Miejscowości

Lecco nad jeziorem Como – uroczy zakątek Lombardii w sercu Alp

Lecco nad jeziorem Como to miasteczko w Lombardii, które ma coś do zaoferowania zarówno miłośnikom wysokogórskich trekkingów, jak i spragnionym relaksu bywalcom restauracji i pubów. Niezależnie od tego, czy szukamy miejsca na spędzenie długiego weekendu, czy chcemy zatrzymać się gdzieś na całe wakacje – Lecco i jezioro Como nigdy nie są złym wyborem.

Lecco

Okolice Lecco – jak dotrzeć na miejsce?

Lecco to miasteczko we włoskiej Lombardii, między chłodną tonią polodowcowego, najgłębszego we Włoszech jeziora Como i stromymi zboczami Alp Bergamskich, nad rzeką Addą. Miasto zamieszkuje ok. 45 tys. mieszkańców, którzy w sezonie, wraz z przyjeżdżającymi turystami, tworzą gwarny tłum na deptakach i w centrum.

Miasteczko, które ze względu na surowy alpejski krajobraz na pocztówkach wygląda trochę niedostępnie, jest w rzeczywistości oddalone jedynie o 40 minut drogi pociągiem od Bergamo. To bardzo korzystne połączenie dla wszystkich, którzy rozpoczynają swoją podróż do Lombardii wybierając lot tanimi liniami lotniczymi na lotnisko Mediolan Bergamo – Orio al Serio. Lotnisko położone jest ok. 5 km od centrum Bergamo i niecałe 50 km od jeziora Como. Port lotniczy posiada połączenia autobusowe z dworcem kolejowym, z którego bez problemu można się dostać do miejscowości położonych nad jeziorem.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Co warto zobaczyć w Lecco?

Tym, co zasługuje na największą uwagę, a zarazem nie wymaga żadnych poszukiwań, jest w Lecco wyjątkowej urody przyroda. Górskie szczyty, jezioro i rzeka w połączeniu z architektoniczną urodą miasteczka tworzą szczególny obraz i wyjątkowy klimat, który można chłonąć godzinami. Można robić to siedząc w jednej z kafejek na głównym placu miasteczka – Piazza XX Settembre, sącząc kremowe cappuccino lub jedząc lody czekoladowe o niepowtarzalnym aromacie orzechów. Z placu, wędrując kolorowo oświetlonymi deptakami, można dojść na zabytkowy most nad rzeką Addą – Ponte Vecchio – albo schronić się w cieniu wieży kościoła św. Mikołaja, będącego symbolem miasteczka.

Jezioro Como i Monte Resegone – na plażę czy w góry?

Jezioro Como jest najgłębszym jeziorem całych Alp, osiągającym miejscami głębokość 400m. Z tego względu wody jeziora są zazwyczaj dość chłodne, co jednak w czasie gorącego włoskiego lata nie musi stanowić wady. Miłośników kąpieli mimo wszystko jednak nie jest zbyt wielu, choć tuż przy Lecco znajduje się niewielka, kamienista plaża Pradello.

Nieco większą znaleźć można po przeciwnej stronie jeziora, w miejscowości Malgrate. Warto się tam jednak wybrać, bo wycieczka nie zajmie więcej niż 20 minut, a z plaży w Malgrate roztacza się niesamowity widok na alpejską grań Resegone, szafirowe wody jeziora, a w oddali Lecco.

Jezioro podziwiać można również z pokładu licznych statków wycieczkowych, oferujących rejsy o rożnej długości i standardzie. Dla zainteresowanych sportami wodnymi, istnieje również możliwość wynajęcia motorówki. Nie są wymagane żadne szczególne uprawnienia, jednak godzina takiej atrakcji to koszt ponad 200 euro.

Malownicze zbocza Alp Bergamskich zdają się zapraszać do trekkingu. Trzeba jednak pamiętać, że miejscowe szlaki są dość wymagające pod względem kondycyjnym. Nie można też wybrać się na wspinaczkę bez wyposażenia w dobre buty trekkingowe czy odpowiednią kurtkę.

