Miejscowości

Dinant – belgijskie miasteczko pod Cytadelą

Dinant to malownicza belgijska miejscowość położona nad rzeką Łozą, tuż przy granicy z Francją. Jej historia sięga czasów starożytnych i związana jest z kultem bogini Diany. Pierwsze zapiski na temat miasta pochodzą z wieku VII, gdy święty Perpete wybrał Dinant na swoją rezydencję i ufundował na jego terenie kościół świętego Wincenta.

Dinant

W wieku XI Dinant znalazło się pod zwierzchnictwem biskupów Liege, a w wieku XVII wzniesiono tu pierwszy most na rzece. Największy rozkwit miasta przypada na wiek XIV, do czego przyczynił się przemysł metalowy.

Biżuteria wytwarzana na terenie miasta zwana dinanderie, była ceniona w całej ówczesnej Europie. Pomimo tego, że Dinant było wielokrotnie najeżdżane i plądrowane, zachowało swój niepowtarzalny charakter, a dzięki staraniom władz odrestaurowano wiele cennych zabytków. Mieszkańcy tego miasta cenią sobie spokój i niespieszne tempo życia. Dinant to doskonałe miejsce na jednodniowe wycieczki z rodziną i przyjaciółmi.

Zobacz teżGirona – piękna katalońska miejscowość niedaleko Barcelony

Najważniejsze zabytki Dinant

Jaskinia Merveilleuse

Ta krasowa jaskinia mierzy 850 metrów korytarzy, z czego aż 650 m. zostało udostępnionych dla zwiedzających. Wejść do jaskini można jedynie z przewodnikiem, a grupy wpuszczane są do środka o pełnej godzinie.

Jaskinia w Dinant została odkryta przez przypadek. Niepozorna dziura w ziemi, na którą natrafili w 1904 roku budowniczowie linii kolejowej, okazała się być skrywającą wiele tajemnic jaskinią ze stalaktytami i stalagmitami. Ze względu na niezwykłe piękno, którym się odznacza, została nazwa przez miejscowych La Merveilleuse (z j. francuskiego „cudowny”).

Podczas wycieczki po jaskini można dowiedzieć się, ile lat potrzeba na utworzenie tak imponującego kompleksu korytarzy, a także wysłuchać o tym, jak w czasie II wojny światowej mieszkańcy miasta zostali zmuszeni do wytrzymania w jej wnętrzu dwóch tygodni – podczas II wojny światowej Dinant zostało zajęte przez Niemców.

Skała Rocher Bayard

Rocher Bayard oddalone jest od centrum Dinant zaledwie o dwa kilometry. Według legend ta imponujących rozmiarów skała pękła za sprawą uderzenia kopytem konia, który należał do syna księcia Ardenów, w pośpiechu uciekającego przed mściwym cesarzem. Tak naprawdę skałę podzieliły na pół wojska francuskie, które chciały w ten sposób ułatwić sobie inwazję na Dinant. Na przestrzeni lat droga się rozszerzyła i dziś swobodnie mogą nią przejeżdżać samochody osobowe.

Kościół Najświętszej Marii Panny

Kościół Najświętszej Marii Panny położony jest u stóp cytadeli. W wieku X wznosił się tutaj niewielki kościół w stylu romańskim. Niestety w XIII wieku, fragment skały, która oderwała się od klifu, zniszczył kościelną wieżę. Wówczas podjęto decyzję dotyczącą tego, aby kościół przebudować na styl gotycki.

Proces rekonstrukcji Kościoła Najświętszej Marii Panny trwał do wieku XIV. Oryginalny plan przebudowy zawierał dwie wieże, jednak w trakcie prac zdecydowano, iż zwieńczeniem konstrukcji będzie jedna, niemal 70-metrowa wieża w kształcie cebuli.

Wnętrze świątyni inspirowane jest ołtarzami rzeźbionymi w Brabancji w wieku XV. Zwiedzając kolegiatę, warto zwrócić uwagę na jedyny w swoim rodzaju relikwiarz ze szczątkami patrona miasta Świętego Perpetusa. Niewielu przybyłych wie, iż do lat sześćdziesiątych XX wieku relikwiarz noszono ulicami Dinant podczas odbywającej się piętnastego sierpnia procesji.

Co więcej, wnętrze kościoła skrywa jeszcze jeden cenny obiekt – jest nim jeden z największych na kontynencie neogotycki witraż, który przedstawia historię zbawienia. Twórca tego arcydzieła – Gustaw Ladon – rozpoczął pracę nad witrażem na początku XX wieku. Przez cały czas przyświecała mu myśl, aby utrzymać go w stylu trzynastowiecznych gotyckich witraży. Przybywając tutaj w niedzielę o 16:30 od czerwca do sierpnia można wysłuchać koncertu organowego.

Cytadela

Imponujących rozmiarów cytadela góruje nad miastem. Wybudowana w XI wieku przez Holendrów miała pełnić funkcje obronne. Znajdujący się na niej strażnicy mieli kontrolować dolinę Mozy i ostrzegać mieszkańców przed zagrożeniem.

