Atrakcje turystyczne

Pałac Linderhof w Niemczech

Nasi zachodni sąsiedzi mają do zaoferowania wiele atrakcji, zarówno na łonie natury jak i w wielkich, tętniących życiem miastach. Nie trzeba nawet kupować biletu lotniczego. Dla kogoś, kto uwielbia podróżować własnym samochodem, sama droga do celu jest wielką przyjemnością.

Możemy dotrzeć do wielu miejsc ukrytych przed tłumem turystów, znaleźć nieduże, urokliwe miasteczko i odpocząć z dala od zgiełku. Często w mało znanych miejscowościach kryją się prawdziwe skarby architektury i sztuki – takim przykładem jest neobarokowy pałac Linderhof w Niemczech.

Pałac Linderhof

Neobarokowy pałac w Ettal

Pałac Linderhof znajduje się w południowo-zachodniej Bawarii, w okolicy miasteczka Ettal. Rezydencja ta została wybudowana w drugiej połowie XIX wieku na zlecenie króla Ludwika II Bawarskiego, znanego także jako Ludwik Szalony (1845-1886). Dawniej, w miejscu dzisiejszego pałacu Linderhof znajdowała się willa należąca do ojca Ludwika II – Maksymiliana II Bawarskiego (1811-1864). Pałac Linderhof został zaprojektowany przez znanego architekta Georga von Dollmann’a, który zainspirował się wersalskim pałacem Petit Trianon.

Rezydencja otoczona jest malowniczym parkiem krajobrazowym o powierzchni 50 ha. Znajdujące się w parku ogrody łączą w sobie style baroku i włoskiego renesansu. Wnętrza tego bajkowego pałacu urządzone są z odpowiednim do tamtych czasów przepychem. Na szczególną uwagę zasługują sala lustrzana, która zaprojektowana została na podobieństwo sali z monachijskiej Residenz. W sypialni znajduje się przepiękny świecznik, w którym mieści się ponad 100 świec, a w jadalni unikalny ruchomy stół.

Pałac Linderhof był ulubionym z trzech pałaców króla Ludwika II. Oprócz niego król posiadał jeszcze zamki Neuschwanstein i Herrenchiemsee, lecz to w Linderhof przebywał najdłużej, bo przez 8 lat.

Co warto zobaczyć w pałacu Linderhof?

Oprócz samego bajkowego pałacu, warto również zwiedzić jego okolicę. Królewska rezydencja położona jest w Bawarskich Alpach, dzięki czemu oprócz zwiedzania samego zabytku, mamy okazję podziwiać malowniczy, górski krajobraz. W parku otaczającym zamek, możemy odnaleźć jeszcze kilka ciekawych obiektów. Godnym polecenia jest sztuczna grota z jeziorkiem – Venusgrotto, Chata Myśliwych oraz Dom Marokański. Na terenie parku znajduje się wiele posągów, niektóre z nich są pozłacane. Po ogrodzie przechadzają się oswojone łabędzie, dodające temu obiektowi niewątpliwego uroku. Przy pałacu znajduje się nawet sztuczny gejzer.

Król nie oszczędzał na ozdobach. Wnętrza pałacu Linderhof wprost ociekają złotem – pokryte są nim sufity i ściany, a podłoga została wykonana z szlachetnego drewna sprowadzonego z Ameryki Południowej. Zasłony wykonano z jedwabiu, a półki zdobią porcelanowe figurki. Jest to jedyny pałac szalonego króla, który został wykończony w całości. Król kochał przepych, dlatego wybudował jeszcze kilka zamków na terenie Bawarii, jednak zadłużył się tak bardzo, że jego długi spłacano jeszcze 20 lat po jego śmierci.

Zobacz teżCiekawostki o Bawarii

Dlaczego tak piękny pałac wybudowano na odludziu? Otóż, król Ludwik II Bawarski kochał samotność. W dzień wolał spać, natomiast nocami czytał lub grał na pozłacanym pianinie. Kiedy przyjeżdżał do posiadłości przed wejściem wystawiano figury pawi, dzięki czemu służba wiedziała by zachowywać się cicho i nie przeszkadzać władcy.

Tajemnicza chata Hundinghütte

Na terenie rezydencji znajduje się chata zaprojektowana na podobieństwo scen z oper Wagnera. Niestety oryginalna chata została zniszczona podczas II Wojny Światowej, na terenie parku stoi więc jej rekonstrukcja. W chacie znaleźć możemy listy jakie król wymieniał z kompozytorem. Ciekawostką jest fakt, że to właśnie król Ludwik II Bawarski odkrył talent Wagnera i pomógł mu w karierze. Jak można wywnioskować z listów, obaj bardzo się szanowali i darzyli przyjaźnią.

Kompleks turystyczny w pobliżu pałacu Linderhof

Najbliżej pałacu znajduje się hotel z restauracją o nazwie „Schlosshotel Linderhof” oraz sklepiki z pamiątkami. Strzeżony parking znajduje się około 10 minut piechotą od parku i kosztuje 3 Euro za cały dzień. Na terenie parku znajdują się cztery bezpłatne toalety. Do Linderhof można dojechać także autobusem nr 9622 z miejscowości Oberammergau.

Niemiecki pałac Linderhof nie jest oblegany przez turystów, dlatego jeśli – podobnie jak sam król Ludwik II – chcemy odpocząć od tłumów i hałasu zdecydowanie warto się tam wybrać. Wstęp do zamku oraz groty kosztuje 8,5 Euro, organizowane są grupy językowe. Zwiedzenie całej posesji zajmuje około dwie godziny. Fotografowanie wnętrz jest zabronione.