Miejscowości

Lubeka w Niemczech – „najbardziej niemieckie miasto”

Cała centralna część niemieckiej Lubeki to nie tylko miejsce dziedzictwa kulturowego UNESCO, to żywa ilustracja życia średniowiecznego miasta. Lubeka była stolicą Niemieckiej Ligi Hanzeatyckiej i przez kilka stuleci odgrywała istotną rolę w północnej Europie, a zwłaszcza w regionie Morza Bałtyckiego. Według ksiąg ostatni niemiecki monarcha, cesarz Wilhelm II, ustnie nadał Lubece tytuł „najbardziej niemieckiego miasta”.

Lubeka

Dlaczego warto jechać do Lubeki?

Lubeka jest znana historykom od XII wieku, ale dziś na jej ulicach można zobaczyć zabytkowe budynki, których w mieście jest ponad 1000. Niemieckie miasto nie straciło swojego starożytnego uroku, co czyni je atrakcyjnym dla turystów. Cały jego wygląd przypomina dawną świetność, można zobaczyć domy średniowiecznych kupców, złote wieże kościołów i niesamowite naturalne zakątki.

W Lubece jest wiele atrakcji, które będą interesujące do odkrycia. Turyści, którzy odwiedzają to miasto, na każdym kroku mogą znaleźć dla siebie coś niezwykłego.

Zobacz teżPałac Linderhof w Niemczech

Co można zobaczyć w Lubece?

  • Malerwinkel – dzielnica artystów. Będąc w południowo-zachodniej części starego miasta, zdecydowanie warto odwiedzić tę dzielnicę, gdzie można spędzić czas w spokojnej atmosferze i odpocząć na drewnianych ławkach, ciesząc się zapachem kwiatów i podziwiając niesamowity widok na stare kamienice z białymi płotami, położone po przeciwnej stronie rzeki.
  • Kościół św. Piotra – niesamowita świątynia, wzniesiona w XIII wieku, jest uderzającym przykładem stylu gotyckiego. Można wjechać windą na taras widokowy, który pozwala podziwiać malownicze piękno Lubeki z wysokości.
  • Brama Holsztyńska – zbudowana z czerwonej cegły brama jest powodem do dumy mieszkańców. Dwie połączone wieże można zobaczyć na pocztówkach, plakatach i rysunkach, które można kupić w Muzeum Bramy Holsztyńskiej. Po ich zachodniej stronie widnieje łaciński napis Concordia domi foris pax, który po przetłumaczeniu brzmi: zgoda w domu i pokój za granicą.
  • Kościół Najświętszej Marii Panny – jego budowę zakończono w XIII wieku i jest to jeden z trzech najwyższych kościołów w Europie. Jego iglice skierowane są w górę na 125 metrów. Słynie również z dzwonów, które zawaliły się po nalocie bombowym w 1942 roku, ale nadal znajdują się obok budynku. Przed kościołem znajduje się mała figura diabła z legendą napisaną w języku angielskim i niemieckim.
  • Muzeum Kunsthalle / St. Annen – wyjątkowe muzeum, które znajduje się w budynkach nieczynnego dziś klasztoru dominikanów, rzadko wymieniane w przewodnikach.
  • Muzeum Lalek – ogromna kolekcja ponad 1000 lalek i innych rzeczy zgromadzonych w teatrach w Azji, Europie i Afryce.

Pomysły na spędzanie czasu w Lubece

Lubeka znana jest m.in. z organizowanego tutaj jarmarku bożonarodzeniowego, gdzie nieustannie panuje atmosfera świętowania i zabawy, co zaskakująco harmonijnie łączy się z licznymi starymi budynkami. Warto zobaczyć wspaniałe domy w Gothmund – małej, kolorowej i przytulnej wiosce rybackiej. Ciekawym punktem na mapie jest także Günter Grass-Haus, który wprowadzi w styl życia pisarza – laureata Nagrody Nobla. Obowiązkowo należy zwiedzić także średniowieczne fortyfikacje bram zamkowych w Lubece, po ich wyglądzie i wielkości można ocenić skalę Lubeki.

Zobacz teżZamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Miasto zaprasza do obejrzenia Muzeum Behnhaus Draegerhaus, które dla wielu będzie swoistym odkryciem, bo tutaj oprócz innych arcydzieł można zobaczyć obrazy Muncha. Zakupy w Lubece można zrobić w Niederegger – to miejsce niewątpliwie zachwyci miłośników słodyczy (marcepanów) i przypraw,  które są tu produkowane od wielu stuleci. Nawet, jeśli ktoś nie ma ochoty na zakupy, warto podziwiać ekspozycje w oknach.