Ciekawostki

Ciekawostki o Czechach

Czechy nie są może zbyt dużym państwem, lecz nie znaczy to, że nie są państwem ciekawym. Jeśli w najbliższym czasie wybierasz się do Czech, lub po prostu chcesz zaimponować znajomym, być może zainteresują Cię poniższe ciekawostki o Czechach, naszych południowych sąsiadach.

Czechy

Atrakcje turystyczne Czech

 1. Czesi mogą pochwalić się jednym z najpiękniejszych miast Europy. Czeski Krumlov, z jego historycznym centrum znajdującym się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO, jest niebywale urokliwy i ciekawy – wart weekendowych odwiedzin.
 2. Stolica Czech – Praga – to również jedno z popularniejszych w Europie miast wśród turystów. XIV-wieczny Most Karola przyciąga tłumy o każdej porze roku.
 3. Blisko Polskiej granicy położona jest Ścieżka w Obłokach w miejscowości Dolní Morava. Ta ciekawa atrakcja pozwala nam dostrzec piękno krajobrazu i poczuć nieco adrenaliny.
 4. Skalne miasto Adršpach to prawdziwa gratka dla całej rodziny. Niesamowite formacje skalne tworzą prawdziwe labirynty, które można podziwiać godzinami. Miejsce szczególnie przyjemne w gorące letnie dni – między skałami powietrze zwykle jest chłodniejsze.
 5. Warte odwiedzenia jest również Ogród Zoologiczny w Ostrawie.

Czeska kuchnia

 1. Czesi, podobnie jak Polacy, wręcz uwielbiają zupy (czy też, jak je nazywają, polevky). Jedną z ulubionych zup Czechów są flaki, zaś osoby preferujące kuchnię bezmięsną zajadają się zupą serowo-czosnkową.
 2. Czeskie jedzenie jest generalnie wysokokaloryczne i uchodzi za niezbyt zdrowe (ale za to niebywale smaczne). Króluje przede wszystkim mięso – na pierwszym miejscu jest tu wieprzowina. Popularnym daniem jest tu również smażony ser, podawany z frytkami i surówką. Natomiast najbardziej chyba rozpoznawalna potrawą czeskiej kuchni są knedliki. Mogą one być podawane jako samodzielne danie, lub być jego dodatkiem.
 3. Z Czech wywodzi się pewien bardzo specyficzny napój – kofola. Choć nazwa brzmi łudząco podobnie, wbrew pozorom nie jest to rodzaj coli. Cechuje się bowiem o wiele bardziej cierpkim, lekko kwaskowatym smakiem. Oprócz Czech, popularnością napój ten cieszy się również na Słowacji.
 4. Wcześniej omawiane knedliki mogą być również podawane w formie deseru. W takiej sytuacji serwuje się je z dodatkiem owoców i sosu jogurtowego. Innym popularnym deserem jest jabłkowa strudla.
 5. Czesi wręcz uwielbiają kiełbasy i parówki. Najpopularniejszym daniem przygotowywanym na ich podstawie jest utopenec, czyli nadziane piklami kiełbaski ze słoniną. Można wręcz powiedzieć, że jest to tamtejsza odpowiedź na hot-dogi. Choć skład potrawy nie brzmi zbyt apetycznie, możemy zagwarantować, ze samo danie jest przepyszne.

Zobacz teżCiekawostki o Bawarii

Ciekawostki historyczne o Czechach

 1. Konflikt o Zaolzie toczył się pomiędzy Polską a Czechosłowacją przez kilkadziesiąt lat. Ten silnie uprzemysłowiony i strategicznie położony teren był ważny dla obu krajów. Wojna polsko-czechosłowacka miała miejsce w 1919 roku, w jej wyniku obszar ten przypadł Czechosłowacji, ale w 1938r. Polska po układzie monachijskim zaanektowała ten obszar.
 2. Bolesław Chrobry obsadził Czeski tron dwoma własnymi kandydatami. Po wygnaniu Bolesława Rudego z Czech, król Polski najpierw obsadził na Czeskim tronie Władywoja, który okazał się alkoholikiem i w niedługim czasie zmarł. Kolejnym kandydatem był Jaromir, ten jednak po osadzeniu na tronie okazał się nieprzychylny Polsce. Ostatecznie Bolesław Chrobry był zmuszony poprzeć Bolesława Rudego, któremu pomógł w powrocie na tron i pozbyciu się Jaromira.
 3. Ojciec Dobrawy, jednej z najbardziej znanych postaci z wspólnej historii Czech i Polski, najprawdopodobniej był człowiekiem niestabilnym psychicznie. Swojego brata, ówczesnego władcę Czech, niespodziewanie napadł i, zwyzywawszy, zabił – w ten sposób zyskał tron. Nie znosił również sprzeciwu, który tłumił bardzo krwawo – pewnego razu osobiście odrąbał nawet głowę człowieka, z którym rozmawiał tylko dlatego, że ten się z nim nie zgodził.
 4. Data polskiej koronacji Wacława II, wspólnego władcy naszego kraju i Czech przez bardzo długi czas pozostawała nieznana. Ostatecznie ustalić ją udało się dopiero na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. Ustalono wówczas, że król najprawdopodobniej koronowany został między 30 sierpnia a 14 września roku 1301.
 5. Jedną z przyczyn rozpadu Czechosłowacji mogła być kłótnia o… nazwę kraju. Debata rozpoczęła się 30 września 1990r, a Słowacy chcieli zmiany nazwy kraju na Czecho-Słowacką Republikę Federacyjną. Czesi natomiast uparcie pozostawali przy dotychczasowej nazwie kraju. Przez krótki czas, w zależności od rejonu kraju, nosił on inną nazwę, gdyż stronom nie udało się dojść do porozumienia.

Ciekawostki turystyczne i kulturowe o Czechach

 1. Do roku 1919, przez krótki czas flaga Czech wyglądała identycznie jak flaga Polski. Dopiero w owym roku został do niej dodany niebieski trójkąt, symbolizujący suwerenność państwa czeskiego. Pozostałe kolory oznaczają z kolei czystość (kolor biały), oraz krew przelaną w imię ojczyzny (kolor czerwony).
 2. W Czechach zakochani mają nie jedno, ale dwa święta w trakcie roku. Drugimi „walentynkami” jest dzień pierwszego maja, a jego patronem jest poeta Karol Hynek Mach, który w jednym ze swoich ważniejszych utworów określił pierwszy dzień maja jako „miłości czas”.
 3. Będąc w Pradze, warto jest zwrócić uwagę na południową ścianę ratusza staromiejskiego. Znajduje się tam bowiem słynny na cały świat zegar astronomiczny „Orloj”. Na jego tarczy każdą godzinę symbolizuje jeden z dwunastu apostołów, a osobą odpowiedzialną za bicie dzwonów jest śmierć.
 4. Z kolei przebywając na Pogórzu Sudeckim grzechem jest nie zahaczyć o miasteczko Stramberk, gdzie znajduje się jedyne w swoim rodzaju uzdrowisko piwne. Kuracjusze mogą także skorzystać ze specjalnej kąpieli, której składnikami są drożdże piwowarskie i specjalnie dobrana mieszanina ziół.
 5. Skoro już o piwie mowa, to godnym uwagi jest fakt, że Czesi spożywają go statystycznie najwięcej na świecie (w przeliczeniu na jednego mieszkańca). W tym niewielkim państwie istnieje kilkaset różnych browarów, a samo piwo stało się – oprócz knedlików – jedną z podstawowych wizytówek Czech.