Miejscowości

Frankfurt nad Menem – miasto Goethego, książki i niemieckich cesarzy

Frankfurt nad Menem od wieków należy do najważniejszych miast Niemiec. Dawniej stacjonowały tu Rzymskie oddziały, koronowano tu królów i cesarzy niemieckich, dziś jest to jedno z największych centrów finansowych na świecie. We Frankfurcie znajduje się wiele zabytków i miejsc wartych zobaczenia.

Frankfurt nad Menem

Frankfurt nad Menem – historia miasta

Rzymskie miasto Nida

Dzisiejszy Frankfurt nad Menem znajduje się na terenach, które już w 72 roku n.e. były wykorzystywane przez Rzymian w kampaniach przeciwko germańskiemu plemieniu Chattów. Po kolejnych wyprawach, na bazie wcześniejszych umocnień wybudowano obóz warowny, a w otoczeniu obozu zaczęły pojawiać się pierwsze domy rodzin żołnierzy i handlarzy.

Gdy w 110 roku obóz zlikwidowano, niewielka osada w jego otoczeniu zdążyła już rozrosnąć się na tyle, by otrzymać status miasta. W III wieku n.e. w Nidzie znajdowały się termy, teatr, forum i port rzeczny. Miasto zostało opuszczone przez Rzymian w latach 60. III wieku, jego ruiny zachowały się jednak aż do XV wieku. Wtedy to, na potrzeby rozbudowy okolicznych osiedli ich pozostałości zostały rozebrane.

Wolne miasto Rzeszy

Już od 1147 roku wybór większości królów Rzeszy odbywał się we Frankfurcie nad Menem. Złota Bulla Karola IV z 1356 roku – dokument reformujący ustrój Świętego Cesarstwa Rzymskiego (swoją drogą, wpisany na listę UNESCO Pamięć Świata) – potwierdzała, że wybór cesarzy niemieckich ma odbywać się właśnie we Frankfurcie. W latach 1562-1792 odbywały się tu także koronacje królów i cesarzy.

Zobacz teżLubeka w Niemczech – „najbardziej niemieckie miasto”

Frankfurt od 1220 roku jako wolne miasto Rzeszy podlegał bezpośrednio władzy cesarskiej, przywilej ten potwierdzono w połowie XVII wieku na mocy postanowień pokoju westfalskiego. Miasto otrzymało prawo do delegowania własnych, niezależnych posłów do Reichstagu. Status wolnego miasta miał istotny wpływ na rozwój Frankfurtu.

Niedoszła stolica Niemiec Zachodnich

Niewiele brakowało, by Frankfurt nad Menem po zakończeniu II wojny światowej stał się stolicą Niemiec Zachodnich. Tą rywalizację wygrało jednak znacznie mniejsze, prowincjonalne miasto Bonn – założeniem polityków było bowiem podkreślenie prowizorycznego charakteru podejmowanych wtedy decyzji i rozwiązań.

Najciekawsze wydarzenia we Frankfurcie

Targi Książki

Po wynalezieniu druku przez Gutenberga w XV wieku, Frankfurt nad Menem stał się prawdziwym europejskim centrum handlu książkami. Pobliska Moguncja (niem. Mainz) to kolebka światowego drukarstwa – podczas dłuższego pobytu we Frankfurcie nad Menem, warto wybrać się do tego miasta, by zobaczyć m.in. tutejsze Muzeum Gutenberga.

Targi Książki we Frankfurcie nad Menem (niem. Frankfurter Buchmesse) odbywały się od XV do XVII wieku. Po II wojnie światowej to coroczne wydarzenie ponownie na stałe zagościło we Frankfurcie, przyciągając każdego roku tysiące wystawców.

Targi odbywają się na terenach Messe Frankfurt, a miasto uznawane jest za trzeci co do wielkości na świecie ośrodek imprez tego typu.

Frankfurt Motor Show

Odbywające się co dwa lata targi motoryzacyjne przyciągają rocznie nawet ponad milion odwiedzających. Pierwsza wystawa IAA odbyła się w 1897 roku, a rozmiar imprezy i liczba wystawców chętnych do zaprezentowania swoich nowości doprowadziła w 1991 roku do konieczności podzielenia wystawy na mniejsze części – nawet ogromne tereny wystawowe Frankfurtu nie były w stanie pomieścić bowiem wszystkich chętnych.

