Miejscowości

Valldemossa – śladami Chopina na Majorce

Wakacje za granicą możemy uatrakcyjnić sobie poszukując miejsc, w których dawniej mieszkali sławni Polacy. Do takowych zalicza się położone na Majorce miasteczko Valldemossa, miejsce w którym przez pewien czas mieszkał Fryderyk Chopin.

Valldemossa

Majorka co roku przyciąga turystów swoimi piaszczystymi plażami, ogromnymi klifami i hiszpańskim klimatem. Jest największą w archipelagu Balearów hiszpańską wyspą. Wyróżnia się zróżnicowanym ukształtowaniu terenu – w ciągu jednego dnia możemy zarówno spacerować po górach jak i kąpać się w morzu.

Fani plażowania mają do wyboru wiele brązowo złotych plaż praktycznie w każdej części wyspy. Turyści górscy nacieszyć się mogą różnorodnymi trasami w górach Serra de Tramuntana w północno-zachodniej części wyspy.

Zobacz teżNerja – hiszpańska miejscowość z balkonem Europy

Na Majorkę podróżują też często osoby interesujące się jachtingiem. W stolicy wyspy, Palma de Mallorca, u stóp katedry znajduje się największy port na wyspie. Katedra, często spotykana na zdjęciach z Majorki, uważana jest przez wielu za najpiękniejszą budowlę tego regionu. Zdumiewa wielkością, bogatą architekturą i dużą ilością kolorowych witraży, które we wnętrzu świątyni tworzą ciekawą grę świateł. W okolicy możemy trafić na wiele restauracji, barów, kawiarni. Majorka to także raj dla rowerzystów. Kolarze zwracają na nią uwagę ze względu na wymagające trasy i niesamowite widoki.

Co robił Fryderyk Chopin na Majorce i dlaczego wybrał Valldemossę?

Fryderyk Chopin na Majorce szukał ciepła, słońca i spokoju. Czas początkowo spędzał w stolicy, skąd przeniósł się do Valldemossy, w listach opisując okolice jako przecudowny klasztor w najpiękniejszej lokalizacji na świecie: w otoczeniu gór, morza, palm, kościoła krzyżackiego i starych tysiącletnich drzewa oliwnych.

Valldemossa jest niewielką miejscowością położoną w północnej i górzystej części Majorki. Dojedziemy tam urokliwymi trasami wewnątrz wyspy, kierując się od stolicy na północ przez około 17 km. Po drodze będziemy mogli nacieszyć się widokiem morza i zbocza porośniętego gajami oliwnymi. Miasto położone jest u samego podnóża gór, gdzie wciska się od północy w stromą i wąską dolinę. W kierunku Valldemossy kursuje kilka linii autobusowych ze względu na duże zainteresowanie turystyczne.

Początki Valldemossy datuje się na XIV w, kiedy to król Sancho rozkazał wybudować pałac w górach, gdyż tam ze względu na astmę czuł się lepiej. Król spędzał w pałacu większość swojego czasu, aż do śmierci, kiedy to budowla została przekazana kartuzom z Tarragony i tym samym zamieniona na klasztor. Kartuzi rozbudowali to miejsce i przystosowali zgodnie z ówczesnymi zasadami reguły zakonnej. Klasztor Real Cartuja de Jesus de Nazaret jest główną atrakcją turystyczną w tej miejscowości nie tylko ze względu możliwość podziwiania pałacu zamienionego właśnie w klasztor w stylu gotyckim, ale faktu, że w pomieszczeniach rezydował Fryderyk Chopin.

Wybór padł na Valdemossę, ponieważ podobnie, jak król Sancho Chopin cierpiał na uciążliwy kaszel, a górski klimat miał pomóc w złagodzeniu choroby.

