Miejscowości

Montpellier – poczuj klimat południowej Francji

Montpellier to urokliwe, francuskie miasto w regionie Oksytania na południu kraju. Przepiękna architektura, sąsiedztwo malowniczych plaż oraz ciepły klimat sprawiają, że Montpellier jawi się jako idealna destynacja na krótki urlop. Miasto to cieszy się bogatą historią, obfituje w bogate życie kulturalne, stanowi też ważny ośrodek uniwersytecki z wielowiekowymi tradycjami.

Montpellier

Zabytki Montpellier

Serce Montpellier stanowi l’Écusson – dzielnica pełna najpiękniejszych mieszczańskich kamienic i urokliwych wąskich uliczek. To idealne miejsce dla zwolenników turystyki polegającej na nieskończonych wędrówkach po starówkach wraz z odwiedzaniem lokalnych kawiarni, barów i knajpek. W tej dzielnicy nietrudno o okazja do spróbowania lokalnego wina i skosztowania tutejszych serów.

Warto wybrać się też na przejażdżkę kolorowym tramwajem. Jest to wspaniała alternatywa umożliwiająca podziwianie uroków francuskiej architektury dla tych, którzy nie garną się do typowo pieszej turystyki i zwiedzania najważniejszych elementów miasta o własnych nogach.

Zwiedzanie Montpellier warto rozpocząć od Place de la Comédie (Plac Komedii) – znajduje się tu gmach opery oraz imponująca fontanna przedstawiająca Charyty, boginie wdzięku, piękna i radości, którą można uznać za jedną z najważniejszych wizytówek miasta.

Zobacz teżSagrada Famila – wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego

W Montpellier warto zobaczyć także Łuk Triumfalny Arc de Triomphe czy Cathédrale Saint-Pierre (Katedra św. Piotra) – wnętrze tej świątyni jest imponujące, a przestrzenna nawa odznacza się zjawiskowym sklepieniem, wspaniałymi witrażami oraz potężnymi organami.

W pobliżu katedry znajduje się wyjątkowe Muzeum Anatomii, część kompleksu Szkoły Medycznej. Muzeum to nie będzie raczej odpowiednim miejscem dla wrażliwszych turystów, o słabszych nerwach – gromadzi bowiem m.in. historyczne instrumenty chirurgiczne, które dla niektórych mogą być dość przerażające.

Francuscy studenci po raz pierwszy mogli uczyć się medycyny właśnie na uniwersytecie w Montpellier, a tutejszy Wydział Medycyny powstał już w 1221 roku. Nie bez powodu jest to miasto, które silnie kultywuje swoją uczelnianą tradycję, a ponad jego 1/3 populacji stanowią właśnie studenci.

Bardziej „uniwersalnym” muzeum jest Musée Fabre (Muzeum Fabre), mogące poszczycić się bogatą kolekcją obrazów nie tylko francuskich malarzy, ale także włoskich, niderlandzkich oraz flamandzkich. W Muzeum tym podziwiać można dzieła, które wyszły spod pędzla m.in. Moneta, Rubensa czy Delacroix.

Nie sposób nie wspomnieć także o Jardin des plantes – jest to jeden z najstarszych ogrodów botanicznych we Francji, powstały w 1593 z myślą o wspomnianych już wcześniej studentach medycyny. To właśnie tam przyszli lekarze mieli dostęp do leczniczych ziół i roślin.

Jednym z najbardziej znanych studentów tutejszego wydziału medycyny był Nostradamus. Słynny prorok, ale i lekarz z wykształcenia, swoje pierwsze doświadczenie jako medyk zdobywał w walce z dżumą, która dotknęła mieszkańców południowej Francji.

Dla turystów preferujących bardziej nowoczesną zabudowę warta polecenia jest tutejsza, postmodernistyczna dzielnica Antigone, projektu katalońskiego architekta Ricarda Bofilla. Jej najciekawsze, nowoczesne budynki znajdują się wzdłuż rzeki Lez. Jest to miejsce idealne dla osób poszukujących ciekawego tła do swoich zdjęć, czy też entuzjastów łapania urbanistycznych kadrów.

