Regiony

Riwiera Makarska. Turystyczna perła w koronie Chorwacji

Chorwacja od lat jest dla Polaków jednym z ulubionych miejsc na spędzanie wakacji. Bez trudu znajdziemy tu urokliwe miasteczka, cudowne zatoczki i piękne plaże, ale też jedne z najpiękniejszych obszarów naturalnych, jak słynne Plitwickie Jeziora. W tym słonecznym kraju znajdują się liczne obiekty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, latem odbywają się tu również liczne i ciekawe wydarzenia kulturalne.

Riwiera Makarska

Najwięcej turystów przyjeżdża tu między połową czerwca i połową września, choć znajdują się też tacy, którzy przybywają już z początkiem maja. Nadmorskie kurorty są niemalże oblegane, co może wynikać z pięknego, turkusowego koloru Adriatyku, a także z faktu, że plaże są dobrze zagospodarowane i utrzymane w czystości.

Riwiera Makarska

Każdy, kto podróżował już do Chorwacji lub interesuje się tym krajem wie, że najchętniej odwiedzane i bardzo zachwalane przez turystów miejsce to właśnie Riwiera Makarska.

Zobacz teżDubrownik – jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji

Zlokalizowana jest w środkowej części Dalmacji, na malowniczym wybrzeżu Morza Adriatyckiego, a zarazem u podnóża Gór Dynarskich. Rozciąga się ona na odcinku 53 kilometrów, obejmując wiele żwirowych plaż, przechodzących fragmentami w piaszczyste, najbardziej pożądane przez przyjezdnych.

W okolicy dominują lasy sosnowe, gdzie można wybrać się na spacer i poobserwować przyrodę. Na południe od Riwiery Makarskiej mieści się zapierająca dech w piersiach delta rzeki Neretwy. Region ten jest także jednym z najcieplejszych w całej Chorwacji – latem temperatura waha się miedzy 23 a 27 stopni Celsjusza. Wynika to z panującego tam klimatu śródziemnomorskiego, charakteryzującego się gorącym i suchym latem.

Skąd jednak wzięła się oryginalna, dźwięczna nazwa tego regionu? Otóż została pożyczona od miejscowości Makarska, największej na tym obszarze, będącej głównym ośrodkiem administracyjno-turystycznym.

Makarska – główne miasto regionu

Jest to wyjątkowe miasto, które zdecydowanie warto odwiedzić. Posiada ono dwa malownicze, nadmorskie bulwary, wysadzane palmami i otoczone restauracjami oraz sklepami. Znajduje się tam półtorakilometrowa, kamienista plaża w zatoce Donja Luka, będąca często i chętnie odwiedzana przez turystów. Jej długość sprawia, że zawsze znajdzie się tam dla nas miejsce, niezależnie od pory dnia.

Ciekawostką jest, że przy niewielkiej zatoce na uboczu zlokalizowano kamienistą plażę naturystyczną. Znajduje się tam także ogromna liczba pensjonatów oraz hoteli, a życie nocne można określić jako bogate i niezwykle atrakcyjne. Mimo to miasto posiada wysoki poziom bezpieczeństwa, a ryzyko kradzieży jest niewielkie.

Makarska słynie z pubów, klubów, a także dyskotek, które organizuje się przeważnie na świeżym powietrzu. Latem odbywają się tu liczne imprezy kulturalne, budzące ciekawość i zachwyt turystów. Przyjezdni lubiący zwiedzać egzotyczne miejsca mogą skorzystać z szerokiej siatki połączeń promowych na pobliskie wyspy, lub wykupić rejs statkiem w kierunku ujścia rzeki do morza, by ujrzeć miejsce, gdzie mieszają się wody słona i słodka.

Makarska jest również miastem, gdzie znajdują się tak cenne zabytki, jak:

  • Katedra św. Marka z 1766 r. na placu Kačić Miošicia,
  • Klasztor franciszkański z 1614 r. (można zobaczyć tam wspaniałą kolekcję muszli),
  • Muzeum Miejskie, wystawiające eksponaty etnograficzne, historyczne oraz archeologiczne, związane z miastem.

Jest to zdecydowanie wspaniałe miejsce, to jednak nie jedyna atrakcja, jaką oferuje Riwiera Makarska – tak cudownych miejsc jest tutaj znacznie więcej!

Zobacz teżWyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

Baška Voda

Jest to miejscowość, która leży w zachodniej części Riwiery Makarskiej, na chorwackim wybrzeżu Morza Adriatyckiego i jednocześnie u podnóża niesamowitego pasma górskiego Biokovo. Jej popularność wynika głównie z piaszczystych plaż, otoczonych przez malowniczy las sosnowy. Sprawia to niesamowite wrażenie.

Latem organizuje się tu rozmaite wydarzenia kulturalne, takie jak wieczory pieśni ludowych Dalmacji, czy też występy zespołów folklorystycznych. Osoby lubiące inne rodzaje rozrywki mogą wybierać spośród wielu dyskotek czy klubów. Baška Voda posiada coś także dla miłośników zwiedzania – w porcie znajduje się pomnik i kościół św. Mikołaja z Miry oraz kościół św. Wawrzyńca z Rzymu.

W Bašce Vodzie również chodzić na długie spacery, obfitujące w zapierające dech w piersiach widoki, bo promenada nadmorska ciągnie się na odległość wielu kilometrów. Pozwala to odkryć wyjątkowe, urokliwe miejsca oraz odpocząć od zgiełku.

Wypoczynek na najwyższym poziomie

Chorwacja, a zwłaszcza Riwiera Makarska, to wspaniały wybór miejsca na wakacje. W tym regionie każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy lubi zwiedzać, spacerować, opalać się, czy imprezować. Jest to dobry wybór zarówno na kameralny, rodzinny wyjazd, jak i aktywny urlop z przyjaciółmi.