Regiony

Santorini – grecka wyspa z bajkowymi widokami

Wakacje na Santorini od lat są marzeniem wielu turystów na całym świecie. Ze względu łagodny klimat i zapierające dech w piersiach widoki wyspa ta odwiedzana jest chętnie każdego roku przez rzesze turystów, w tym także największe gwiazdy showbiznesu.

Santorini

Najsłynniejsza wyspa archipelagu Cyklad ze względu na swoją bogatą historię wzbudza też zainteresowanie naukowców – uznawana za mityczną Atlantydę, przed erupcją wulkanu była ważnym ośrodkiem kultury minojskiej. Tuż po tej tragedii, środkowa część wyspy, na której znajdował się wulkan, zapadła się na głębokość 400 metrów poniżej poziomu morza, przekształcając wyspę niejako w „olbrzymią podkowę”.

Oprócz Thiry, czyli głównej części wyspy do Santorini przynależy Tirasia, Nea Kameni, Palea Kameni i Aspro. Sama nazwa „Santorini” pojawiła się dopiero w wieku XIII i nawiązuje do imienia św. Ireny (Saint Irene), patronki wyspy.

Zobacz teżWyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

W jakich miesiącach odwiedzić Santorini?

Sezon na Santorini trwa aż dziewięć miesięcy, a jego szczyt przypada na okres od czerwca do końca sierpnia – w tym okresie poruszanie się po wyspie i wypoczynek są dość trudne. Przepełnione restauracje, plaże pełne spragnionych słońca turystów, ograniczona dostępność miejsc noclegowych czy tłumy ludzi na deptakach, to codzienność Santorini w najpopularniejszych wakacyjnych miesiącach.

Z tego względu warto skorzystać z rady miejscowych, według których najlepszymi miesiącami na wyspie są kwiecień, październik i listopad. W tym okresie ceny noclegów są znacznie niższe niż w sezonie, a dni – choć chłodniejsze – wciąż są długie i pozwalają zachwycać się niepowtarzalnymi krajobrazami.

Zimą zaś Santorini zdaje się być opustoszałe. Z dwóch milionów osób, które każdego roku przybywają na wyspę, pozostaje raptem kilkanaście tysięcy mieszkańców, którzy zimą są dla turystów nie tylko jeszcze bardziej serdeczni, ale i skorzy do pokazania nieznanych zakątków wyspy. Ceny hoteli zimą nierzadko spadają do 1/3 kwoty, jaką należy uiścić w sezonie. Lot na Santorini trwa zaledwie dwie i pół godziny, warto więc wpaść tutaj choćby na weekend.

Co zjeść na Santorini?

Żyzna, wulkaniczna ziemia pokrywająca 78 km2 wyspy rodzi produkty najwyższej klasy, pełne witamin i smaku. Duży nacisk, jaki tutejsze władze położyły na pozyskiwanie produktów pochodzących wyłącznie od lokalnych producentów sprawił, iż tutejsze owoce i warzywa nie mają sobie równych.

Kuchnia grecka pełna jest ziół, oliwy i owoców morza. Przyrządzane na dziesiątki sposobów, znajdują się w menu każdej restauracji na Santorini. Dużą popularnością pośród turystów cieszą się również tutejsze wina – trunki o głębokim smaku produkowane są z winorośli odmiany assyritko. Krzewy uprawiane są na Santorini bez podpórek, przycina się je krótko z powodu wiatru, co również wpływa na smak owoców.

Miejsca, które warto odwiedzić na Santorini

Fira i białe domki

Stolicą Santorini jest „przyczepiona” do klifu malownicza Fira. Miejscowość ta, będąca prawdziwą wizytówką wyspy pojawia się na wszystkich zdjęciach przywożonych przez turystów. Śnieżnobiałe domki z dachami w kolorze błękitu zwrócone w kierunku morza zachwycają każdego – pomimo swojego niepozornego wyglądu, domy te są duże i przestronne.

Doskonała infrastruktura turystyczna sprawia, że turyści przybywający na Santorini mogą skorzystać zarówno z nowoczesnych hoteli, jak i prywatnych pokojów, domków, czy eleganckich willi.

Pyrgos i najlepsze wina na wyspie

Drugim równie atrakcyjnym miejscem na Santorini jest miasteczko Pyrgos. Położone na wzgórzu u podnóża góry Profitis Ilias, słynie z najlepszych winnic na wyspie. Wzdłuż średniowiecznych uliczek rozlokowane są klimatyczne knajpki i sklepiki z winem.

Szukając pamiątki z Santorini warto przybyć właśnie tutaj. Wspinając się wieczorem po stromych, kamiennych schodkach można obserwować zapierający dech w piersiach zachód słońca. niemniej w tym celu należy wyjść z hotelu odpowiednio wcześniej, aby ustawić się w dobrym miejscu – na podobny wieczorny teatr światła wybiera się bowiem wielu turystów.

