Miejscowości

Nerja – hiszpańska miejscowość z balkonem Europy

Nerja to niewielkie miasteczko zlokalizowane w południowej Hiszpanii, zamieszkiwane przez ok. 25 tysięcy osób. To jedno z najbardziej malowniczych nadmorskich miasteczek położonych na Costa del Sol. Jest to miejsce warte odwiedzenia, cenione ze względu na duży urok swoich plaż i nieskazitelnie czystą wodę.

Nerja

Jeszcze 60 lat temu Nerja była małą rybacką miejscowością i niczym nie różniła się od wielu innych takich miejsc. Dziś jest to punkt praktycznie obowiązkowy do odwiedzenia przez każdego turystę zwiedzającego wybrzeże Costa del Sol.

Nerja zlokalizowana jest 50 km od Malagi, charakteryzuje się przede wszystkim malowniczymi wąskimi ulicznymi, przepełnionymi kwiatami. Elementem charakterystycznym dla Nerji jest zwłaszcza Balcon de Europa – skalisty punkt widokowy, oraz deptak zbudowany w miejscu, gdzie kiedyś znajdował się mauretański zamek. To białe miasteczko z pewnością zauroczy każdego przybywającego do niego, również najlepszą w tym regionie paellą.

Zobacz teżTarragona – skryta perła Katalonii

Historia Nerji

Nerja była zamieszkiwana już wiele lat temu, czego dowodem są malowidła naskalne w tutejszych jaskiniach. Pierwsze ślady ludzi datowane są na ok. 25 tys. lat p.n.e. Przez rzymian osada ta nazywana była jako Detunda, natomiast przez arabów jako Narixa i właśnie stąd pochodzi współczesna nazwa.

Co warto zobaczyć w tym miasteczku?

Balcon de Europa

Balkon Europy jest jednym z najpopularniejszych miejsc w całej Andaluzji. Jest to swego rodzaju promenada, na końcu której znajduje się punkt widokowy, usytuowany nad brzegiem morza. Lokalizacja promenady na wysokiej skale zapewnia podróżnym możliwość podziwiania przecudownych widoków na Costa del Sol. Zachwyca tutaj błękit morza połączony z cudownymi zatoczkami z niewielkimi plażami, a z drugiej strony można podziwiać góry Sierra Almijara.

Podczas spaceru po promenadzie można również zobaczyć pomnik Alfonsa XII, czyli hiszpańskiego króla, który to według mieszkańców odpowiada za nadanie nazwy Balcon de Europa. Król ten udał się do Nerji w 1885 roku chcąc zapoznać się ze stratami po silnym trzęsieniu ziemi, jakie miało miejsce w tym obszarze. Według legendy stanął on w miejscu punktu widokowego, a zaskoczony bliskością wybrzeża Afryki krzyknął: „To jest balkon Europy!”.

Zobacz teżCo warto zobaczyć w Madrycie? Sprawdź najważniejsze atrakcje Madrytu

Kolejną atrakcją, zwłaszcza dla tych najmłodszych turystów są zabytkowe armaty. Zostały one po twierdzy obronnej wybudowanej w XVI wieku, w miejscu, gdzie aktualnie znajduje się własnie Balcon de Europa. W pobliżu punktu obserwacyjnego zlokalizowany jest kościół El Salvador, wybudowany w 1697 roku w stylu barokowym.

Kompleks jaskiń Nerja

La Cueva de Nerja, czyli kompleks jaskiń zlokalizowany w miejscowości Maro, jedynie 4 kilometry od Nerji. Kompleks ten należy do największych na terenie całego kraju. Ma on łącznie aż 7219 metrów długości, a w jego skład wchodzą galerię umieszczone na 3 poziomach. W jaskiniach można podziwiać przepiękne formy nacieków jaskiniowych, czyli draperie naciekowe, stalagnaty, kolumny stalagmitów, stalaktyty. Powstały one przez działanie procesów krasowych zachodzących bez przerwy od 5 milionów lat.

Co ciekawe, jaskinia została odkryta w zupełnie przypadkowy sposób dopiero w 1959 roku. Dzisiaj jest ona nazywana prehistoryczną katedrą, a dzięki pracom archeologicznym wykazano, iż była ona zasiedlana przez ludzi już 25 tys. lat p.n.e.

Frigiliana

Jest to biała wioska oddalona od Nerji jedynie o ok. 6 kilometrów. Dobrze jest się tam udać, gdyż jest to magiczne miejsce, określane mianem najpiękniejszej wioski w Andaluzji, ale też w całej Hiszpanii. Wioska ta dostała specjalne wyróżnienie od hiszpańskiego biura turystyki i bardzo ważną nagrodę Księcia Asturii. Frigiliana jest miejscem bogatym w labirynty brukowanych uliczek, subtelnych białych domków i wszechobecnych kwiatów. Warto odwiedzić to miejsce i podziwiać olśniewające widoki niczym wprost z pocztówek.

Plaża Maro

Plaża Maro usytuowana jest parę kilometrów od centrum Nerji. To jedna z najpiękniejszych plaż w całym regionie, która ceniona jest przez turystów ze względu na zniewalającą scenerię i krystalicznie czystą wodę. Można do niej bardzo łatwo dojechać, przez co jest to miejsce bardzo często odwiedzane przez turystów. Nieco rzadziej odwiedzaną jest plaża La Caleta de Maro, która jest propozycją dla osób lubiących zaciszne miejsca.

Akwedukt Águila

Acueducto del Aguila (akwedukt orła) usytuowany jest na obrzeżach Nerji. Został on wybudowany w XIX wieku i aż dziś jest on wykorzystywany. Miejsce to odznacza się zdumiewającą historią i z pewnością warto je uwzględnić w planie zwiedzania. Jest to miejsce szczególnej wagi oraz wartości kulturalnej dla tego regionu, tak stwierdziły władze Andaluzji. Akwedukt wygląda spektakularnie i z pewnością warto zapoznać się z jego konstrukcją.

Nerja – jak dojechać do tej miejscowości?

Dojazd do miejscowości Nerja nie powinien sprawiać żadnego problemu. Nerja zlokalizowana jest około 50 km na północ od lotniska w Maladze. Do miasteczka można dojechać komfortową autostradą, a sam dojazd zajmuje ok. 40 minut. Można na przykład wynająć samochód na lotnisku, przez co będzie można swobodnie zwiedzać po drodze całą okolicę. Hotele przeważnie organizują transfery z lotniska w Maladze. W miasteczku swoje usługi oferuje również polskie biuro podróży.

Wybrzeże Costa del Sol jest warte odwiedzenia praktycznie przez cały rok. Jeśli jednak planuje się kąpiele w morzu, wówczas najlepszym czasem będzie okres pomiędzy majem a czerwcem albo wrześniem i październikiem. Warto mieć na uwadze, iż mimo pięknej pogody w lipcu oraz sierpniu na plażach można spodziewać się tłumów.

Nerja to cudowna miejscowość, w której można się zrelaksować nie tylko na plażach, ale także w wielu tutejszych klubach oferujących zabawę do długich godzin nocnych. Warto również skosztować tutejszej smakowitej kuchni, a zwłaszcza znaną na cały region paelle.