Miejscowości

Kioto – miasto, w którym odnajdziesz klasyczną Japonię

Kioto należy do najciekawszych i najchętniej odwiedzanych miast w Japonii. Przez ponad tysiąc lat miejsce to było stolicą kraju, a dziś stanowi słynny ośrodek kulturalny, turystyczny i edukacyjny. Kioto to jedno z nielicznych tak dużych miast Japonii, które uniknęło zniszczeń podczas II wojny światowej. To co najbardziej przyciąga do tego miasta to wielowiekowa architektura, stare uliczki, świątynie, piękne ogrody i muzea.

Kioto

Kioto – malownicze miasto otoczone górami – mieści się w środkowej części wyspy Honsiu. W 794 roku Kioto stało się siedzibą cesarza i nazwane zostało Heian-kyō, co można przetłumaczyć jako „stolicę pokoju i spokoju”. Nazwa została jednak z czasem zmieniona na Kyōto co oznacza po prostu „stolica”.

Miasto, zamieszkane przez półtora miliona ludzi, oferuje liczne atrakcje dla turystów, którzy chcą odwiedzić tradycyjną znaną z filmów i obrazów Japonię. W Kioto poczujemy starodawny japoński klimat i historię – aż 17 obiektów w mieście zostało też wpisanych na listę dziedzictwa UNESCO.

Jak się dostać do Kioto?

Do miasta turyści przyjeżdżają najczęściej na jeden dzień, ale warto tutaj spędzić co najmniej 2-3 dni, by zobaczyć wszystkie najważniejsze atrakcje. Do Kioto można dostać się szybką koleją z Tokio, a pociągi kursują pomiędzy miastami co 20 minut. Podróż zajmuje około 2,5 godziny.

W tej byłej japońskiej stolicy nie ma niestety międzynarodowego lotniska. Najbliższy port lotniczy o nazwie Osaka Kansai znajduje się w odległości około 100 km. Można dostać się stąd pociągiem prosto na dworzec główny w Kioto.

Co warto zobaczyć w Kioto?

Złoty Pawilon – Kinkaku-ji

Ta buddyjska świątynia zen jest jednym z najbardziej znanych budynków w całej Japonii. Pierwotnie znajdowała się tam willa szoguna Ashikaga Yoshimitsu, powstała w XIV wieku. Poźniej obiekt ten przekształcono w świątynię.

Budynek posiada trzy piętra i łączy w sobie trzy style japońskiej architektury: samurajską, zen oraz shinden. Nazwa pawilonu pochodzi od żółto-złotego zabarwienia budynku, a także od złotego liścia zdobiącego dwa górne piętra. Na wierzchołku dachu znajduje się rzeźba feniksa, mitycznego ptaka, który w chińskiej kulturze symbolizuje cnotę i wdzięk.

Wokół świątyni stworzono piękne ogrody – mają one na celu ukazać harmonię pomiędzy niebem a ziemią. Świątynia była kilkukrotnie niszczona i podpalana, a obecny budynek pochodzi z 1955 roku i stanowi jeden z zabytków znajdujących się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Zamek Nijo

Większość z nas wyobraża sobie zamki jako kamienne pałace z wieżami, których jest pełno w całej Europie. Zamek Nijo w Kioto wykonany został w 1603 roku z drewna, a konkretnie z cyprysu japońskiego. Wszyscy feudałowie w państwie byli zobowiązani do pomocy w finansowaniu jego budowy. Przez długi czas znajdowała się tam siedziba rządu, jest to też ważne miejsce historyczne dla Japończyków, gdyż to właśnie w tym zamku podpisane zostało rozporządzenie cesarza, który zniósł potężny niegdyś szogunat w kraju.

Zobacz teżZamek Neuschwanstein. Bajkowy zamek Ludwika Szalonego

Do najpiękniejszych części kompleksu należy wschodnia brama oraz brama wewnętrzna zwana Karamon, słynąca z pięknych rzeźb i elementów metalowych. Najważniejszym budynkiem kompleksu jest Pałac Ninomaru, z przepięknymi wnętrzami ozdobionymi mozaikami i obrazami słynnego malarza Kano Tanyu oraz jego uczniów.

Gejsze i dzielnica Gion

Gion to niewielki obszar Kioto, który można zwiedzić pieszo. W dzielnicy znajdziemy wiele przykładów nowoczesnej architektury, ale nie zatraciła ona mimo tego swojej dawnej atmosfery.

Można tutaj spróbować potraw z tradycyjnej kuchni japońskiej i napić się herbaty w jednej z herbaciarni. Drewniana zabudowana Gion przywołuje stary klimat, kiedy to po ulicach przechadzały się gejsze. Do dzisiaj można je tam spotkać, ale tylko klienci o grubych portfelach z dobrymi rekomendacjami mogą cieszyć się ich towarzystwem.

Gejsze są bardzo ważnym elementem w kulturze japońskiej – są to kobiety ubrane w tradycyjne stroje, które prowadzą ceremonię picia i parzenia herbaty, zabawiają gości tańcem, śpiewem, rozmowami oraz grą na instrumentach.

