Miejscowości

Etretat – urokliwe miasteczko pośród klifów

Etretat to niewielka miejscowość położona na północy Francji, w Normandii, nad Kanałem La Manche. Dawniej miejscowość była skromną wioską rybacką, do której trafiali tylko najwytrwalsi lub zagubieni podróżnicy. Dzisiaj odwiedzana jest przez turystów z całego świata – sława Etretat już dawno przekroczyła granice Francji.

Etretat

Alabastrowe Wybrzeże

Klify to najważniejsza i najlepiej znana atrakcja Etretat. Miasto to jest perłą Alabastrowego Wybrzeża (Côte d’Alabâtre), rozciągającego się na długości około 130 kilometrów – od portowego Hawru do urokliwego Le Tréport.

Ten odcinek francuskiego wybrzeża nie mógł otrzymać wdzięczniejszej nazwy. Alabaster to jeden z najszlachetniejszych, a zarazem najrzadszych minerałów jakie występują na Ziemi, wyjątkowy i inspirujący – takie właśnie jest Alabastrowe Wybrzeże, zachwyca mlecznobiałą barwą kredowych form skalnych. Klify w Etretat to kwintesencja surowego piękna Normandii. Piękna, które ukształtowało się miliony lat temu ze skorupek i pancerzy morskich organizmów.

Zobacz teżMontpellier – poczuj klimat południowej Francji

Widok na Etretat ze szczytu klifów

Ze szczytu klifów wznoszących się na wysokość 70 m zobaczyć można przepiękną panoramę Morza Północnego, urokliwą plażę, samo miasto Étretat i inne okoliczne miejscowości. Najbardziej znane i najczęściej fotografowane skały w Etretat to wysunięty w morze cypel Falaise d’Aval oraz naturalny łuk skalny zwany Falaise d’Amont.

Na piękno Falaise d’Aval składa się 55-metrowy, majestatyczny ostaniec zwany Igłą, La porte d’Aval („Kamienna brama”, drugi pod względem wielkości łuk skalny) oraz La Manneporte („Wielka brama”).

Legenda o trzech siostrach

Będąc na szczycie cypla warto zajrzeć do tzw. „panieńskiej jaskini” (La chambre des Demoiselles) z którą wiąże się tajemnicza legenda o trzech siostrach. Podania mówią, że miały one wpaść w oko możnemu baronowi, który zażyczył sobie, aby dziewczęta zamieszkały w jego posiadłości. Siostry odmówiły i schroniły się w grocie. Kiedy wieść o ich ucieczce dotarła do barona, ten rozkazał zablokować wejście do jaskini, skazując tym samym nieposłuszne panny na pewną śmierć.

Marynarz uratowany dzięki jaskini

Klify w Etretat zbudowane są z kredy, która jest skałą miękką i porowatą, a co za tym idzie podatną na działanie wody, drążącej w nich tunele i koryta szukając ujścia dla swej dzikiej natury. Wody Morza Północnego rzeźbią w skałach fantazyjne kształty, zaś podziemne rzeki przyczyniają się do powstania licznych grot i wgłębień, które w czasie przypływu mogą służyć jako schronienie dla tych, którzy nie zdążyli uciec przed potężnym żywiołem.

Mieszkańcy Etretat wciąż opowiadają historię pewnego marynarza-rozbitka, który uratował się właśnie dzięki temu, że udało mu się znaleźć schronienie w jednym z wgłębień skalnych, do którego nie sięgała już woda. Te legendarną grotę (Le trou à l’homme) można znaleźć u podstawy klifu Aval. Połączona jest ona tunelem, który prowadzi do plaży Jambourg, z drugiej strony klifu – idealnego miejsca na podziwianie La Manneporte, największego ze skalnych łuków Etretat, zwłaszcza gdy w tle mamy wschodzące słońce.

Falaise d’Amont

Faleza Amont znajduje się po północnej stronie i choć jest mniej spektakularna niż jej siostra, a jej skalna brama jest najmniejsza w tym towarzystwie, to na pewno zachwyci oko każdego obserwatora. Guy de Maupassant pisał, że z daleka przypomina ona głowę słonia, który zanurza trąbę w morzu.

Na szczycie Falaise d’Amont znajduje się kamienna kaplica Notre-Dame-de-la-Garde, zbudowana przez miejscowych rybaków w połowie XIX wieku. Miała być ich ochroną przed kapryśnym, morskim żywiołem. W pobliżu kaplicy stoi pomnik „Biały Ptak”, dedykowany dwóm lotnikom, którzy w 1927 roku podjęli próbę przelotu non-stop z Paryża do Nowego Jorku – niestety samolot nie dotarł do celu, a śmiałków ostatni raz widziano ich właśnie w Étretat.

Ogrody na białych klifach

Les jardins d’Etretat to miejsce szczególnie warte odwiedzin. Historia ogrodów zaczęła się w 1905 roku, kiedy francuska aktorka Madame Thiebault postanowiła zakupić posiadłość z widokiem na falezy Aval. Willa zyskała wdzięczną nazwę „Roxelane” dla upamiętnienia ulubionej roli aktorki (słynnej Roksolany, wpływowej kochanki sułtana Sulejmana Wspaniałego). Roli, która przyniosła jej światowy rozgłos.