Wystawa motoryzacyjna odbywa się we wrześniu i trwa dziesięć dni. Swoje premiery organizują tu najważniejsi producenci samochodów na świecie, zobaczyć można także wyjątkowe samochody koncepcyjne.

Najważniejsze miejsca Frankfurtu

Katedra Cesarska

Katedra Cesarska Świętego Bartłomieja to najstarszy i najważniejszy obiekt sakralny we Frankfurcie. Jako jedna z siedmiu katedr cesarskich stanowiła miejsce koronacji cesarzy. Świątynia w tym miejscu znajdowała się jeszcze przed 794 rokiem, a dzisiejszy budynek to efekt licznych zmian i rozbudowy prowadzonej na przestrzeni wieków.

Znajdujące się w wieży katedry dzwony pochodzą z 1877 roku. Razem z dzwonami dziewięciu innych kościołów, podczas czterech głównych świąt w roku biją przez pół godziny, kontynuując tradycję liczącą już przeszło 168 lat.

Ulica Zeil

Znajdująca się w centrum Frankfurtu ulica Zeil należy od końca XIX wieku do najpopularniejszych ulic handlowych w Niemczech. Przed II wojną światowa ulica znana była z wyjątkowej zabudowy, znajdowały się tu liczne pałacyki i zajazdy z epoki klasycyzmu. Zniszczenia wojenne doprowadziły jednak to miejsce do ruiny.

Dziś w miejscu zabytkowej zabudowy znajdują się nowoczesne budynki handlowe. Setki sklepów, restauracji i kawiarni przyciągają mieszkańców i turystów jak magnes, przez co ulica Zeil należy do najbardziej zatłoczonych miejsc w całym Frankfurcie.

Freßgass – Zaułek Żarcia

Ta dość zaskakująca nazwa używana jest w odniesieniu do dwóch ulic – Kalbächer Gasse oraz Große Bockenheimer Straße. Na tej miejskiej strefie pieszej znajdują się liczne restauracje z ogródkami i sklepy. Nazwa „Freßgass” przylgnęła do niej ponad 100 lat temu – na zaledwie 200-metrowym odcinku drogi znajdowało się bowiem mnóstwo sklepów rzeźniczych, delikatesów, lokali gastronomicznych i piekarń.

Do dziś Freßgass uznawane jest za najważniejszy ośrodek gastronomii we Frankfurcie. Tutejsze restauracje na co dzień serwują lunche pracownikom pobliskiej giełdy czy dzielnicy bankowej. Ze względu na świetne położenie i mocną konkurencję, ceny w tutejszych restauracjach należą niestety do najwyższych w mieście.

Römerberg – plac ratuszowy

Frankfurt nad Menem mocno ucierpiał podczas II WŚ. Stare miasto zostało w 90% zniszczone w podczas bombardowań, a znajdujące się tu zabytkowe budynki zrekonstruowano i odbudowano niekiedy dopiero wiele dekad po zakończeniu wojny.

Do takich obszarów zalicza się też plac ratuszowy – Römerberg. Choć zabudowa na pierwszy rzut oka sprawia wrażenie wielowiekowej, to w rzeczywistości większość ze znajdujących się tu budynków została odbudowana w latach 80. XX wieku.

Mimo tego, jest to zdecydowanie jeden z ciekawszych punktów na mapie Frankfurtu. Znajdujące się tu budynki skrywają ciekawe historie. Należy do nich budynek zwany „Czarną Gwiazdą” – pierwsza wzmianka o nim pojawiła się już w 1453 roku. Znajdująca się tu restauracja serwuje dania kuchni lokalnej, warto więc wstąpić tu na obiad.

Dom Wielki Anioł

Po wschodniej stronie placu Römerberg znajduje się dom „większego i mniejszego anioła” (niem. Großer und Kleiner Engel), zwany też skrótowo Wielkim Aniołem (niem. Großer Engel), pierwotnie wybudowany w 1562 roku. Lokalizacja budynku na skraju ulicy targowej, z wznoszącą się w tle katedrą sprawiła, że należy on do najczęściej fotografowanych obiektów na starym mieście we Frankfurcie.

Przez wiele lat na parterze budynku prowadzony był kantor wymiany walut, stąd jego alternatywna nazwa – die Wechsel, a działalność tą kontynuowali kolejni właściciele, czemu sprzyjała atrakcyjna lokalizacja budynku.

Do najciekawszych postaci zamieszkujących Dom Anioła należał niejaki pan Steinmetz. Jego rezygnacja z godności dziekana klasztoru św. Bartłomieja i przejście na protestantyzm zwróciło uwagę daleko poza granicami Frankfurtu.