Las bambusowy

To jedna z wizytówek całej Japonii uwielbiana szczególnie przez fotografów. Las znajduje się na obrzeżach Kioto w dzielnicy Arashiyama, w której można znaleźć też szereg ciekawych świątyń i zabytków.

Dla wielu turystów pobyt w tym lesie to niesamowite doświadczenie – niemal surrealistyczne, kiedy przechodzą obok tysięcy wysokich łodyg bambusa. Las jest też domem dla wielu małpek. Warto odwiedzić obok park Iwatayama, gdzie można z bliska obserwować przyjazne japońskie makaki.

Świątynia Fushimi Inari

To obowiązkowy punkt podczas wizyty w Kioto. Świątynia uważana jest za najbardziej imponujący zabytek w całym mieście, a słynie z charakterystycznych czerwonych bram tzw. torii. Założono ją w 711 roku i poświęcono bóstwu płodności, uprawy ryżu, rolnictwa i powodzenia o nazwie Inari.

Nadal jest chętnie odwiedzana przez kupców i handlarzy, gdyż cały czas ma ogromne znaczenie religijne. Podczas obchodów japońskiego Nowego Roku miliony ludzi przybywa do świątyni, aby złożyć hołd bóstwu. Na terenie sanktuarium można spędzić spokojnie kilka godzin spacerując na zboczu wzgórza i podziwiając widoki na miasto. Koniecznie też trzeba przejść się spektakularną aleją z torii.

Pokonanie trasy tysięcy łuków zajmuje około 2 godzin. Najlepszą porą do odwiedzania świątyni jest wieczór i noc, miejsce to jest wówczas pięknie oświetlone i robi niesamowite wrażenie. Przed wejściem do kompleksu lokalni sprzedawcy sprzedają ciasteczka tsujiura senbei, które uważane są pierwowzory amerykańskich ciasteczek z wróżbą.

Świątynia Kiyomizu-dera

To świątynia buddyjska znajdująca się we wschodniej części Kioto w malowniczym miejscu na górze Otowa, skąd można podziwiać spektakularny widok na miasto i okoliczne zalesione wzgórza.

Początki kompleksu sięgają 790 roku, a obecna zabudowa pochodzi z XVII wieku. Dziś obiekt należy do najważniejszych miejsc dziedzictwa kulturowego Japonii i wpisany został również na listę UNESCO. Ciekawostką jest fakt, że do budowy świątyni nie użyto żadnego gwoździa.

Zwiedzającym poleca się spacer wzdłuż uroczej alei z małymi sklepami rzemieślniczymi. Na terenie kompleksu znajduje się wodospad od którego pochodzi nazwa świątyni. Odbywał się tutaj kiedyś rytuał według którego każdy kto skoczył z wysokości 10 metrów do wodospadu mógł mieć pewność, że jego życzenie zostanie spełnione. Niestety było zbyt wiele ofiar śmiertelnych i ta praktyka została zakazana.

Spacer Filozofa

Pomiędzy wzgórzami Hihashiyama, gdzie znaleźć można wiele pięknych świątyń powstał tzw. „szlak filozofa”, który biegnie wzdłuż kanału. Po obu stronach chodnika rosną oszałamiające wiśnie – nadają one trasie mistyczny i malowniczy wygląd. Cała trasa obejmuje nieco ponad 3 km.

Zobacz teżŚcieżka w Obłokach, Dolní Morava w Czechach

Nazwa wzięła się od słynnego japońskiego filozofa i profesora Uniwersytetu w Kioto – Nishida Kitaro. Codzienne spacerował on tą drogą, co stanowiło dla niego pewien rodzaj medytacji. Najlepiej wybrać się tam w okresie kwitnienia wiśni, gdyż kanał wygląda wtedy niezwykle zjawiskowo.

Pałac Cesarski

Pałac ten był siedzibą cesarzy Japonii. Zbudowany został w 794 roku, ale ulegał wiele razy zniszczeniu przez pożary. Obecny budynek powstał w 1855 roku i należy dzisiaj do najczęściej odwiedzanych zabytków w Kioto.

Najważniejsze atrakcje kompleksu to bogato zdobione bramy, Sala Ceremonii Państwowych zwana Shishinden, Rezydencja Cesarza oraz Sala Sądowa. Pałac Cesarski można odwiedzać tylko w ramach wycieczki z opłaconym przewodnikiem, ale park wokół pałacu dostępny jest dla wszystkich. To popularne miejsce do spacerów, a Japończycy uwielbiają w nim też urządzać pikniki i biegać.

Miejskie muzea w Kioto

Oprócz wielu starych świątyń z ważnymi dziełami sztuki Kioto może również pochwalić się światowej klasy kolekcją w muzeach i miejscowych galeriach.

Najbardziej znanym w mieście jest Muzeum Narodowe założone w 1897 roku. Można tam podziwiać przednowoczesną sztukę dawnej Japonii i sztukę azjatycką. Znaleźć tam można również przykłady sztuki użytkowej i liczne obiekty archeologiczne i historyczne.

Warto także wybrać się do Miejskiego Muzeum Sztuki w Kioto, które zostało otwarte w 1928 roku. Prezentuje m.in. dzieła czołowego japońskiego artysty XX wieku – Takeuchi Seihō.