XV wieku. Obiekt pełniący historycznie rolę centrum handlu morskiego na Morzu Śródziemnym (zwłaszcza jedwabiem), został w 1996 roku wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Ogrody Turii – ewenement na skalę światową

Obowiązkowym punktem spacerów po Walencji są Ogrody Turii – tereny rekreacyjne powstałe w starym, osuszonym korycie rzeki. Do lat 50. XX wieku rzeka Turia przecinała miasto, rozdzielając oba jego brzegi. Po katastrofalnej w skutkach powodzi władze podjęły decyzję o skierowaniu rzeki do innego koryta, omijającego miasto. Tym sposobem Walencja zyskała 110 hektarów ogrodów w historycznym centrum miasta.

Przestrzeń ogrodów została zorganizowana w sposób umożliwiający różne aktywności, od spacerów i jazdy na rowerze, przez grę w krykieta, po rugby i akrobacje w skateparku. Znajdują się tu także Ogrody Królewskie i Ogród Botaniczny, a spacer dawnym korytem Turii dalej niepowtarzalną szansę na podziwianie z dołu licznych zabytkowych mostów, dawniej łączących dwa brzegi miasta.

Historyczna część miejskich atrakcji obejmuje także Pałac Marqués de Dos Aguas, zabytkowe kościoły Iglesia de Santa Catalina, Convento de Santo Domingo, Klasztor Monasterio de San Miguel de los Reyes, Basilica de la Virge dels Desamparats, a także szereg wież, pozostałości po obronnym charakterze miejskich zabudowań, Serrano i Quart.

Ciudad de las Artes y las Ciencias

Wśród bardziej współczesnych atrakcji koniecznie należy wspomnieć o Ciudad de las Artes y las Ciencias – Miasteczku Sztuki i Nauki, zwanym także dzielnicą przyszłości. Kompleks został zaprojektowany przez jednego z najbardziej uznanych hiszpańskich architektów, Santiago Calatrava. Swoiste „miasto w mieście” zajmuje powierzchnię 350 000 m2 i zawiera w sobie liczne atrakcje, w tym:

  • L’Oceanogràfic, największe europejskie oceanarium, na które składają się między innymi delfinarium, 500 gatunków zwierząt wodnych i 13 ekosystemów morskich,
  • El Palau de les Arts Reina Sofía – ogromna konstrukcja, łącząca sceny zamknięte i na otwartym powietrzu, na których odbywają się koncerty, spektakle i opery,
  • L’Hemisfèric, w którym mieści się planetarium i kino IMAX, a także prezentowane są pokazy laserowe,
  • El Museu de les Ciències Príncipe Felipe – Muzeum Nauki, w którym odwiedzający mogą brać udział w eksperymentach, podziwiać największe i najnowsze osiągnięcia nauki i techniki oraz ogromne wahadło Foucaulta.

Święto Ognia w Walencji – jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych tego miasta

Ogromną atrakcją, przyciągającą do Walencji rokrocznie rzesze turystów, jest odbywające się w marcu Święto OgniaFallas de Valencia, inaczej Fiesta de Las Fallas. Obchodzone od XVI wieku święto upamiętnia świętego Józefa, patrona walenckich cieśli (według innych źródeł, początki wiosennego święta ognia sięgają saturnaliów organizowanych przez Rzymian).

Dla uczczenia wiosennego święta cieśle budowali drewniane konstrukcje, które uroczyście palono. Wraz z upływem czasu, konstrukcje te, fallas, zaczęto formować na kształt postaci ludzkich, w tym karykatury znanych osobistości, a w procesie ich tworzenia biorą udział zarówno dorośli jak i dzieci.

Od 1 marca na Plaza del Ayuntamiento, w ramach marcowych obchodów odbywa się kilkuminutowy pokaz fajerwerków. 16 marca odbywa się uroczysty przemarsz twórców fallas w odświętnych strojach oraz wybory najpiękniejszej falla, a 19 marca następuje kulminacja ogniowego szaleństwa i uroczyste spalenie symbolicznych postaci.

Plaże w Walencji

Aby odpocząć od intensywnego przemierzania Walencji na piechotę czy nocnego życia towarzyskiego w dzielnicy El Carmen, po spróbowaniu lokalnych specjałów najlepiej wybrać się na plażę. Miasto, położone na jednym z najpiękniejszych europejskich wybrzeży, ma do zaoferowania szerokie, długie plaże o czystej wodzie i jasnym piasku, w ich pobliżu znajdują się także kolejne atrakcje do odwiedzenia w czasie dłuższego urlopu.

Walencja słynie nie tylko z historycznego dziedzictwa, przyjaznego klimatu i pięknych widoków. Jest miastem wyjątkowo autentycznym w swoim charakterze, bardzo gościnnym dla turystów, jednocześnie pozostając przyjaznym dla mieszkańców.

Z Polski można dostać się na miejsce bezpośrednio tanimi liniami lotniczy, i lub polecieć do pobliskiego Alicante, a dalej dojechać pociągiem Renfe lub autokarem ALSA. Podróż autobusem trwa 2,5 godziny, a bilety kupione przez internet z większym wyprzedzeniem to koszt zaledwie kilku euro.