Zobacz teżKolorowa Vernazza nad Morzem Liguryjskim

Akrotiri i jego podobieństwo do Pompei

Nazywane greckimi Pompejami Akrotiri chętnie odwiedzane jest przez miłośników historii. Miasto zniszczone zostało przez wybuch wulkanu pod koniec XVII wieku p.n.e., ale podobnie jak Pompeje zachowało się w doskonałym stanie pod grubą warstwą pyłu wulkanicznego.

Różnicą jaka występuje pomiędzy tymi dwoma miastami jest to, że Akrotiri jest o 1600 lat starsze niż Pompeje. Badając pozostałości miasta naukowcy odkryli, iż Akrotiri było wysoko rozwinięte – utwardzone ulice, a także budynki posiadające po trzy kondygnacje z toaletami i rurami doprowadzającymi ciepłą i zimną wodę, to tylko niektóre z elementów świadczących o wiedzy i bogactwie mieszkańców.

Czerwona plaża i górujący nad nią klif

Jednym z najbardziej malowniczych miejsc na Santorini jest tzw. czerwona plaża. Położona w pobliżu zniszczonego Akrotiri, stanowi doskonałą odskocznię od pobytu w muzeum. Turyści zachwycają się jej surowym pięknem, a także rozciągającym z niej widokiem na otwarte morze.

Jej nazwa pochodzi od czerwonych kamieni tworzących plażę. Pobyt na czerwonej plaży pełen jest emocji, które zapewnia klif zwisający tuż nad głowami plażowiczów. Ogromna skała wygląda jakby w każdej chwili miała się osunąć, na szczęście jednak okoliczne władze podkreślają, iż teren ten jest w pełni bezpieczny.

Megalochori i piraci

Megalochori to historia piratów, opowieść o skarbach i bogatych baronach, winie i doskonałym jedzeniu, które przewożono stąd na kontynent. Miejscowość wyróżnia przede wszystkim wygląd tutejszych domów, które w przeszłości były niemymi świadkami historii wyspy.

Wysokie mury, wewnętrzne dziedzińce i drewniane drzwi budowane były z myślą o prywatności i bezpieczeństwie mieszkańców. Piraci przybijający do brzegów wyspy z nadzieją na łatwy łup, niejednokrotnie odchodzili z pustymi rękoma. Do dzisiaj mieszkańcy miasta dokładają wszelkich starań, aby zachować dawny charakter Megalochori.

W centrum wioski znajduje się plac z restauracjami, tawernami i zielenią, która w upalne dni dostarcza mieszkańcom odrobinę cienia. To tutaj każdego dnia gromadzi się lokalna ludność w celu wypicia szybkiej kawy przed pracą. Wieczorami, gdy temperatura spada, można tu spotkać ludzi grających w karty, tańczących i śpiewających urokliwe pieśni w języku greckim.

Oia – cudowne wschody i zachody słońca

Położona 150 m. n.p.m. miejscowość jest żelaznym punktem każdej wycieczki na Santorini. Pomimo zniszczeń dokonanych przez wulkan w 1956 roku, miejscu temu przywrócono jego pierwotne piękno. Nie było to łatwe, gdyż zniszczenia były znaczne, na szczęście upór miejscowych sprawił, iż do Oia znów zaczęły przybywać tłumy turystów.

Przyjeżdżając do tego miasteczka warto udać się na spacer w stronę portu Ammoudi. Do tej uznawanej przez wielu za jedną z najpiękniejszych zatok w Grecji prowadzi kilkaset kamiennych schodków, których pokonanie nie powinno stanowić problemu nawet dla osób o znikomej kondycji.

Na miejscu tuż nad brzegiem morza czeka kilka niewielkich, klimatycznych restauracji serwujących świeże owoce morza. Nagrodą za spacer w upalnym słońcu może być również zimne piwo i lokalne wino podawane w towarzystwie orzeźwiających sorbetów owocowych.

Emporio i Bliski Wschód

Emporio to urokliwe miasteczko, którego krajobraz można podziwiać z XV-wiecznego zamku wzniesionego przez Wenecjan. To średniowieczne miasto z wyglądu przypomina jedno z tych znajdujących się w krajach arabskich. Bielone cerkwie, niebieskie kopuły, wąskie kamienne uliczki i piękne domostwa robią wrażenie na każdym przybyłym.

Emporio to również jedna z najdłuższych miejscowości na wyspie – rozciągając się na długości 12 kilometrów prowadzi do popularnej Perissa Beach. Na miejscu na turystów czeka doskonale zorganizowana plaża z dużą liczbą leżaków, parasoli i innych udogodnień. Strzeżona przez ratowników doskonale sprawdzi się podczas wyjazdu z dziećmi. Wyróżniona Błękitną Flagą jest niezwykle czyta i schludna.

Oprócz placu zabaw i pryszniców, na końcu plaży znajduje się doskonałe miejsce do nurkowania, a także uprawiania innych sportów wodnych. Wisienką na torcie na Perissa Beach jest park wodny z trzema zjeżdżalniami i wieloma basenami. Dostępny przez większość roku sprawia radość zarówno dzieciom, jak i dorosłym.