Atrakcje turystyczne

Sagrada Famila – wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego

Sagrada Familia to położony w Barcelonie wyjątkowy zabytek i wspaniały pomnik geniuszu wybitnego architekta – Antonio Gaudiego. Jest to jeden z najbardziej charakterystycznych budynków na świecie.

Sagrada Familia – niezwykłe miejsce, niezwykły twórca

Pełna nazwa tego obiektu to Templo Expiatorio de la Sagrada Familia (po hiszpańsku), natomiast po katalońsku to Temple Expiatori de la Sagrada Familia. Po polsku pełna nazwa brzmi „Świątynia Pokutna Świętej Rodziny”, świat jednak zna to niesamowite dzieło jako Sagrada Familia.

Jest to secesyjny kościół o statusie bazyliki mniejszej. Jego budowę rozpoczęto w roku 1882; początkowo projektem miał zajmować się inny architekt – Francisco de Paula de Vilar – jednak popadł on w konflikt z władzami stowarzyszenia które finansowało budowę obiektu i ostatecznie projekt przypadł Gaudiemu.

Gaudi wprowadził liczne zmiany w porównaniu do pierwowzoru. Jego niesamowity talent i zupełnie unikalny styl sprawiły, że zaczęło powstawać dzieło architektoniczne które zachwyca cały świat. Architekt zajmował się realizacją tego obiektu przez cztery dekady, całkowicie poświęcił mu ostatnie 15 lat swojego życia, nawet zamieszkał na terenie budowy. Wprowadzał nowe założenia i rozwiązania. Czuwał nad tym by wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Bazylika Sagrada Familia zbudowana na planie krzyża ma trzy fasady – Narodzenia, Chwały oraz Męki, każda z nich została wybudowana w innym stylu. Za życia Gaudiego ukończono tylko jedną z trzech zaprojektowanych fasad oraz kryptę. Główny twórca projektu Sagrada Familia zginął tragicznie, pochowano go wewnątrz kościoła. Architekt był świadomy że całość nie zostanie ukończona za jego życia.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Budowla ta charakteryzuje się niepowtarzalnymi elementami i organiczną formą. Wiele spośród detali architektonicznych, zostało ręcznie wyrzeźbionych. Sagrada Familia ma być uosobieniem Natury, największego dzieła Boga. Zawiera w sobie symbolikę która odwołuje się do czterech „królestw”: zwierząt (ornamentyka), roślin (kamienny las kolumn), człowieka (kolumny oraz rzeźby symbolizujące żebra), minerałów (witraże).

Wymiary elementów kościoła w tym naw mają stanowić iloraz liczby 7,5 (główna nawa ma 90 metrów, 7,5 razy 12 apostołów). 18 wież, które mają zwieńczyć całość symbolizują ewangelistów, apostołów, Chrystusa i Maryję.

Katalońscy anarchiści, podczas wojny domowej, która miała miejsce w Hiszpanii zniszczyli projekty pozostawione przez Gaudiego, czym spowodowali wieloletnie opóźnienia w budowie bazyliki Sagrada Familia – późniejsi architekci musieli bowiem poświęcić sporo czasu, by zrekonstruować wizję artysty.

W październiku roku 2018 pojawiła się informacja że obiekt jest budowany bez pozwolenia od 136 lat. Nie była to informacja w pełni prawdziwa, ponieważ w roku 1885 Gaudi wystąpił do władz Santi Marti de Provenalis (obecnie jest to część Barcelony) o stosowne pozwolenie. Urząd miejski dnia 22 lutego 2019 roku zatwierdził decyzję wydającą pozwolenie na budowę. Planuje się że ostateczne ukończenie budowy Sagrada Familia przypadnie na rok 2026 – wtedy też minie dokładnie sto lat od śmierci Gaudiego.

Niesamowita Barcelona

Sagrada Familia to bazylika położona w Barcelonie. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest to punkt obowiązkowy do zwiedzenia, jeśli akurat jest się w tym pięknym mieście.

Obiektem tym można się zachwycać i inspirować. Nie należy bać się tłumów – nawet zgiełk, hałas nie powinny powstrzymywać nas przed poznaniem tak wspaniałego dzieła. Móc zobaczyć Sagrada Familia na własne oczy to niezwykłe przeżycie, to coś, co zapamiętamy na długo.

Naturalnie Barcelona posiada wiele ciekawych obiektów turystycznych, wartych odwiedzenia miejsc, jest to też świetne miasto na odpoczynek i rozrywkę.

Nie ważne jak bardzo lubi się piłkę nożną, będąc w Barcelonie powinno się odwiedzić Camp Nou – legendarny stadion drużyny FC Barcelona. To tutaj działa się historia. Liczne zwycięstwa, ale także porażki drużyny z którą wielu Katalończyków jednoznacznie się identyfikuje, drużyny która swoich kibiców ma na całym świecie. Jest to największy stadion piłkarski w Europie, jego trybuny mogą pomieścić aż 99 354 osoby.

