Miejscowości

Tarragona – skryta perła Katalonii

Tarragona to malownicze miasto w Katalonii położone niecałą godzinę drogi samochodem od słynnej Barcelony. Chociaż Tarragona od dawna znajduje się w cieniu międzynarodowej tej metropolii, stanowi prawdziwą perłę turystyczną Hiszpanii. Tarragona nadal nie jest szczególnie popularną lokalizacją destynacji turystycznych, co stanowi dodatkową zaletę tego historycznego miejsca.

Tarragona

Tarragona – krótki rys historyczny

Pierwsze wzmianki o Tarragonie pochodzą jeszcze z III wieku p.n.e. Miasto posiada genealogię rzymską, swoich początków było miastem militarnym, które odegrało istotną rolę w Drugiej Wojnie Punickiej. Następnie Tarragona stała się główną siedzibą sił hiszpańskiej Inkwizycji a także stolicą ogromnej wtedy prowincji Tarraconensis.

Według świadectw historycznych największa część imponującej architektury, którą obecnie urzeka Tarragona, powstawała w wiekach I oraz II p.n.e. Ogromna część zabytków Tarragony, a mianowicie Conjunto Arqueológico de Tarraco została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Zobacz teżValldemossa – śladami Chopina na Majorce

Co warto zobaczyć w Tarragonie?

Region Costa Dorada

Tarragona jest miastem położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Region ten jest znany jako Costa Dorada. Osoby odwiedzające znajdą tutaj rozległe, iście rajskie plaże. Costa Dorada jest także znana z wysokich temperatur Morza Śródziemnego w tym rejonie.

Kluczowe atrakcje turystyczne Tarragony to jednak szereg imponujących budowli, których historia sięga ponad 2 tys. lat wstecz. To właśnie dawna architektura w niesłychanym stężeniu i bogactwie stanowi o tym, iż Tarragona bez mała może być uznawana za jedno z kluczowych miejsc reprezentujących najpiękniejsze Patrymonium Starożytności.

Akwedukt Pont del Diable

Oddalony o ok. 4 km od Tarragony rzymski akwedukt to wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO zabytek o długości blisko 250 metrów i wysokości 27 metrów – niemal tyle ile 10-cio piętrowy blok mieszkalny z wielkiej płyty. To pozostałość po dawnym systemie doprowadzania wody do miasta z oddalonej o 25 km rzeki.

Amfiteatr w Tarragonie i inne zabytki z czasów rzymskich

Integralne elementy owego patrymonium to przede wszystkim rzymski Amfiteatr, położony niemalże nad samym brzegiem Morza Śródziemnego. Anifiteatro de Tarrac to konstrukcja pochodząca jeszcze z I wieku Naszej Ery. Pierwotnie, według świadectw historycznych, Amfiteatr de Tarrac był miejscem walk gladiatorów, tzw. Venaotiones, czyli walk z dzikimi zwierzętami, a także pokazów starożytnych Atletów. Konstrukcja Amfiteatru przetrwała niemal 2000 lat w znakomitym stanie, przez co odwiedzający Tarragonę mogą podziwiać to żywe świadectwo starożytnej historii w pełnej okazałości.

Zobacz teżCo warto zobaczyć w Madrycie? Sprawdź najważniejsze atrakcje Madrytu

Tarragona to także dwa stare rzymskie fora, w tym imponujące po dziś dzień Foro Provincial de Tarraco. Wyliczając zabytki Tarragony nie można pominąć również Rzymskiego Cyrku, który został zbudowany pod koniec I wieku Naszej Ery z dekretu samego Cesarza Dominikana. Circo Romano de Tarraco pierwotnie stanowił budowlę, która mogła pomieścić aż 25 000 widzów. Urządzano w nim przede wszystkim wyścigi rydwanów. Cyrk Tarraco był także miejscem, w którym odprawiane uroczyste ludi circenses, czyli igrzyska cyrkowe. Odbywały się w nim również gry oraz przedstawienia teatralne.

Liczne muzea w Tarragonie pozwalają odwiedzającym podziwiać starożytne mozaiki, amfory oraz sarkofagi, które przez stulecia były odnajdywane w pobliskich grobowcach.

Spacer ulicami Tarragony

Zasadniczo zaleca się zwiedzać Tarragonę „z dołu na górę”, czyli zaczynając od Południowych rejonów miasta i kończąc na przepięknej Pla de la Seu, która jest położona w północnej części Starego Miasta. Na korzyść odwiedzających przemawia fakt, iż, pomimo ogromnego natężenia zabytków architektonicznych oraz pięknych miejsc, Tarragona nie należy do miast szczególnie rozległych.

Przy ponad 100 tysiącach mieszkańców to katalońska miejscowość posiada zaledwie niecałe 65 kilometrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to, że standardowy spacer, podczas którego uda się nam zobaczyć większość najciekawszych rzeczy w Tarragonie, powinien zająć nam 3 do 4 godzin. Oczywiście, jest to jedynie plan minimum, który można zrealizować np. w trakcie pierwszego dnia pobytu.

La Rambla Nova

Spacer po ulicach Tarragony warto zacząć od malowniczego bulwaru La Rambla Nova. Ciągnie się on przez ponad kilometr i przecina praktycznie całe centrum miasta. W trakcie spaceru będziemy mieli okazję podziwiać imponujące tarasy, liczne rzeźby, w tym słynny Monument als Castellers a także odwiedzać liczne lokalne sklepy.

Rambla Nova to bulwar, który w najdoskonalszym stopniu obrazuje niesamowity charakter Tarragony: unikatowe połączenie klasycznej, pradawnej architektury z nowoczesnością. Jednocześnie elementy te nie kolidują ze sobą, lecz tworzą jedyną w swoim rodzaju całość.

Kolejne miejsca na naszej trasie po Tarragonie zależą już od naszego uznania. Jeżeli dysponujemy nieco większą ilością czasu, warto będzie po prostu „powłóczyć się” po niezwykłych uliczkach Tarragony. Nierzadko okazuje się to bowiem znacznie lepszym sposobem zwiedzania, niż ścisłe trzymanie się z góry określonych tras.

Tarragona – czy warto zwiedzić to hiszpańskie miasto?

Czy więc w ostatecznym rozrachunku katalońska Tarragona jest warta naszych odwiedzin? Odpowiedź brzmi: jak najbardziej tak! Trudno znaleźć na mapie Europy drugie takie miejsce, które harmonijnie łączyłoby w sobie tak dużą liczbę tak rozmaitych atutów: od dawnej rzymskiej architektury, przez urokliwie kafejki i nowoczesne hotele aż po malownicze wybrzeże Morza Śródziemnego.