Miejscowości

Pula w Chorwacji – tylko 10 godzin drogi od polskiej granicy

Chorwacja ma w swojej turystycznej ofercie wiele niesamowitych miejscowości. Nie tylko Dubrownik, Makarska czy cała Dalmacja są idealnym miejscem na wakacyjny wyjazd, lecz także położona na północy tego kraju Pula.

Pula

Chorwacka Pula

Pula położona blisko granicy ze Słowenią jest jednym z chorwackich miast, do których dojazd samochodem z Polski trwa najkrócej – dlatego też Pula cieszy się stale sporym zainteresowaniem naszych rodaków. Piękne zabytki, śródziemnomorski klimat, pyszne jedzenie i ciepłe morze kuszą, by swój urlop spędzić właśnie tutaj.

Pula położona jest na półwyspie Istria, na siedmiu wzgórzach. Wielu z nas kojarzy ją z amfiteatrem przypominającym ten w Rzymie, ale Pula to nie tylko amfiteatr. Zanim jednak przejdziemy do atrakcji tego miasta, dwa słowa o jego historii.

Zobacz teżJeziora Plitwickie w Chorwacji – prawdziwy cud natury

Historia chorwackiej Puli… właśnie, czy od zawsze chorwackiej?

Pula niegdyś była kolonią Rzymską, po upadku Cesarstwa trafiła w ręce Wenecjan. Po I wojnie światowej wraz z całym półwyspem Istria przeszła w ręce Włochów, by po II wojnie światowej przypaść Jugosławii. Dopiero po rozpadzie Jugosławii Istria – a wraz z nią Pula – stała się częścią Chorwacji i stan ten trwa już do chwili obecnej.

Pula jako nadmorska miejscowość stanowi atrakcję turystyczną. Co roku, głównie wiosną i latem odwiedzają ją turyści z całej Europy. Z granicy Polsko-Czeskiej dojazd zajmuje niecałe 10 godzin, co stanowi ciekawą alternatywę dla dalej oddalonych miejsc jak np. Dalmacja.

Parkowanie w Puli

Przyjeżdżając do Puli tylko na zwiedzenie warto pamiętać, że parkowanie w mieście jest płatne, obowiązują trzy strefy parkowania. Im bliżej centrum, tym drożej. Parkingi są dobrze oznaczone, a cennik jasny. Chorwackie miejscowości i instytucje mają zwykle dobrze funkcjonujące strony internetowe, bez problemu bliżej terminu wyjazdu możemy znaleźć informację zarówno o podziale stref parkowania jak i aktualny cennik.

Ceny za godzinę parkowania nie są horrendalnie wysokie, z pewnością nie zrujnują budżetu. Warto jednak mieć na uwadze, że nie za wszystkie parkingi zapłacimy kartą, dlatego lepiej przygotować gotówkę. W niedzielę w większości miejsc zaparkujemy bezpłatnie.

Noclegi w Puli

Pula jest miejscem portowym o niesamowitym klimacie do spacerów, korzystania z uroków restauracji czy zwiedzania. Jako bazę noclegową warto wybrać jednak miejsce nieco poza ścisłym centrum, bliżej plaży.

Sama Pula jest na tyle mała, że bez najmniejszego problemu możemy zwiedzać ją bez auta. Baza noclegowa w Chorwacji jest rozbudowana i bez najmniejszego problemu dokonamy rezerwacji przez internet. W zależności od upodobań można zdecydować się na hotel (np. z basenem) przy samym morzu, bądź kwatery prywatne – apartamenty.

Szczególnie noclegi w prywatnych apartamentach pozwalają poczuć prawdziwy klimat tego kraju, poznać gościnność i otwartość tutejszych mieszkańców.

Pula – co ma do zaoferowania smakoszom?

Czego najlepiej spróbować podczas wakacji w Chorwacji? Lokalnej kuchni oczywiście, ale także pizzy – jest zupełnie inna niż Polska. Nie można zapomnieć o świeżych owocach morza, takich jak krewetki, kalmary, wyławianych w tutejszych wodach. Niemal zawsze na stołach dodatkiem jest lokalna oliwa z oliwek, która słynie z najwyższej jakości. Na uwagę zasługuje również szeroka oferta dań mięsnych (steki), czy sałatek przygotowywanych ze świeżych warzyw i lokalnego sera.

Zwiedzanie Puli

Wypoczynek w Chorwacji to nie tylko plaże (o plażach opowiemy jeszcze za chwilę), ale i piękne zabytki. Zwiedzając Pulę zabytki spotkamy niemal na każdym kroku.

Amfiteatr w Puli

Amfiteatr w Puli to miejsce na wzgórzu, którego nie sposób nie zauważyć. Zaraz po Koloseum w Rzymie, czy Al-Dżamm w Tunezji to najlepiej zachowany amfiteatr z dawnych czasów. W XVI wieku wenecjanie planowali rozebrać go, a materiał użyć jako budulec do swoich pałaców. Pomysł jednak – na szczęście – nie wszedł w życie.

Historia tego amfiteatru sięga 2 roku p.n.e, gdy rozpoczęła się jego budowa. Trwała ona do roku 14 n.e – 16 lat. W starożytności amfiteatr w Puli stanowił arenę, na której odbywały się walki gladiatorów. W średniowieczu budowla stanowiła źródło surowca – kamienia dla miejscowej ludności. Rozbiórek zakazano w XIII wieku, gdy w obiekcie tym zaczęto organizować turnieje rycerskie. Obecnie amfiteatr to miejsce w którym odbywają się koncerty jak również tutejszy Festiwal Filmowy.

