Miejscowości

Tybinga – miasto uniwersytet

Tybinga (niem. Tübingen) to przepiękne niemieckie miasto położone nad rzeką Neckar. Usytuowane w południowo-zachodnich Niemczech, jest jednym z najważniejszych ośrodków akademickich w kraju. Tybinga oddalona o niecałe czterdzieści kilometrów od Stuttgartu liczy około dziewięćdziesiąt tysięcy mieszkańców, z czego ponad dwadzieścia pięć tysięcy stanowią przybywający na zajęcia studenci.

Tybinga

Tybinga – miasto o wielowiekowej historii

Początki tego niezwykłego miasta sięgają XI wieku, kiedy to na terenach tych wzniesiono niewielką osadę zwaną Castrum Twingia – wzmianki o tym wydarzeniu znajdują się w Kronice Rewirskiej. Doskonała lokalizacja sprawiła, iż mieszkańcy osady szybko się wzbogacili, a niewielka wioska została ważnym ośrodkiem handlowym.

W XII wieku miejscowość otoczona wysokimi murami obronnymi uznana została za doskonałe miejsce dla klasztoru. Trzy wieki później na terenie dzisiejszej Tybingi Eberhard V Wirtemberski – książę Wirtembergii założył w mieście pierwszy uniwersytet. Wysoki poziom nauczania sprawił, iż do miasta zaczęli ściągać rządni wiedzy i pochodzący z dobrych rodzin młodzieńcy, a także wykształcona kadra profesorska.

Zobacz teżRothenburg ob der Tauber – miejscowość, w której czas stanął w miejscu

Początkowo na uniwersytecie nauczano prawa, teologii, medycyny i filozofii. Dziś studenci mogą wybrać jeden z dwudziestu pięciu kierunków oferowanych przez obecne władze. Dzięki przychylności hrabiów wirtemberskich Tybinga stała się jednym z największych i najbardziej cenionych ośrodków kulturalnych w regionie. Dziś mówi się, iż w Tybindze nie ma uniwersytetu, gdyż Tybinga cała jest uniwersytetem. Studenci podejmujący się tutaj nauki wnoszą powiew świeżości i sprawiają, iż to średniowieczne miasto wciąż się rozwija.

Jak dostać się do Tybingi i jak poruszać po niej?

Do Tybingi można dostać się na wiele sposobów. Do najpopularniejszych środków lokomocji, z których korzystają turyści należą: samolot, prywatny samochód oraz pociąg.

Rozwiązaniem najszybszym jest z pewnością samolot – do miasta można dojechać z lotniska w Stuttgarcie. Wybierając samochód warto zainwestować w dobry system GPS. Rządni przygód mogą wybrać pociąg – z pewnością jest to najbardziej ekologiczny i najtańszy sposób podróżowania.

Po dotarciu do Tybingi warto przesiąść się na rower, w tym uniwersyteckim mieście jest to niezwykle popularne rozwiązanie. Rower zapewnia niezależność, wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Tybinga położona jest na wzniesieniach, czego konsekwencją są liczne podjazdy. Ci, którzy nie lubią się przemęczać mogą skorzystać się rozbudowanej sieci autobusowej, która prowadzi wzdłuż największych zabytków w mieście.

Tybinga – największe zabytki miasta

Tybinga niemal nie ucierpiała podczas II wojny światowej. W mieście zachowało się wiele oryginalnych budowli i unikatowych zabytków. Swoją podróż po Tybindze i okolicy warto rozpocząć od zamku Hohenzollern, który niegdyś należał do niemieckiej dynastii Hohenzollernów ze Szwabii.

Historia tej niezwykłej budowli o kilku kondygnacjach, położonej na szczycie Góry Hohenzollern sięga XI wieku. Wówczas pośród gęstych lasów wzniesiono warownię, która na przestrzeni wieków była rozbudowywana, aby w efekcie stać się jednym z najpiękniejszych zamków w Europie. Konstrukcja, która dziś cieszy oczy turystów pochodzi z 1846 roku i jest dziełem Friedricha Augusta Stulera, który nadał mu cech romantycznych.

Kolorowy Ratusz na Marktplatz

Sercem każdego historycznego miasta jest rynek – w przypadku niemieckich miast nazywany Marktplatz. Niewielki, acz klimatyczny obszar otoczony jest przez dumnie wznoszące się kamienice przyozdobione girlandami żywych kwiatów.

Na Marktplatz znajduje się Ratusz miasta, który jest jedną z najchętniej fotografowanych przez turystów budowli. Naprzeciwko niego przyjemności mieszkańcom dostarcza kunsztownie wykonana fontanna Neptuna, wokół której każdego wieczoru gromadzą się grupki studentów. Każda z kamienic jest inna, a tym samym wyjątkowa.

