Miejscowości

Petra w Jordanii – miasto wykute w skale

Petra to historyczne miasto Jordanii, leżące w jej południowo-zachodniej części. Nazwa ta w tłumaczeniu z arabskiego i greckiego oznacza „skała”. W starożytności ten obszar był zamieszkiwany przez Nabatejczyków i stanowił stolicę ich królestwa.

Petra

Do Petry można dojechać tylko jedną, wąską drogą, otoczoną skałami. Tereny, na których położona jest cała Jordania są wyżynne i półpustynne, a samo miasto leży w dolinie. Miejsce to znajduje się na liście siedmiu nowych cudów świata, tuż obok Wielkiego Muru Chińskiego, Statuy Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro czy Machu Picchu w Peru, zostało też wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Historia Petry

Nabatejczycy pojawili się w tym regionie prawdopodobnie już w VI wieku p.n.e. Rozkwit miasta przypada na okres III w. p.n.e do I w. n.e., kiedy to położenie skrzyżowaniu szlaków handlowych prowadzących z Indii do Egiptu oraz z południowej Arabii do Syrii przyczyniło się do wzrostu znaczenia Petry i samych Nabatejczyków.

Wadi Musa i problem z dostępem do wody

Petra położona jest na półpustynnym, wyżynnym terenie wśród skał. Dolinę Petry przecina okresowa rzeka Wadi Musa, której dopływy zapewniały wodę w ilości wystarczającej tylko dla niewielkiej osady. Nabatejczycy musieli więc stworzyć system wodociągów i skalnych cystern, aby sprostać potrzebom rozrastającej się stolicy swojego królestwa.

Petra – najważniejsze zabytki

Udając się w podróż do Petry w Jordanii, warto tak zaplanować zwiedzanie, by zobaczyć kilka pozycji z rodzaju tych, które obowiązkowo wypada zobaczyć w ciągu swojego życia.

Wąwóz Bab As-Sik

Pierwszą z nich jest – zbudowany z piaskowca – wąwóz Bab As-Sik. Na jego ścianach można podziwiać wyryte dzieła pochodzące ze starożytności. Istnieją domniemania, że był to grobowiec jednego z królów lub świątynia do praktykowania kultu. Prócz samej budowli, gdzieniegdzie ze skał wyrastają drzewa figowe, co dodatkowo nadaje uroku temu miejscu.

Na taką wycieczkę warto zabrać ze sobą dużą butelkę wody, okrycie na głowę, krem z filtrem przeciwsłonecznym i oczywiście aparat. Sam wąwóz liczy nieco ponad kilometr, lecz w niektórych miejscach potrafi być bardzo wąski, więc osoby z klaustrofobią powinny mieć to na uwadze.

Zobacz teżTarragona – skryta perła Katalonii

Al-Chazna – Skarbiec Faraona

Na samym końcu znajduje się Skarbiec Faraona (arab. Al-Chazna), jedna z głównych atrakcji Petry, którą trzeba zobaczyć na własne oczy. W jednej ze ścian została wyrzeźbiona fasada z zachowaniem ozdobnych detali np. na górze kolumn. Widok ten wyłania się w końcowym etapie spaceru przez wąwóz. Fani filmu „Indiana Jones i ostatnia krucjata” na pewno w pierwszej chwili rozpoznają ten obiekt, gdyż to właśnie tutaj była kręcona owa scena z Harrisonem Fordem oraz Seanem Connery.

Fasada Skarbca Faraona wysoka jest na 40 metrów i wykuto ją w I-II w. n.e. w skale różowego piaskowca, dzięki czemu w zależności od położenia słońca na niebie jej fasada przybiera inne odcienie. Główną komnatę we wnętrzu wykuto na kształt sześcianu o boku 12 metrów.

Klasztor Ad-Dajr

Drugą perełką Petry jest Klasztor, czyli Ad-Dajr. W przeciwieństwie do poprzedniego zabytku, jest on straszy od niego, ponieważ powstawał w czasach bizantyjskich. Jego przeznaczenie nie jest do końca sprecyzowane, podejrzewa się, że mógł pełnić funkcję kościoła, kaplicy lub miejsca kultu oddawanego władcy. Jest podobny w wyglądzie do Skarbca, jednak znawcy architektury czy malarstwa dostrzegą znaczące różnice w stylu wykonania.

Inne zabytki w Petrze

Trzecim zabytkiem Petry jest grób Sekstusa Florentinusa, będącego namiestnikiem rzymskim w czasach świetności cesarstwa. Trzeba pamiętać, że Jordania była jedną z wielu prowincji rozległego państwa rzymskiego, obejmującego tereny aż trzech kontynentów. Dla osób zainteresowanych historią jest to pozycja zdecydowanie warta uwagi.

Będąc w Petrze można pokusić się o zwiedzenie teatru, który mieścił od sześciu do dziesięciu tysięcy widzów. Za panowania cesarza Trajana jeszcze dodatkowo go rozbudowano. Dość nietypowym miejscem będą też ulice fasadowe, w których znajduje się kilkadziesiąt małych grobowców. Stanowią świadectwo tego, jak na przestrzeni lat rozwijała się architektura nabatejska.

W przypadku gdyby starczyło sił i czasu można jeszcze odwiedzić Grobowce Królewskie, składające się z Grobowca Urny, Jedwabnego, Korynckiego oraz Pałacowego. Są to ogromne budowle, liczące około 26 metrów i zdecydowanie zapierające dech w piersiach.

Petra – niezbędnik w podróży

Petra została podzielona na kilka szlaków, które umożliwiają efektywne zwiedzanie najważniejszych miejsc bez zawracania i tracenia czasu na błądzenie. Pierwszym z nich jest Główny Szlak, zawierający na swojej trasie wyżej wspomniany wąwóz ze Skarbcem, ulicę fasad oraz grobowce królewskie – liczy on 4 km. Drugi to tzw. różowy szlak, który prowadzi do Klasztoru. Pozostałe szlaki to zielony oraz pomarańczowy. Wybór jednego z nich zależy od tego, co chce się zobaczyć.

O czym jeszcze pamiętać planując zwiedzanie Petry?

Z racji tego, że Petra to popularna destynacją turystyczną, trzeba liczyć się z tłumami innych turystów. Jednak wstając wcześnie nad ranem i obierając bardziej nietypowe trasy, można uniknąć przepychania się oraz tłoku. Ponadto, Jordania jako kraj arabski, w którym przeważa islam, nie jest zbyt tolerancyjna na europejskie obyczaje. Szanując ich kulturę należy ubierać się skromnie i nie odsłaniać zbyt wiele ciała. Okrycie szalem ramion nie stanowi dużego wysiłku, a uchroni od niechcianych nieprzyjemności.

Zobacz teżKapadocja w Turcji – podziemne miasta i podniebne balony

Wycieczki na Bliski Wschód są dostępne w ofercie większości biur podróży, dlatego nie powinno być problemu ze znalezieniem satysfakcjonującej oferty na planowane wakacje. Lot jest bezpośredni z większych polskich lotnisk, a same wycieczki kosztują w granicach kilku tysięcy złotych, w zależności od pory roku oraz biura. Zorganizowany wyjazd zwalnia z wielu obowiązków takich jak zapewnienie wizy do Jordanii, kwestie noclegu oraz transportu między lotniskiem a miastem. Nie jest wykluczone jednak podróżowanie na własną rękę. Na stronie ministerstwa spraw zagranicznych można sprawdzić aktualne informacje związane z Jordanią, co na pewno będzie pomocna przy organizowaniu wyjazdu.