Miejscowości

Rothenburg ob der Tauber – miejscowość, w której czas stanął w miejscu

Rothenburg ob der Tauber to malownicze miasteczko położone w zachodniej części Bawarii, ok. 100 km na zachód od Norymbergii. Przez wiele osób nazywane jest jednym z najpiękniejszych miasteczek w Niemczech – nie ma się czemu dziwić, gdyż nie znajdziemy w nim nowoczesnych budowli i centrów handlowych, a urocze kamieniczki oraz bardzo ciekawe budowle pochodzące jeszcze ze średniowiecza. Dzięki zachowaniu się tych wszystkich niezwykle ciekawych budowli ma się wrażenie, że czas w Rothenburg ob der Tauber stanął w miejscu.

Rothenburg ob der Tauber

Rothenburg ob der Tauber – jedna z głównych atrakcji turystycznych Bawarii

Rothenburg ob der Tauber to miasto, które bardzo szczelnie otaczają dosyć wysokie XIV-wieczne mury obronne, dodając mu niebywałego uroku. Można po nich przejść tzw. galerią wartowników, a cała trasa liczy ok. 2,5 kilometra. Dzięki licznym wieżom na mury można wejść oraz zejść z nich w wielu różnych miejscach, z których rozpościera się przepiękny widok na całe miasto.

Miasto charakteryzuje się brukowanymi uliczkami, przy których można podziwiać zabytkowe kamienice z czerwonymi dachami. Połączenie tego widoku ze znajdującą się w dolinie rzeką Tauber robi naprawdę niesamowite wrażenie. Jakie jednak atrakcje turystyczne warto zobaczyć, wybierając się do miasteczka Rothenburg ob der Tauber?

Zobacz teżCzeski Krumlov, jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Marktplatz z ratuszem miejskim, ale nie tylko

Sercem całego miasta jest tzw. marktplatz, na którym znajdują się najważniejsze budynki. Jednym z nich jest oczywiście pochodzący z okresu renesansu ratusz z wieżą.

Po wejściu do budynku w oczy rzucają się schody, które prowadzą wprost na wieżę widokową, z której rozpościera się przepiękny widok na całą okolicę. Wejście na wieżę nie kosztuje zbyt wiele (ok. 3 euro). Ostatnim etapem trasy dojścia na wieżę widokową jest wejście po drabince, które wielu osobom (zwłaszcza starszym) może sprawić wiele problemów. Warto jednak zagryźć zęby, ponieważ to, co zobaczymy z góry, zapiera dech w piersiach.

Kolejnym ciekawym budynkiem znajdującym się na prawo od ratusza jest urokliwy biały domek będący Tawerną Rajców. Na jego szczycie znajduje się zegar, z którego pomiędzy godziną 11 a 15 co godzinę wychodzą kukiełki prezentujące scenę uratowania miasta z okresu wojny trzydziestoletniej. Jest to kawałek historii, który z pewnością warto zobaczyć, wybierając się do miasteczka Rothenburg ob der Tauber.

Na Marktplatz tak naprawdę można zobaczyć więcej niż jeden miejski ratusz: pierwszy, o którym wspomniano na początku wybudowany w okresie renesansu, a także drugi, nieco mniej okazały, wzniesiony w stylu gotyckim.

Przed ratuszem znajduje się dość ciekawa fontanna, na środku której umieszczona została figura św. Jerzego. Powstała ona w celu zabezpieczenia miasta przed pożarami, gdyż wzniesione wokół miasta mury zostały wybudowane z łatwopalnego materiału. Niezależnie jednak od tego, jaką funkcję spełniała ona w dawnych czasach, to obecnie stanowi jeden z najładniejszych elementów centrum miasta.

Kościoły w Rothenburg ob der Tauber

Bardzo ważną atrakcją miasteczka Rothenburg ob der Tauber z historycznego punktu widzenia są kościoły. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest kościół św. Jakuba pochodzący z czasów średniowiecza, pod którym przechodzi miejska ulica, dzieląca budynek na dwie części. W czasach jego wzniesienia znajdowała się w nim bardzo ważna relikwia – kropla krwi Chrystusa, która obecnie stanowi element drewnianego ołtarza.

W Rothenburg ob der Tauber znajduje się jeszcze jeden kościół pochodzący z 1285 roku – kościół franciszkanów, który jest najstarszą świątynią wzniesioną w mieście.

Park w miejscu zamku

W Rothenburg ob der Tauber niestety na próżno szukać zamku, ponieważ w 1356 roku na skutek trzęsienia ziemi doszło do jego zawalenia się, a pozostałe po nim gruzy posłużyły do rozbudowy obronnych murów. Obecnie w miejscu, gdzie wzniesiony był zamek, znajduje się przepiękny park z ciekawymi zagajnikami, łąkami, oczkami wodnymi, strumieniami, licznymi ścieżkami spacerowymi z ławkami i altankami oraz przepiękną roślinnością. W parku można zaczerpnąć nieco powietrza, wsłuchując się w śpiew ptaków oraz podziwiając jego atrakcje.

