Regiony

Kapadocja w Turcji – podziemne miasta i podniebne balony

Znajdująca się w Turcji Kapadocja to jeden z najpopularniejszych turystycznie regionów tego kraju. Wspaniałe krajobrazy, fascynujące podziemne miasta i dziesiątki balonów unoszących się na niebie niemal przez cały rok sprawiają, że zwiedzanie Kapadocji jest marzeniem wielu podróżników z całego świata.

Kapadocja, Turcja

Unikalne formacje skalne

Kapadocja słynie z wyjątkowych formacji skalnych. Ich powstanie wiąże się z wybuchem stratowulkanu Erciyes Dagi, jednego z najwyższych szczytów dzisiejszej Turcji (3917 m n.p.m.). W miękkich skałach wulkanicznych drążono kilometry tuneli, budując potężne, wielopiętrowe, podziemne miasta, stanowiące schronienie dla miejscowej ludności.

Dziś wiele z tych wyjątkowych obiektów udostępniona jest do zwiedzania, co przyciąga do Kapadocji miliony turystów każdego roku. Jesień i wiosna wydają się być najlepszym okresem na zwiedzanie tego regionu – w letnich miesiącach jest wyjątkowo gorąco i duszno.

Atrakcje turystyczne Kapadocji

Turcja i znajdująca się w centrum tego kraju Kapadocja mają do zaoferowania wiele wyjątkowych atrakcji turystycznych. Unikalny, niemalże księżycowy krajobraz, dziesiątki unoszących się na niebie, różnokolorowych balonów i najciekawsze, wykute w skale podziemne miasta po prostu trzeba zobaczyć.

Zobacz teżPetra w Jordanii – miasto wykute w skale

Park Narodowy Goreme

Główną atrakcję regionu stanowi Goreme, na terenie którego znajduje się 350 wykutych w skale kościołów. Skansen ten roku 1985 wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zdobione freskami kościoły, spośród których najstarsze wykuto w tutejszych tufowych skałach w IX wieku, zachwycają swoją formą i unikalnością. Do najciekawszych należy Ciemny Kościół z XI wieku, do którego światło dzienne docierało jedynie przez niewielkie drzwi wejściowe. Dzięki temu, znajdujące się tu freski przedstawiające sceny z Nowego Testamentu zachowały się w świetnym stanie.

Uchisar – Trzy Twierdze

Miejscowość i wzgórze Uchisar znajdują się kilka kilometrów na południowy zachód od Goreme. Znajduje się tu wyjątkowy „zamek” – w najwyższej w okolicy skale wydrążono liczne tunele i komnaty, a obiekt ten stał się domem nawet dla tysiąca osób. Obiekt określany też mianem „cytadeli” powstał prawdopodobnie w czasach Hetytów, ok. 1300 lat p.n.e.

Dziś ten wybijający się ok. 60 metrów ponad skały Kapadocji obiekt można zwiedzać za opłatą, choć wejście prowadzące przez wąskie, wykute w skale schody wymaga nieco odwagi. Niepowtarzalny widok ze szczytu wynagradza jednak każdy trud.

Kapadocja i balony

Dziesiątki różnokolorowych balonów wznoszących się nad formacjami skalnymi Kapadocji to niezapomniany, zapierający dech w piersiach widok. Balony startują codziennie przez cały rok, nawet zimą, choć jest ich wtedy zdecydowanie mniej. Rzadko zdarza się, by warunki pogodowe były na tyle niesprzyjające, by loty zostały całkowicie odwołane.

Zobacz teżNerja – hiszpańska miejscowość z balkonem Europy

W koszu jednego balonu znajdzie się miejsce dla kilkunastu, nawet ok. 20 turystów. Balony startują przed świtem, w okolicach miejscowości Goreme. Śmiałkowie, którzy zdecydują się na skorzystanie z tej atrakcji, muszą liczyć się jednak z niemałym wydatkiem – rzędu $150-250 od osoby.

Derinkuyu – największe podziemne miasto Kapadocji

Kapadocja słynie z podziemnych, wykutych w skale miast – w tym regionie znajduje się ich ponad 400. Derinkuyu to największe z nich – na ośmiu poziomach, spośród których ostatni znajduje się kilkadziesiąt pod ziemią – znajdowały się domy, świątynie, sklepy i stragany. Potężnej i rozległej sieci tuneli towarzyszyły szyby wentylacyjne i system dostarczania wody.

Choć Derinkuyu w Kapadocji istnieje od setek, być może i tysięcy lat, to podziemne miasto odkryte zostało dopiero w 1963 roku, a sześć lat później obiekt udostępniono zwiedzającym.

Kaymaklı – Śmietankowe Miasto

Na Kaymaklı – wielopiętrowe, podziemne miasto – składa się niemal setka tuneli. Pod ziemią znajdują się m.in. stajnie i magazyny, a cztery poziomy dostępne są do zwiedzania przez cały rok. Niskie, strome i dość wąskie korytarze nie będą raczej odpowiednie dla osób z klaustrofobią.

Kaymaklı w dawnych czasach funkcjonowało jak normalne miasto. Znajdowały się tu kościoły, wytwarzano wino, oliwę i pieczywo, wytapiano miedź. Obiekt ten stanowi jedno z największych podziemnych miast w całej Kapadocji.

Jak poruszać się po Kapadocji?

Kapadocja to rozległa kraina historyczna w środkowej Turcji. W okolicy nie znajdziemy żadnego lotniska, nie ma też większych metropolii. Decydując się na samodzielne zwiedzanie w zasadzie nie obejdzie się bez wynajmu samochodu.

Najważniejsze atrakcje turystyczne regionu dzieli od siebie często wiele kilometrów, a poleganie na publicznym transporcie raczej nie jest najlepszym pomysłem – Kapadocja to region wiejski, słabo zurbanizowany.

Kapadocja – wycieczki zorganizowane

Polskie biura podróży posiadają oferty wycieczek do Kapadocji, co w przypadku tego regionu Turcji wydaje się być najbardziej optymalną opcją. Biuro podróży zadba o wybór hotelu, dokonanie rezerwacji w najważniejszych atrakcjach turystycznych czy transport z lotniska, gdzie na samodzielne zorganizowanie tego wszystkiego możemy stracić wiele cennego czasu.

Tego typu wycieczki mają swoje wady, dlatego warto spędzić nieco czasu na dokonanie wyboru najlepszej oferty, aby uniknąć rozczarowań.