Katedra i karnawał to dwa słowa przychodzą do głowy na myśl o Kolonii. Rzeczywiście, to największe atrakcje miasta, ale ma ona znacznie więcej do zaoferowania. Stare Miasto, którego atmosfery nie zniszczyły nawet budowlane grzechy okresu powojennego, Ren, pozostałości średniowiecznych murów obronnych, liczne muzea, kultura browarnicza – to wszystko powody, by Kolonia znalazła się na liście celów podróży. Dwa-trzy dni wystarczą, by doświadczyć reńskiego stylu życia.

Najlepsze pomysły na zwiedzanie Kolonii
Transport publiczny
Sieć metra Kolonii na pierwszy rzut oka jest nieco zagmatwana, ale z pomocą przychodzi strona internetowa z rozkładem. Na mapie tras zaznaczono najważniejsze zabytki i atrakcje. Na tej stronie znajduje się także rozkład nocny i mapa z uwzględnieniem specjalnych potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Bilet całodniowy opłaca się kupić, gdy chcemy skorzystać z co najmniej trzech wycieczek. We wszystkie niezbędne informacje i mapy w wersji papierowej można zaopatrzyć się w Biurze Informacji Turystycznej, tuż obok Katedry.
Warto pomyśleć o Köln Card. To nie tylko dzienny bilet na komunikację miejską, ale także zniżki w istotnych turystycznie miejscach. Zniżki te jednak nie obowiązują w przypadku zakupu biletów online.
Hop on hop off
Alternatywnie do transportu publicznego Kolonię można zwiedzać z pokładu dwupoziomowego autobusu. Köln Card oferuje 15% zniżki na takie przejazdy, a kupując bilet kombi, czyli na autobus oraz na rejs statkiem po Renie można dodatkowo zaoszczędzić kilka euro.
Unikaj godzin szczytu
Również dla Niemców Kolonia jest celem weekendowych wycieczek. W tygodniu dzieje się znacznie mniej, dlatego warto właśnie w dni powszednie zwiedzać miasto. Posiłki też najlepiej spożywać po tradycyjnej porze lunchu, czyli po 15. W wielu miejscach kuchnia jest czynna do północy, więc nie powinno to stanowić problemu.
Wycieczki z przewodnikiem
Z miastem wiąże się wiele ciekawych historii, które łatwo przeoczyć. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest zorganizowana wycieczka. Przy ładnej pogodzie sporo frajdy przynosi zwiedzanie miasta rowerem.
Kolonia – największe atrakcje
Katedra
To najbardziej znany zabytek Kolonii. Pociągiem przejeżdża się tuż obok. Prace budowlane rozpoczęły się w 1248 roku, ale ukończenie tego klejnotu gotyckiej architektury trwało około 600 lat. To prawie cud, że katedra przetrwała bombardowania II wojny światowej. Katedra w Kolonii wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Ponieważ konserwacja tego 157-metrowego obiektu jest bardzo skomplikowana i czasochłonna, trudno zobaczyć katedrę bez rusztowań. Zwiedzanie wnętrza jest bezpłatne, ale trzeba przejść kontrolę bezpieczeństwa. Bez względu na to, czy odbywa się nabożeństwo, lepiej wyłączyć telefon komórkowy. W katedrze nie wolno:
- jeść i pić,
- wprowadzać zwierząt,
- używać lakieru do włosów i innych sprejów,
- wnosić balonów, wózków i dużego bagażu oraz przenośnych siedzeń,
- robić zdjęć z fleszem,
Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia
Skarbiec katedralny
Skarbiec skrywa szaty, relikwie, rękopisy i insygnia, nawet z IV wieku. Warto zobaczyć przepiękne sklepienia podziemi. Wejście znajduje się po lewej stronie katedry, skarbiec jest dostępny dla osób niepełnosprawnych. Bilety można kupić tylko na miejscu. Dla zwiedzających dostępne są szafki, w których można zostawić bagaż. W każdy czwartek o 15:00 i sobotę o 14:00 odbywają się wycieczki z przewodnikiem.
Południowa wieża katedry
Jeśli kogoś nie zrażają 533 stopnie (nie ma windy) może wspiąć się na wieżę. Wejście znajduje się z prawej strony. Tu również bilety kupuje się tylko na miejscu, ale warto odstać swoje w kolejce – widok z góry jest imponujący. Na wieżę i do skarbca można kupić bilet łączony, tańszy niż pojedyncze.
12 kościołów romańskich
Kolonia to miasto w którym pełno jest zabytkowych obiektów sakralnych. W obrębie dawnych murów miejskich znajduje się 12 romańskich kościołów. St. Gereon, najstarszy z nich, pochodzi z IV wieku, co czyni go jednym z najstarszych w Niemczech. Dla turystów nastawiających się na zwiedzanie zabytków sakralnych przygotowano aplikację, która nie tylko ułatwia zlokalizowanie ich, ale także daje możliwość bezpłatnego pobrania audio przewodnika.
Hahnentorburg
W XIII wieku Hahnentor był główną bramą do miasta Kolonia, częścią 8-kilometrowych średniowiecznych murów obronnych i zamku obronnego Hahnentorburg. Niestety nie da się zwiedzić jego wnętrza, można za to je wynająć na własną imprezę. Hahnentor mieści się na Rudolfplatz, gdzie zimą odbywa się najpiękniejszy jarmark bożonarodzeniowy w mieście.
Zobacz teżLubeka w Niemczech – „najbardziej niemieckie miasto”
Eigelstein Torburg
To inna średniowieczna brama miejska. W 1804 roku wkroczył przez nią Napoleon. Tuż obok znajduje się najstarszy browar w Kolonii: Em Kölsche Boor.
Stary Rynek
Alter Markt to prawdopodobnie najstarszy plac w Kolonii, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 922 roku. To prawdziwe zagłębie turystyczne: dookoła jest mnóstwo sklepów, galerii, knajpek oraz zabytkowy ratusz z XII wieku. Warto pozaglądać w boczne uliczki, można trafić na bajkowe podwórka i urocze zakątki.
Muzeum Czekolady
Na koniec pobytu w Kolonii trzeba koniecznie odwiedzić Muzeum Czekolady. Placówka opowiada nie tylko o historii wytwarzania tego przysmaku i zaprasza w egzotyczną podróż, ma także odwagę przedstawić zagrożenia ekologiczne związane z jej produkcją i uprawami kakaowca. Zwiedzanie łączy się z degustacją.