Atrakcje turystyczne

Sagrada Familia – wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego

Sagrada Familia to położony w Barcelonie wyjątkowy zabytek i wspaniały pomnik geniuszu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie, a jego budowa, choć rozpoczęła się blisko 140 lat temu, trwa do dziś.

Sagrada Familia

Temple Expiatori de la Sagrada Familia

Pełna nazwa tego obiektu to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (po hiszpańsku), natomiast po katalońsku to Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Po polsku pełna nazwa brzmi „Świątynia Pokutna Świętej Rodziny”, świat jednak zna to niesamowite dzieło jako Sagrada Familia.

Jest to secesyjny, rzymskokatolicki kościół o statusie bazyliki mniejszej. Rozpoczęcie budowy miało miejsce w roku 1882; początkowo projektem miał zajmować się inny architekt – Francisco de Paula del Villar – jednak popadł on w konflikt z władzami stowarzyszenia które finansowało budowę obiektu i ostatecznie projekt przypadł Gaudiemu.

Dzieło życia Antonio Gaudiego

Gaudi wprowadził liczne zmiany w porównaniu do pierwowzoru. Jego niesamowity talent i zupełnie unikalny styl sprawiły, że zaczęło powstawać dzieło architektoniczne które zachwyca cały świat. Architekt zajmował się realizacją tego obiektu przez cztery dekady, całkowicie poświęcił mu ostatnie 15 lat swojego życia, nawet zamieszkał na terenie budowy. Wprowadzał nowe założenia i rozwiązania. Czuwał nad tym by wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Zbudowana na planie krzyża bazylika Sagrada Familia ma trzy fasady – Narodzenia, Chwały oraz Męki, każda z nich została wybudowana w innym stylu. Za życia Gaudiego ukończono tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad oraz kryptę. Główny twórca projektu Sagrada Familia zginął tragicznie, pochowano go wewnątrz kościoła. Architekt był świadomy że całość nie zostanie ukończona za jego życia.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Symbolika świątyni Sagrada Família

Budowla ta charakteryzuje się niepowtarzalnymi elementami i organiczną formą. Wiele spośród detali architektonicznych, zostało ręcznie wyrzeźbionych. Sagrada Familia ma nawiązywać do Natury, największego dzieła Boga. Zawiera w sobie symbolikę która odwołuje się do czterech „królestw”: zwierząt (ornamentyka), roślin (kamienny las kolumn), człowieka (kolumny oraz rzeźby symbolizujące żebra), minerałów (witraże).

Wymiary elementów kościoła w tym naw mają stanowić iloraz liczby 7,5 (główna nawa ma 90 metrów, 7,5 razy 12 apostołów). 18 wież, które mają zwieńczyć całość symbolizują ewangelistów, apostołów, Chrystusa i Maryję.

Katalońscy anarchiści, podczas wojny domowej, która miała miejsce w Hiszpanii zniszczyli projekty pozostawione przez Gaudiego, czym spowodowali wieloletnie opóźnienia w budowie bazyliki Sagrada Familia – późniejsi architekci musieli bowiem poświęcić sporo czasu, by zrekonstruować wizję artysty.

Czy Sagrada Família to samowola budowlana?

W październiku roku 2018 pojawiła się informacja że obiekt jest budowany bez pozwolenia od 136 lat. Nie była to informacja w pełni prawdziwa, ponieważ w roku 1885 Gaudi wystąpił do władz Santi Marti de Provenalis (obecnie jest to część Barcelony) o stosowne pozwolenie. Urząd miejski dnia 22 lutego 2019 roku zatwierdził decyzję wydającą pozwolenie na budowę. Planuje się że ostateczne ukończenie budowy Sagrada Familia przypadnie na rok 2026 – wtedy też minie dokładnie sto lat od śmierci Gaudiego.

Lista światowego dziedzictwa UNESCO

W 2005 roku fasada Narodzenia Pańskiego i krypta katedry wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO, razem z innymi dziełami architekta Antonio Gaudiego w Barcelonie: Parkiem i Pałacem Güell, Casa Milà, Casa Vicens, Casa Batlló i kryptą w Colonia Güell.

Barcelona i inne dzieła Gaudiego

Sagrada Familia to bazylika położona w Barcelonie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to punkt obowiązkowy do zwiedzenia, jeśli akurat jest się w tym pięknym mieście.

Obiektem tym można się zachwycać i inspirować. Nie należy bać się tłumów – nawet zgiełk, hałas nie powinny powstrzymywać nas przed poznaniem tak wspaniałego dzieła. Móc zobaczyć Sagrada Familia na własne oczy to niezwykłe przeżycie, to coś, co zapamiętamy na długo.

Będąc w Barcelonie, warto odwiedzić też Parc Guell. Jest to piękny park, który powstał jako prywatne miasto-ogród dla Eusebiego Guella, a zaprojektował go również Antonio Gaudi.

To nie jedyne obiekty w Barcelonie stworzone przez Gaudiego. W dzielnicy Eixample można zobaczyć takie dzieła jak Casa Mila czy Casa Batllo które od razu rzucają się w oczy; widać tam rękę geniusza.

Zobacz teżTarragona – skryta perła Katalonii

Zwiedzanie Sagrada Familia – informacje praktyczne

Bilety wstępu do Sagrada Familia najlepiej kupić z wyprzedzeniem, można tego dokonać przez internet. W ten sposób zagwarantujemy sobie miejsce i nie spotka nas przykra niespodzianka, gdzie wszystkie dostępne na dany dzień bilety będą już wyprzedane i nie uda się wejść do środka.

Godziny otwarcia bazyliki Sagrada Familia różnią się w poszczególnych miesiącach:

Listopad – Luty9:00-18:00
Marzec9:00-19:00
Kwiecień – Wrzesień9:00-20:00
Październik9:00-19:00
25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia9:00-14:00
Godziny zwiedzania Sagrada Familia

Sagrada Familia znajduje się pod adresem Carrer de Mallorca 401, 08013 Barcelona, a więc mniej-więcej w samym środku stolicy Katalonii. Do samej katedry dochodzą dwie linie metra (L2 i L5), dojazd nie stanowi więc żadnego problemu.