Miejscowości

Czeski Krumlov, jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Czeski Krumlov (cz. Český Krumlov) doskonale pamięta czasy świetności Republiki Czeskiej epoki średniowiecza i renesansu. Oczarowuje romantycznym urokiem wiekowych kościołów, mostów, ogrodów i leniwie wijącej się Wełtawy.

Historyczne centrum z labiryntami uliczek wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bez większej przesady można powiedzieć, że Czeski Krumlov to jedno z najpiękniejszych miasteczek Europy – nie tylko ze względu na unikalną architekturę, ale także przyrodę i tereny, w otoczeniu których jest położone.

Czeski Krumlov

Historia Krumlova

Wzmianki o Czeskim Krumlovie po raz pierwszy pojawiły się w XIII wieku. Budowa tutejszego zamku została rozpoczęta przez członków jednego z najstarszych czeskich rodów – Vitkowiców. W kolejnych latach zamek był własnością Rožmberków, za ich panowania w pobliżu postawała osada Latran, gdzie życie mieszkańców ściśle związane było z pracą dla zamku.

To właśnie ta rodzina znacząco przyczyniła się do rozkwitu tego miasteczka – ich rezydencja, rozbudowywana przez kolejnych dziedziców śmiało może konkurować rozmachem z siedzibami czeskich władców w Pradze.

Dziś miasto boryka się z podobnymi problemami związanymi z napływem ogromnej liczby turystów jak stolica tego kraju – Praga, dlatego turystom poleca się wizytę w Czeskim Krumlovie poza sezonem.

Zobacz teżCiekawostki o Czechach

Czeski Krumlov – co koniecznie warto zobaczyć?

Zamek i ogrody zamkowe

Kompleks zamkowy znajdujący się w tym mieście jest drugim największym w całych Czechach. Ten niezwykle cenny obiekt warto zwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe elewacje i romantyczny styl, ale też bogate i świetnie zachowane wnętrza, z oryginalnymi meblami i dekoracjami.

Podczas organizowanych na miejscu wycieczek można zapoznać się z życiem czeskiej szlachty od XVI do XIX wieku. Tutejsze muzeum i wieża zamkowa otwarte są dla turystów przez cały rok – wieża stanowi punkt widokowy, z którego obserwować możemy m.in. zabytkową zabudowę starego miasta.

Zamkowy teatr jest wspaniałą wizytówką barokowego teatru arystokratycznego. Poza zachowaną w oryginale sceną i miejscem dla orkiestry zwiedzający mogą podziwiać mnóstwo współczesnych kostiumów i dekoracji scenicznych.

Rozległe, 11-hektarowe ogrody zamkowe to idylliczne miejsce spacerów, zwłaszcza, że zachowało się w nich wiele elementów barokowych i rokokowych. Znajdziemy tu m.in. nietypową, obrotową scenę szczególnie imponująco prezentującą się podczas wieczornych występów. Spektakle odbywają się na niej tylko latem, a ich tłem jest przepiękny pałac Bellarie. Bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, przedstawienia cieszą się bowiem dużym powodzeniem.

Latrán

Pierwotne podzamcze stopniowo przekształciło się w odrębną, samodzielną gminę i ostatecznie połączyło z miastem. Obecnie to jedna z najbardziej romantycznych jego części, bogata w doskonale zachowane domy w stylu renesansowym.

Centrum miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO

To tutaj znajduje się główny plac miasta i położony przy nim gotycki kościół Świętego Wita, jeden z punktów orientacyjnych. Śródmieście słynie z dużej liczby gotyckich i renesansowych budowli. Wokół historycznej części Czeskiego Krumlova malowniczo meandruje rzeka Wełtawa.

Spacerując po starówce nietrudno poczuć się tak, jakby czas stanął w miejscu. Wyjątkowa architektura tego miejsca zachwyca niemal na każdym rogu.

Klasztor

W pobliżu zamku znajduje się rozległy kompleks klasztorny zakonu Klarysek (Klášter minoritů a Klarisek). Oryginalne zabytkowe wnętrza klasztoru są dostępne dla zwiedzających. Prezentowane tam wystawy są w pełni interaktywne, a klasztorny ogród został na nowo przeprojektowany. Na terenie całego kompleksu często odbywają się przeróżne animacje, wydarzenie kulturalne, działają także warsztaty rzemieślnicze.