Trzeba pamiętać, że Alpy to wysokie góry, w których aura bywa zmienna i nieprzewidywalna. Dla wszystkich, którzy chcieliby spojrzeć na jezioro z góry, lecz nie czują się na siłach podejmować męczącej wędrówki, kuszącym rozwiązaniem może być kolejka Piani d’Erna.

Wielkim udogodnieniem dla turystów jest autobus linii nr 5, dowożący wszystkich chętnych z centrum Lecco do dolnej stacji kolejki. Wagoniki pozwalają dotrzeć na wysokość 1375 m n.p.m. Na przełęczy znajduje się schronisko, oferujące przekąski i pyszną włoską kawę. Jak wszędzie we Włoszech, tutaj tez kosztuje ok. 1 euro. Z przełęczy roztacza się spektakularny widok na poszarpaną, skalistą grań Resegone oraz jezioro Como i wszystkie leżące na jego brzegach miejscowości. Zdjęcia zrobione w tym miejscu nie będą ustępować tym z katalogów biur podróży!

Zobacz teżRiwiera Makarska. Turystyczna perła w koronie Chorwacji

Gdzie się zatrzymać i stołować w Lecco?

Do niedawna, region jeziora Como uważany był za najbogatszy zakątek Lombardii. Tym samym ceny okolicznych atrakcji były bardzo wysokie. Sytuacja jednak uległa zmianie – wraz z rozwojem tanich linii lotniczych i połączeniami z Mediolanem, wakacje w Lecco przestały być luksusem, na który stać nielicznych.

W miasteczku jest sporo hoteli i pensjonatów o bardzo zróżnicowanych cenach, ale dobrym pomysłem może być wynajęcie apartamentu na którymś z turystycznych portali internatowych. Tym sposobem można znaleźć zakwaterowanie w wysokim standardzie i konkurencyjnej cenie.

W centrum Lecco, głownie na Piazza XX Settembre, znaleźć można wiele restauracji, tawern i pubów, od bardzo drogich po oferujące pyszne pizze, makarony z pesto basilico i ryby z rusztu w przystępnych cenach. Dla tych, którzy zdecydowali się na wynajęcie apartamentu z kuchnią i chcą coś przygotować we własnym zakresie, nabycie produktów nie powinno stanowić problemu. Na obrzeżach miasta znajduje się kilka marketów.

Wycieczka promem do Bellagio

Dysponując większą ilością czasu, można pokusić się o opuszczenie urokliwego Lecco i wycieczkę promem do leżącego nieopodal Bellagio, cieszącego się sławą najpiękniejszej miejscowości nad jeziorem Como. Miasteczko leży na trójkątnym cyplu pomiędzy dwiema odnogami jeziora, przez co z dwóch stron jest otoczone przez wodę, z trzeciej zaś graniczy ze stromymi zboczami Alp.

Bellagio jest zdecydowanie bardziej popularne wśród turystów niż Lecco – znajduje się tam więcej hoteli, kawiarń i sklepów. Dużą popularnością cieszą się butiki znanych projektantów. Mnóstwo jest również stoisk z porcelaną i biżuterią. Warto odwiedzić Bazylikę di San Giacomo oraz ogrody Giardini di Villa Melzi, można również popłynąć wodolotem jeszcze dalej, by zobaczyć Villa Carlotta – jedną z najsłynniejszych willi zbudowanych na brzegu jeziora.

Niezależnie od ilości czasu spędzonego w Lecco nad jeziorem Como, pocztówkowe krajobrazy Lombardii zostaną w naszych wspomnieniach na długi czas. A razem z nimi smaki i zapachy tawern oraz włoski gwar na Piazza XX Settembre. Bardzo możliwe, że wspomnienia te skłonią nas do powtórzenia tej wyprawy w przyszłości, bo alpejskie jezioro Como ma w sobie coś magicznego.