Zobacz teżLubeka w Niemczech – „najbardziej niemieckie miasto”

W niektórych z nich, poza hotelami, mieszczą się maleńkie kawiarnie i puby z niemieckim piwem. Zasiadając w jednym z ogródków piwnych, warto pamiętać, iż w przeszłości ulicami tymi przechadzali się wybitni przedstawiciele nauki i sztuki – jednym z nich był Goethe, którego przybycie do Tybingi zostało upamiętnione kilkoma tablicami.

Kolegiata St. Georga

Kolegiata St. Georga to późnogotycka budowla zbudowana przez Petera von Koblenza. Wzniesiona w XV wieku do dzisiaj wzbudza zachwyt przybyłych. Krzyżowe sklepienie wieńczące strop zostało wykonane z największą starannością, a dzieła sztuki zdobiące ściany znajdują się pod ochroną konserwatora zabytków. Kolegiata St. Georga posiada ponadto kolekcję unikatowych witraży zaprojektowanych przez Petera Hemmela z Andalu, które zdobią fasadę budynku. Każdy, kto pojawi się pod kolegiatą w niedzielę będzie miał okazję wysłuchać wspaniałego koncertu organowego.

Wieża Holderlin i historia pewnego szaleństwa

Położona u zbiegu rzek Neckar i Ammer uważana jest za jedną z większych atrakcji miasta. Nie tylko jej wygląd wzbudza zainteresowanie – z wieżą Holderlin wiąże się pewna mroczna historia. To tutaj przez ponad czterdzieści lat żył i tworzył jeden z prekursorów niemieckiego romantyzmu, Friedrich Holderlin, który w wieku trzydziestu lat zapadł na demencję. Ten wybitny twórca większość swoich dziel stworzył owładnięty chorobą, niektóre z nich ze względu na postępujące objawy otępienia nigdy nie zostały skończone.

Ulica Wilhelmstrasse

Wilhelmstrasse położona jest w starej części miasta, nieopodal Ogrodu Botanicznego, który chętnie odwiedzany jest przez rodziny z dziećmi. Wzdłuż niej mieszczą się ważne dl aspołeczności budynki. Należy do nich gmach uniwersytetu, budynek biblioteki, a także muzeum wewnątrz którego znajdują się znaleziska liczące ponad 27 tys. lat. Dodatkową atrakcją jest planetarium, do którego może wejść każdy zainteresowany eksploracją kosmosu.

Most Neckarbrueck i pocztówki

Most Neckarbrueck jest jednym z ulubionych miejsc mieszkańców miasta. To on pojawia się na większości pocztówek wysyłanych z Tybingi. Wiosną przyozdabiany jest przez mieszkańców setkami kolorowych kwiatów, które zdobią go do późnej jesieni. Nieopodal mostu znajduje się browar Neckarmuller, gdzie można pożywić się w trakcie spaceru, a także napić tradycyjnego niemieckiego piwa.

Jeden z największych festiwali czekolady w Europie

Tradycją wielu niemieckich miast są odbywające się w ciągu całego roku jarmarki. Niektóre z nich poświęcone są patronom miast, inne płodom rolnym – np. jarmark brzoskwini czy cebuli.

Tybinga słynie z jednego z największych festiwali czekolady w Europie. Każdego roku na początku grudnia na rynku odbywa się gromadzące tysiące miłośników słodkich deserów święto. Na straganach, oprócz tradycyjnych wyrobów z czekolady znajdują się belgijskie gofry, owoce w polewie czekoladowej, czekolada z piankami, a także mniej słodka afrykańska czekolada i wiele innych. Jak w przypadku każdego jarmarku, tutaj także znajdziemy stoiska z piwem, ciepłym jedzeniem, a także lodowisko i karuzele dedykowane dzieciom.

Tybinga i okolice

Zaledwie cztery kilometry od Tybingi znajduje się pałac Bebenhausen. Opactwo Zakonu Cystersów zostało założone w tym miejscu w wieku XII, niemniej jednak podczas reformacji klasztor został rozwiązany, a na jego miejscu powołano protestancką szkołę humanitarną.

W XIX wieku osiedlili się tutaj mnisi ze Schonau, którzy dzięki swojej przedsiębiorczości zaopatrywali sąsiednie miejscowości w mięso, wino i produkty rolne. To dzięki nim wewnętrzny ogród kilkukrotnie zwiększył swoją powierzchnię, dzięki czemu dziś mogą z niego korzystać przybywający do Tybingi turyści.

Tybinga to jedno z wielu niemieckich miasteczek, które posiadają swój niepowtarzalny charakter. Z zewnątrz wyglądają jakby czas się w nich zatrzymał. Zadbane i doskonale skomunikowane z pozostałymi regionami, stanowią cel weekendowych wycieczek wielu Niemców. Przybywający do Tybingi Polacy chętnie odwiedzają pobliskie miejscowości, w których znajduje się wiele zabytków pomijanych często przez popularne przewodniki turystyczne.