Atrakcje turystyczne

Pałac w Carskim Siole – z wizytą w letniej rezydencji carów

Przepych, luksus i wielki rozmach – słowa te pasują wprost idealnie do ulubionej podmiejskiej rezydencji carycy Katarzyny II. Tonący w zieleni parku i ogrodów Pałac w Carskim Siole wita odwiedzających błękitem ścian, bielą niezliczonych kolumn i złotem bogatych zdobień. Będąc w Sankt Petersburgu warto zarezerwować czas na wizytę w tym pałacu, wejść do środka po czerwonym dywanie rozłożonym na marmurowych schodach a potem podziwiać dawne skarby carów i chłonąć magiczną atmosferę miejsca.

Pałac w Carskim Siole

Pałac Jekateryński – perła architektury rosyjskiego baroku

Pałac w Carskim Siole, stanowiący część całego kompleksu parkowo-pałacowego, powstał w rezultacie zakrojonych na szeroką skalę prac, prowadzonych w XVIII i XIX wieku przez znamienitych europejskich architektów i inżynierów. Kompleks stanowią, oprócz głównego pałacu, również mniejsze zabudowania pałacowe, ogrody i parki z licznymi stawami, altanami i fontannami, oraz wiele innych budynków, również utrzymanych w stylu pałacowym.

Pomysłodawczynią budowy pałacu była żona cara Piotra I, Katarzyna I. Na podarowanych przez męża ziemiach nakazała założyć park z niewielką oranżerią. Następnie wybudowano tam drewnianą cerkiew oraz niewielki wiejski pałacyk. Od 1725 całość zaczęto nazywać oficjalnie Carskim Siołem. Kolejne caryce, Elżbieta I i Katarzyna II, darząca podmiejską rezydencję wyjątkowym sentymentem, rozbudowały i zmieniły pierwotną koncepcję pałacu. Po pracach kolejnych architektów – Zemkowa i Rastreliego – uzyskano monumentalną budowlę, której fasada mierzy 300 metrów, z niezliczoną ilością okien, wertykali, atlasów i kolumn, przykuwającą wzrok feerią nasyconych błękitów, złota i bieli.

Złota sala balowa i Bursztynowa Komnata

Spośród wszystkich dostępnych do zwiedzania komnat w pałacu w Carskim Siole największe wrażenie robią dwie – ogromna sala balowa oraz osławiona Bursztynowa Komnata. Sala balowa ma powierzchnię ok. 900m2, a dzięki pokryciu niemal wszystkich ścian wysokimi lustrami i złożonymi kinkietami wydaje się jeszcze większa. Na suficie znajduje się fresk przedstawiający rozmaite mityczne postacie i kolumnadę, dzięki której pomieszczenie wydaje się jeszcze wyższe. Przepych sali dopełniają liczne złocone rzeźby.

Zobacz teżZamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Wszyscy zapewne słyszeli również o Bursztynowej Komnacie, zwłaszcza o tym, że zaginęła w czasie II wojny światowej i dotąd nikt jej nie odnalazł… To prawda – oryginalnej komnaty, prezentu Fryderyka Wilhelma I dla cara Piotra I już w Carskim Siole nie ma. Niemcy wywieźli ją z pałacu w roku 1941. W Pałacu Jekateryńskim obejrzeć można jednak jej wierną kopię. Ściany całej komnaty pokrywają tafle bursztynu. Z bursztynu wykonane są również liczne ozdoby sali. Rekonstrukcję oddano do użytku w roku 2003, dla uczczenia trzechsetnej rocznicy założenie Petersburga. Od tamtego czasu cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem turystów odwiedzających kompleks pałacowy.

Pałacowe ogrody

Pałac w Carskim Siole to nie tylko bogato zdobione komnaty. Warte zwiedzania są również rozległe ogrody pałacowe. Dzielą się one na trzy części: ogród francuski o formach geometrycznych, z alejkami przystrzyżonych cisów, grabów i bukszpanów. Zamyka go Ermitaż, będący miniaturą pałacu. Pawilon ten był niegdyś kameralną jadalnią carycy Elżbiety I.

