Miejscowości

Vernazza – kolorowe miasteczko w regionie Cinque Terre

Vernazza to popularna wśród turystów miejscowość we Włoszech, jedno z pięciu miast regionu Cinque Terre w prowincji La Spezia, na zachodnim wybrzeżu Morza Liguryjskiego. Miejscowość zachwyca eleganckimi domami, architekturą typową dla prawdziwych wiosek rybackich oraz spokojem. Jest to jedno z czterech miast na północy Włoch, które jest wolne od ruchu samochodowego i jedyny naturalny port w Cinque Terre.

Vernazza

Do Vernazzy nie dostaniemy się samochodem, można jednak dojechać do sąsiedniego miasta, promem z Monterosso lub Riomaggiore albo pociągiem, a dalej… pieszo. Trasa nie jest trudna i poradzi sobie z nią niemal każdy, nawet osoba o słabej kondycji fizycznej, jednak warto zadbać o odpowiednie obuwie.

Vernazza – krótka historia miejscowości

Nazwa Vernazza pochodzi od Gens Vulnetia, starej rzymskiej rodziny do której należeli niewolnicy, którzy to po wyzwoleniu założyli owe miasto.

Pierwsza wzmianka w dokumentach historycznych o tej pięknej, spokojnej miejscowości pochodzi z 1080 roku. Pierwotnie Vernazza funkcjonowała jako wojskowa baza morska. Miejscowość często była dewastowana przez piratów, przez dwieście lat była też kluczowym elementem podboju Ligurii dla nieprzyjacielskich sił.

W XV wieku wzniesiono ogromny mur, który miał ochronić mieszkańców przed najazdami piratów. W wieku XVII Vernazza jak i wiele innych wiosek w tym regionie podupadła; wstrzymano między innymi wytwarzanie wina oraz wydłużono czas budowy istotnych dla miejscowości szlaków. Dopiero dwieście lat później wszystko wróciło do normy, rozpoczęto na nowo produkować wino oraz zainicjowano budowę linii kolejowej pomiędzy Genuą a La Spezią, dzięki czemu popularność miasta istotnie wzrosła.

Zobacz teżLecco nad jeziorem Como – uroczy zakątek Lombardii w sercu Alp

W 2011 roku miały miejsce ulewne deszcze oraz liczne powodzie. Miasto Vernazza musiało zostać ewakuowane, przez wiele miesięcy znajdowało się w stanie wyjątkowym, a straty oszacowano na około sto milionów euro. Vernazza odniosła największy uszczerbek spośród wszystkich pięciu miast Cinque Terre – przez lawinę błotną, która zasypała bardzo dużą część miejscowości, nie można było jej zwiedzać przez trzy następne lata.

Dziś Vernazza ma się całkiem nieźle i utrzymuje się w główniej mierze z turystyki.

Fauna i flora w Vernazzie

Vernazza jest nadmorską miejscowością, położoną nad Morzem Liguryjskim. W tej miejscowości znajdują się dwie plaże – pierwsza z nich w pobliżu portu, a drugą można bez problemu dostrzec z głównego placu miasta. Warto udać się również na klif, gdzie znajdziemy nie tylko nieziemski widok, ale też może uda się poobserwować tutejszą młodzież rywalizującą między sobą w efektownych skokach do wody.

Miasta w regionie Cinque Terre są otoczone wzgórzami porośniętymi winoroślami oraz drzewkami cytrusowymi. Licznie występują również jałowce, kaktusy i dęby. Turyści mogą zauważyć wielopoziomowe plantacje oliwek rozciągające się wzdłuż wybrzeża – z nich produkuje się jedną z najlepszych oliwę z oliwek na świecie.

W regionie możemy zaobserwować też takie ptaki jak mewy królewskie, kormorany, sokoły wędrowne, dla zapalonych ornitologów jest to więc prawdziwa gratka.

Jeżeli chodzi o pogodę, to lata są wyjątkowo ciepłe oraz suche, a zimą temperatura jest umiarkowana. Średnia roczna temperatura wynosi 20°C i spada prawie 50 cm deszczu. Temperatura wody waha się pomiędzy 14-27°C.

Vernazza – co warto zobaczyć w tym miasteczku i w okolicy?

Vernazza w główniej mierze słynie ze swojego malowniczego rynku, tam miejscowi zwykle spędzają wspólnie czas. Molo również jest miejscem spotkań i odpoczynku.

Kościół Santa Margherita d’Antiochia

Kościół ten wyróżnia się ośmioboczną wieżą o wysokości czterdziestu metrów. Został zbudowany w stylu gotyku oraz baroku. Patronką zabytku jest Święta Małgorzata – według legendy, jej kości dłoni znajdowały się w starej skrzyni odnalezionej na plaży. 20 lipca miejscowość organizuje festyn na cześć tej właśnie Świętej. Kościół prawdopodobnie powstał w XII wieku na fundamentach budynku starszego o stulecie.