Madame Thiebault była bliską przyjaciółką malarza Claude’a Moneta, który często bywał w jej rezydencji. Tak narodziła się słynna seria obrazów „Les falaises d’Etretat„, które z kolei stały się inspiracją do stworzenia niezwykłego ogrodu.

Obecny kształt zawdzięcza on rosyjskiemu architektowi krajobrazu – Aleksandrowi Grivko – który projektował ogrody m.in. elicie rosyjskiej sceny politycznej. Grivko stworzył miejsce, gdzie sztuka spotyka się z naturą – jak sam mówił, taki neo-futurystyczny park, wyjątkowy i niepowtarzalny.

Zobacz teżNerja – hiszpańska miejscowość z balkonem Europy

Siedem ogrodów, które kaskadowo schodzą do morza i noszą inspirujące nazwy pobudzą wyobraźnię każdego. Znajdują się tutaj różnorakie rośliny (podobno Grivko zasadził tu ponad 150 roślin, przywiezionych z różnych części świata) i instalacje artystyczne, spośród których najchętniej fotografowane są monstrualne niebieskie głowy. Nie brakuje też nawiązania do historycznych postaci. Monet, wielki malarz impresjonizmu również znalazł tutaj swoje miejsce. Dokładnie tam, skąd kiedyś musiał spoglądać na wspaniałe klify Etretat.

Zwiedzanie Étretat

Ile czasu trzeba poświecić na zwiedzanie Etretat? Samo miasteczko, choć pełne niezaprzeczalnego uroku, jest raczej małe. W jego centrum znajdziemy XX-wieczną halę targową, gdzie lokalni sprzedawcy oferują całe spektrum regionalnych pamiątek i produktów własnego wyrobu.

Manoir de la Salamandre

Kolejnym budynkiem wartym zobaczenia jest znajdująca się kilka kroków dalej rezydencja Manoir de la Salamandre. Historia tego obiektu jest bardzo ciekawa – rezydencję wybudowano bowiem w 1889 roku w Lisieux, gdzie przebywała do około 1912 roku. Potem budynek rozebrano i przeniesiono do Etretat. Zadanie dla spostrzegawczych i… wytrwałych – gdzie na fasadzie budynku znajduje się podobizna salamandry, od której rezydencja wzięła swoją nazwę?

Francuski Janosik

Wielbicieli przygód dżentelmena-włamywacza Arsène Lupin zachwyci informacja, że właśnie w Étretat narodził się pomysł na książkę, opisującą perypetie tego francuskiego Janosika. Maurice Leblanc przez wiele lat mieszkał w Etretat i tam też stworzył serię opowiadań o szarmanckim mistrzu, który potrafił znaleźć wyjście z każdej sytuacji. Dzisiaj w mieście możemy odwiedzić muzeum pisarza, które znajduje się w domu należącym niegdyś do rodziny Lupin.

Château des Aygues i inne atrakcje Etretat

Godna polecenia jest również wizyta w Château des Aygues z XIX wieku, jednej z najbardziej prestiżowych posiadłości tego regionu. W jej komnatach zamkowych gościły znamienite osobistości, m.in. carowie rosyjscy czy hiszpańskie królowe. Do najcenniejszych zbiorów tego zabytku należy kolekcja chińskiej porcelany licząca 250 sztuk tych kruchych eksponatów.

Etretat to dzisiaj popularny kurort nadmorski. Na początku XX wieku była to jeszcze rybacka wioska, która swym krajobrazem urzekała literatów i malarzy. Natchnienia szukali tu impresjoniści, kompozytorzy i pisarze. Jednym z najznamienitszych rezydentów Etretat był Guy de Maupassant, który spędził tu 15 lat swojego życia. To właśnie w Etretat powstało jedno z najwybitniejszych jego dzieł, czyli Bel-Ami. Warto odwiedzić muzeum dedykowane jego osobie, które znajduje się w willi La Guillette.

Podsumowanie

Klimatyczne miasteczko, plaża pełna otoczaków (których nie można zbierać, jeśli nie chcemy narazić się na mandat – kamienie chronią klify przed niszczącym działaniem fal), przypływy i odpływy, dzięki którym można uprawiać popularny w Etretat spacer połączony ze zbieraniem owoców morza lub alg (Pêche à pied), smaczna normandzka kuchnia, oparta właśnie na owocach morza, maśle, serze i cydrze. A wszystko to zaledwie godzinę jazdy od Rouen – stolicy Normandii, oraz 200 kilometrów od Paryża.

Etretat to naprawdę świetny wybór na weekendowy wyjazd. Francja może poszczycić się wieloma urokliwymi miejscowościami, często jednak są one oblegane przez tłumy turystów – w Etretat tymczasem spacer wzdłuż plaży możemy odbyć niemal samotnie (szczególnie po sezonie, np. w okolicy września), a piękne widoki wśród otaczających miasto klifów i fal Morza Północnego sprawią, że pobyt w tym miejscu zapadnie w pamięć na długo.