Zobacz teżDrezno – Florencja północy

Ratusz Römer

Budynek ratusza to jedna z najbardziej charakterystycznych nieruchomości Frankfurtu nad Menem. W 1405 roku miasto kupiło znajdujący się tu prywatny dom bogatej rodziny kupieckiej. Poprzez zakup kolejnych budynków i liczne przebudowy, powstał rozbudowany i ciekawy kompleks o powierzchni ok. 10 tys. m2.

Widoczny dziś front to odwzorowanie stanu ratusza po przebudowie z lat 1896-1900. Tak jak i inne budynki w tej okolicy, ratusz Römer uległ zniszczeniu po bombardowaniach Frankfurtu z 1944 roku.

Do ciekawszych elementów ratusza należy łącznik przerzucony nad Bethmannstrasse. Po dokupieniu kolejnych budynków po drugiej stronie ulicy, miasto w ten sposób postanowiło ułatwić urzędnikom ratusza poruszanie się po obiekcie.

Kościół św. Mikołaja

Późnogotycki kościół św. Mikołaja z XV wieku znajduje się na południowej stronie placu ratuszowego. Niedługo po wybudowaniu kościoła jako katolickiej świątyni, w efekcie trwającej reformacji świątynia ta przeszła w ręce protestantów. Aż do 1721 roku budynek ten nie pełnił jednak funkcji kościoła, zamiast tego znajdował się w nim magazyn. Wieża służyła z kolei trębaczowi, którego zadaniem było informowanie o przypłynięciu barki na rzece Men.

Kościół św. Pawła

Znajdujący się blisko placu ratuszowego Kościół św. Pawła (niem. „Paulskirche„), wybudowany w latach 1789-1833 uznawany jest za wybitny przykład architektury klasycystycznej na terenie Niemiec. Wybudowany z charakterystycznego dla Frankfurtu czerwonego piaskowca kościół mógł pomieścić nawet 2 tys. osób.

Zaledwie 15 lat po poświęceniu kościół ten stał się jednym z najważniejszych obiektów w historii Niemiec. W latach 1848-1849 miały tu bowiem miejsce obrady pierwszego, wybranego w wolnych wyborach niemieckiego parlamentu. Rewolucja, która doprowadziła do rozpoczęcia obrad Zgromadzenia Narodowego upadła, a po odbudowie ze zniszczeń wojennych budynek ten otrzymał status narodowego miejsca pamięci.

Port lotniczy Frankfurt

Frankfurckie lotnisko zajmuje obszar o powierzchni blisko 2,5 tys. ha, czyli mniej-więcej tyle, ile połowa dolnośląskiej Legnicy. Obsługuje rocznie ponad 70 mln. pasażerów, co czyni je czwartym lotniskiem Europy. Zlokalizowane jest zaledwie 12 km od centrum Frankfurtu, tuż przy skrzyżowaniu autostrad A3 i A5.

Lotnisko we Frankfurcie rozpoczęło swoją działalność jeszcze przed II wojną światowa, w 1936 roku. Stacjonował tu długi na prawie 240 metrów sterowiec LZ 127 Graf Zeppelin, jedna z najciekawszych konstrukcji tego typu w historii.

Börse Frankfurt

Frankfurt nad Menem jest siedzibą niemieckiej giełdy – Deutsche Börse, jednej z największych giełd w Europie. Zabytkowa siedziba tej instytucji znajduje się przy Börsenplatz, a jej historia rozpoczęła się w 1585 roku, blisko 450 lat temu, na wiele lat przed powstaniem podobnych giełd w innych częściach świata.

Bankenviertel

Znajdująca się w centrum Frankfurtu dzielnica bankowa (niem. Bankenviertel) może kojarzyć się z największymi na świecie metropoliami. Liczne drapacze chmur stanowią siedzibę ponad 300 banków i instytucji, czyniąc z Frankfurtu nad Menem jedno z centrów finansowych świata.

Do najciekawszych budynków tej dzielnicy zalicza się ponad 300-metrowy wieżowiec Commerzbank Tower, w latach 1997-2003 będący najwyższym wieżowcem w Europie. Wcześniej tytuł ten należał do znajdującego się nieopodal biurowca Messeturm (257 metrów wysokości), z powodu swojego kształtu nazywanego „ołówkiem”. Do dziś oba te wieżowce zajmują dwa pierwsze miejsca na liście najwyższych budynków w Unii Europejskiej.

