Miejscowości

Lizbona – stolica Portugalii odrodzona po trzęsieniu ziemi

Lizbona to jedno z piękniejszych miast Europy, co roku przyciągające tysiące turystów. Ta malownicza miejscowość znajduje się w południowo-zachodniej części Portugalii. Wykwintna i smaczna kuchnia, najlepsze wino świata i niepowtarzalny klimat – to coś, czego nie da się opisać słowami, a trzeba przeżyć osobiście. Lizbona jest kwintesencją Portugalii i jej najlepszą wizytówką. Co warto zobaczyć w Lizbonie i dlaczego ludzie się w niej zakochują?

Lizbona

Zwiedzanie Lizbony – co warto zobaczyć?

Dzielnica Alfama

Romantycy powinni koniecznie wybrać się do dzielnicy Alfama, która jest ikoną nie tylko Lizbony, ale i całej Portugalii. Wąskie, strome uliczki, muzyka w tle, a w ręce butelka wina – to obraz idealnie oddający czar Alfamy – to pozycja obowiązkowa dla każdego, kto odwiedza to miasto. Nie brakuje tu pięknych kościołów i miejsc widokowych, które stanowią niesamowite doznanie optyczne.

Słynne żółte tramwaje

Gdy spacerowanie się znudzi, a dusza zapragnie większej ilości wrażeń, warto wybrać się na przejażdżkę linią 28. Ten słynny, żółty tramwaj to punkt obowiązkowy na mapie każdego turysty. Malownicza trasa biegnie przez najważniejsze punkty miasta – można zwiedzić główne dzielnice: Alfamę, Baixe, Chiado lub Bairro Alto.

Zobacz teżNerja – hiszpańska miejscowość z balkonem Europy

Kultowy już tramwaj pokonuje trasę 7 km dostarczając niezapomnianych wspomnień. Jest to jeden z symboli Lizbony, dostępny na wielu pamiątkach. Bilet na przejazd nie jest drogi, a przystanków na trasie nie brakuje. Całkowity czas przemieszczania się tramwaju to około 45 minut, choć liczba przystanków po drodze pozwala na swobodne wsiadanie i wysiadanie w dogodnym momencie.

Muzeum Powozów

Dla fanów pojazdów mechanicznych atrakcją obowiązkową będzie Muzeum Powozów – Museu Nacional dos Coches. To największy obiekt na świecie poświęcony tematyce powozów i karet. Obecnie swoją siedzibę ma tuż obok Pałacu Prezydenckiego w dzielnicy Belem.

Muzyka Fado

Fado to muzyka, która powstała w niższych warstwach społecznych Portugalii i jest niezmiennie kojarzona z Lizboną. Piosenki o miłości, często tragicznej i niespełnionej, to stały element wieczornego recitalu w całym mieście. To coś, co nie powinno umknąć żadnemu turyście. Dzięki głębi dźwięków można zrozumieć emocje i temperament Portugalczyków. Do najbardziej znanych miejsc w Lizbonie gdzie koncerty fado są oglądane przez tłumy, należą:

  • Senhor Vinho w dzielnicy Lapa,
  • Clube deFado w dzielnicy Alfama,
  • A Baiuca, również mieści się w Alfamie,
  • Mesa de Frades.

Arco da Rua Augusta

Kamienny łuk triumfalny wybudowano dla upamiętnienia odbudowy miasta po trzęsieniu ziemi z 1755 roku, w wyniku którego Lizbona została zrujnowana, a ponad 90 tys. osób (ok. 1/3 mieszkańców miasta) straciło życie. Wkrótce po trzęsieniu ziemi o sile 9 w skali Richtera, gdy niemal wszystkie budynki miasta zamieniły się w ruiny, nadeszła fala tsunami o wysokości dochodzącej do 20 metrów.

W wyniku kataklizmu bezpowrotnie utraconych zostało wiele bezcennych dzieł sztuki i zabytków, w tym rejestry podróży Vasco da Gamy i Krzysztofa Kolumba. Król Portugalii resztę swojego życia spędził w budowanych specjalnie dla niego luksusowych namiotach, ze względu na fobię przebywania w zamkniętych pomieszczeniach.

Nowa zabudowa Lizbony jako pierwsza na świecie projektowana była z myślą o ochronie antysejsmicznej – wytyczono szerokie aleje i wielkie place, a zanim rozpoczęto budowę nowych kamienic, ich drewniane modele poddawano próbom maszerującego wokół nich wojska.

