Miejscowości

Drezno – Florencja północy

Drezno to zabytkowe miasto położone we wschodnich Niemczech, którego historia, sięgająca aż epoki kamienia, zaintryguje nawet najbardziej wymagającego zwiedzającego. Nazywane „Florencją nad Łabą”, „Florencją północy” czy „perłą baroku”, Drezno stanowi jedno z najpiękniejszych miast w Niemczech może się poszczycić się niezliczoną ilością wyjątkowych zabytków.

Drezno

Historia Drezna

Nazwa „Drezno” najprawdopodobniej wywodzi się od wioski założonej w tym miejscu przez Słowian połabskich – „Drezdno”, której nazwa z kolei pochodziła od starołużyckiego słowa oznaczającego „ludzi mieszkających w lesie”. Pierwsze osady na terenie obecnego Drezna powstały już w epoce kamienia, lecz miastem stało się ono dopiero w 1206 roku.

Jedną z ważniejszych dat w historii Drezna był rok 1697, kiedy to August Mocny został wybrany na króla Polski. Jego elekcja miała znaczący wpływ na rozwój tego miasta, ponieważ było ono miejscem narodzin Augusta i celem jego częstych podróży. Król zainwestował w rozwój stolicy Saksonii niezliczone ilości pieniędzy, sprowadzając do stolicy Saksonii najwybitniejszych artystów, architektów, malarzy i rzeźbiarzy.

Dzięki jego zaangażowaniu powstało wiele zabytków a także zgromadzono w tym mieście mnóstwo dzieł sztuki. Król ożywił życie kulturalne i sprawił, że Drezno stało się jednym z najważniejszych miast na kulturalnej mapie Europy.

Zobacz teżRothenburg ob der Tauber – miejscowość, w której czas stanął w miejscu

Niestety, większość historycznego obszaru miasta uległa zniszczeniu podczas bombardowań alianckich w 1945 roku w końcowym etapie II wojny światowej. Do dziś nie zdołano odbudować wszystkich zabytków, starówka uległa niemalże zupełnemu zniszczeniu, jednak Drezno powoli zaczęło się podnosić, a prace renowacyjne wykonywane są aż po dziś dzień.

Co warto zobaczyć w Dreźnie?

Drezno może poszczycić się niesamowitą architekturą – spacerując po tym mieście można podziwiać wyjątkowe zabytki niemal na każdym kroku. Co szczególnie warto zobaczyć?

Pałac Zwinger

Prawdopodobnie najważniejszą atrakcją Drezna jest architektoniczna perła późnego baroku – pałac Zwinger. Oddaje on w zupełności przepych, w jakim lubował się August II Mocny, ponieważ to właśnie na jego zlecenie wzniesiono to arcydzieło. Budynek miał stać się osobistym Wersalem władcy, jego królewską siedzibą.

Kompleks budowlany, bogaty w obficie rzeźbione pawilony, bramy i fontanny sprawiają niesamowite wrażenie, a na ich zwiedzenie warto wygospodarować sobie nieco czasu.

Mimo całego piękna, obiekt ten nie odzyskał nigdy swojej pełnej świetności, która utracona została na skutek bombardowania podczas wojny. Prace rekonstrukcyjne na jego terenie zakończyły się w 1963 roku. Niezwykły pałac bez wątpienia wart jest zwiedzeni – samo obejrzenie dzieł znajdujących się w galerii pałacowej może zająć nawet 1,5 godziny. Jeżeli nie chcemy wchodzić do środka, dobrą opcją będzie bezpłatne wejście do części zewnętrznej, gdzie uraczyć się możemy spacerem po pałacowym dziedzińcu i parku.

Drezdeńskie Zbiory Porcelany

Znajdujące się na terenie kompleksu Zwinger muzeum prezentuje wyjątkowe zbiory, wśród których znajdziemy kolekcję historycznych wyrobów z okresu chińskiej dynastii Ming, japońską porcelanę Imari i Kakiemon z XVII i XVIII wieku, możemy także podziwiać porcelanę miśnieńską.

Wyjątkowe zbiory porcelany zawdzięcza się pasji Augusta II Mocnego, którą król sam określał jako uzależnienie, „maladie de porcelaine„.

Salon Matematyczno-Fizyczny

Obiekt ten stanowi samodzielne muzeum w ramach kompleksu pałacu Zwinger. Wśród eksponatów pochodzących nawet z XVI wieku znajdziemy m.in. historyczne zegary, przyrządy optyczne i astronomiczne, kule ziemskie i wiele innych, fascynujących eksponatów ze świata nauki i techniki. „Królewska Komnata przyrządów matematycznych i fizycznych” została założona w 1728r. przez Augusta Mocnego.

Bilet normalny kosztuje 6 euro a ulgowy 4,50 euro, dzieci i młodzież do lat 17 zwiedzają bezpłatnie. Warto wykupić bilet łączony na najważniejsze atrakcje kompleksu Zwinger (Salon Matematyczno-Fizyczny, porcelanowe zbiory, Galeria Obrazów Starych Mistrzów z wystawą specjalną) – normalny w cenie 12 euro, ulgowy za 9 euro.

