Miejscowości

Girona – piękna katalońska miejscowość niedaleko Barcelony

Girona, położona w północno-wschodniej części Hiszpanii, jest stolicą comarki Girones i jednej z czterech katalońskich prowincji. Katalonia to w końcu nie tylko Barcelona – i tu, w dolinie przecinanej czterema rzekami Ter, Güell, Galligans i Onyar i tylko 33 kilometry od Morza Śródziemnego można zanurzyć się w historycznym klimacie regionu.

Girona

Girona została założona około roku 79 p.n.e. przez rzymskiego wodza Pompejusza. Przynależne do Imperium Rzymskiego miasto zostało po upadku cesarstwa włączone do Królestwa Wizygotów. Dalsza burzliwa historia Girony łączy się z arabskimi podbojami, włączeniem przez Karola Wielkiego do Imperium Karolińskiego, w IX wieku do Marchii Hiszpańskiej, następnie zaś do Królestwa Aragonii i, już jako trzecie do wielkości miasto Katalonii po Barcelonie i Perpignan, do Hiszpanii.

Girona to miasto, na którym odcisnęły piętno wieki wojen i przemian, jest jednym z najciekawszych miejsc w regionie i celem podróży dla spragnionych pięknych widoków, architektury i tchnienia historii.

Zobacz teżTarragona – skryta perła Katalonii

Co warto zobaczyć w Gironie?

Girona, przecięta rzeką Onyar, dzieli się na lewobrzeżne El Mercadal i prawobrzeżne Barri Vell, stare miasto. Najważniejsze mosty łączące obie części Girony to Pont d’Isabel II (Pond de Pedra), Pont Eiffel (Pont de les Peixateries Velles), Pont d’en Gomez i Pont de Sant Agusti.

Piesze poznawanie Girony warto zacząć od malowniczego Pont d’Isabel II, z którego rozpościera się malownicza panorama charakterystycznych, kolorowych domów oraz Barri Bell, średniowiecznej starówki. Okolice mostu znane są z kiermaszy lokalnego rzemiosła i regionalnych specjałów, sprzedawanych na barwnych straganach.

Spacery po starym mieście to okazja do podziwiania lokalnej architektury budowli tworzonych w nurcie modernistycznym i w stylu Novecentisme. Wśród uznanych architektów Girony wymienia się między innymi takie nazwiska, jak Joan Roca Pinet, Josep Martí Burch, Enric Catà Catà, Rafael Masó, Eugeni Campllonch czy Isidre Bosch Bataller.

Stare Miasto w Gironie

Stare miasto Girony stanowi jedną z największych atrakcji tego miasta i zalicza się do jednych z najlepiej zachowanych w całej Hiszpanii. Najstarsze części wraz z zachowanymi fragmentami murów obronnych datowane są na IX wiek. Udostępnione dla turystów, oferują punkty widokowe na charakterystyczne zakątki miasta.

Na szczególną uwagę zasługuje wieżą Torre Gironella, część obwodu obronnego z czasów rzymskich, w czasach średniowiecznych mająca status zamku z racji swojego rozmiaru, a w czasach nowożytnych rozbudowana w systemie bastionowym.

Przy Plaça de la Catedral znajduje się majestatyczna, gotycka katedra – Catedral de Santa Maria de Girona, której budowę rozpoczęto w XI wieku w miejscu dawnego mauretańskiego meczetu (budowę zakończono w XVIII wieku). Świątynia składa się z elementów pochodzących z różnych okresów, poza fragmentami z XIV i XV wieku na uwagę zasługuje XI wieża północna, zwana Wieżą Karola Wielkiego (Torre de Carlomagno).

Katedra nosi cechy budowli gotyckich, wzbogacona o elementy stylu romańskiego i barokowego. Nawa Catedral de Santa Maria jest jedną z największych na świecie, rozpiętością ustępując jedynie watykańskiej bazylice Świętego Piotra. Katedra jest dostępna dla zwiedzających przez cały rok, cena wstępu waha się od 2 do 5 euro za wstęp do nawy, skarbca i krużganków (w czasie mszy dostępne dla turystów są skarbiec i krużganki, a bilety tanieją). W niedziele wstęp jest bezpłatny.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

El Call – zabytkowa dzielnica żydowska Girony

Wśród najważniejszych zabytków Girony wymieniana jest dzielnica żydowska El Call, znana także jako La Judería, będąca najbardziej rozpoznawalną częścią starówki. Jest jedną z najlepiej zachowanych dzielnic żydowskich na świecie, a spacer labiryntem wąskich uliczek przypomina jak dużą rolę w hiszpańskiej społeczności odgrywała mniejszość żydowska przez wieki.

Spacery po Gironie to także gratka dla fanów serialu „Gra o Tron” – kilka lokacji miejskich zagrało w produkcji na podstawie książek George’a R.R. Martina. Katedra, Muzeum Archeologiczne, żydowska dzielnica El Call, arabskie łaźnie i inne zakątki miasta znane są wiernym widzom serialu.

Jedną ze słynnych ulic Girony jest Rambla de la Llibertat – piękny deptak w otoczeniu historycznej zabudowy, oferujący świetne restauracje, w których warto poszukać specjałów kuchni katalońskiej. To tutaj, w licznych lokalach, toczy się życie towarzyskie miasta.

