Miejscowości

Czeski Krumlov, jedno z najpiękniejszych miast w Czechach

Czeski Krumlov doskonale pamięta czasy świetności Republiki Czeskiej epoki średniowiecza i renesansu. Oczarowuje romantycznym urokiem wiekowych kościołów, mostów, ogrodów i leniwie wijącej się Wełtawy.

Historyczne centrum z labiryntami uliczek wpisane zostało na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Bez większej przesady można powiedzieć, że jest to jedno z najpiękniejszych miasteczek Europy – nie tylko ze względu na unikalną architekturę, ale także przyrodę i tereny, w otoczeniu których jest położone.

Do rozkwitu tego miasteczka przyczyniła się potężna rodzina arystokratyczna Rosenbergów, budując rezydencję śmiało konkurującą rozmachem z siedzibami czeskich władców w Pradze. Dziś miasto boryka się z podobnymi problemami związanymi z napływem ogromnej liczby turystów jak stolica tego kraju – Praga, dlatego poleca się turystom wizytę w Českým Krumlovie poza sezonem.

Czeski Krumlov – co koniecznie warto zobaczyć?

Zamek

Kompleks zamkowy znajdujący się w tym mieście jest drugim największym w całych Czechach. Ten niezwykle cenny obiekt warto zwiedzić nie tylko ze względu na ciekawe elewacje i romantyczny styl, ale też bogate i świetnie zachowane wnętrza, z oryginalnymi meblami i dekoracjami.

Podczas organizowanych na miejscu wycieczek można zapoznać się z życiem czeskiej szlachty od XVI do XIX wieku. Zamkowe muzeum i wieża widokowa otwarte są dla turystów przez cały rok.

Zamkowy teatr jest wspaniałą wizytówką barokowego teatru arystokratycznego. Poza zachowaną w oryginale sceną i miejscem dla orkiestry zwiedzający mogą podziwiać mnóstwo współczesnych kostiumów i dekoracji scenicznych.

Rozległy, 11-hektarowy zamkowy ogród to idylliczne miejsce spacerów, zwłaszcza, że zachowało się w nim wiele elementów barokowych i rokokowych. Znajdziemy w nim m.in. nietypową, obrotową scenę szczególnie imponująco prezentującą się podczas wieczornych występów. Spektakle odbywają się na niej tylko latem, a ich tłem jest przepiękny pałac Bellarie i jego ogrody. Bilety warto rezerwować z wyprzedzeniem, przedstawienia cieszą się bowiem dużym powodzeniem.

Latrán

Pierwotne podzamcze stopniowo przekształciło się w odrębną, samodzielną gminę i ostatecznie połączyło z miastem. Obecnie to jedna z najbardziej romantycznych jego części, bogata w doskonale zachowane domy w stylu renesansowym.

Centrum miasta

To tutaj znajduje się główny plac miasta i położony przy nim gotycki kościół Świętego Wita, jeden z punktów orientacyjnych. Śródmieście słynie z dużej liczby gotyckich i renesansowych budowli. Wokół historycznej części Krumlova malowniczo meandruje rzeka Wełtawa.

Klasztor

W pobliżu zamku znajduje się rozległy kompleks klasztorny zakonu Klarysek (Klášter minoritů a Klarisek). Oryginalne zabytkowe wnętrza klasztoru są dostępne dla zwiedzających. Prezentowane tam wystawy są w pełni interaktywne, a klasztorny ogród został na nowo przeprojektowany. Na terenie całego kompleksu często odbywają się przeróżne animacje, wydarzenie kulturalne, działają także warsztaty rzemieślnicze.

Ośrodek Artystyczny Egona Schiele

Jeden z najwybitniejszych i najbardziej znanych przedstawicieli austriackiego modernizmu był ściśle związany z Krumlovem – to stąd pochodziła matka artysty. Sam Egon Schiele często tu bywał i tworzył. Oprócz wystawy poświęconej jego życiu i twórczości, można tu oglądać ekspozycje sztuki klasycznej i nowoczesnej.

Muzeum Regionalne

Przedstawia historię miasta i jego okolic, można się w nim również dowiedzieć wszystkiego o krumlowskim zamku. Największą jednak atrakcją muzeum jest porcelanowa makieta Czeskiego Krumlova.

Studio fotograficzne Josef Seidels

W przepięknym, secesyjnym budynku studia fotograficznego za pomocą zdjęć opowiedziano całą historię profesjonalnej fotografii oraz losy lokalnych pionierów tej sztuki.

Gdzie dobrze zjeść w Czeskim Krumlovie?

Czeska kuchnia to całe spektrum lokalnych potraw, znanych na całym świecie oraz wyśmienitego piwa. Wszystko to znajdziemy w barach i restauracjach Krumlova. Coctail Bar Apotheka to drinki w zabytkowej aptece, Hostiniec Depo zaś poza doskonałym beczkowym piwem pozwala cieszyć się prawdziwą czeską kuchnią w stylowym wnętrzu. Zupełnie wyjątkowym przeżyciem jest wizyta w średniowiecznym pubie w centrum miasta. Można tam zjeść coś z repertuaru kucharzy dawnych Czech, latem siedząc na tarasie z widokiem na rzekę, podzamcze i sam zamek.

Na kawę warto wpaść do którejś z licznych kawiarni w urokliwym, historycznym centrum, gdzieś nieopodal rynku. Kawiarnia Masna 130 oferuje wspaniałą kawę ze słynnej brytyjskiej palarni Has Bean. Kolektiv z kolei jest miejscem bardziej nowoczesnym, słynącym również z uczciwych deserów. To jednocześnie bistro i winiarnia, lokal polecany także na śniadania.

Informacje praktyczne

Krumlow jest miejscem tłumnie odwiedzanym przez turystów. Można tam podróżować przez cały rok, jednak ze względu na ilość gości najwygodniej zwiedzać miasto poza szczytem sezonu turystycznego, chyba że nie przeszkadzają nam tłumy.

Krumlow znajduje się stosunkowo niedaleko Pragi, warto więc połączyć zwiedzanie obu tych pięknych miast. Zwłaszcza, że z Pragi do Krumlowa można dostać się bezpośrednim autobusem z przystanku Praha, Na Knížecí (Metro B, Anděl). Podróż trwa 3 godziny, warto bilet zarezerwować z odpowiednim wyprzedzeniem aby zagwarantować sobie miejsca.