Na szczycie Commerzbank Tower niestety nie znajduje się publicznie dostępny punkt widokowy. Istnieje jednak możliwość, aby zobaczyć miasto z najwyższego piętra tego budynku, trzeba jednak wystąpić o zgodę u jednego z odpowiednich pracowników budynku.

Europejski Bank Centralny

Swoją siedzibę we Frankfurcie ma również Europejski Bank Centralny, odpowiedzialny m.in. za emisję waluty euro. Zanim w 2014 EBC przeniósł się do nowej siedziby w dzielnicy Ostend, jego biura znajdowały się w budynku Eurotower w dzielnicy bankowej. Dotychczasowa siedziba okazała się jednak zbyt mała, dlatego podjęto decyzję o budowie nowego, ponad 200-metrowego wieżowca.

Przed byłą siedzibą EBC do dziś znajduje się symbol waluty euro, przyciągając turystów pragnących zobaczyć miejsce narodzin wspólnej europejskiej waluty.

Najciekawsze muzea

Muzeum Goethego

Johann Wolfgang von Goethe urodził się i wychował we Frankfurcie nad Menem. Duży dom położony w śródmieściu należał w latach 1733-1795 do rodziny artysty.

Dziś znajduje się w nim muzeum poświęcone temu poecie – jego oryginalne wyposażenie i dzieła sztuki pochodzące z ówczesnej epoki pozwalają poczuć się jak zamożny mieszkaniec XVIII-wiecznego Frankfurtu. Do ważniejszych eksponatów muzeum należy oryginalne biurko poety, przy którym stworzył on swoje wczesne dzieła.

Städel Museum

Frankfurckie Muzeum Sztuki założone zostało w XIX wieku przez bankiera Johanna Friedricha Städla i mieści się w pięknym, neorenesansowym gmachu. Tutejsza galeria obejmuje takie dzieła, jak „Madonna z Lukki” Eycka, „Oślepienie Samsona” Rembrandta czy „Geograf” Vermeera van Delft. To punkt obowiązkowy na mapie dla prawdziwych koneserów sztuki.

Wybrzeże muzeów

Dzielnica Sachsenhausen położona nad brzegiem rzeki Men przetrwała bombardowania II WŚ w znacznie lepszym stanie niż centrum miasta. XIX i XX wieczną zabudowę możemy podziwiać do dziś w niemal nienaruszonym stanie. Wzdłuż rzeki ulokowano wiele ciekawych muzeów, jest to więc jeden z ciekawszych turystycznie adresów w całym Frankfurcie. Znajdziemy tu m.in. Muzeum Rzeźby, Niemieckie Muzeum Filmu, Muzeum Kultur Świata czy Muzeum Sztuki Użytkowej.

Położenie miasta

Frankfurt nad Menem znajduje się w kraju związkowym Hesja, w centralnej części Niemiec. Miasto stanowi jeden z największych węzłów komunikacyjnych Niemiec i Europy. Wspomniane już lotnisko obsługuje rocznie niemal tylu pasażerów, ile wynosi liczba mieszkańców Niemiec, a dwie docierające do Frankfurtu autostrady o znaczeniu międzynarodowym należą do najbardziej zatłoczonych w kraju.

Frankfurt nad Menem to także jeden z głównych węzłów kolejowych w Niemczech. Znajduje się tu skrzyżowanie kolei dużych prędkości, a pociągi kursujące między Frankfurtem a Kolonią kursują z prędkością dochodzącą do 300 km/h.

Jak dotrzeć do Frankfurtu z Polski?

Najwygodniejszym i najszybszym rozwiązaniem będzie lot samolotem. Frankfurt jest dobrze skomunikowany z wieloma lotniskami w Polsce, dotrzemy tu m.in. z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia. Podróż samochodem od polskiej granicy z przejścia granicznego w Zgorzelcu zajmie ok. 6-7 godzin.

Podsumowanie

Frankfurt nad Menem to jedno z najważniejszych miast Niemiec. Nowoczesna dzielnica bankowa pozwala poczuć klimat znany z nowojorskiego Manhattanu, a ciekawe muzea i zabytki przyciągają wielu turystów. Miasto słynie też z ogromnych targów i stanowi kluczowy węzeł komunikacyjny Europy. To dobry wybór na weekendowy wyjazd, o ile zdecydujemy się na podróż samolotem.