Zobacz teżCiekawostki o Bawarii

Muzeum Bożego Narodzenia

Pisząc o atrakcjach turystycznych znajdujących się w mieście Rothenburg ob der Tauber, nie sposób nie wspomnieć o jednej z najciekawszych atrakcji turystycznych zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a mianowicie o Muzeum Bożego Narodzenia.

Obiekt ten łączy w sobie nie tylko muzeum, ale również rodzinny sklep z bożonarodzeniowymi artykułami. W Muzeum można podziwiać różnego rodzaju tematyczne wystawy z ozdobami choinkowymi, figurkami świętych Mikołajów oraz dziadków do orzechów, a także z innymi przedmiotami będącymi symbolami Świąt Bożego Narodzenia. Muzeum czynne jest przez 365 dni w roku i oprócz podziwiania w nim przepięknych wystaw, warto z pewnością zaczerpnąć nieco historii na temat tradycji przygotowywania świątecznych potraw, przystrajania choinki, kolędowania, a także pakowania prezentów.

Muzeum Kryminalne i inne muzea

Kolejną ciekawą atrakcją turystyczną znajdującą się w mieście Rothenburg ob der Tauber jest Muzeum Kryminalne, które w całym kraju uznawane jest za najważniejsze muzeum prawoznawstwa. Dlaczego jednak warto się do niego wybrać? W Muzeum można zobaczyć stosowane w dawnych latach narzędzia tortur, a także zaczerpnąć nieco informacji na temat stosowanych wówczas kar.

Innym muzeum znajdującym się w Rothenburg ob der Tauber jest Miejskie Muzeum Imperialne, w którym znajduje się pokaźna kolekcja broni, a także różnego rodzaju relikty pochodzące z dawnej żydowskiej dzielnicy miasta. W Muzeum można również zobaczyć jak w dawnych czasach wyglądały domy mieszkańców oraz miejskie tawerny (z kieliszkami oraz kuflami do picia piwa na czele).

Pozostałe atrakcje turystyczne w Rothenburg ob der Tauber

Wśród pozostałych atrakcji, jakie warto zobaczyć w Rothenburg ob der Tauber jest ciekawy sklep z replikami średniowiecznej broni oraz ubraniami z tamtego okresu, Muzeum Lalek i Zabawek, a także historyczna piwnica znajdująca się pod ratuszem. Miasto ma do zaoferowania wiele ciekawych atrakcji, których zwiedzanie z pewnością umili czas każdemu turyście.

Miejskie przysmaki

Rothenburg ob der Tauber to nie tylko liczne zabytki, przepiękne kamienice oraz malownicze uliczki, ale również przepyszne jedzenie, o którym warto oczywiście wspomnieć.

Jak każdy region położony za zachodnią granicą naszego kraju, również Rothenburg ob der Tauber może poszczycić się regionalnymi potrawami, wśród których warto zwrócić w szczególności uwagę na tzw. Schneeballe – jest to śniegowa kulka, która swoim wyglądem przypomina posklejane faworki, jednak przygotowuje się ją z kruchego ciasta. W kawiarniach i restauracjach jest ona podawana z różnymi dodatkami takimi jak np. cynamon, migdały, czy też polewa czekoladowa.

Będąc w Rothenburg ob der Tauber warto również skosztować tutejszych win, a w przypadku wycieczki w nieco szerszym gronie można wybrać się na ich degustację, co z pewnością umili czas.

Jak dojechać do Rothenburg ob der Tauber?

Zdecydowana większość osób przyjeżdżających do Rothenburg ob der Tauber jako środek transportu wybiera pociąg zwłaszcza wtedy, gdy decyduje się na tzw. wycieczkę objazdową.

Zwiedzając różne niemieckie miasta i wybierając się następnie do Rothenburg ob der Tauber najlepiej skorzystać z biletu dobowego uprawniającego do przejazdu na terenie całej Bawarii. Dzięki temu można bez problemu przesiadać się z pociągu na pociąg, dojeżdżając do wielu ciekawych lokalizacji.

Dojazd do Rothenburg ob der Tauber może jednak sprawić wielu osobom sporo trudności. Dlaczego? W Niemczech znajduje się kilka miejscowości o nazwie Rothenburg (związane jest to z dawnym wpływowym niemieckim rodem o takim właśnie nazwisku, którego przedstawiciele przyczynili się do założenia siedmiu miast, w tym polskiego Czerwieńska – dawnego Rothenburg an der Oder), dlatego też przed zakupem biletu warto wszystko bardzo dokładnie sprawdzić.

W Rothenburg ob der Tauber znajduje się dworzec kolejowy, z którego w 10 minut można dostać się do centrum miasta. Jeśli chodzi o rozkłady jazdy pociągów, to w kierunku Norymbergii kursują one co dwie godziny, natomiast w kierunku Wurzburga co godzinę, dlatego też o przejazd powrotny z Rothenburga nie ma się w zasadzie co martwić.