Regiony

Riwiera Makarska. Turystyczna perła w koronie Chorwacji

Riwiera Makarska to jeden z najcieplejszych regionów w całej Chorwacji. Śródziemnomorski klimat, duża liczba dni słonecznych a także piękne krajobrazy przyciągają do Makarskiej ponad 100 tys. turystów podczas wakacyjnego sezonu. Co warto tu zwiedzić, gdzie najlepiej nocować i jakie atrakcje można znaleźć w okolicy?

Riwiera Makarska

Riwiera Makarska

Riwiera Makarska zlokalizowana jest w środkowej części Dalmacji, na malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego i u podnóża Gór Dynarskich. Rozciąga się na odcinku 53 kilometrów, obejmując wiele żwirowych plaż, przechodzących fragmentami w piaszczyste, najbardziej pożądane przez przyjezdnych.

W okolicy dominują lasy sosnowe, gdzie można wybrać się na spacer i poobserwować przyrodę. Na południe od Riwiery Makarskiej mieści się zapierająca dech w piersiach delta rzeki Neretwy – równina o powierzchni 120 km², na której uprawia się owoce takie jak pomarańcze, cytryny, kiwi, mandarynki, czy figi.

Region ten jest także jednym z najcieplejszych w całej Chorwacji – latem temperatura waha się pomiędzy 23 a 27°C. Wynika to z panującego tam klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się gorącym i suchym latem – w samej Makarskiej każdego roku notuje się średnio ponad 2700 godzin słonecznych.

Zobacz teżDubrownik – jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji

Makarska – główne miasto regionu

Makarska to wyjątkowe miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Znajdują się tutaj dwa malownicze, nadmorskie bulwary, wysadzane palmami i otoczone restauracjami oraz sklepami, a także półtorakilometrowa, kamienista plaża w zatoce Donja Luka, będąca często i chętnie odwiedzana przez turystów. Jej długość sprawia, że zawsze znajdzie się tam miejsce, niezależnie od pory dnia.

Przy niewielkiej zatoce na uboczu zlokalizowano kamienistą plażę naturystyczną. Znajduje się tam także ogromna liczba pensjonatów oraz hoteli, a życie nocne można określić jako bogate i niezwykle atrakcyjne. Mimo to miasto posiada wysoki poziom bezpieczeństwa, a ryzyko kradzieży jest niewielkie.

Makarska słynie z pubów, klubów i dyskotek, które organizuje się przeważnie na świeżym powietrzu. Latem odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, budzące ciekawość i zachwyt turystów. Przyjezdni lubiący zwiedzać egzotyczne miejsca mogą skorzystać z szerokiej siatki połączeń promowych na pobliskie wyspy, lub wykupić rejs statkiem w kierunku ujścia rzeki do morza, by ujrzeć miejsce, gdzie mieszają się wody słona i słodka.

W samej Makarskiej znajdują się także cenne zabytki, m.in:

  • Katedra św. Marka z 1766 r. na placu Kačić Miošicia,
  • Klasztor franciszkański z 1614 r. (można zobaczyć tam wspaniałą kolekcję muszli),
  • Muzeum Miejskie, wystawiające eksponaty etnograficzne, historyczne oraz archeologiczne, związane z miastem.

Jest to zdecydowanie wspaniałe miejsce, to jednak nie jedyna atrakcja, jaką oferuje Riwiera Makarska – tak cudownych miejsc jest tutaj znacznie więcej!

Miejsca warte zwiedzenia w pobliżu Makarskiej

Baška Voda

Jest to miejscowość, która leży w zachodniej części Riwiery Makarskiej, na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego i jednocześnie u podnóża niesamowitego pasma górskiego Biokovo. Jej popularność wynika głównie z piaszczystych plaż, otoczonych przez malowniczy las sosnowy. Sprawia to niesamowite wrażenie.

Latem organizuje się tu rozmaite wydarzenia kulturalne, takie jak wieczory pieśni ludowych Dalmacji, czy też występy zespołów folklorystycznych. Osoby lubiące inne rodzaje rozrywki mogą wybierać spośród wielu dyskotek czy klubów. Baška Voda posiada coś także dla miłośników zwiedzania – w porcie znajduje się pomnik i kościół św. Mikołaja z Miry oraz kościół św. Wawrzyńca z Rzymu.

W Bašce Vodzie również można chodzić na długie spacery, obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki, bo promenada nadmorska ciągnie się na odległość wielu kilometrów. Pozwala to odkryć wyjątkowe, urokliwe miejsca oraz odpocząć od zgiełku.

Brač

Przybrzeżna wyspa Brač na Adriatyku słynie m.in. z drobnożwirowej plaży nazywanej „Złoty Róg” (chorw. Zlatni Rat), uznawanej za jedną z największych atrakcji turystycznych nie tylko Dalmacji, ale i całej Chorwacji.

Brač to wyspa górzysta – Vidova Góra, jej najwyższy szczyt wynosi się na 778 m n.p.m. Na wyspie tej znajdują się wielkie złoża marmuru eksploatowane od setek lat, a wywiezione stąd marmurowe bloki wykorzystano m.in. przy budowie pałacu Dioklecjana w Splicie czy Białego Domu w Waszyngtonie.

Na Brač dotrzemy promem bezpośrednio z Makarskiej do miejscowości Sumartin, prom kursuje codziennie.

Hvar

Na wyspie Hvar znajduje się kilka urokliwych miejscowości, m.in. Jelsa czy Stari Grad. Pierwszą organizację turystyczną założono tutaj już ponad 150 lat temu, tutejsza branża turystyczna ma więc prawdziwie długą tradycję.

Hvar to jedna z najsuchszych chorwackich wysp – nie znajdziemy tu żadnych rzek ani jezior, a suma rocznych opadów nie przekracza 800 mm. Nie ma tutaj też wielkich hoteli, apartamenty wynajmuje się najczęściej od prywatnych właścicieli.

Prom na wyspę Hvar wypływa z miejscowości Drvenik (nieco na południe od Makarskiej) i dociera do Sućuraj.

Nie tylko Riwiera Makarska

Chorwacja od lat jest dla Polaków jednym z ulubionych miejsc na spędzanie wakacji. Bez trudu znajdziemy tu urokliwe miasteczka, cudowne zatoczki i piękne plaże, ale też jedne z najpiękniejszych obszarów naturalnych, jak słynne Plitwickie Jeziora. W tym słonecznym kraju znajdują się liczne obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, latem odbywają się tu również liczne i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Najwięcej turystów przyjeżdża do Chorwacji między połową czerwca i połową września, choć znajdują się też tacy, którzy przybywają już z początkiem maja. Nadmorskie kurorty są niemalże oblegane, co może wynikać z pięknego, turkusowego koloru Adriatyku, a także z faktu, że plaże są dobrze zagospodarowane i utrzymane w czystości.