Atrakcje turystyczne

Jeziora Plitwickie w Chorwacji – prawdziwy cud natury

Bajecznie kolorowa woda, przepiękne wodospady i głęboka zieleń – to wszystko można zobaczyć w parku narodowym Jezior Plitwickich (Nacionalni Park Plitvička Jezera) w Chorwacji. Każdego roku setki tysięcy turystów wybierają się na spacer do Wielkiego Wodospadu czy nad Jeziora Dolne. Nic więc dziwnego, że postanowiono wpisać cały obszar na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Dziś jest to jedna z najpopularniejszych chorwackich atrakcji turystycznych, warto więc zboczyć na chwilę z trasy i zobaczyć ten niezwykły park narodowy.

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Park Narodowy Jezior Plitwickich

Powstanie tego obszaru związane jest ze zjawiskiem krasu, czyli wypłukiwania skał przez wodę. Ze względu na specyficzną rzeźbę terenu doszło tu do utworzenia specyficznych niecek, z których część osiągnęła wielkość jezior. Woda, osiągnąwszy odpowiedni poziom, przelewa się tworząc widowiskowe wodospady. Te nietypowe zjawiska sprzyjają rozwojowi lokalnej fauny i flory czyli tzw. endemitów.

Naukowcy szacują, że można tu znaleźć kilkadziesiąt rzadkich gatunków roślin. W przejrzystych wodach jezior wprawne oko dostrzeże smukłe strzeble potokowe, a pomiędzy kamieniami być może błyśnie nam barwna salamandra.

Plitvička Jezera – historia parku narodowego

Jeziora Plitwickie i ich okolice już od najdawniejszych czasów zamieszkane były przez człowieka. W czasach starożytnych teren ten był przedmiotem wojny Rzymian i plemienia Ilirów. Wprawdzie dziś trudno to sobie wyobrazić, ale w średniowieczu chorwaccy możni wznieśli tu fortalicję i klasztor (budowle nie zachowały się do naszych czasów).

Zobacz teżDubrownik – jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji

Stan zachowania przyrody na tych terenach zawdzięczamy wojnom toczonym przez Turcję i Austro-Węgry. Taktyka obrana przez cesarstwo spowodowała wyludnienie całego obszaru i zahamowanie napływu nowych osadników. Niestety, historia współczesna dała się mocno we znaki mieszkańcom. W 1991 roku doszło do tzw. „Plitwickiej Krwawej Wielkanocy”, czyli starcia pomiędzy Serbami i Chorwatami. Ruch turystyczny zamarł na krótko, po zakończeniu wojny turyści wrócili na ten obszar.

Zwiedzanie Jezior Plitwickich

Od momentu wpisaniach parku na listę UNESCO, władze Chorwacji notują regularny wzrost ruchu turystycznego. Niestety ma on negatywny wpływ na dobrostan roślin i zwierząt, dlatego wprowadza się wiele obostrzeń i… podwyższa ceny biletów (aktualne opłaty za wejściówki znajdziemy na oficjalnej stronie internetowej Nacionalni Park Plitvička Jezera). Warto rozważyć przyjazd poza sezonem, kiedy to opłata za bilet spada ponad dwukrotnie! Park Narodowy Jezior Plitwickich zachwyca o każdej porze roku.

Aby uniknąć tłoku najlepiej przyjechać tuż po otwarciu rezerwatu (czyli około godziny 7 rano) lub po godzinie 16. W środku dnia nad Jeziora Plitwickie przyjeżdżają grupy zorganizowane, podróżowanie po wyznaczonych szlakach robi się więc nieco utrudnione. Warto pamiętać, że jeśli chcemy skorzystać np. z rejsu łodzią promową (wliczony w cenę biletu), to w szczycie sezonu będziemy musieli stać w długiej kolejce.

Zobacz teżWyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

Co ciekawe, znacznie mniej turystów wybiera się nad Jeziora Górne (nie ma go w programie niektórych wycieczek zorganizowanych), tak więc znacznie łatwiej tam o odrobinę spokoju niż w innych częściach parku.

Wyznaczono cztery podstawowe szlaki prowadzące między jeziorami i wodospadami. Najkrótszy z nich liczy 3,5 kilometra, najdłuższy ponad 18 kilometrów! Najpopularniejsza jest rzecz jasna najkrótsza trasa, ale do zobaczenia wszystkich atrakcji parku trzeba przejść wariant liczący około ośmiu kilometrów. Czasem będziemy musieli pokonać nieco większe różnice wysokości, nie ma jednak potrzeby przemierzać całej trasy piechotą – w kilku miejscach możemy skorzystać ze wspomnianych wcześniej promów lub elektrycznych autobusów.

Trasy są dobrze oznaczone i raczej nie ma możliwości żeby się na nich zgubić. Pamiętajmy jednak o dobrym wychowaniu. Jeziora Plitwickie to rezerwat przyrody, zabronione jest więc schodzenie ze szlaków, śmiecenie czy płoszenie zwierząt. Warto pamiętać też o innych zwiedzających – zbyt długie pozowanie do zdjęcia sprawia, że na wąskich ścieżkach tworzą się długie korki.

Jak dojechać nad Jeziora Plitwickie?

Uwaga! Park Narodowy Jezior Plitwickich posiada dwa wejścia (oznaczone numerami „1” i „2”) obok każdego z nich znajdują się płatne parkingi. Większość turystów korzysta z bliższego wejścia numer 2, nic więc dziwnego, że w szczycie sezonu tworzą się tam olbrzymie kolejki. Lepiej więc podjechać nieco dalej do mniej uczęszczanego wejścia 1.

Jeziora Plitwickie leżą dość daleko od chorwackiego wybrzeża. Z tego powodu najlepszym środkiem transportu będzie własne lub wypożyczone auto. Można skorzystać również z wycieczek zorganizowanych, które wyruszają z większości popularnych kurortów. Jednak przed zdecydowaniem się na konkretną ofertę, warto dobrze ją przeanalizować – część z nich nie ma wliczonej opłaty za wstęp na teren parku.

Istnieje również opcja skorzystania z transportu publicznego. Przez miejscowość Plitvička Jezera przejeżdżają autobusy łączące Split i Zagrzeb. Niestety podróż jest dość długa i męcząca, a kursy stosunkowo rzadkie. Jeśli jednak chcemy przenocować nad jeziorami i spędzić tam dwa lub kilka dni, to warto przemyśleć podróż autobusem.

Niezależnie od tego, na który wariant się zdecydujemy, Jeziora Plitwickie z pewnością na długo pozostaną w naszej pamięci.