W XVI zdecydowano się na jej powiększenie. Uszkodzona przez Francuzów, została odbudowana przez Holendrów, i ponownie zniszczona podczas bombardowania w trakcie I wojny światowej.

Obecnie mieści się w niej muzeum broni i historii. Zatrudnieni w nim przewodnicy chętnie opowiadają o historii miasta od czasów Karola Odważnego do współczesności. Co ciekawe, podczas potyczek pomiędzy Francuzami a Niemcami został ranny pewien francuski porucznik. Po latach jego imieniem nazwano znajdujący się w Dinant most – porucznikiem tym był Charles de Gaulle, były już prezydent Francji.

Na szczyt cytadeli można dotrzeć na trzy sposoby: pieszo, pokonując ponad czterysta kamiennych schodków, wspinając się po pionowych ścianach wzniesienia, a także dzięki funkcjonującej tu kolejce linowej, którą wybudowano w 1956 roku.

Historia saksofonu

W Dinant urodził się i żył Adolf Sax, znany niektórym jako twórca saksofonu. W mieście nie mogło zabraknąć jego muzeum – w dwóch pomieszczeniach do dzisiaj prezentowane są wynalazki tego genialnego twórcy. Przed budynkiem znajduje się ławeczka, na której siedzi figura Adolfa Saxa, z którą chętnie fotografują się turyści.

De Tuinen van Annevoie

Historia wodnych ogrodów Annevoie jest nierozerwalnie związana z dziejami rodziny Montpellier. Inspiracji do stworzenia tego niezwykłego miejsca dostarczyły rodzinne podróże po Europie. Ich odzwierciedleniem są trzy filozofie, do których nawiązuje architektura ogrodów.

Z Francji przejęto niechęć do krzywizn i miłość do perspektywy – miało to na celu przekształcenie ogrodu w dzieło sztuki, jakim jest obraz. Z Włoch pochodzi efekt zaskoczenia. Architektura ogrodu miała wydobyć jego różnorodność i kontrast. Krzywe i różnice poziomów w przeciwieństwie do Francuzów, są integralnym elementem myślenia Włochów o ogrodach. Z Anglii z kolei przemycono dążność do sztucznego odtworzenia naturalnych efektów. Hasło „powrót do natury” było jednym z postulatów angielskiego romantyzmu.

Efekt, jaki dzisiaj mogą podziwiać turyści, jest sumą działań podjętych przez dziesięć pokoleń rodziny de Montpellier. De Tuinen van Annevoie otwarto dla zwiedzających w 1930 roku, a w 1982 zarówno ogrody, jak i pobliskie budynki wpisano na listę Pomników Historii.

Zobacz teżMontpellier – poczuj klimat południowej Francji

Provinciaal Domein van Chevetogne

Ten imponujących rozmiarów park został zaprojektowany z myślą o poprawie samopoczucia wszystkich odwiedzających. Oprócz placów zabaw dedykowanych dzieciom, na miejscu znajdują się ogrody tematyczne, a także boiska do gry. Pobliskie jeziora wykorzystywane są przez przybyłych do uprawiania sportów wodnych.

Oprócz tego, na terenie obiektu mieści się niewielkie gospodarstwo, a także pensjonat, w którym można znaleźć nocleg bez względu na porę roku. Przybyli na teren Provinciaal Domein van Chevetogne chętnie udają się na długie spacery po lesie, a także pikniki.

Sezon w tym miejscu rozpoczyna się w Wielkanoc, a kończy w połowie października. W tym czasie organizowanych jest wiele zawodów i imprez tematycznych. Miejsce to cenione jest również ze względu na wyborną kuchnię, której można skosztować w jednej z dwóch restauracji znajdującej się na terenie obiektu. Szef kuchni na życzenie gości realizuje specjalne zamówienia, które mają dodatkowo zaskoczyć zamawiających.

Sportowe aktywności w Dinant

Dinant to nie tylko zabytki. Miasto za sprawą swojego oryginalnego położenia, zachęca przybyłych do aktywnego spędzania wolnego czasu. Latem, gdy temperatura sięga 30°C, w mieście pojawiają się rowerzyści i miłośnicy wspinaczki. Wiele osób wyrusza też na spływ kajakiem czy łodzią. Na terenie Dinant działa kilka lokalnych firm specjalizujących się w organizowaniu wycieczek po okolicy. Zatrzymując się w mieście na kilka dni, warto skorzystać ich usług.

W jaki sposób poruszać się po mieście?

Choć doskonale skomunikowane, Dinant najlepiej zwiedzać na rowerze lub pieszo. Wąskie uliczki znacząco utrudniają czerpanie przyjemności z jazdy samochodem, do tego dochodzi problem z parkowaniem i odległości dzielące wybrane atrakcje. Rower jest bardziej zwrotny, dzięki czemu może swobodnie omijać wszystkie serpentyny, znajdujące się w mieście.