Drugą część kompleksu ogrodowego stanowi park krajobrazowy w stylu angielskim, z licznymi obeliskami, łukami triumfalnymi czy imitacją ruin rzymskich. Wielką ozdobą tej części ogrodów jest Most Marmurowy, zbudowany z różnych odmian marmurów syberyjskich. Część trzecią stanowią ogrody rozciągające się wokół wybudowanego dla wnuka Katarzyny II Pałacu Aleksandrowskiego. Znaleźć można tam miejsce polowań zwane Zwierzyńcem, park pejzażowy czy chińskie mosty. Co zrozumiale, ogrody najpiękniejsze są w okresie wegetacji roślin, jednak nawet zimą zaskakują bogactwem drzewostanu i formami architektonicznymi.

Zwiedzanie pałacu – informacje praktyczne

Carskie Sioło znajduje się w odległości ok. 26 km od Petersburga. Wybierając się na wycieczkę do Pałacu Jekateryńskiego z dawnej stolicy carskiego imperium mamy do wyboru kilka wariantów połączeń komunikacją publiczną. Najmniej kłopotliwym rozwiązaniem jest podróż minibusem linii K-286, K-287, K-299 lub K-342 z przystanku na Placu Moskiewskim w Petersburgu, prosto do Carskiego Sioła. Podróż zajmie około pół godziny. Można również zdecydować się na dojazd pociągiem podmiejskim ze stacji Witebsk do Puszkin, a następnie autobusem linii 371 lub 382 na miejsce. Ten wariant może się okazać nieco bardziej czasochłonny, z względu na przesiadkę, choć autobusy do Carskiego Sioła ze stacji Puszkin odjeżdżają co ok. 10 minut.

Zobacz teżZamek Książ i jego tajemnice

Bilety uprawniające do wejścia na teren kompleksu pałacowego można nabyć albo w kasie biletowej, znajdującej na miejscu, albo korzystając z przedsprzedaży, prowadzonej na oficjalnej stronie internetowej Pałacu. W przypadku biletów kupionych online, uprawniają one do wejścia na tereny pałacowe i skorzystania z wybranych opcji zwiedzania w określonym dniu i o wybranej godzinie. Dzięki zakupowi online unikniemy stania w kolejce do kasy oraz oczekiwania na miejscu na godzinę wejścia.

Ceny biletów różnią w zależności od wybranej opcji zwiedzania, od tego, czy zwiedzać będziemy tylko ogrody i komnaty reprezentacyjne pałacu, czy też chcemy wejść do komnat prywatnych. Co ciekawe, cennik jest odmienny dla Rosjan i turystów zagranicznych. Bilet w wersji zwiedzania pałacu i ogrodów z przewodnikiem kosztuje 850 rubli dla gości z kraju i 1200 dla turystów z zagranicy. Uczniowie i studenci mogą skorzystać z 50% zniżki, dzieci do lat 7 wchodzą za darmo.

Dostępne są również wycieczki jednodniowe z Sankt Petersburga, organizowane przez rozmaite biura podróży. Nabyć można je zarówno w punktach stacjonarnych, jak i online. W tym przypadku ceny najbardziej podstawowych pakietów (dojazd + bilet wstępu) zaczynają się od ok. 400 zł od osoby.

Niezależnie od wybranej opcji komunikacyjnej, powinniśmy zarezerwować sobie na tę wyprawę cały dzień. Pałac w Carskim Siole znajduje się na bardzo rozległych terenach, a samo zwiedzanie komnat zajmuje zwykle ok. 4 godzin. Wybierając się na wycieczkę trzeba pamiętać, że kompleks otwarty jest w godzinach 10.00-18.00 (ostatnie wejście o 17.00), we wtorki nieczynne. Wziąwszy pod uwagę czas potrzebny na zwiedzenie komnat, warto przyjechać na miejsce jak najwcześniej. Podmiejska wyprawa okaże się z pewnością warta poświęconego czasu! Wspomnienia w kolorze błękitu, złota i bursztynu zostaną z nami na długo.