Monumentalny łuk Arco de Rua Augusta wysoki jest na ok. 30 metrów, a jego bogate zdobienia przyciągają uwagę turystów, czyniąc z niego jedną z największych atrakcji turystycznych w Lizbonie.

Plac Praça do Comércio

Łuk triumfalny znajduje się przy placu Praça do Comércio, jednym z głównych placów Lizbony. Dawniej w tym miejscu znajdował się Pałac Ribeira, główna rezydencja królów Portugalii, zniszczona w wyniku trzęsienia ziemi w 1755 roku. Plac Praça do Comércio usytuowany jest przy brzegu rzeki Tag i rozciąga się z niego piękny widok.

Zamek Świętego Jerzego w Lizbonie

Zamek św. Jerzego (port. Castelo de Sao Jorge) to jeden z najczęściej wybieranych zabytków miasta. Warto się tu wybrać szczególnie o zachodzie słońca gdyż widoki są wprost nie do opisania.

Zamek został wybudowany przez Maurów w XII wieku i na przestrzeni wieków rozbudowywany był przez kolejnych władców Portugalii. Stracił na znaczeniu gdy na początku XVI w. na polecenia króla król Manuela I wybudowano Pałac Ribeira, nową siedzibę monarchów, ta jednak – podobnie jak zamek św. Jerzego – uległa zniszczeniu podczas trzęsienia ziemi w 1755 roku.

Prace konserwatorskie na zamku rozpoczęto dopiero w latach 30. XX wieku, czyniąc z niego jedną z największych atrakcji turystycznych Lizbony – zamkowe wzgórze czyni z niego wyjątkowy, naturalny punkt widokowy.

Elevador de Santa Justa

Zabytkowa Winda św. Justyny w dzielnicy Baixa wybudowana została w 1902 roku, a zaprojektował ją uczeń Gustawa Eiffla – Raoul Mesnier de Ponsard. Obiekt składa się z dwóch wind, każda z nich może pomieścić 24 osoby. Wysokość tej konstrukcji wynosi 45 metrów i stanowi ona kolejny wyjątkowy punkt widokowy w stolicy Portugalii.

Klasztor Hieronimitów

Ogromny kompleks klasztorny (port. Mosteiro dos Jeronimos) w lizbońskiej dzielnicy Belém uważany jest za perłę i kwintesencję stylu manuelińskiego, charakterystycznego dla Portugalii połączenia gotyku i renesansu. Obiekt znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Jego budowę rozpoczęto w 1502 roku, gdy portugalski odkrywca Vasco da Gama dotarł do Indii.

Co jeszcze warto zobaczyć w Lizbonie?

  • Miradouro de Santa Luzia – punkt widokowy znajdujący się przy kościele św. Łucji, z którego rozciąga się piękny widok na miasto, dzielnicę Alfamę i rzekę Tag,
  • Largo das Portas do Sol,
  • Parque das Nações – nowoczesna dzielnica Lizbony powstała na terenach po wystawie Expo ’98. Znajduje się tu największe oceanarium w Europie (port. Oceanário de Lisboa), z 25 tys. morskich stworzeń.

Zobacz teżValldemossa – śladami Chopina na Majorce

Aby odwiedzić wszystkie urokliwe i ważne miejsca w Lizbonie, najlepiej przeznaczyć na swobodne i spokojne zwiedzanie 5-7 dni. Dzięki temu zobaczymy możliwie dużo zabytków, ale z zachowaniem odpowiednich proporcji na delektowanie się zwiedzaniem, jedzeniem i pobytem w tym cudownym mieście.

Jedzenie w Lizbonie

Ceny produktów w sklepach są wyższe od polskich o około 10-30%. Oczywiście nie wszystkie – tańsze okazują się produkty miejscowe, takie jak wino, ryby, owoce. Decydując się na samodzielne gotowanie podczas wyjazdu, warto znać dwie największe sieci supermarketów dostępnych w Portugalii – Continente i Jumbo to sieciówki, które znajdziemy w każdej galerii handlowej. Nie zabraknie również jednego z ulubionych dyskontów Polaków – Lidla.

W wyżej wymienionych sklepach można dostać praktycznie wszystkie produkty, które będą potrzebne podczas wyjazdu. Jedzenie, owoce, warzywa i mięso można również dostać w lokalnych sklepikach, ale należy pamiętać, że ceny są tam dużo wyższe. W zależności od okresu, w którym wybieramy się do Portugalii, warto kupować owoce i warzywa sezonowe – będą nie tylko tańsze, ale również smaczniejsze.