Ośrodek Artystyczny Egona Schiele

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych przedstawicieli austriackiego modernizmu był ściśle związany z Krumlovem – to stąd pochodziła matka artysty. Sam Egon Schiele często tu bywał i tworzył. Oprócz wystawy poświęconej jego życiu i twórczości, można tu oglądać ekspozycje sztuki klasycznej i nowoczesnej.

Muzeum Regionalne

Przedstawia historię miasta i jego okolic, można się w nim również dowiedzieć wszystkiego o krumlowskim zamku. Największą jednak atrakcją muzeum jest porcelanowa makieta Czeskiego Krumlova.

Studio fotograficzne Josef Seidels

W przepięknym, secesyjnym budynku studia fotograficznego za pomocą zdjęć opowiedziano całą historię profesjonalnej fotografii oraz losy lokalnych pionierów tej sztuki.

Zobacz teżMost Karola w Pradze – dlaczego jest tak wyjątkowy?

Kościół św. Wita

Pierwszy kościół w tym miejscu wybudowano już w 1309 roku. Ówczesna świątynia z czasem nie była w stanie pomieścić wszystkich wiernych – Český Krumlov dynamicznie się rozwijał a mieszkańców przybywało. W 1439 roku dokonano uroczystej konsekracji nowego, większego kościoła, który – po kolejnych rozbudowach na przestrzeni wieków – możemy w tym miejscu podziwiać do dziś.

Kościół ten sprawia wyjątkowe wrażenie m.in. poprzez swoją wysokość (ponad 20 metrów), wyraźnie wybijającą się ponad niską zabudowę średniowiecznego centrum Czeskiego Krumlova.

Gdzie dobrze zjeść w Czeskim Krumlovie?

Czeska kuchnia to całe spektrum lokalnych potraw, znanych na całym świecie oraz wyśmienitego piwa. Wszystko to znajdziemy w barach i restauracjach Krumlova. Coctail Bar Apotheka to drinki w zabytkowej aptece, Hostiniec Depo zaś poza doskonałym beczkowym piwem pozwala cieszyć się prawdziwą czeską kuchnią w stylowym wnętrzu. Zupełnie wyjątkowym przeżyciem jest wizyta w średniowiecznym pubie w centrum miasta. Można tam zjeść coś z repertuaru kucharzy dawnych Czech, latem siedząc na tarasie z widokiem na rzekę, podzamcze i sam zamek.

Na kawę warto wpaść do którejś z licznych kawiarni w urokliwym, historycznym centrum, gdzieś nieopodal rynku. Kawiarnia Masna 130 oferuje wspaniałą kawę ze słynnej brytyjskiej palarni Has Bean. Kolektiv z kolei jest miejscem bardziej nowoczesnym, słynącym również z uczciwych deserów. To jednocześnie bistro i winiarnia, lokal polecany także na śniadania.

Czeski Krumlov – informacje praktyczne

Český Krumlov jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów. Można tam podróżować przez cały rok, jednak ze względu na ilość gości najwygodniej zwiedzać miasto poza szczytem sezonu turystycznego, chyba że nie przeszkadzają nam tłumy.

Krumlov znajduje się stosunkowo niedaleko Pragi, warto więc połączyć zwiedzanie obu tych pięknych miast. Zwłaszcza, że z Pragi do Krumlowa można dostać się bezpośrednim autobusem z przystanku Praha, Na Knížecí (Metro B, Anděl). Podróż trwa 3 godziny, warto bilet zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem aby zagwarantować sobie miejsca.

Český Krumlov na weekend

Tutejsze Stare Miasto, zamek, ogrody zamkowe czy wieżę zdecydowanie warto zobaczyć. Weekend w XIII-wiecznym Krumlovie, mieście położonym przy Wełtawie, nad którym góruje drugi największy w Czechach zamek to okazja na zwiedzanie wyjątkowo w skali Europy zachowanego miasteczka. Krumlow położony jest tuż przy granicy z Austrią – warto przy okazji zobaczyć oddalone o zaledwie 85 km miasto Linz.