Temps de Flors, czyli Girona opanowana przez kwiaty

W Gironie odbywa się w maju doroczne święto kwiatów: Temps de Flors, ściągające rzesze turystów. Festiwal Kwiatów jest organizowany od 1955 roku i został zapoczątkowany wystawą kwiatów w kościele Świętego Dominika. Podczas festiwalu poza koncertami i ulicznymi spektaklami, uwagę przykuwają wszechobecne kwiatowe dekoracje, którymi ustrajane są ulice, budynki i place. W licznych restauracjach można wtedy też spróbować specjalnie przyrządzonych dań, w skład których także wchodzą kwiaty.

Atrakcje miejskie nie skupiają się jednak wyłącznie na wysokim sezonie turystycznym wiosną i latem. Girona jest atrakcyjna przez cały rok, więc i jesienią poza zabytkami można skorzystać także z lokalnych, sezonowych wydarzeń, takich jak Fires de Sant Narcís.

W trakcie tygodniowej fiesty miasto zapełnia się atrakcjami, w tym pchlim targiem, ulicznymi paradami gigantycznych postaci stworzonych z papier-mâché, lokalnym tańcem sardana, a także diada castellera – dniem ludzkich wież, górujących na wiwatującym tłumem odwiedząjących wydarzenie miejscowych i turystów.

Święty Narcyz to patron Girony; zgodnie z lokalną legendą w trakcie najazdu wojsk francuskich w 1285 z ciała zmarłego Świętego zaczęły wydobywać się… muchy, które pokonały wojska najeźdźców. Zdarzenie to znane jest jako Cud Świętego Narcyza, muchy pozostały w ikonografii miasta, a w trakcie fiesty Świętego Narcyza można kupić na licznych stoiskach cukierki i czekoladki w kształcie much.

Klasztor Sant Pere de Galligants

Wybudowany w pierwszej połowie XII wieku klasztor Sant Pere de Galligants stanowi dziś siedzibę Muzeum Archeologicznego w Gironie. Budynek z trzema nawami, oddzielonymi od siebie kolumnami z półkolistymi łukami stanowi jeden z najlepszych przykładów katalońskiej sztuki romańskiej. Obiekt dostępny jest do zwiedzania od 1 maja do 30 września z wyłączeniem poniedziałków.

Muzea w Gironie

Podczas zwiedzania Girony warto też odwiedzić lokalne muzea, wśród których na szczególną uwagę zasługują:

  • Muzeum Historii Żydów (Museu d’Història dels Jueus) – przedstawiające historię Żydów obecnych w mieście od osiedlenia w XI wieku do wypędzenia przez Królów Katolickich w XV wieku,
  • Muzeum Historii Girony (Museu d’Història de Girona) zlokalizowane w dawnym klasztorze kapucynów i prezentujące historię miasta od czasów rzymskich aż do wydarzeń burzliwego XX wieku,
  • Muzeum-Skarbiec Katedry (Museu-Tresor de la Catedral), z okazałą kolekcją sztuki religijnej, w tym klejnotów, obrazów i ołtarzy.

Pozostałe muzea w Gironie to także Muzeum Sztuki Miasta, Muzeum Kina i Muzeum Casa Masó, poświęcone katalońskiemu architektowi – autorowi projektów licznych budowli w mieście z początków XX wieku.

Jak dotrzeć do Girony z Polski?

Girona jest na wyciągnięcie ręki – do miasta można się dostać tanimi liniami lotniczymi z kilku polskich miast. Lot z Krakowa trwa 2,5 godziny, zaś na miejscu dojazd do centrum miasta z lotniska zajmuje autobusem około 20 minut. Autobusy kursują co mniej-więcej godzinę, a bilety (ok. 3 euro w jedną stronę lub ok. 5 euro w obie strony) można nabyć w kioskach przy przystanku.

Do Girony można oczywiście także dostać się samochodem. Jadąc autostradą AP-7 w kierunku C-65 z Barcelony należy wybrać zjazd nr 7 – droga zajmuje około godziny. Z Barcelony do Girony możliwy jest również dojazd pociągiem. Podróż ze stacji Barcelona Sants w kierunku Figueres/Cerbere trwa około półtorej godziny.

Zobacz teżSagrada Famila – wciąż nieukończone dzieło Antonio Gaudiego

Będąc w Gironie, warto wybrać się także do niedalekiego Figueres – miasta rozsławionego przez Salvadora Dalí, który urodził się i zmarł w tymże. Wśród największych atrakcji oddalonego od Girony o niecałe 40 kilometrów miasta znajdują się teatr i muzeum imienia katalońskiego surrealisty. Bilety normalne w cenie 13 euro i ulgowe 9 euro to przepustka do świata twórczości malarza, wśród których znajdziemy najbardziej znane dzieła Salvadora.

Aby mieć pewność, że zdarzy się nam jeszcze wrócić do Girony, należy udać się na Plaça de Sant Feliu i odnaleźć figurę girońskiej lwicy na romańskiej kolumnie, znanej jako Cul de la Leona (dosłownie: tyłek lwicy). W zależności od źródła, lwicę należy pogłaskać lub pocałować tam, gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę, aby jeszcze powrócić do katalońskiego miasta nad rzeką Onyar.