Atrakcje turystyczne

Ścieżka w Obłokach, Dolní Morava w Czechach

Czechy to kraina malowniczych wyżyn, które stanowią aż 72% powierzchni kraju. Wśród nich znajduje się kilka łańcuchów górskich o niepowtarzalnych formacjach skalnych, jak Tiske steny, szczególnie fascynujące Skalne Miasto czy… urokliwa miejscowość Dolní Morava, nieopodal góry Slamnik.

Ścieżka w Obłokach

Spacer w chmurach

Artyści wszelkiej narodowości oraz rodzajów sztuki, od piosenkarzy przez poetów po malarzy, śnią i tworzą o nieboskłonie. Dzięki tym marzeniom o znalezieniu się między chmurami powstały tak niezapomniane dzieła jak wiersz „Chmury” Wisławy Szymborskiej, piosenka „Get Off Of My Cloud” zespołu Rolling Stones oraz malarstwo Caspara Davida Friedricha „Wędrowiec nad morzem mgły”. To tylko kilka przykładów tego, jak inspirujące dla człowieka jest niebo.

W Czechach znalazł się jeden architekt, Zdeněk Fránek, który postanowił nie tylko sięgnąć chmur, ale również zaprosić do przyłączenia się na spacer każdego, kto tylko zechce mu towarzyszyć. Zainspirowany lotem ćmy zaprojektował z pozoru chaotyczną wieżę obserwacyjną o nazwie „Skywalk” – Ścieżka w Obłokach. Umiejscowiona na zboczu góry Slamnik, sięga 55 metrów i znajduje się na wysokości 1116 metrów n.p.m.

Zobacz teżCiekawostki o Czechach

Oferując ponad 500 metrów podniebnego spaceru, stała się sercem miejscowości Dolní Morava. Wybudowano ją niedawno, bo w 2015 roku i chociaż wciąż jest młodym punktem turystycznym, już teraz zyskała sobie niemałą sławę wśród zwiedzających, skradając ich serca i umysły. Czy słusznie?

Porywające piękno górskich krajobrazów

Wchodząc na szczyty gór, człowiek doznaje uczucia uświadomienia sobie własnej małości. Ludzka sylwetka na tle masywów górskich staje się drobna i wątła, przytłoczona krajobrazem. Zdeněk Fránek postanowił spotęgować to uczucie, odrywając stopy od ziemi i wznosząc się jeszcze wyżej, stawiając człowieka ponad ziemią. Stojąc przy barierce, zostajemy tylko my i świat. Dokoła rozległe wyżynne tereny Czech i zapierająca dech w piersiach natura. Nieustannie zmieniające się niebo oraz pory roku dostarczają niezapomnianych widoków, za każdym razem. Żadna wizyta tutaj nie będzie taka sama.

Czy spacer w chmurach jest bezpieczny?

Każdy poczuje tutaj przyspieszone bicie serca i zastrzyk adrenaliny, jednak dostarcza nam ich wyłącznie potęga krajobrazu, bo sama konstrukcja jest w pełni bezpieczna. Szeroka, wygodna kładka została zbudowana z myślą nie tylko o zaprawionych górskich piechurach, ale również o rodzinach z dziećmi w wózkach oraz o niepełnosprawnych.

Przy doborze materiałów na budowę tego obiektu kierowano się ideą, aby stworzyć konstrukcję, która będzie współgrała ze swoim otoczeniem, komplementując je, zamiast się odcinać. Dlatego do budowy użyto starannie dobranego drzewa: modrzewi z austriackich Alp, które rosły na wysokości powyżej 1000 m n.p.m. Klejone i heblowane drewno wspomaga stal, całość zaś jest zakotwiczona na fundamentach i mikropalach sięgających do 6,5 metra w głąb ziemi. Dzięki temu projekt nie jest zagrożony przez żadne nawałnice – wytrzyma nawet wichury do 200 km/h.

Spacer w chmurach to nie wszystko – można z tych chmur zjechać

Ścieżka w Obłokach dostarcza nie tylko zachwycających widoków – zadbano również o atrakcje niosące radość, wiedzę oraz emocje. Wzdłuż kładki rozmieszczone są panele informacyjne, na których można przeczytać ciekawostki o okolicy. Tematów jest dwanaście, zatem można dowiedzieć się wielu interesujących rzeczy.

Zobacz teżCzeski Krumlov, jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Najmłodszych turystów z pewnością zainteresuje „Rękaw” – tunel wykonany z gęstej siatki, którym możemy wspiąć się na wyższe piętro. Nie jest on obowiązkowy do pokonania, jednak warto z niego skorzystać, doznania są niesamowite!

Na koniec wspinaczki na chętnych i odważnych czeka „Kropla” – wysunięta, rozpięta siatka na samym szczycie, obok widokowego tarasu – stojąc na niej, pod stopami zobaczymy 55-metrową przepaść. Gwarantuje zastrzyk adrenaliny tym, którzy odważą się na nią wejść.

Na zakończenie dla spragnionych rozrywki przewidziano ostatnią atrakcję: tunel-zjeżdżalnię o długości 100 metrów, dzięki której powrót z wieży na dół zajmie tylko kilkanaście emocjonujących sekund.

Dojazd do czeskiej ścieżki w chmurach

Wieża Skywalk znajduje się w niewielkiej odległości od miejsca parkingowego i kasy w chacie Marcelka. Można do niej podejść mając do wyboru aż pięć różnych tras pieszych, lub skorzystać z kolejki linowej, która pozwala również przetransportować wózki dziecięce, inwalidzkie czy rowery, sama w sobie będąc też pewną atrakcją – widoki z niej są naprawdę niesamowite.