Miejscowości

Dubrownik – jedno z najpiękniejszych miast Chorwacji

Dubrownik jest chorwackim miastem położonym w Dalmacji. To wyjątkowa miejscowość z niepowtarzalnym klimatem. Najlepszym dowodem na atrakcyjność turystyczną miasta niech będzie fakt, że to właśnie w nim nagrywano sceny odbywające się w Westeros w słynnej „Grze o tron”.

Dubrownik

Dubrownik jest położony nad Morzem Adriatyckim i posiada kilka pięknych plaż. Można znaleźć w nim świetne restauracje, bogatą bazę noclegową i przede wszystkim niesamowitą architekturę. Każdy znajdzie coś dla siebie, niezależnie od tego, czy jest fanem życia nocnego, czy woli spędzić czas na podziwianiu architektury i zabytków.

Mury miejskie Dubrownika i „Gra o Tron”

To właśnie mury miejskie są pierwszym skojarzeniem gdy chodzi o atrakcje Dubrownika. To jedna z głównych scenografii „Gry o Tron” – z jednej strony widzimy błękitne i imponujące morze, z drugiej mamy widok na niewysokie budynki z czerwoną ceramiczną dachówką.

Zobacz teżRiwiera Makarska. Turystyczna perła w koronie Chorwacji

Warto zobaczyć, jak wyglądają mury miejskie Dubrownika także od strony morza. Istnieje na to kilka sposobów, ale najciekawszym jest skorzystanie z wycieczki kajakowej lub po prostu wypożyczenie kajaku na własną rękę. Zdecydowanie warto zdecydować się na coś takiego, widoki są fantastyczne.

Stare miasto w Dubrowniku

Wspomniany serial bardzo rozsławił to miejsce, ale „Perła Adriatyku” to znacznie więcej niż malownicze mury. Cała starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO i jest to jej najlepsza rekomendacja. Stare miasto olśniewa swoim charakterystycznym kremowym kolorem murów i licznymi zabytkami.

Imponującym symbolem Dubrownika jest Wielka Studnia Onofria, która obecny wygląd przyjęła po wielkim trzęsieniu ziemi z 1667 roku. Stradun to najważniejsza ulica w Dubrowniku – ma zaledwie 300 metrów długości, ale to wystarczająco, by można było poczuć klimat tego miejsca. Pokryta wapiennymi blokami ulica ciągnie się pomiędzy charakterystycznymi dla tego regionu budynkami.

Pałac Sponza i Kościół św. Błażeja

Nie da się nie zwrócić uwagi na pałac Sponza i Kościół Świętego Błażeja. Ten pierwszy jest obecnie siedzibą archiwum miejskiego, a przez lata pełnił różne funkcje m.in. będąc kiedyś mennicą. To właśnie tutaj organizowane jest otwarcie Letniego Festiwalu w Dubrowniku. Kościół Świętego Błażeja z kolei to barokowa perła architektury, która choć ostatni raz była przebudowywana w 1979 roku, to jej korzenie sięgają aż XIV wieku. Najwięcej zmian zbliżających wygląd tego budynku do obecnego zostało dokonanych w 1706 roku. To świadczy o umiejętności przewidywania i ponadczasowości projektu architektów.

Zobacz teżWyspa Hvar – lawendowa wyspa w Chorwacji

Wieża Minceta

Wieża Minceta to kolejny unikalny obiekt. Ta średniowieczna baszta jest co prawda elementem murów miejskich, ale trzeba o niej wspomnieć oddzielnie. Sama w sobie imponuje wyglądem, ale jednocześnie roztacza się z niej wspaniały widok na miasto.

Inne zabytki starego miasta

Pałac rektorów to kolejny budynek świadczący o bogactwie architektonicznym chorwackiego Dubrownika. Zresztą właśnie koneserzy tej dziedziny odkryją tutaj elementy od gotyku po barok.

Brama Pile to najstarsze wejście do miasta. Na szczególną uwagę zasługuje kamienny most, z którego roztaczają się imponujące widoki właśnie na bramy.

Kolejnym miejscem zasługującym na uwagę jest stary port. To przede wszystkim malowniczy zakątek, który idealnie nada się do zrobienia niezapomnianych fotografii. Jest on nadal wykorzystywany przez rybaków i niewielkie łodzie, a jednocześnie świetnie będzie się nadawać do chwili wytchnienia przy jednej z lokalnych restauracji.

Jakby nadal było mało atrakcji zaledwie 600 metrów od miasta położona jest wyspa Lokrum. Bardzo łatwo się na nią dostać, a to pozwoli nam podziwiać dalmacką przyrodę w obrębie znajdującego się tu rezerwatu. Lokrum jest związane z licznymi legendami m.in. o dotarciu do niej Ryszarda Lwie Serce.

W Dubrowniku ciężko jest uniknąć skojarzeń z „Grą o tron” i warto wspomnieć, że to właśnie na tej wyspie znajduje się ten słynny tron, o który walczą wszyscy od Lannisterów, przez Daenerys do Starków.

Będąc na Lokrum, nie powinno się odmawiać wizyty przy ruinach klasztoru benedyktynów. A to wszystko to zaledwie zalążek spośród obiektów, które należy zwiedzić, będąc w Dubrowniku. To pokazuje na skalę rozmachu, jaką prezentuje „Perła Adriatyku”.

Zwiedzanie Dubrownika – informacje praktyczne

Czy jeden weekend wystarczy, by zwiedzić wszystkie atrakcje Dubrownika i nacieszyć oczy tym miastem? Wydaje się, że to za mało i najlepiej poświęcić mu więcej uwagi.

Wielu Polaków zwiedza Chorwację samochodem, pamiętajmy jednak, że w sezonie może być ciężko o miejsce do zaparkowania. Większość parkingów jest płatna, szczególnie tych położonych blisko centrum. Można tutaj również dolecieć samolotem m.in. z Warszawy.

Dubrownik posiada dużo więcej miejsc wartych uwagi i zwiedzenia, a oprócz tego sam klimat miasta jest przyciągający. Poza sezonem sporo hoteli będzie nieczynnych, a szkoda, ponieważ z mniejszą ilością turystów jeszcze łatwiej poczuć ten wyjątkowy klimat. Lokum w pobliżu starówki pozwala na piesze zwiedzanie tej najpiękniejszej części, ale wybranie jednej z okolicznych miejscowości również jest interesujące, a może być przy tym tańsze.

Mnóstwo imponujących zabytków znajduje się na niewielkim obszarze Starego Miasta, najlepiej więc zdecydować się na piesze zwiedzanie, które pozwoli lepiej poczuć klimat tego miejsca. Chcąc dotrzeć do nieco dalej oddalonych obiektów (np. na plażę Babin Kuk) konieczne będzie skorzystanie z komunikacji miejskiej. Do wyspy Lokrum bez problemu dopłyniemy statkiem ze starego portu.

Dubrownik zdecydowanie warto odwiedzić

Jeśli uważasz, że jesteś turystą na skalę co najmniej europejską, to Dubrownik należy do miast, w których trzeba postawić swoją stopę. To nie tylko plaże i świetna baza turystyczna, ale przede wszystkim piękna i monumentalna architektura. Nie trzeba być fanem „Gry o tron”, żeby zachwycać się urokami serialowego Westeros. Nie na darmo miasto dzierży tytuł „Perły Adriatyku”.