Atrakcje dla dzieci w Montpellier

Dla osób podróżujących z dziećmi czy miłośników fauny warte polecenia jest tutejsze oceanarium – Planet Ocean Montpellier. Obiekt ten dostarcza wiele rozrywki i wiedzy o podwodnym życiu. Podzielone tematycznie sektory pozwolą na zapoznanie się z przyrodą występującą w różnych częściach świata, a same akwaria można oglądać z każdej ich strony. Ogromne zbiorniki z różnorodnymi gatunkami wodnych zwierząt pozwolą poczuć się tak, jakby samemu trafiło się do wnętrza oceanu. Zapewnia to znakomitą rozrywkę dla najmłodszych (choć nie tylko!), a w przypadku odwiedzin w trakcie fali upałów pozwoli na chwilowe schronienie.

Drugim miejscem, które zachwyci obserwatorów natury jest Parc Zoologique Henri de Lunaret, czyli miejscowy ogród zoologiczny. Sporą zaletą tego miejsca jest również to, że możecie dostać się do niego zupełnie za darmo. Powierzchnia ogrodu jest bardzo duża, odkrycie wszystkich zakątków zajmie wiele godziny, więc jest to punkt na który warto zaplanować sobie nieco więcej czasu.

Kontakt z kulturą zapewniają także wydarzenia odbywające się w mieście przez cały rok, najwięcej z nich odbywa się jednak podczas sezonu turystycznego. W trakcie spacerów po Montpellier warto zwrócić uwagę na wszechobecny street art – mury tego miasta często zdobią dzieła lokalnych artystów. Fani sportu także znajdą coś dla siebie, miasto to posiada bowiem swój klub piłkarski: Montpellier Hérault Sport Club, może więc przy okazji uda obejrzeć jakiś mecz?

Okolice Montpellier – co jest warte zobaczenia?

Najbardziej aktywni turyści, po zwiedzeniu atrakcji samego Montpellier, mogą wybrać się także poza miasto. Niedaleko jest stąd nad lazurowe wybrzeże Morza Śródziemnego.

Do najczęściej odwiedzanych kurortów w okolicy Montpellier należy Palavas-les-Flots, ale spragnionym nadmorskiego relaksu bez natłoku innych turystów polecamy plażę Plage de l’Espiguette. Odetchnąć od zgiełku uda się również przemierzając spacerowe trasy wzdłuż góry Pic Saint-Loup oraz podczas podziwiania widoków w wąwozie Gorges de l’Hérault, które dosłownie zapierają dech w piersiach. Ci bardziej aktywni podróżnicy mogą tu skorzystać także z możliwości popływania kajakiem.

Zobacz teżWalencja – piękne plaże i wspaniałe zabytki

W okolicy znajdują się także zjawiskowy zamek w Carcassonne czy kanały w nadmorskim Sète, nieprzypadkowo nazywanym Wenecją Langwedocji. Pobliskie Nimes skrywa wiele sekretów antycznych Rzymian, a Arles to warta odwiedzenia miejscowość, w której tworzył sam Vincent van Gogh.

Ciekawą atrakcją jest także Wiadukt Millau, stanowiący część autostrady łączącej Paryż z Barceloną. Sam wiadukt w swoim najwyższym punkcie osiąga aż 341 metrów wysokości, co czyni go najwyższym tego rodzaju obiektem, jaki można znaleźć w Europie. Wjazd jest niestety płatny (koszt w sezonie to ok. 11 euro), ale już nawet samo podziwianie go z dalszej perspektywy robi ogromne wrażenie.

Jak dostać się z Polski do Montpellier?

Najłatwiej będzie przylecieć samolotem do większej miejscowości w pobliżu, takiej jak Tuluza, Nicea czy Marsylia – te miasta również same w sobie warte są zwiedzenia. Następnie można wypożyczyć samochód i do samego Montpellier przyjechać autem – dostęp do samochodu przyda się także w przypadku zwiedzania okolic tego miasta.

Podróż samochodem z Polski jest oczywiście możliwa, trzeba jednak pamiętać, że trasa prowadzi przez Alpy i co prawda dostarczy niesamowitych widoków, ale zajmie zdecydowanie więcej czasu (17-20 godzin bez postojów).