Brama Herkulesa w Puli

Brama Herkulesa w Puli powstała w połowie I wieku. W jej górnej części znajdziemy rzeźbę przedstawiającą głowę Herkulesa i jego maczugę. Bardziej spostrzegawczy zwrócą uwagę na napis wspominający dwóch rzymskich urzędników, Luciusa Kalpurniusa Piso i Gajusza Kassiusa Longinusa, którzy założyli kolonię w Puli. Brama pełniła funkcje obronne – uniemożliwiała najeźdźcom przeprowadzenie konnej szarży na miasto.

Brama Podwójna

To jedna z nielicznych pozostałości po budowlach wzmacniających miasto. Prowadziła w kierunku Amfiteatru.

Główny Plac w Puli

Na Głównym Placu w Puli znajdują się m.in. Świątynia Augustyna jak i Pałac Komunalny – dzisiejszy ratusz. Pierwotnie na Placu stały trzy świątynie (podobne do tej zachowanej do chwili obecnej): z jednej z nich pozostała tylko tylna część, która dziś jest częścią Pałacu Komunalnego. Oryginalnie wzniesione w I wieku zostały zburzone podczas II wojny światowej. To co dziś możemy zobaczyć to rekonstrukcja wykonana już po wojnie.

Kaplica św. Marii Formosa

To jedyny ocalały fragment jednej z najstarszych bazylik na półwyspie Istria. Kaplica mocno ucierpiała podczas pożaru w XIII wieku, by ostatecznie zostać zniszczoną przez wenecjan w wieku XVI. Kolumny z bazyliki zostały wysłane do Wenecji i z dużą dozą prawdopodobieństwa znajdują się dziś w bazylice św. Marka.

Katedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Puli

Powstała na przełomie XV i XVI wieku na miejscu świątyni Jowisza starszej o ok. tysiąc lat. Obok niej znajduje się wieża, wybudowana już w wieku XVIII z kamieni pochodzących z tutejszego Amfiteatru.

Vergarola

Tuż obok Katedry znajduje się pomnik o szczególnym znaczeniu – upamiętnia on tragedię z 1946 roku. Istria zamieszkiwana była wtedy zarówno przez Włochów jak i Jugosławian.

W zamieszkiwanej przez Włochów zatoce Vergarola, 18 sierpnia 1946r. odbywały się popularne zawody pływackie. Z niewyjaśnionych przyczyn w zatoce nastąpił wybuch ze zlokalizowanego nieopodal składowiska rozbrojonych min morskich i torped, które zgromadzone przez aliantów czekały na zezłomowanie. 116 ofiar śmiertelnych i 216 ciężko rannych to nie tylko tragedia, ale początek konsekwencji politycznych. Wielu Włochów zdecydowało się opuścić Pulę, a pomnik do dnia dzisiejszego budzi ogromne emocje.

Łuk Sergiusza

Rzymski łuk triumfalny w Puli wzniesiono w latach 20-10 p.n.e. Pierwotnie stanowił część południowej bramy miejskiej, którą rozebrano na początku XIX wieku. Łuk Sergiusza (nazywany też „Złotą Bramą”) wzniesiono, by upamiętnić zmarłych z rodu rzymskich Sergiuszy.

Port w Puli

Pula to miasto portowe, a tutejszy port sam w sobie stanowi atrakcję turystyczną i jest popularnym miejscem do spacerów. Z portu można też udać się na wycieczkę statkiem, nie tylko na pobliską wyspę Otok, ale i do włoskiej Wenecji.

Plaże w Puli

Wypoczynek to nie tylko zwiedzanie, ale także leniuchowanie na plaży czy kąpiel w morzu. W centrum znajdziemy stosunkowo niewielką liczbę zejść do morza, z których można skorzystać, nie są one też szczególnie atrakcyjne ze względu na bliskość portu i stoczni. Najbardziej polecanymi są natomiast te zlokalizowane na przedmieściach, ok. 3-4 kilometry od centrum.

Zobacz teżValldemossa – śladami Chopina na Majorce

Jedna z ładniejszych plaż znajduje się przy zatoce Verdudela, jednak podobnych miejsc jest tutaj wiele. Dominują kamieniste zatoczki, a woda ma piękny, wręcz lazurowy kolor. Do wody warto zabrać specjalne buty, które ułatwią chodzenie po kamieniach i ochronią nas przed jeżowcami.

Nie tylko Pula – atrakcje na półwyspie Istria

Podczas pobytu w Puli, jeśli dysponujemy wolnym czasem warto wybrać się do też do okolicznych miejscowości na półwyspie Istria, które również mają całkiem sporo do zaoferowania:

  • Hum uznawane jest za najmniejsze miasto świata. Podaje się, że zamieszkuje je jedynie 14-22 mieszkańców. Całość stanowią dosłownie 2 uliczki, a miasteczko wpisane jest do Księgi Rekordów Guinessa.
  • Jaskinia Baredine w Nova Vas. Zwiedzanie jaskini trwa niecałą godzinę, a turyści schodzą na głębokość około 60 metrów, mogąc podziwiać prawdziwy podziemny raj.
  • Traktor Story w Nova Vas to fascynujące muzeum dla fanów rolnictwa. Na otwartej przestrzeni znajduje się ekspozycja 50 traktorów i maszyn rolniczych. Będąc w muzeum można poznać nie tylko historię rolnictwa, ale też zapoznać się z procesami wytwarzania chleba, oliwy, czy wina.
  • Destylarnia Aura w Buzet to wytwórnia popularnej brandy. Zwiedzanie tego miejsca można połączyć z zakupem pamiątkowych alkoholi.

Pula to świetne miejsce na spędzenie nawet krótkiego urlopu. To nie tylko piękne plaże, ale i zabytki, niesamowite jedzenie i lokalne wino. Dominująca śródziemnomorska roślinność, przemili ludzie i korzystne ceny zachęcają do podróży.