Miejscowości

Vaduz – stolica jednego z najmniejszych państw świata

Liechtenstein to państwo, w którym mieszka jedynie 38 tys. ludzi, z czego 5 tys. to mieszkańcy Vaduz. Pomimo niewielkiej powierzchni (160 km2, porównywalnie z Częstochową) jest tu sporo do zobaczenia – zapierające dech w piersiach widoki, ciekawe zabytki i bogata historia przyciągają turystów do tego miejsca.

Vaduz, Liechtenstein

Księstwo Liechtensteinu

Na terenie Liechtensteinu obowiązuje frank szwajcarski, natomiast językiem urzędowym jest język niemiecki, turyści jednak bez problemu porozumieją się tu również w języku angielskim. Osoby zamieszkujące to państwo nazywają swoją stolicę Staedtle – co oznacza „Miasteczko”, a na swój kraj mówią Laendle co w tłumaczeniu oznacza „Mały kraj”. To bardzo trafne określenia, biorąc pod uwagę tak niewielką powierzchnię Liechtensteinu – mimo tego Vaduz stanowi istotne centrum administracyjne i przemysłowe.

Vaduz – stolica Liechtensteinu

Vaduz jest stolicą Księstwa Liechtensteinu zlokalizowaną u podnóża malowniczych Alp Retyckich na prawym brzegu Renu, w środkowo-zachodniej części kraju. Nie jest to jednak największe miasto tego księstwa – w Schaan mieszka o 1000 osób więcej. Tutejsze tradycje kulinarne oraz winiarskie pochodzą jeszcze z czasów średniowiecza.

Pierwsze wzmianki o tym mieście pochodzą z połowy XII wieku. W 1342 roku miasto uzyskało rangę nowo utworzonego hrabstwa Vaduz. Do dziś w tutejszym zamku mieszkają Książęta Liechtenstein – właśnie dlatego turyści nie mogą podziwiać sal we wnętrzu zamku. Można zwiedzać go jedynie z zewnątrz, podziwiając przy tym cudowną panoramę okolicy.

Zobacz teżZamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Innym istotnym miejscem powiązanym z rodziną książęcą jest neogotycka katedra św. Floriana, w której znajduje się krypta grobowa władców. W Starym Mieście turyści mogą podziwiać efektowne barokowe oraz klasycystyczne budowle.

W jaki sposób dostać się do Vaduz?

Prostym i wygodnym sposobem dotarcia do stolicy tego kraju jest pociąg z Zurychu do miasta Sargans. Turyści pokonają tę trasę w godzinę, natomiast bilet w jedną stronę to koszt około 62 CHF (franków szwajcarskich).

Po dotarciu do tego miasteczka należy przesiąść się do autobusu numer 12, bilet kosztuje ok. 10 CHF. W ok. 30 minut autobus ten dojeżdża do Vaduz. Przy zakupie biletu kolejowego należy pamiętać o powiadomieniu kasjera, że chce się dojechać do Vaduz, wówczas w cenę doliczony będzie także bilet autobusowy.

Innym sposobem jest wynajęcie samochodu z Zurychu, jadąc autostradą A3 do Sargans, po czym autostradą A13 także można dostać się do stolicy Liechtensteinu. Cała trasa zajmuje około 30 minut.

W Liechtensteinie nie znajdziemy lotniska, dlatego pociąg, autobus czy samochód to jedyna możliwość, by dostać się do stolicy tego księstwa.

Najciekawsze atrakcje w Vaduz

Katedra św. Floryna

Katedra w Vaduz została wzniesiona w 1873 roku przez Fiedricha von Schmidta, na fundamentach znajdującej się tam średniowiecznej konstrukcji. Ten neogotycki kościół został wyniesiony do rangi katedry w 1997 roku. Patronem katedry jest św. Floryn z Remüs.

Archidiecezja w mieście Vaduz została ustanowiona przez papieża Jana Pawła II. Wcześniej pełniła funkcję dekanatu Liechtensteinu i należała do części szwajcarskiej diecezji Chur.

Muzeum Narciarstwa

Miejsce godne polecenia zwłaszcza wszystkim miłośnikom sportów. To muzeum należy do jednych z najlepszych tego typu w całej Europie, ze względu na bogactwo swoich zbiorów. Można tutaj poznać aż 100 lat historii tego sportu – do eksponatów zaliczają się przede wszystkim sprzęty, z których sportowcy korzystali 60 czy 80 lat temu.

Landesmuseum

Jest to najważniejsze muzeum na terenie całego księstwa, ukazuje historię oraz kulturę ludową Liechtensteinu. To podstawowy punkt, który powinien zwiedzić każdy turysta, które interesuje się kulturą zwiedzanego kraju oraz pamiątkami z przeszłości. Muzeum pokazuje, w jaki sposób wyglądało życie ludzi w tych górzystych terenach i jak radzili sobie oni na co dzień w dawnych czasach.

Zobacz teżRothenburg ob der Tauber – miejscowość, w której czas stanął w miejscu

Kunstmuseum Liechtenstein

Muzeum to posiada bogatą kolekcję zbiorów malarstwa. Muzeum nie ma jednej ustalonej tematyki – można tu zobaczyć dzieła z czasów współczesnych, ale także te historyczne. Wystawia się tu dzieła miejscowych malarzy, a także obrazy europejskich znanych i cenionych twórców – wśród dzieł znajdują się również obrazy Rubensa.

Muzeum filatelistyczne w Vaduz

Muzeum Poczty i Znaczków pocztowych to miejsce idealne dla wszystkich hobbystów filatelistyki. Eksponaty zostały przedstawione w bardzo interesujący sposób, znajdziemy tu m.in. znaczki pocztowe emitowane przez Liechtenstein od ponad 100 lat.

Najważniejsze szczyty górskie w okolicy Vaduz

Drei Schwestern

Drei Schwestern, czyli Trzy Siostry to szczyt położony na granicy Austrii oraz Liechtensteinu, o wysokości ponad 2 tys. metrów n.p.m. Nazwa ta pochodzi od wyglądu góry – ma ona trzy charakterystyczne wierzchołki. Góra przypomina nieco te w polskich Tartach, nie ma na niej lodowców i nie jest zbyt wysoka. Ponadto można z niej podziwiać niesamowity widok na oba kraje.

Piz Beverin

W Szwajcarii, na południe od Vaduz znajduje się NaturPark Bevenir, natomiast na jego środku szczyt o takiej samej nazwie. Szczyt ten ma ok. 3 tys. metrów wysokości. Na wierzchołek można udać się szlakiem turystycznym, który jest dosyć prosty do pokonania. Na szczyt można wejść bez specjalnego sprzętu czy umiejętności.

Regionalna kuchnia Liechtensteinu

Podczas zwiedzania Vaduz i Liechtensteinu warto zapoznać się z regionalną kuchnią. Restauracje oferują tradycyjne alpejskie przysmaki, takie jak topiony ser – fondue – w którym należy zamoczyć pieczywo albo warzywa. Kraj ten znany jest również z doskonałego wina, pomimo niewielkiej powierzchni uprawia się tutaj doskonałe winogrona.

Vaduz w Liechtensteinie nie jest zbyt często wybieranym celem podróży, gdyż jego główne atrakcje nie są zbyt dobrze znane. Dla wielu może to być zaleta, jest to bowiem ciekawy punkt na weekend w Alpach, gdzie nie zmęczą nas tłumy turystów i będziemy mogli w spokoju nacieszyć oczy pięknymi krajobrazami.

Tagi: