Atrakcje turystyczne

Ścieżka w obłokach – wyjątkowy punkt widokowy w Dolni Morava w Czechach

Czechy to kraina malowniczych wyżyn, które stanowią aż 72% powierzchni kraju. Wśród nich znajduje się kilka łańcuchów górskich z niepowtarzalnymi formacjami skalnymi, jak Tiske steny, szczególnie fascynujące Skalne Miasto czy… urokliwa miejscowość Dolni Morava, w której znajduje się wyjątkowa ścieżka w obłokach.

ścieżka w obłokach

Spacer w obłokach

Artyści wszelkiej narodowości oraz rodzajów sztuki, od piosenkarzy przez poetów po malarzy, śnią i tworzą o nieboskłonie. Dzięki tym marzeniom o znalezieniu się między chmurami powstały tak niezapomniane dzieła jak wiersz „Chmury” Wisławy Szymborskiej, piosenka „Get Off Of My Cloud” zespołu Rolling Stones oraz obraz Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły”. To tylko kilka przykładów tego, jak inspirujące dla człowieka jest niebo.

W Czechach znalazł się jeden architekt, Zdeněk Fránek, który postanowił nie tylko sięgnąć chmur, ale również zaprosić do przyłączenia się na spacer po nich każdego, kto tylko zechce mu towarzyszyć. Zainspirowany lotem ćmy zaprojektował z pozoru chaotyczną wieżę obserwacyjną o nazwie „Skywalk” – Ścieżka w obłokach. Wieża ta, umiejscowiona na zboczu góry Slamnik, sięga 55 metrów i znajduje się na wysokości 1116 metrów n.p.m.

Zobacz teżCiekawostki o Czechach

Oferując ponad 500 metrów podniebnego spaceru, stała się sercem miejscowości Dolni Morava. Wybudowano ją niedawno, bo w 2015 roku i chociaż wciąż jest młodym punktem turystycznym, zyskała już niemałą sławę wśród zwiedzających, skradając ich serca i umysły. Czy słusznie?

Porywające piękno górskich krajobrazów

Wchodząc na szczyty gór, człowiek doznaje uczucia uświadomienia sobie własnej małości. Ludzka sylwetka na tle masywów górskich staje się drobna i wątła, przytłoczona krajobrazem. Zdeněk Fránek postanowił spotęgować to uczucie, odrywając stopy od ziemi i wznosząc się jeszcze wyżej, stawiając człowieka ponad ziemią.

Stojąc przy barierce, zostajemy tylko my i góry. Dokoła rozległe wyżynne tereny Czech, masyw Śnieżnika i zapierająca dech w piersiach natura. Nieustannie zmieniające się niebo oraz pory roku dostarczają niezapomnianych widoków, za każdym razem. Żadna wizyta tutaj nie będzie taka sama. W pogodny dzień, w oddali dostrzec można nawet Karkonosze!

Czy „ścieżka w obłokach” jest bezpieczna?

Każdy poczuje tutaj przyspieszone bicie serca i zastrzyk adrenaliny, jednak dostarcza nam ich wyłącznie potęga krajobrazu, bo sama konstrukcja jest w pełni bezpieczna. Szeroka, wygodna kładka została zbudowana z myślą nie tylko o zaprawionych górskich piechurach, ale również o rodzinach z dziećmi w wózkach oraz o niepełnosprawnych.

Przy doborze materiałów na budowę tego obiektu kierowano się ideą, aby stworzyć konstrukcję, która będzie współgrała ze swoim otoczeniem, komplementując je, zamiast się odcinać. Dlatego do budowy użyto starannie dobranego drzewa: modrzewi z austriackich Alp, które rosły na wysokości powyżej 1000 m n.p.m.

Klejone i heblowane drewno wspomaga 380 ton stali, całość zaś jest zakotwiczona na fundamentach i mikropalach sięgających do 6,5 metra w głąb ziemi. Dzięki temu projekt nie jest zagrożony przez żadne nawałnice – wytrzyma nawet wichury do 200 km/h, a w dobrą pogodę z tej turystycznej atrakcji może skorzystać jednocześnie 4000 osób.

Spacer w chmurach to nie wszystko – można z tych chmur zjechać

Ścieżka w obłokach dostarcza nie tylko zachwycających widoków – zadbano również o atrakcje niosące radość, wiedzę oraz emocje. Wzdłuż kładki rozmieszczone są panele informacyjne, na których można przeczytać ciekawostki o okolicy. Tematów jest dwanaście, zatem można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Zobacz teżCzeski Krumlov, jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Dzieci i młodszych turystów z pewnością zainteresuje „Rękaw” – tunel wykonany z gęstej siatki, którym możemy wspiąć się na wyższe piętro. Nie jest on obowiązkowy do pokonania, jednak warto z niego skorzystać, doznania są niesamowite!

Na koniec wspinaczki na chętnych i odważnych czeka „Kropla” – wysunięta, rozpięta siatka na samym szczycie, obok widokowego tarasu – stojąc na niej, pod stopami zobaczymy przepaść, z wysokości 50 m. Gwarantuje zastrzyk adrenaliny tym, którzy odważą się na nią wejść.

Na zakończenie dla spragnionych rozrywki przewidziano ostatnią atrakcję: to tunel-zjeżdżalnia o długości 100 metrów, dzięki któremu powrót z wieży na dół zajmie tylko kilkanaście emocjonujących sekund.

Dojazd do ścieżki w obłokach

Wieża Skywalk znajduje się w niewielkiej odległości od miejsca parkingowego i kasy w „chacie Marcelka”. Można do niej podejść pieszo mając do wyboru aż pięć różnych tras.

Do ścieżki w obłokach można dostać się także wyciągiem, który pozwala również przetransportować wózki dziecięce, inwalidzkie czy rowery, będąc przy tym również pewną atrakcją – widoki z poziomu wyciągu są naprawdę niesamowite. Do dolnej stacji prowadzi asfaltowa droga, w pobliżu znajduje się także sporo miejsc parkingowych.

Ścieżka w obłokach znajduje się blisko polskiej granicy, niecałe 60 km od Kłodzka, jest to więc świetny pomysł na sobotnią czy niedzielną rodzinną wycieczkę dla mieszkańców Dolnego Śląska czy województwa opolskiego.

Ceny biletów

Bilet wstępu z przejazdem kolejką w jedną stronę kosztuje 390 CZK (koron czeskich) dla dorosłych i 290 CZK dla dzieci do 15 lat, zaś bilet rodzinny (2 dorosłych i troje dzieci) to koszt 720 CZK, tj. ok. 120 zł.