Miejscowości

Bratysława – piękna stolica Słowacji

Bratysława jest na swój sposób niedocenionym miastem europejskim. Próżno szukać wielu rozległych opracowań turystycznych o stolicy Słowacji – niesłusznie, ponieważ Bratysława ma wiele do zaoferowania, a jej klimat nie różni się specjalnie od stolicy Czech. Dlaczego warto się tu wybrać i co ciekawego można zobaczyć w Bratysławie?

Bratysława

Jedyne takie miasto na świecie

Stolica Słowacji to jedyna stolica na świecie, która bezpośrednio graniczy z dwoma innymi państwami – w tym wypadku z Austrią na zachodzie i Węgrami na południu. Miasto to ma też peryferyjne położenie względem samej Słowacji, co nie jest typowe dla innych światowych stolic, rekompensuje to jednak bliskość Wiednia (ok. 60 km) czy Budapesztu (ok. 195 km).

Bratysława – najciekawsze zabytki

Stare Miasto i najstarszy ratusz w całej Słowacji

Stare Miasto w Bratysławie położone jest pomiędzy Dunajem a Doliną Młyńską. W centrum miasta kumulują się instytucje państwowe oraz odrestaurowane obiekty historyczne.

Jednym z nich jest Stary Ratusz (słow. Stará radnica), będący jednym z najstarszych budynków w Bratysławie i jednocześnie najstarszym ratuszem w całej Słowacji. Ratusz ten wybudowano w XV wieku w stylu gotyckim, rozbudowując go w następnych latach o kolejne przyległe budynki. Dziś znajduje się tu Muzeum Miasta Bratysławy.

Zobacz teżZagrzeb – co zwiedzić w stolicy Chorwacji?

Hlavné námestie – rynek główny starego miasta

Plac Hlavné námestie to najważniejszy plac w Bratysławie. Otoczony jest zabytkowymi budynkami z XIX i XX wieku, takimi jak Stary ratusz, secesyjny palác Roland z 1906 roku będący dawniej siedzibą węgierskiego banku czy Miestodržiteľský palác, w którym mieszczą się biura słowackiego rządu.

Po środku placu znajduje się fontanna Rollanda z XVI wieku, którą wybudowano dla upamiętnienia cesarza Maksymiliana.

Katedra św. Marcina w Bratysławie

Ten największy i najważniejszy w stolicy Słowacji kościół przez 300 lat pełnił funkcję kościoła koronacyjnego monarchów węgierskich. Do najbardziej charakterystycznych elementów architektury katedry św. Marcina należy wysoka na 85 metrów wieża, która w przeszłości stanowiła integralną część murów miejskich Bratysławy.

We wnętrzu znajdują się zabytkowe witraże z XIX wieku, brązowy posąg św. Marcina czy średniowieczne kaplice – św. Józefa z XIII wieku, gotycka św. Anny z XV wieku i XVIII-wieczna barokowa kaplica św. Jana Jałmużnika, zaprojektowana przez mistrza wiedeńskiego Lucasa Hildebrandta.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Zamek Bratysławski i oszałamiający widok na Dunaj

Położony na samym szczycie wzgórza w centrum Bratysławy zamek nazywany jest, obok Starego Miasta, największą atrakcją turystyczną stolicy. Zamek w Bratysławie odrestaurowano w latach 50. XX wieku, a jego wnętrze stanowi dziś część Słowackiego Muzeum Narodowego.

Zamek Bratysławski to idealne miejsce dla osób, które chciałyby zobaczyć panoramę stolicy Słowacji z wysokości, rozpościera się stąd bowiem wyjątkowy widok na miasto.

Pałac Prymasowski w Bratysławie

Ogromny pałac dla arcybiskupa węgierskiego i kardynała Józsefa Batthyányego wybudowano w latach 1778-1781 w miejscu dawnej, XIV-wiecznej siedziby biskupów. W tym budynku miało miejsce wiele wydarzeń kluczowych dla historii Słowacji i dawnego cesarstwa Austro-Węgierskiego. W 1805 roku podpisano tu pokój preszburski, a w 1848 roku cesarz Ferdynand I Habsburg podpisał dokument zezwalający na powołanie pierwszego, samodzielnego węgierskiego rządu.

Dziś znajdują się tu eksponaty Galerii Miasta Bratysławy, a także dzieła sztuki i przedmioty z XVIII i XIX wieku. Pałac Prymasowski stanowi też siedzibę starosty miasta stołecznego Bratysławy.

