Miejscowości

Hallstatt – miasteczko w Austrii oblężone przez turystów

Hallstatt to niewielkie miasteczko w Austrii, w Alpach Salzburskich. Mieszka tu na co dzień zaledwie 800 osób, ale niezwykle urokliwe położenie, typowo alpejska architektura i najstarsza w Europie kopalnia soli przyciągają każdego roku miliony turystów.

Hallstatt w Austrii

Pomiędzy jeziorem a górami

Miejscowość Hallstatt z jednej strony otoczona jest przez głębokie na 125 metrów jezioro, z drugiej zaś otaczają je wysokie góry. Część zabudowań malowniczo wkomponowano w jedyny dostępny płaski kawałek ziemi, kolejne domy budowano już jednak na zboczach góry, tworząc swego rodzaju kaskadę – po przeciwnych stronach tego samego chodnika znajduje się zarówno wejście do jednych domów, jak i okna pierwszego piętra drugich.

Zanim do Hallstatt doprowadzono nowoczesną, pełną tuneli drogę, zimą jedyna trasa do tej miejscowości wiodła przez zamarznięte jezioro Hallstättersee. Wysokie opady śniegu i częste lawiny skutecznie blokowały dojazd drogą lądową, dlatego zaopatrzenie czy pocztę były dostarczano z wykorzystaniem ciągniętych przez konie sań.

Salzkammergut – region wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO

Hallstatt to główna miejscowość regionu Salzkammergut, usytuowanego na pograniczu landów Górna Austria, Styria i Salzburg. Wyjątkowe położenie i ciekawa historia Hallstatt już od XIX wieku przyciągały tutaj turystów, miejscowość była jednak znana tylko nielicznym.

Zobacz teżRothenburg ob der Tauber – miejscowość, w której czas stanął w miejscu

Cały region w roku 1997 został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO – po tym wydarzeniu nastąpił ogromny wzrost liczby odwiedzających, co pociągnęło za sobą pewne konsekwencje.

Szacunki lokalnej izby turystyki z 2011 roku przewidywały, że Hallstatt odwiedzane będzie przez ok. 100 osób dziennie. Tymczasem już w roku 2019 liczba odwiedzających wahała się w granicach 10-30 tys. w ciągu jednego tylko dnia. Potężny tłum turystów pragnących złapać piękno Hallstatt na idealnym zdjęciu nie przynosił jednak miastu oczekiwanych korzyści.

“Jednodniowi goście”, jak nazwano turystów tego typu, tłumnie przyjeżdżają do Hallstatt autokarami, naprędce przemierzają najważniejsze punkty widokowe i charakterystyczne zabytki tylko po to, aby wykonać wymarzone zdjęcie, i ruszają dalej, do innego miasta. Zniechęcają tym samym turystów, którzy chętnie zostaliby na dłużej, gdyby tylko w mieście panowała bardziej spokojna, typowa dla małych miejscowości atmosfera.

Najbardziej instagramowe miasto na świecie

Po części winę za taki stan rzeczy upatrywać można w wyemitowanym w 2006 roku w południowokoreańskiej telewizji popularnym programie telewizyjnym. Hallstatt zostało nazwane “najbardziej instagramowym miastem świata”, przez co tysiące Azjatów marzą o zrobieniu sobie zdjęcia właśnie tutaj.

Aż do roku 2017 tutejsze kościoły musiały zatrudniać ochroniarzy, aby turyści nie zakłucali mszy. W pogoni za wymarzonym ujęciem, czy może pragnąc wyprzedzić tłum innych odwiedzających i zwiedzić zabytek przed nimi, wiele osób zwyczajnie wchodziło do świątyni, nie zważając na trwające nabożeństwo.

Od jesieni 2020 roku władze miasta postanowiły jakoś zaradzić tym wszystkim problemom. Zdecydowano się na wprowadzenie przedziałów czasowych dla autobusów turystycznych oraz ograniczyć ich liczbę o połowę, a autobusy przewożące osoby, którzy w Hallstatt wykupili nocleg, będą miały pierwszeństwo wjazdu. Czy to rozwiąże problem? Miejmy nadzieję – ta miejscowość zdecydowanie potrzebuje nieco więcej oddechu.

Chińska kopia Hallstatt w prowincji Guangdong

Turyści z Chin do tego stopnia upodobali sobie to miasto, że na terenie tego kraju w 2012 roku, w miejscowości Huizhou w prowincji Guangdong powstała replika centrum Hallstatt. Obiekt ten uchodzi za jedną z popularniejszych atrakcji turystycznych w południowych Chinach.

