Miejscowości

Co warto zobaczyć w Madrycie? Sprawdź najważniejsze atrakcje Madrytu

Madryt jest największym miastem Hiszpanii i stolicą tego państwa. Położony w środkowej części kraju jest nie tylko centrum biznesowym i naukowym Hiszpanii, ale też dzięki bogactwu zabytków i atrakcji, Madryt jest szczególnie popularny wśród turystów. Co warto zobaczyć w Madrycie i jak poruszać się po tym wielkim mieście?

Madryt

Co warto zobaczyć w Madrycie?

Poniżej znajdziesz listę najpopularniejszych i najchętniej odwiedzanych miejsc w Madrycie.

Plaza de Cibeles

Mieszkańcy Madrytu uważają to miejsce za swoją chlubę i ikonę miasta. To właśnie tutaj kibice Realu Madryt świętują zwycięstwa swojego zespołu. Po środku placu znajduje się duża fontanna, która przedstawia frygijską boginię Kybele, znajdują się tu również urzędowe budynki, takie jak Pałac Komunikacji, Bank Hiszpanii lub Palacio de Buenavista będący siedzibą Ministerstwa Obrony. Plaza de Cibeles to plac pełen spektakularnych, zabytkowych budynków, które zdecydowanie warto zobaczyć.

Puerta del Sol

To jeden z najbardziej charakterystycznych placów, na którym mieszkańcy spędzają dużo czasu. Usytuowany jest właściwie w centrum miasta. Odbywa się tu coroczna zabawa Sylwestrowa oraz właściwie wszystkie manifestacje. Jednym z bardziej znanych elementów Placu jest pomnik niedźwiedzia zjadającego owoce z drzewa. Znajduje się tu również kilometr zerowy czyli punkt, od którego są mierzone odległości do innych hiszpańskich miast.

Zobacz teżValldemossa – śladami Chopina na Majorce

Plaza Mayor

Do XVI wieku było to zwykłe targowisko, na którym każdego dnia sprzedawane były świeże produkty. Po przeniesieniu przez Filipa II stolicy kraju do Madrytu, plac stał się miejscem koronacji, sztuk teatralnych czy egzekucji. Obecnie jest to jedna z atrakcji turystycznych gdzie nie zabraknie wykwintnych restauracji, kawiarni czy pubów.

Palacio Real de Madrid

To oficjalna rezydencja króla Hiszpanii, choć służy jedynie do ważnych ceremonii. Na co dzień rodzina królewska zamieszkuje Palacio de la Zarzuela, który mieści się pod Madrytem. Pałac Królewski w Madrycie jest największym tego typu obiektem w całej Europie Zachodniej, swoim rozmiarem przewyższa takie pałace jak Buckingham czy Wersal i liczy aż 3418 pomieszczeń. Został wybudowany w XVIII wieku, zachwyca przepychem i bogactwem wnętrz.

Stadion Santiago Bernabeú

Wizyta na tym stadionie jest marzeniem chyba każdego fana klubu Real Madryt. To właśnie tutaj drużyna rozgrywa swoje mecze, a po jego murawie biegały największe piłkarskie sławy. Oprócz ogromnej przestrzeni stadionu, można tu zobaczyć puchary, szatnię czy piłki sprzed kilku dekad, którymi grały legendy. Wstęp nie należy do najtańszych, ale czy dla prawdziwego kibica będzie to miało jakiekolwiek znaczenie? Wycieczka po stadionie może zostać zwieńczona odwiedzinami sklepu, w którym dostępne są oryginalne gadżety i dodatki.

Zobacz teżNerja – hiszpańska miejscowość z balkonem Europy

Plaza de Toros de Las Ventas

W skrócie Las Ventas to największa hiszpańska Corrida, która jest w stanie pomieścić prawie 24 000 osób. Arena od niemal stu lat zapewnia regularną rozrywkę mieszkańcom miasta. Obecnie największa atrakcją są walki byków w związku ze świętem Fiestas de San Isidro. Jeśli nie wybierasz się do Hiszpanii w tym czasie, a interesuje Cię kultura i zwyczaje tego kraju, możesz wybrać się do muzeum, w którym zobaczysz jak wyglądały stroje torreadorów na przestrzeni lat. Ze względu na małą humanitarność tej dyscypliny oraz spory rozlew krwi, nie jest to miejsce przeznaczone dla każdego.

Templo de Debod

To jeden z bardziej nietypowych zabytków, które znajdują się w Madrycie – jest prezentem od egipskiego rządu. To oryginalna, egipska świątynia, która znajduje się w stolicy Hiszpanii od 1968 roku.

Estacion de Atocha czyli Dworzec Kolejowy Atocha

Bardzo możliwe, że wysiądziesz na nim jeśli przemieszczasz się pociągiem. To najstarszy dworzec w Hiszpanii. Piękne wnętrza i ogromna poczekalnia z bujną roślinnością to coś, co zdecydowanie warto zobaczyć. Spory zbiornik wodny, w którym nie brakowało palm i mini wysepek był dawniej miejscem życia dziesiątek żółwi.

Sporą część powierzchni Madrytu stanowią tereny zielone – warto zobaczyć Palacio de Velázquez w Parku Retiro. Sam park jest ogromny (blisko 120 hektarów) i oprócz spacerów i zwiedzania, można w nich popływać rekreacyjnie łódką.

Komunikacja w Madrycie

Do Madrytu z Polski dostać możemy się np. samolotem (będzie szybko i wygodnie), samochodem, autobusem lub pociągiem (nie ma bezpośrednich połączeń z Polski, ale bez problemu dostaniesz się tam z przesiadkami).

Jeśli zdecydujesz się na podróż samolotem, wylądujesz na lotnisku Madryt-Barajas – to największy port lotniczy w Hiszpanii. Stamtąd dostaniesz się do miasta metrem lub taksówką. Sam Madryt jest bardzo dobrze skomunikowany, a poruszanie się tutejszym, bardzo rozbudowanym metrem nie stanowi problemu.

Czy to już wszystko, co warto zobaczyć w Madrycie?

Zdecydowanie nie! Madryt to miasto, które tętni życiem całą dobę. Nie brakuje tutaj restauracji, knajp, klubów oraz kawiarni. Wiele z nich jest znanych i wartych obejrzenia. Jeśli znajdziesz czas, koniecznie zajrzyj do El Cocodrilo, Entre Santos Madrid, Restaurante Morgana czy Bombardino Cafe.

Niezależnie od pory roku nie zabraknie Ci rozrywek – zarówno tych solo jak i rodzinnych. Dla imprezowiczów też się coś znajdzie: w Madrycie znajduje się wiele klubów, choć to hiszpańska Ibiza słynie z nich bardziej niż stolica tego kraju.

Madryt jest miastem sztuki. Nie brakuje tutaj ośrodków kulturalnych, takich jak teatry czy właśnie muzea. Jednym z bardziej oryginalnych jest… Muzeum Szynki. Za niewielką opłatą można spróbować wielu gatunków szynki, co jest wspaniałym wstępem do poznawania lokalnej kuchni.