Galeria Obrazów Starych Mistrzów

W kompleksie Zwinger znajduje się prawdziwa gratka dla koneserów sztuki. W Galerii Obrazów Starych Mistrzów znajduje się min. obraz „Madonna Sykstyńska” Rafaela, wystawiany w tym miejscu już od przeszło 250 lat. Oprócz tego dzieła, znajdziemy tu obrazy włoskich malarzy epoki renesansu czy dzieła malarzy flamandzkich i holenderskich pochodzące z XVII czy XVIII wieku.

Galeria Nowych Mistrzów

Znajdująca się w Albertinum Galeria Nowych Mistrzów prezentuje sztukę od romantyzmu do współczesności. Można podziwiać tutaj dzieła tak znanych artystów, jak Claude Monet, Otto Dix czy Max Liebermann. W galerii, oprócz dzieł malarzy znajdziemy także wystawy prezentujące nowe media (dzwięk, audio, film).

Bilet normalny kosztuje 12 euro, ulgowy 9 euro, a dzieci i młodzież do lat 17 mogą zwiedzać tą galerię bezpłatnie.

Niemieckie Muzeum Higieny

Znajdujące się w centrum miasta Muzeum Higieny powstało ponad 100 lat temu, na początku XX wieku, z okazji odbywającej się wtedy w Dreźnie Ogólnoświatowej Wystawa Higieny. Wystawa ta okazała się spektakularnym sukcesem – w ciągu zaledwie kilku miesięcy jej trwania, Drezno odwiedziło ponad 5 milionów zwiedzających.

W Muzeum Higieny znajdziemy nie tylko eksponaty dotyczące zdrowia i higieny człowieka, ale też słynną Kobietę ze Szkła z 1930 roku, stworzoną tutaj specjalnie na potrzeby studentów medycyny.

Rezydencja Wettynów

Zamek znajdujący się na Starym Mieście zbudowany został w średniowieczu i przez lata pełnił funkcję rezydencyjną książąt Saksonii. Mimo licznych uszkodzeń powstałych podczas wojny, budynek został całkowicie odnowiony i łączy w sobie wiele stylów architektonicznych.

Znajdują się tu liczne placówki muzealne, takie jak zbrojownia, Komnata Turecka czy Gabinet Numizmatyczny. Zgromadzone są tu paradne zbroje królów i książąt, dzieła największych malarzy, zbiory bezcennych monet czy królewska zastawa ze srebra i koralowców. Ciekawym elementem może być wieża Hausmannsturm, będąca najstarszą częścią zamku, z której widok, rozciągający się na całą drezdeńską starówkę, zapiera dech w piersiach.

Zewnętrzne Nowe Miasto – Äußere Neustadt

Nowe Miasto to jedna z najbardziej oryginalnych miejsc w Dreźnie. W tej dzielnicy znajdują się liczne małe knajpki i kawiarenki, ale też kluby, w których toczy się życie nocne. W tej położonej po prawej stronie Łaby dzielnicy znajdziemy prawdziwą mieszankę kulturową, będącą domem dla wielu artystów.

Przez jeden weekend w roku Neustadt staje się też najważniejszą dzielnicą tego miasta – organizowany jest tutaj festyn BRD (niem. Bunte Republik Neustadt) – Kolorowej Republiki Neustadt, pełen koncertów, atrakcji i możliwości obcowania ze sztuką nowoczesną.

Zielone Sklepienie

Założone w 1721 roku w Dreźnie przez Augusta Mocnego jako skarbiec elektorów saksońskich, Grünes Gewölbe stanowi dziś znane na całym świecie muzeum jubilerstwa. Znajduje się tutaj ponad 3000 arcydzieł sztuki jubilerskiej, wyroby z bursztynu, kamieni szlachetnych, kości słoniowej czy brązu. Muzeum to słynie m.in. z drezdeńskiego zielonego diamentu – największego znanego na świecie zielonego diamentu.

Orszak Książęcy

Do popularnych atrakcji Drezna należy dzieło „Orszak Książęcy” – pierwotnie znajdujące się na ścianie zamku, było malowidłem przedstawiającym władców Saksonii z dynastii Wettynów, począwszy od Konrada Wielkiego aż do Jerzego Wettyna. Z uwagi na jego nietrwałość, zdecydowano się przenieść je na 25 tys. kafelków wykonanych z miśnieńskiej porcelany. „Orszak książęcy” ma około 100 metrów długości, 10 metrów wysokości oraz powierzchnię przekraczającą 1000 m2. W Orszaku idą aż 94 postacie.

Kościół Marii Panny w Dreźnie

Kościół Marii Panny (niem. Frauenkirche Dresden, inaczej Kościół Mariacki) zbudowany został w latach 1726–1743, z saksońskiego piaskowca. Wysoki na 91,23 m kościół uległ zniszczeniu w wyniku bombardowań podczas II wojny światowej – potężny pożar strawił wnętrze, a 15 lutego 1945 kościół całkowicie się zawalił.