Podczas gdy część mieszkańców Hallstatt odnosiła się do chińskiej repliki z pewnym sceptycyzmem, burmistrz miasta uznał, że jest to pewna “szansa” dla “oryginalnego” Hallstatt i wziął udział w ceremonii otwarcia, a także podpisał umowę o wymianie kulturalnej i nawiązaniu partnerstwa pomiędzy oboma miastami.

Tysiące lat historii tutejszej kopalni soli

Jedną z największych atrakcji turystycznych Hallstatt stanowi najstarsza w Europie kopalnia soli. Wydobycie tego surowca rozpoczęto w drugim tysiącleciu p.n.e i trwa do dziś.

Kopalnię soli Salzwelten Hallstatt znajdziemy ok. 500 metrów nad miasteczkiem Hallstatt. Prowadzi do niej kolejka – ze względu na niesamowite widoki sama w sobie będąca atrakcją turystyczną. Nie dociera ona jednak do samego wejścia do kopalni, część trasy trzeba i tak pokonać piechotą.

Zwiedzanie kopalni to fascynujące przeżycie. Trasa prowadzi przez zabytkowe chodniki, podziemne jezioro, zobaczyć można ślady prac górniczych prowadzonych setki lat temu. Dzięki długiej na kilkadziesiąt metrów zjeżdżalni możemy dostać się w dół kopalni soli tak samo, jak robili to górnicy w dawnych czasach.

Prace wydobywcze prowadzone były na głębokości dochodzącej do 330 metrów, na długich na kilka kilometrów chodnikach. To wszystko wykopano ręcznie, wiele wieków temu – już samo to potrafi pobudzić wyobraźnie.

Najstarszy rurociąg na świecie

W Hallstatt znajduje się też najstarszy czynny do dziś rurociąg na świecie – w 1595 roku, z 13 tys. wydrążonych drzew ułożono długi na 40 km rurociąg do transportu solanki z Hallstatt do Ebensee.

Kościół farny

Jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Hallstatt jest zabytkowy gotycki kościół farny pw. Wniebowzięcia Matki Bożej, wybudowany w 1505 roku. Kościół ten wybudowano obok romańskiej wieży, będącej pozostałością po znajdującej się w tym miejscu pierwotnej świątyni.

Kościół ten znajduje się na praktycznie każdym popularniejszym zdjęciu Hallstatt, jakie możemy zobaczyć w mediach.

Kaplica św. Michała Archanioła

Znajdująca się obok kościoła farnego kaplica św. Michała Archanioła to nekropolia wyjątkowa w skali całego świata. Ze względu na bardzo ograniczoną powierzchnię cmentarza, zmarłych chowa się pionowo, aby zaoszczędzić jak najwięcej miejsca.

Po 10-20 latach od pochówku kości są jednak ekshumowane, a czaszka zmarłego zostaje… ozdobiona i podpisana jego nazwiskiem. Następnie układa się ją we wspomnianej kaplicy. Czaszki kobiet ozdabia się wzorami kwiatowymi, mężczyzn zaś gałązkami bluszczu.

Kaplica dostępna jest do zwiedzania – jest to niesamowite przeżycie, które zostaje w pamięci na długo.

Rynek w Hallstatt

Pomimo tego, że Hallstatt to naprawdę niewielka miejscowość, znajduje się tu urokliwy rynek. Plac w kształcie trójkąta otoczony jest przez zwartą zabudowę domów, po środku zaś znajduje się kamienna figura Matki Bożej pochodząca z XVIII wieku.

Ograniczona przestrzeń wymusiła na architektach miasta zastosowanie ciekawych rozwiązań, niespotykanych lub rzadko widywanych w innych miastach Austrii. Uliczki odchodzące od rynku biegną równolegle do brzegu jeziora, zamiast promieniście rozchodzić się na wszystkie strony świata, a poszczególne domostwa łączą strome schody pełne zaułków.

Zobacz teżTybinga – miasto uniwersytet

Jak dotrzeć do Hallstatt?

Hallstatt znajduje się ok. 80 km na południowy-wschód od Salzburga, 300 km na południowy-zachód od Wiednia. Z Polski można dotrzeć tu samochodem, od przejścia granicznego w Kudowie-Zdroju dotrzemy tu w ok. 6 godzin (ok. 515 km).

Nie tylko ze względu na odległość od Polski, ale też na walory tego miejsca, warto zostać tu na dłużej. Weekend w Hallstatt pozwoli poczuć prawdziwy klimat tego miejsca, a decydując się na wyjazd poza sezonem można liczyć na nieco mniejsze obciążenie ze strony “jednodniowych turystów”.