Klubowe muzeum FC Barcelony przyciąga tłumy turystów. Można też przejść się tunelem który prowadzi na stadion, zasiąść na moment w loży VIP-owskiej czy też zajrzeć do szatni. Chyba nie trzeba być fanem piłki, by te atrakcje wydały się wyśmienite.

Będąc w Barcelonie, warto odwiedzić też Parc Guell. Jest to piękny park, który powstał jako prywatne miasto-ogród dla Eusebiego Guella, a zaprojektował go również Antonio Gaudi.

W Barcelonie, oprócz Sagrada Familia można znaleźć liczne obiekty stworzone przez Gaudiego. W dzielnicy Eixample można zobaczyć takie dzieła jak Casa Mila czy Casa Batllo które od razu rzucają się w oczy; widać tam rękę geniusza.

Warto zwiedzić także starą część miasta. Różnorodność architektury i wyjątkowy klimat potrafią zachwycić każdego.

Nad Barceloną wznosi się wzgórze Montjuic. Łatwe do znalezienia atrakcje w tym miejscu przyciągają zwykle dużą grupę turystów. Są tam między innymi słynne tańczące fontanny – tak wielkie, że co sekundę 2600 litrów wody przelewa się w aż trzech basenach.

W Barcelonie atrakcyjne miejsca do zwiedzania znajdą też miłośnicy muzeów. Najsłynniejszym muzeum w tym mieście jest muzeum Pabla Picassa, choć warto wiedzieć, że największe dzieła tego artysty znajdują się w Madrycie i w Nowym Jorku.

Interesującym miejscem do zwiedzenia jest też El Raval. Kiedyś była to niebezpieczna dzielnica, którą lepiej było omijać z daleka. Teraz jest to miejsce, gdzie można znaleźć wiele ciekawych punktów na swojej turystycznej mapie. To niesamowite, jak we w miarę krótkim czasie cała dzielnica może przejść taką metamorfozę.

Jedną z najsłynniejszych ulic w Barcelonie jest La Rambla. To miejsce gdzie życie tętni przez całą dobę. Znajdziemy tam liczne bary, restauracje, ale także wielu ulicznych artystów. Jest to ulica uwielbiana przez mieszkańców Barcelony oraz przez turystów.

Zobacz teżTarragona – skryta perła Katalonii

Barcelona to jednak nie tylko liczne muzea, zabytki i dzieła architektury. To także bez wątpienia wspaniałe plaże. Najsłynniejszą jest Barcelonetta. Jest ona oddalona zaledwie 15 minut od La Rambli. Jest to największa oraz najstarsza plaża w Barcelonie. Inne popularne plaże to Nova Icaria czy Bogatell.

Jak się dostać z Polski do Barcelony?

Najszybszym i najwygodniejszym środkiem transportu, który zabierze nas do Barcelony jest bez wątpienia samolot. Loty do Barcelony odbywają się z kilku polskich miast (często bezpośrednie). Samolot nie jest jednak jedynym dostępnym środkiem lokomocji.

Firmy które organizują wyjazdy autokarem także mają często bardzo dobre oferty. Nowoczesne autobusy potrafią być wygodnym środkiem transportu, jednak czas takiej podróży jest istotnie dłuższy.

Kolejną możliwością jest podróż własnym samochodem. Taka podróż pewnie wyjdzie najdrożej, ale za to na miejscu wszędzie można dostać się własnym autem. Jest to z pewnością wygodne.

Kiedy się podróżuje, człowiek nie tylko zwiedza nowe miejsca, poznaje innych ludzi, kulturę, jedzenie. W takich eskapadach można poznać samego siebie. Podróżując w odległe zakątki świata, na wszystko spoglądamy z innej perspektywy. Otwierają się przed nami nowe horyzonty. Widzimy rzeczy których wcześniej nie dostrzegaliśmy, a niewykluczone, że były o krok od nas. Nagle wszystko możemy zobaczyć w nowym świetle.

Nieważne, jaki sposób zwiedzania Barcelony się wybierze. Bez wątpienia, jest to miejsce którego nie można pominąć. Tyle atrakcji i fascynujących miejsc do zwiedzenia. Tyle pięknych plaż. Nie ma więc co się zastanawiać. Czas wybrać się do Barcelony.

Zwiedzanie Sagrada Familia – informacje praktyczne

Bilety wstępu do Sagrada Familia najlepiej kupić z wyprzedzeniem, można tego dokonać przez internet. W ten sposób zagwarantujemy sobie miejsce i nie spotka nas przykra niespodzianka, gdzie wszystkie dostępne na dany dzień bilety będą już wyprzedane.

Godziny otwarcia bazyliki Sagrada Familia różnią się w poszczególnych miesiącach:

Listopad – Luty9:00-18:00
Marzec9:00-19:00
Kwiecień – Wrzesień9:00-20:00
Październik9:00-19:00
25 i 26 grudnia oraz 1 i 6 stycznia9:00-14:00
Godziny zwiedzania Sagrada Familia

Sagrada Familia znajduje się pod adresem Carrer de Mallorca 401, 08013 Barcelona, a więc mnie-więcej w samym środku stolicy Katalonii. Do samej katedry dochodzą dwie linie metra (L2 i L5), dojazd nie stanowi więc żadnego problemu.