8 listopada 1838 roku Chopin i jego towarzyszka George Sand, francuska pisarka, którą kompozytor poznał dwa lata wcześniej, pojawili się w Valldemossie. Zamieszkali w klasztorze w celi numer 4. Para kochanków w owym czasie budziła niemałą rewolucję i zgorszenie wśród mieszkańców, którzy nie kryli swojego niezadowolenia i wrogości. George Sand była silną, charyzmatyczną kobietą. Chodziła w garniturach, paliła cygara, co jeszcze bardziej prowokowało mieszkańców. Efektem wrogości były specjalnie zawyżone ceny dla Chopina i jego towarzyszki.

Valldemossa nie dokońca Chopinowi pomogła…

Zima na Balearach była deszczowa. Już po miesiącu Chopin zaczął uskarżać się na pogodę i miejscową kuchnię. Kompozytor zaziębiony z niecierpliwością czekał na swoje zamawiane specjalnie z Europy pianino. Niestety trafiło do niego dopiero kilka dni przed wyjazdem.

Zobacz teżCo warto zobaczyć w Madrycie? Sprawdź najważniejsze atrakcje Madrytu

Wyjątkowo zimna i deszczowa zima nie pomogła Chopinowi na Majorce odzyskać zdrowia. Jego stan pogarszał się i z czasem było wiadome, że choruje na gruźlicę. Kompozytor i pisarka byli zmuszeni wyjechać. Po opuszczeniu klasztoru większość rzeczy, z którymi mieli styczność, została spalona przez mieszkańców w obawie przed zakażeniem gruźlicą. Nie wszystko jednak zostało zniszczone.

Zwiedzanie muzeum Fryderyka Chopina i George Sand w Valldemossie

Dziś w urokliwym miasteczku możemy cieszyć się okolicznym widokiem, zwiedzając dawny pałac króla Sancha wraz z jego ogrodami. Muzeum historyczne, muzeum Fryderyka Chopina i George Sand oraz galerie sztuki współczesnej, mieszczące się klasztorze.

Bardzo przyjazny personel muzeum oprowadzi nas po celi numer 4, opowiadając wiele ciekawostek związanych z pobytem Chopina na Majorce. Od przewodnika możemy dowiedzieć się na przykład, co stało się z zaginionym pianinem z Europy i gdzie ono finalnie się znajduje. Do pokoju przynależy duży taras z widokiem na miasto, góry i drzewa oliwne. Możemy przespacerować się wśród zielonych i bujnych roślin i posiedzieć na ławce wśród dźwięków ptaków, podziwiając zdumiewający krajobraz. W pomieszczeniach znajdziemy również zbiór pamiątek pozostałych po Chopinie, szkice, rękopisy, listy. W jednej z książek George Sand odnaleziono pukiel włosów prawdopodobnie należący do artysty.

Chopin na Majorce wyznaczył ślad, którym warto podążać, chcąc zobaczyć ciekawe i urokliwe miejsce. Sama podróż ze stolicy do miasteczka Valldemossa budzi zachwyt. Warto skorzystać i pojechać tam wypożyczonym samochodem, autobusem lub skorzystać z wycieczki oferowanej przez biuro podróży. Tamtejszy klimat górskiego miasteczka i ciekawa zabudowa sprawiają wrażenie spokoju i sielskości, a pokoje, w których mieszkał Chopin, pomagają poczuć klimat dawnych czasów. Dzisiejsi mieszkańcy, żyjący głównie z turystyki są bardzo uśmiechniętą i życzliwą społecznością.

Nie tylko Fryderyk Chopin

W miasteczku działa centrum kulturalne Costa Nord założone przez Michaela Douglasa, który również ma tam swój dom. Centrum miasta prowadzi działalność koncertową, wystawienniczą, kulturalną. W Valldemossie odbywa się co roku festiwal chopinowski organizowany przez Festivals Chopin de Valldemossa.

Z miasta odpoczynku Chopina na Majorce możemy udać się dalej do Sóller, malowniczego miasteczka, gdzie na przykład możemy przejechać się zabytkowym tramwajem. Z Sóller zjedziemy w dół, do portu. Trasa w tamtej okolicy to serpentynowa droga, która zapiera dech w piersiach, przeznaczona dla dobrych kierowców. Przy porcie można zjeść lokalne specjały lub cieszyć się kąpielą w morzu.