Castello Doria

Castello Doria to twierdza w Vernazzie znajdująca się na skalistym wzgórzu, określana jako najbardziej majestatyczny budynek wojskowy w Republice Genui. Ma kształt pięciokąta. Twierdza miała służyć jako wieża widokowa, z której obserwowano, czy nie nadchodzi atak piratów. Na początku XIX wieku budynek służył jako więzienie, obecnie zaś w Castello Doria odbywa się wiele wystaw sztuki.

Ścieżka Monterosso

Ścieżka o długości ok. 3,5km prowadzi ze starego miasta Monterosso do portu Vernazza. Po drodze można zobaczyć sprawiające ciekawe wrażenie cytrusowe sady, wrzosowiska, winnice oraz śródziemnomorskie drzewa. Jest to idealna trasa dla osób, które chcą podziwiać urokliwy, nadmorski krajobraz.

Muzeum Marynarki Wojennej w La Spezii

Muzeum to znajduje się czterdzieści minut od Vernazzy i związane jest z włoską marynarką wojenną. Muzeum cieszy się bardzo dobrą opinią nie tylko wśród wielbicieli militariów, a w odróżnieniu od bliźniaczego muzeum, które znajduje się w Wenecji, jest bardziej „techniczne”.

Agricultural Cooperative Society 5 Terre

Jest to gratka dla fanów dobrego wina. Znajduje się tylko dwadzieścia minut od Vernazzy. Winnica ta oferuje wycieczki kończące się degustacją.

Szopka bożonarodzeniowa w Manaroli

W okresie od ósmego stycznia do do piątego lutego w siostrzanej miejscowości można zwiedzić największą na świecie bożonarodzeniową szopkę. Znajduje się 25 minut samochodem lub 2,5 godziny spacerem od Vernazzy.

Włosi słyną z celebrowania Bożego Narodzenia poprzez sztukę. Co roku o godzinie 17:30 turyści z całego świata mogą zobaczyć, jak szopka się rozświetla. Szopka ta była budowana przez trzydzieści lat, a w 2007 roku została wpisana do „Księgi Rekordów Guinnessa”. Zużyto 7 km kabli elektrycznych, 300 figur przedstawiających ludzi i zwierzęta naturalnych wymiarów oraz 15 tys. lampek. Prąd do szopki dostarczany jest z elektrowni słonecznej.

Scoglio Ferale

To miejsce znajduje się 26 km od Vernazzy, na Morzu Liguryjskim. Ma kształt piramidy ze skały piaskowca, swego rodzaju przyrodniczy ewenement.

Akwarium w Genui

Ta atrakcja znajduje się ok. 2 godziny samochodem lub pociągiem od Vernazzy, ale jest zdecydowanie warta zobaczenia. Jest to największe akwarium w Europie, każdego roku odwiedzane ponad milion turystów.

Akwarium obejmuje siedemdziesiąt zbiorników, w których można zobaczyć ponad sześćset gatunków morskich zwierząt. Można spotkać między innymi kolorowe tropikalne ryby, delfiny, foki, pingwiny, meduzy, a nawet rekiny. Zwiedzanie zajmuje ok. 2-3 godziny.

Warto również wspomnieć, że Vernazza jest idealnym miejscem na nurkowanie oraz trekking. Lokalny szlak łączy wszystkie pięć miejscowości, które należą do Cinque Terre. Na północy miasta znajduje się majestatyczny teren dostosowany do kąpieli oraz opalania. Turystów mogą zachwycić krystalicznie czysta woda oraz zdumiewające formacje skalne.

Vernazza – co zjeść w tej miejscowości?

Vernazza jak i pozostałe miejscowości należąco do Cinque Terre słynie z owoców morza, cytrusów, winogron, pesto oraz wina. Niemal w każdym punkcie gastronomicznym można zjeść potrawę, w której znajduje się anchois oraz likier cytrynowy Limoncino. Jednym z najpopularniejszych miejscowych drinków jest Spritz na bazie wspomnianego likieru.

Zobacz teżWyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

Słodkie wino Sciacchetrà to specjalność tego regionu. Jest to wyjątkowo mocne oraz słodkie wino, które w smaku przypomina popularne Porto. Produkowane jest z suszonych przez kilka miesięcy winogron. Wino to, zanim trafi do sprzedaży, leżakuje przez kilka lat. Warte spróbowania są również lokalne sery, dżemy oraz piwo z tutejszego browaru.

Podsumowując: Vernazza jest malowniczym miasteczkiem doskonałym na wypoczynek dla rodzin, par oraz grupy przyjaciół. Klimatu regionu Cinque Terre nie da się opisać żadnym słowami. Nadmorska miejscowość pozwala zarówno na leniwy relaks nad wodą, jak i na aktywne spędzanie wolnego czasu, jednak gdy naszym celem jest wyłącznie zwiedzanie, jeden dzień w zupełności wystarczy, by poznać wszystkie atrakcje tego miasteczka.