W celu skosztowania typowych portugalskich potraw można udać się do restauracji. Królują w nich dania przyrządzane ze świeżych, lokalnych produktów. Ceny są zróżnicowane, choć w porównaniu do innych portugalskich miast jest tu dość drogo. Natomiast w porównaniu np. z Paryżem ceny wcale nie zwalają z nóg. Zestaw obiadowy można dostać za 10-20 euro – oczywiście, im wykwintniejsze dania, tym wyższa cena.

Po jakie portugalskie przysmaki warto sięgnąć? Przede wszystkim słynne tarty czyli Pasteis de Nata. To znany na całym świecie deser, który Lizbończycy najchętniej jadają popijając przy tym espresso. Najlepiej smakuje w najpopularniejszych kawiarniach w Lizbonie, czyli w A Manteigaria, Pasteis de Belém czy Aloma.

W zależności od tego, w której części miasta znajduje się nocleg, zdecydowanie warto zajść do jednej z kawiarni, w której zatrzymuje się czas, a podniebienie szaleje z przyjemności. Średni koszt tarty to 1 euro, a lokalne wina są tanie i smaczne – dlatego zdecydowanie warto wybrać swoje ulubione i zaopatrzyć się przed powrotem do kraju.

Jak się dostać do Lizbony?

Do Lizbony można dostać się na kilka sposobów: drogą lądową, morską oraz powietrzną. Samoloty lądują na lotnisku Portela, które znajduje się zaledwie 7 km od centrum miasta.

Do Lizbony można dostać się również drogą morską, ponieważ miasto znajduje się wzdłuż północnego brzegu Tagu, który z kolei wpada do Oceanu Atlantyckiego. Znajdują się tu trzy terminale wycieczkowe: Terminal rejsowy Santa Apólonia, Alcantara i Jardim do Tabaco Quay.

Samochód to kolejny sposób na dotarcie do celu – droga jest nieco dłuższa, ale zdecydowanie warta zachodu. Wybierając trasę przez Niemcy, Francję i Hiszpanię warto zarezerwować sobie kilka dodatkowych dni na zwiedzanie mijanych zamków i miejscowości.

Dodatkowy środek transportu to pociąg – dwie główne i dwie dodatkowe stacje pozwolą nam wysiąść w dogodnym miejscu. Lizbona jest bardzo dobrze skomunikowana z Hiszpanią i Francją – specjalne pociągi pozwalają na bezpośrednie połączenie. Wybór drogi dojazdu zależy od funduszy oraz czasu jaki możemy przeznaczyć na podróż. Im więcej czasu tym lepiej – jest to wspaniała możliwość zwiedzenia wielu pięknych miejsc na trasie.

Komunikacja miejska w Lizbonie

Lizbońska komunikacja miejska jest bardzo dobrze rozwinięta. Bilety można zakupić na wszystkich stacjach metra, stacjach kolejowych oraz w niewielkich, żółtych kioskach widocznych na większych skrzyżowaniach.

Po mieście przemieszczają się zarówno tramwaje (w tym linie zabytkowe) jak i autobusy. Przed pobytem w Lizbonie warto stworzyć mapę miejsc i tras ponieważ okresowe bilety wychodzą dużo taniej niż te kupowane pojedynczo.

Zobacz teżWenecja – miasto, które trzeba zobaczyć

Do dyspozycji mieszkańców jest także metro, na które składają się cztery linie (niebieska, czerwona, zielona i żółta). Liczne połączenia promowe i barkowe umożliwiają łatwe przemieszczanie się i zwiedzanie okolicznych miejscowości i zabytków. Bilety występują również w wersji wielodniowej – jeśli planujemy więcej podróży drogą morską, warto się zorientować, która opcja wyjdzie najbardziej korzystnie. W mieście nie brakuje również udogodnień dla rowerzystów – liczne trasy rowerowe stanowią świetną alternatywę dla samochodu.

Lizbona – czy to miasto warto zobaczyć?

Zdecydowanie tak! Lizbona to jedna z europejskich stolic, którą warto zobaczyć. Świeże i aromatyczne jedzenie, klimat, niesamowita architektura, mentalność lizbończyków oraz wino – to są elementy, dla których warto się tu wybrać. Później każdy chce wracać, bo Lizbona to miasto, które podbije każde serce. Nawet najbardziej zatwardziali domatorzy będą z łezką w oku wspominać wieczorne spacery po zabytkowych ulicach i kurs żółtym tramwajem. I to wino – to jest właśnie kwintesencja Lizbony.