Miejscowości

Bratysława – mniej znana, piękna europejska stolica

Bratysława jest na swój sposób niedocenionym miastem europejskim. Popularne przewodniki traktują o Wiedniu, Krakowie, Pradze czy Paryżu, próżno natomiast szukać wielu rozległych opracowań turystycznych o stolicy Słowacji. Niesłusznie, ponieważ Bratysława ma wiele do zaoferowania, a jej klimat nie różni się specjalnie od stolicy Czech. Dlaczego warto wybrać się do stolicy Słowacji? Co można zobaczyć ciekawego w Bratysławie?

Bratysława

Zamek Hrad w Bratysławie – oszałamiający widok na Dunaj

Położony na samym szczycie wzgórza w centrum Bratysławy nazywany jest, obok Starego Miasta, największą atrakcją turystyczną stolicy. Zamek jest odrestaurowany a jego wnętrze stanowi część Słowackiego Muzeum Narodowego. Warto wybrać się na zwiedzanie zamku po zobaczeniu starówki, która położona jest pomiędzy Dunajem a Doliną Młyńską. Na Starym Mieście kumulują się instytucje państwowe oraz odrestaurowane obiekty historyczne, np. Pałac Prymasowski, gotycka konkatedra św. Marcina (gdzie koronowano królów węgierskich) czy Słowacki Teatr Narodowy.

Sztuka nowoczesna w Bratysławie – reinterpretacja popkultury

Największe wrażenie spośród obiektów wystawiających sztukę nowoczesną w Bratysławie robi z pewnością Danubiana Meulensteen Art Museum, gdyż nawet budynek pełni funkcję eksponatu. Obiekty prezentowane są na trzech poziomach oraz na terenie należącym do muzeum. Całość robi niesamowite wrażenie szczególnie ze względu na bogaty wachlarz barw reprezentowany przez obiekty muzealne. Muzeum to jest przeznaczone dla całej rodziny, a dzieci mogą skorzystać ze specjalnych zniżek. Położone jest ok. 30 min od centrum Bratysławy, warto zarezerwować sobie całe popołudnie na dokładne zapoznanie się z eksponatami, które można odnaleźć również na dachu budynku i w rozległym ogrodzie.

Kościół św. Elżbiety

Prawdziwa gratka dla fanów architektury. Niesamowite wrażenie robi elewacja kościoła, która utrzymana jest w pastelowych barwach. Ciekawa jest również historia związana z obiektem, gdyż kościół został ufundowany przez cesarza Franciszka Józefa I w celu uczczenia pamięci jego tragicznie zmarłej żony Elżbiety. Kolor niebieski zdobi nie tylko ściany zewnętrzne, ale również bogato zdobiony środek świątyni. Warto zobaczyć w szczególności mozaiki i majoliki.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Devin – ruiny w średniowiecznym stylu

Pomimo, że Devin to średniowieczny zamek, historia tego miejsca sięga kilkaset lat wstecz. Obszar na którym znajdują się ruiny stanowił jeden z rzymskich posterunków granicznych. Obiekt w całości można zwiedzać stosunkowo od niedawna, ponieważ w latach 80. XX wieku część zamku była zamknięta dla zwiedzających ze względu na przebiegającą nieopodal granicę z Austrią. Bliskość Austrii powodowała, że władze komunistyczne obawiały się, iż turyści mogą przedostawać się tam w nielegalny sposób. Warto zobaczyć na własne oczy Devin, tym bardziej, że miejsce położone jest blisko centrum Bratysławy i jest świetnie skomunikowane.

Slavín – dla fanów historii

Slavín jest jedynym zachowanym cmentarzem wojskowym w Bratysławie. Stanowi on również pomnik żołnierzy radzieckich. Obiekt jest bardzo zadbany i na bieżąco odnawiany. Pomnik jest wyrazem przeszłej epoki, bowiem w drugiej połowie XX wieku został uznany za wyraz kultury narodowej Czechosłowacji. Pomimo zmiany ustroju, po latach nie usunięto monumentu, a wręcz ceni się go za wyraz historii związanej z miastem. Slavín traktowany jest jako taras widokowy, z którego podziwiać można całe miasto.

Obserwatorium UFO – polecane szczególnie wieczorem

Most Słowackiego Powstania Narodowego jest jedynym asymetrycznym mostem na Słowacji i drugim na świecie. Jednakże nie to czyni go wyjątkowym miejscem. Najciekawszym obiektem z pewnością jest restauracja oraz taras widokowy. Obiekt mający kształt latającego spodka powstał w latach 1967–1972 i do dziś jest jedną z najpopularniejszych atrakcji w Bratysławie.

Dodatkowo jest to świetne miejsce na koktajl, bądź wieczorną kolację. Trzeba pamiętać o wcześniejszej rezerwacji stolika, gdyż miejsce to cieszy się popularnością również poza sezonem. Co ciekawe, obiekt ten został umieszczony w rankingu najbardziej szalonych miejsc w niemieckiej publikacji „Crazy Places. Die verrücktesten Restaurants, Bars, Event Locations und Hotels der Welt”.

Bratysława – inna niż wszystkie stolice?

Bratysława ma zupełnie inną historię niż największe stolice europejskie, jednakże nie oznacza to, że jest mniej atrakcyjna pod względem turystycznym. Już usytuowanie miasta nad malowniczym Dunajem czyni to miasto wyjątkowym.

Warto zaznaczyć, iż Bratysława jest mniej popularnym kierunkiem weekendowym, co jest zaletą, ponieważ w mieście można spotkać dużo mniej turystów niż w Paryżu czy Pradze. Ulice są dużo mniej zatłoczone, a dostęp do atrakcji ułatwiony. To czyni stolicę Słowacji atrakcyjną destynacją nie tylko na romantyczny wypad, ale również na wakacje z rodziną. Ze względu na niewielką odległość od naszego kraju oraz zbliżony język, w mieście spotkać można wielu Polaków, a Słowacy z łatwością z nami się porozumieją.