Ruiny Frauenkirche na tyle mocno wpisały się w krajobraz Drezna, że gdy w 1994 roku rozpoczęto odbudowę tego kościoła, pojawiły się głosy sprzeciwu i krytyki – wiele osób uważało, że ruina była niejako pomnikiem historii miasta i należało zachować ją w ówczesnym stanie.

Zobacz teżLubeka w Niemczech – „najbardziej niemieckie miasto”

Działania rekonstrukcyjne trwały do 2005 roku, kiedy to kościół został ponownie konsekrowany i otwarty dla turystów. Dziś Kościół Marii Panny w Dreźnie stanowi jeden z najbardziej znanych w Europie zabytków protestanckiej architektury sakralnej, będąc odwiedzanym przez ok. 10 tys. turystów dziennie – jest to jeden z zabytków, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Stare Miasto – Altstadt

Głównym punktem na turystycznej mapie Drezna jest oczywiście Stare Miasto, czyli Altstadt. Mimo, że większa część tutejszych zabytków została zniszczona podczas wojny, nadal znajduje się tam wiele atrakcji wartych uwagi.

Wielki Ogród – Großer Garten

Ten duży park w stylu barokowym założony został w 1676 roku przez Jerzego Wettyna. Zajmuje obszar ok. 1,5 km², a w jego centrum znajduje się pałac, powstały według projektu Johanna Georga Starcke ok. 1680 roku. Na terenie parku, z polecenia króla Augusta II Mocnego organizowane były maskarady, bale i wyścigi. Ciekawą atrakcję stanowi kolejka wąskotorowa, którą dojeżdża do najważniejszych punktów kompleksu. Na obrzeżach parku znajdują się ogrody: zoologiczny i botaniczny.

Bulwary rzeki Łaby

Punktem wycieczki, który na pewno zapadnie w pamięć, może okazać się czarujący spacer bulwarami rzeki Łaby. Trasy spacerowe znajdujące się nad rzeką ciągną się nawet przez kilka kilometrów – można zupełne odciąć się od gwaru starego miasta, znajdując ukojenie w spacerze na świeżym powietrzu.

Mieszkańcy Drezna chętnie wykorzystują bulwary nad Łabą, jeżdżąc tu na rolkach, biegając czy odpoczywając na kocach rozłożonych na trawie. Najbardziej obleganym punktem nad rzeką jest krajobraz z płótna Canaletta – położona nad Łabą metalowa rama, imitująca obramowanie obrazu, ustawiona jest tak, aby patrząc przez nią, widzieć piękną panoramę miasta i Most Augusta na pierwszym planie.

Tarasy Brühla

Znajdująca się w sąsiedztwie Łaby malownicza promenada, zwana Tarasami Brühla, wzięła swoją nazwę od nazwiska Henryka Brühla, głównego doradcy króla Augusta III Sasa. Ten słynący z łapówkarstwa i handlu intratnymi stanowiskami polityk nienawidzony był przez polską szlachtę, przyczyniając się do osłabienia dawnej Rzeczypospolitej.

Albertinum

Na wschodnim końcu Tarasu Brühla znajduje się Albertinum – muzeum Państwowych Zbiorów Sztuki w Dreźnie. W tym zabytkowym budynku z 1563 roku znajduje się m.in. wspomniana już Galeria Nowych Mistrzów a także cenne zbiory rzeźb. Sama nazwa Albertinum nadana została na cześć Alberta I Wettyna, króla Saksonii.

Drezno – jak dotrzeć tu z Polski?

Drezno jest dobrze skomunikowane z Polską – dostać się tu możemy np. pociągiem z Wrocławia czy Jeleniej Góry, czy autokarami, które mają odjazdy z większości dużych miast w Polsce.

Jeśli zdecydujemy się na przejazd koleją, korzystna okazuje się oferta „Promocja Drezdeńska” obowiązująca we wszystkich pociągach osobowych Kolei Dolnośląskich (KD) i w pociągach trilex, obejmująca trasy:

  • Wrocław Główny – Dresden Hbf (przez Legnicę, Zgorzelec i Bautzen)
  • Jelenia Góra – Dresden Hbf (przez Gryfów Śląski, Lubań Śląski, Zgorzelec i Bautzen)

Dojazd samochodem z przejścia granicznego w Zgorzelcu zajmuje niecałe 1,5 godziny i odbywa się autostradą A4. 9 km na północ od centrum Drezna znajduje się też port lotniczy Drezno (niem: Flughafen Dresden-Klotzsche), obsługujące regularne połączenia m.in. z Londynem, Monachium czy Amsterdamem.

Drezno na weekend

Ze względu na bliskość granicy z Polską, Drezno staje się idealnym miejscem na weekendowy wyjazd. W tym mieście nie brakuje atrakcji turystycznych – w Dreźnie przyjemnie czas spędzą zarówno rodziny, jak i koneserzy sztuki. To miasto, tutejszy zamek i zabytki zdecydowanie warto zobaczyć.