Sztuka nowoczesna w Bratysławie – reinterpretacja popkultury

Największe wrażenie spośród obiektów wystawiających sztukę nowoczesną w Bratysławie robi z pewnością Danubiana Meulensteen Art Museum, gdyż nawet budynek pełni funkcję eksponatu. Obiekty prezentowane są na trzech poziomach oraz na terenie należącym do muzeum. Całość robi niesamowite wrażenie szczególnie ze względu na bogaty wachlarz barw reprezentowany przez obiekty muzealne. Muzeum to jest przeznaczone dla całej rodziny, a dzieci mogą skorzystać ze specjalnych zniżek. Położone jest ok. 30 min od centrum Bratysławy, warto zarezerwować sobie całe popołudnie na dokładne zapoznanie się z eksponatami, które można odnaleźć również na dachu budynku i w rozległym ogrodzie.

Kościół św. Elżbiety

Prawdziwa gratka dla fanów architektury. Niesamowite wrażenie robi elewacja kościoła, która utrzymana jest w pastelowych barwach. Ciekawa jest również historia związana z obiektem, gdyż kościół został ufundowany przez cesarza Franciszka Józefa I w celu uczczenia pamięci jego tragicznie zmarłej żony Elżbiety. Kolor niebieski zdobi nie tylko ściany zewnętrzne, ale również bogato zdobiony środek świątyni. Warto zobaczyć w szczególności mozaiki i majoliki.

Ruiny zamku Devín

Średniowieczny zamek Devín ulokowany jest na skale u ujścia rzeki Morawy do Dunaju. W okresie swojej świetności zamek ochraniać miał znajdujące się w pobliżu skrzyżowanie dwóch kluczowych dla ówczesnej Europy szlaków handlowych – bursztynowego (Morze Bałtyckie – Morze Śródziemne) oraz dunajskiego. Już w czasach starożytnych znaczenie obronne tej lokalizacji docenili rzymianie, znajdował się tu bowiem posterunek graniczny cesarstwa rzymskiego.

Pałac Prezydencki w Bratysławie

Zabytkowy pałac wybudowany dla chorwackiego hrabiego Antona Grasalkovicia w 1760 roku pełni obecnie funkcję głównej rezydencji prezydenta Słowacji. Pierwotnie pałac ten znajdował się poza murami miejskimi, co umożliwiło wytyczenie dużego ogrodu okalającego pałac. W ogrodzie tym, zaprojektowanym na styl francuski, rosną drzewa posadzone przez polityków z całego świata, w tym Aleksandra Kwaśniewskiego.

Slavín – dla fanów historii

Slavín jest jedynym zachowanym cmentarzem wojskowym w Bratysławie. Stanowi on również pomnik żołnierzy radzieckich. Obiekt jest bardzo zadbany i na bieżąco odnawiany. Pomnik jest wyrazem przeszłej epoki, bowiem w drugiej połowie XX wieku został uznany za wyraz kultury narodowej Czechosłowacji. Pomimo zmiany ustroju, po latach nie usunięto monumentu, a wręcz ceni się go za wyraz historii związanej z miastem. Slavín traktowany jest jako taras widokowy, z którego podziwiać można całe miasto.

Obserwatorium UFO – polecane szczególnie wieczorem

Most Słowackiego Powstania Narodowego jest jedynym asymetrycznym mostem na Słowacji i drugim na świecie. Jednakże nie to czyni go wyjątkowym miejscem. Najciekawszym obiektem z pewnością jest restauracja oraz taras widokowy. Obiekt mający kształt latającego spodka powstał w latach 1967-1972 i do dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Bratysławie.

Dodatkowo jest to świetne miejsce na koktajl, bądź wieczorną kolację. Trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji stolika, gdyż miejsce to cieszy się popularnością również poza sezonem. Co ciekawe, obiekt ten został umieszczony w rankingu najbardziej szalonych miejsc w niemieckiej publikacji „Crazy Places. Die verrücktesten Restaurants, Bars, Event Locations und Hotels der Welt”.

Bratysława – inna niż wszystkie stolice?

Bratysława ma zupełnie inną historię niż największe stolice europejskie, jednakże nie oznacza to, że jest mniej atrakcyjna pod względem turystycznym. Już usytuowanie miasta nad malowniczym Dunajem czyni to miasto wyjątkowym.

Warto zaznaczyć, iż Bratysława jest mniej popularnym kierunkiem weekendowym, co jest zaletą, ponieważ w mieście można spotkać dużo mniej turystów niż w Paryżu czy Pradze. Ulice są dużo mniej zatłoczone, a dostęp do atrakcji ułatwiony. To czyni stolicę Słowacji atrakcyjną destynacją nie tylko na romantyczny wypad, ale również na wakacje z rodziną. Ze względu na niewielką odległość od naszego kraju oraz zbliżony język, w mieście spotkać można wielu Polaków, a Słowacy z łatwością się z nami porozumieją.