Ciekawostki

Ciekawostki o Bawarii

Bawaria to największy z niemieckich landów. Imponująca powierzchnia i liczba ponad 12 milionów mieszkańców sprawiają, że region pełni bardzo ważną rolę w każdej dziedzinie życia społecznego. Land podzielony jest aż na 71 powiatów – najwięcej w całych Niemczech.

Wspaniałe zabytki, skarby kultury, piękne pasma górskie i malownicze wioski to tylko niektóre elementy bawarskiego krajobrazu. To także mocno uprzemysłowiony region, jeden z bogatszych w Niemczech i całej Europie.

Bawaria

Co ciekawe, Bawaria nie jest jednolitym landem – składa się bowiem z kilku części:

  • sama nazwa „Bawaria” pochodzi od niezależnego księstwa, które leżało na południe od Norymbergi, ze stolicą w Monachium,
  • na północ od Norymbergi rozciągała się Frankonia i mniejsze księstwa, np. Bayreuth, Ansbach,
  • Augsburg i zachodnie tereny Bawarii to historyczna Szwabia,

Bawaria to także kraj związkowy z największą liczbą klubów piłkarskich. Obok drużyn z Monachium (Bayern Monachium), znane kluby mają siedziby w Norymbergi, Augsburgu, Ratyzbonie i wielu innych miastach.

Bawaria: najwyższe szczyty w Alpach i nie tylko

Bawaria to region górzysty. Na całej powierzchni landu znajdują się mniejsze lub większe wzniesienia. To właśnie w Alpach Bawarskich znajduje się najwyższy szczyt Niemiec – Zugspitze (2962 m n.p.m.).

Przy granicy z Czechami i Austrią rozciąga się nieco mniejsze pasmo górskie o nazwie Las Bawarski. Jego najwyższy szczyt można porównać ze Śnieżką w polskich Karkonoszach. Choć masyw Lasu Bawarskiego jest znacznie niższy od alpejskich szczytów, to i tak najwyższy wierzchołek Grosser Aber o wysokości 1456 m n.p.m. stanowi niemałe wyzwanie dla turystów.

Najpiękniejsze bawarskie zamki i pałace, niektóre z polskim akcentem

Najsłynniejszy bawarski zamek to siedziba króla Ludwika II na wzgórzu Neuschwanstein – rocznie odwiedza go ponad milion turystów. Imponująca architektura i bajeczne widoki na okoliczne tereny sprawiają, że zaliczany jest do najpiękniejszych rezydencji w Niemczech i całej Europie. Inny z zamków wybudowanych przez tego króla znajduje się w Linderhof i naśladuje zabudowania francuskiego Wersalu.

Zwiedzając Bawarię nietrudno natknąć się na zamki, pałace ludzi siedziby lokalnej arystokracji. W każdym z większych miast znajdują się pałace lub rezydencje, nie tylko władców świeckich, lecz i duchownych. Barokowa rezydencja biskupów Würzburga w zachodniej części Bawarii, wpisana jest na Światową Listę Dziedzictwa UNESCO. To imponująca budowla górująca nad miastem. Dekoracje wnętrz powierzono włoskiemu malarzowi doby baroku: Tiepolo. Choć jest to siedziba władz kościelnych, przypomina pałac królewski. Inne, słynne, bawarskie zamki znajdują się np. w Coburgu, skąd pochodził mąż angielskiej Królowej Wiktorii, w Monachium oraz Landshut.

Z tym ostatnim wiąże się polski wątek. W Landshut niedaleko Monachium znajdowała się siedziba książęca, odbył się tam ślub polskiej księżniczki Jadwigi Jagiellonki, córki Kazimierza Jagiellończyka. Wystawne wesele polskiej księżniczki stało się lokalnym festynem. Do dziś odbywa się historyczna inscenizacja o nazwie Wesele w Landshut.

Bawaria – Land kościołów i miejsc pielgrzymkowych

Bawaria słynie z doskonale zachowanych zabytków sztuki sakralnej. W każdym z większych miast można podziwiać wybitne świątynie. Warty odwiedzin jest m.in. monachijski Asamkirche – bardzo ciekawy, prywatny kościół zbudowany za pieniądze dwóch braci, architektów doby baroku: Asamów. Bogaty wystrój wnętrz kryje się za oryginalną fasadą umieszczoną na zwykłej posesji, między kamienicami mieszkalnymi. Do kościoła prowadził korytarz z domu architekta.

Wśród miejsc pielgrzymkowych najciekawsze to np. Vierzehnheiligen koło Coburga. To kościół poświęcony aż 14 świętym, pokazuje jaki rozmach mieli barokowi architekci i fundatorzy.

Zobacz teżKolonia w Niemczech – miasto pod znakiem Katedry i karnawału

Alianz Arena – stadion Bayernu jeden z najnowocześniejszych stadionów na świecie

Monachium słynie z jednego z większych i najnowocześniejszych stadionów świata. Allianz Arena to miejsce treningów Bayernu Monachium, klubu Roberta Lewandowskiego. Ten wielki obiekt sportowy może pomieścić nawet 75 tys. kibiców. Ciekawa konstrukcja dachu i fasady została pokryta niewielkimi, foliowymi poduszkami – to niecodzienne rozwiązanie wyróżnia stadion na tle innych obiektów sportowych. Poduszki nadmuchiwane są przez specjalne mechanizmy. Wrażenie na zwiedzających i kibicach robi też niezwykłe podświetlenie stadionu.

Oktoberfest, czyli największy festyn piwny

Nie sposób nie wspomnieć o Oktoberfest – to nie tylko największy i najdłużej trwający festyn piwny na świecie (ponad 2 tygodnie!), to także narodowe święto Bawarczyków, spotkanie zwykłych ludzi, gwiazd sportu, kina, estrady. Obok siebie bawią się mieszkańcy Monachium, czołowi piłkarze z Bayernu oraz turyści z całego świata.