Miejscowości

Segowia w Hiszpanii – miasto słynące z rzymskiego akweduktu i licznych zabytków

Hiszpania jest krajem, który kusi turystów na wiele sposobów. Jednym z miast, które warto zobaczyć jest Segowia – wystarczy udać się nieco na północny zachód od Madrytu – w największym pod względem powierzchni regionie Hiszpanii (Kastylia i León) znajduje się to szczególnie urokliwe miasteczko.

Segowia

Historia Segowii

Segowia to osada założona przez Celtów. Została podbita przez Rzymian w 80 wieku p.n.e., a od wieku VIII była już siedzibą biskupstwa. Po zdobyciu w roku 1079 przez króla Alfonsa cała miejscowość została otoczona murem obronnym. To właśnie Segowia stała się rezydencją królów Kastylii, obserwując po cichu zmiany jakie zachodzą w tym regionie.

Zobacz teżCo warto zobaczyć w Madrycie? Sprawdź najważniejsze atrakcje Madrytu

Do końca XVI wieku głównym źródłem dochodów miasta był handel wełną. Segowia nie uchroniła się przed epidemią dżumy – to właśnie ta choroba spowodowała, że miasteczko opustoszało w XVII wieku. Na szczęście od XVIII wieku Segowia powstała „na nogi”, aby olśnić wszystkich na nowo swoim pięknem i fantastycznym klimatem.

Miasteczko położone jest na wysokości 1000 m n.p.m., u podnóża gór Sierra de Guadarrama. Dzisiaj jest to głównie miasto turystyczne, jest to też ośrodek handlu i przemysłu lekkiego. Znaleźć tutaj można wiele atrakcji turystycznych – podczas ich zwiedzania od lokalnych przewodników można usłyszeć bardzo ciekawe legendy, które czasem mrożą krew w żyłach.

Segowia została wpisana na wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1985 roku, ponieważ może pochwalić się wieloma ciekawymi zabytkami. Co konkretnie ma do zaoferowania turystom Segowia?

Akwedukt w Segowii

To najsłynniejsza i najbardziej charakterystyczna budowla w tym mieście i w całym regionie. Akwedukt powstał na przełomie I i II wieku, za czasów panowania Trojana. Jego pierwotną funkcją było doprowadzanie wody do miasta dla wszystkich mieszkańców. Akwedukt w Segowii zalicza się do najlepiej zachowanych rzymskich budowli na całym świecie; mało jest takich zabytków, które do dzisiaj można podziwiać w niemal niezmienionym stanie, nic więc dziwnego, że symbol akweduktu znaleźć można nawet w herbie Segowii.

Akwedukt w Segowii podzielony jest na dwa systemy doprowadzania wody. Jeden to ten, który znajduje się na powierzchni, widoczny dla człowieka, drugi zaś znajduje się pod ziemią i obecnie nie ma możliwości jego zobaczenia. To właśnie te dwa systemy były odpowiedzialne za to, by sprawnie doprowadzać wodę dla wszystkich mieszkańców. Cała budowla składa się z tysięcy granitowych bloków, które w żaden sposób nie są połączone ze sobą zaprawą. Słysząc taką informacje ludzie do dzisiaj głowią się na tym, jak ta cała budowla przetrwała w niezmienionym stanie do dnia dzisiejszego. W najwyższym punkcie akwedukt ma 28,10 m wysokości, zaś jego długość wynosi ponad 16 kilometrów!

Diabeł w Segowii

Oficjalne źródła mówią, że akwedukt został zbudowany przez Rzymian, którzy zadbali o to, aby życie w mieście było łatwiejsze. Istnieją podania, które mówią, że to nie Rzymianie są odpowiedzialni za powstanie tej konstrukcji, a… mała dziewczynka, która była zmęczona tym, że musi ciągle chodzić po wodę na oddalone od miasta wzgórze. Dziewczynka postanowiła zawrzeć pakt z diabłem: jeżeli ten przed świtem sprawi, że do bram miasta dotrze woda, ta odda mu swoją duszę. Diabeł przystąpił do zakładu, stawiając kamienny akwedukt.

Czy to znaczy, że dziewczynka straciła swoją duszę? Nie, bowiem tak mocno się modliła, że zanim diabeł postawił ostatni kamień, zapiał kogut oznajmiając nadejście świtu. Diabeł przegrał, ale tak naprawdę zrobił coś dobrego dla miasta i pozwolił na to, aby mała dziewczynka „wystrychnęła go na dudka”.

Alcázar de Segovia

To kolejna budowla za którą prawdopodobnie odpowiedzialni są Rzymianie. Jest to zamek, który znajduje się na końcu akweduktu. Znajdujący się na wzgórzu, miał pełnić funkcje obronne. Na przestrzeni lat zamek przechodził renowację – to właśnie tutaj swoją siedzibę mieli m.in. Arabowie czy kastylijski król Alfons.

To, jak dzisiaj wygląda ten cudowny zamek zawdzięcza się Filipowi II. Nie lada ciekawostką jest fakt, że to właśnie w tym zamku znajdowało się jedno z najsłynniejszych wiezień. Było to na przełomie XVI i XVII wieku. Potem została tutaj założona Królewska Szkoła Artylerii. Od 1898 roku na parterze zamku znajduje się Generalne Archiwum Militarne, które można do dzisiaj podziwiać podczas zwiedzania.

Katedra w Segowii

Nazywana również Damą wśród katedr. Nic dziwnego, ponieważ już sam jej wygląd budzi ogromne zdziwienie i uwielbienie. Elegancja wprost emanuje na zewnątrz, a co dopiero można zastać, jak wejdzie się do środka!

Pełna nazwa tego miejsca to Katedra pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny oraz Świętego Fruktuoza. Powstała pomiędzy XVI a XVII wiekiem, wybudowana w stylu gotyckim, zawiera w sobie także elementy renesansowe. Wybudowana na planie krzyża, posiada 3 nawy i w jej wnętrzach można podziwiać XVI-wieczne witraże. Na prawo od katedry znaleźć można Bramę Wybaczenia z figurą Matki Boskiej. Będąc tutaj należy wejść na wieżę widokową, skąd można podziwiać jeden z najpiękniejszych widoków na miasto.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Parque Natural de las Hoces de Duraton

Znajdujący się w pobliżu Segowii jeden z najpiękniejszych parków krajobrazowych, gdzie warto udać się, aby odpocząć. Chyba nie ma lepszego miejsca w tym regionie, gdzie można cieszyć się ciszą, spokojem oraz wyjątkowymi krajobrazami. Kaniony poprzecinane rzekami, piękne drzewa i wiele innych – wszystkim na pewno spodoba się Parque Natural de las Hoces de Duraton. Tak naprawdę jest to rezerwat, który jest domem dla wielu gatunków orłów i sępów, małych i dużych gryzoni.