Atrakcje turystyczne

Katedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Katedra w Mediolanie to jedna z największych atrakcji stolicy Lombardii. Niemal każdy turysta odwiedzający Mediolan ma ją na swojej liście obowiązkowych punktów do odwiedzenia, a jej niesamowita architektura zachwyca niezmiennie od setek lat.

katedra w Mediolanie

Mediolan należy do najpiękniejszych miast Włoch. Z ponad milionem mieszkańców ta stolica Lombardii jest drugim pod względem liczby ludności miastem kraju, słynie z uniwersytetów, luksusu i dwóch świetnych klubów piłkarskich, jednak to katedra chyba najbardziej zapiera dech w piersiach.

Katedra w Mediolanie (Duomo di Milano)

Mediolańską katedrę widzimy na niemal wszystkich fotorelacjach z podróży do tego miasta – jeśli bowiem ktoś ma pokazać jedno zdjęcie i udowodnić, że był w światowej stolicy mody, wybierze właśnie swoją osobę na tle monumentalnej katedry. Katedra w Mediolanie to symbol, który jest w stanie rozpoznać nawet osoba, która nie interesuje się podróżami, geografią ani historią.

Katedra w Mediolanie należy do najlepiej rozpoznawalnych symboli architektonicznych Włoch, tuż obok Koloseum czy kanałów w Wenecji.

Zobacz teżKolonia w Niemczech – miasto pod znakiem Katedry i karnawału

Historia katedry w Mediolanie

Pełna nazwa tego budynku to Katedra Narodzin św. Marii w Mediolanie. Historia miejsca, w którym dziś stoi ten symbol Mediolanu jest bardzo bogata i burzliwa. Wcześniej, bo już IV wieku naszej ery w tym miejscu stał wczesnochrześcijański kościół Santa Maria Maggiorre oraz kościół św. Tekli. Pozostałości po tej drugiej świątyni możemy podziwiać do dziś. Historia dla tych kościołów nie była zbyt łaskawa, gdyż na przełomie wieków kilkukrotnie je niszczono, a następnie ponownie odbudowywano.

Historia dzisiejszej katedry rozpoczyna się w 1386 roku. To wyjątkowa data dla mediolańczyków, gdyż to właśnie wtedy książę Gian Galeazzo Visconti i arcybiskup Antonio da Saluzzo postanowili wybudować w tym miejscu nową świątynię. Już na wczesnym etapie powstawania budowli zdecydowano, że styl gotycki będzie właściwym wyborem zgodnie z ówczesnymi trendami. Rozpoczęto sprowadzanie marmuru na wielką skalę – podstawowego budulca katedry w Mediolanie.

W XV wieku dochodzi do stopniowego spowolnienia tempa prac. Udaje się jednak przezwyciężyć zastój i powstają kolejne elementy budynku. Ważnym momentem dla losów katedry w Mediolanie jest objęcie funkcji biskupa przez Karola Boromeusza przy jednoczesnym nadaniu kierownictwa budowy Pellegrino Tibaldiemu. Do gotyckiego stylu katedry dodano elementy barokowe, wtedy również usunięto pomniki osób świeckich.

XVIII wiek zaznaczył się w historii jako ten, w którym powstała monumentalna iglica z figurą Matki Bożej. Jest to jeden z najbardziej znanych elementów budynku.

Początek XIX wieku wiąże to miejsce z losami Napoleona, ponieważ to właśnie w nim Francuz koronuje się na króla Włoch. Budynek przetrwał II wojnę światową. Doszło do pewnych zniszczeń, ale nie przekreśliły one losów katedry. Ostatecznie katedra w Mediolanie została ukończona w 1965 roku.

Obecny wygląd katedry w Mediolanie

Niedawno katedra w Mediolanie musiała zmierzyć się z kolejnym problemem, typowym dla naszych czasów – smog spowodował uszkodzenia na marmurze i konieczna była renowacja. Ta została już na szczęście ukończona i dziś możemy cieszyć się całym pięknem tej monumentalnej świątyni.

Pierwotnie stylem architektonicznym, który przyświecał budowie, był gotyk. Z tego powodu świątynia wyróżnia się nieskomplikowanym kształtem u podstawy. Została zbudowana po prostu na planie krzyża łacińskiego. Imponujący jest sam dach, którego ozdobę stanowi aż 135 sterczyn, a także liczne rzeźby i gargulce.

Zobacz teżLecco nad jeziorem Como – uroczy zakątek Lombardii w sercu Alp

Wspomniana wcześniej iglica stanowi jeden z najbardziej charakterystycznych elementów katedry w Mediolanie. Wyróżniają się również wejściowe drzwi bogato zdobione płaskorzeźbami. Cały budynek ma aż 108 m wysokości, będąc tym samym jednym z najwyższych w całej Lombardii.

We wnętrzu typowym elementem architektonicznym są potężne marmurowe kolumny. Nie da się także przejść obojętnie obok jednych z największych witraży na świecie. Wnętrze jest bogato zdobione rzeźbami – jest ich ponad 3 tysiące. Jedną z najpiękniejszych jest ta przedstawiająca św. Bartłomieja – dzieło d’Agrate imponuje przede wszystkim podobieństwem do rzeczywistości.

Na co zwrócić uwagę podczas zwiedzania katedry w Mediolanie?

Świątynia jest na tyle potężna i imponująca, a jednocześnie bogato zdobiona, że podczas zwiedzania łatwo się zapomnieć i nie zwrócić uwagi na wszystko, co najciekawsze.

  • Witraży nie da się nie zauważyć, ale warto poświęcić im trochę uwagi. To również spory kawałek historii, gdyż najstarsze pochodzą z początków budowania tego kościoła.
  • Grób świętego Karola Boromeusza to krypta pod głównym ołtarzem. Znajduje się tam trumna ze szkła, a w niej relikwie świętego w biskupim stroju, a sama czaszka została umieszczona pod metalową maską.
  • Można skorzystać z możliwości spaceru po dachu katedry. Warto dopłacić, by cieszyć się imponującym widokiem który roztacza się z tego miejsca.
  • Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na charakterystyczną La Madonninę.
  • Posąg świętego Bartłomieja również należy do obowiązków punktów. Rzeźba męczennika jest realistyczna i wykonana z dbałością o najmniejsze szczegóły.
  • Dla dopełnienia całości warto skorzystać z możliwości zwiedzania wykopalisk. Jak wspomniano wcześniej to możliwość na zobaczenie pozostałości po świątyni świętej Tekli.

Informacje praktyczne

Zwiedzanie katedry w Mediolanie jest możliwe w godzinach od 8:00 do 19:00. Warto pamiętać, że ostatnie wejście jest do godziny 18:00. Niektóre elementy można zobaczyć tylko we wcześniejszych godzinach, więc warto uważać, żeby tego nie przegapić.

Dach dostępny jest od godz. 9:00 do zamknięcia katedry. Krypta jest dostępna krócej. W niedzielę jest udostępniona na zwiedzanie zaledwie przez 2 godziny. Zwykły bilet uprawniający do zwiedzenia katedry w Mediolanie z podziemną częścią i muzeum katedralnym kosztuje 8 euro, bilety można kupić przy kasie muzeum katedralnego.

Katedra w Mediolanie należy do takich obiektów, które trzeba zobaczyć. Wizyta w tym mieście bez poświęcenia czasu świątyni jest niepełna i nieoddająca całego ducha miasta. To nie tylko najważniejszy element architektonicznej układanki, ale również prawdziwy symbol. Monumentalna katedra imponuje widokiem od zewnątrz, ale jej wnętrze jest równie piękne i warte poświęcenia czasu.