Miejscowości

Antwerpia – miasto diamentów, Rubensa i uciętej ręki

Antwerpia (fr. Anvers) to drugie największe miasto w Belgii i jedno z najciekawszych pod względem turystycznym miast w Europie. Fascynująca historia i zabytki Antwerpii przyciągają każdego roku miliony turystów chętnych zobaczyć dom Rubensa, „kolejową katedrę” Antwerpen-Centraal czy zamek Het Steen nad rzeką Skaldą.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii

Wieki bogactwa

Belgijska Antwerpia już w XIV w. uchodziła za najbogatsze miasto Europy. Ogromny port morski sprzyjał wymianie handlowej, a intratny handel wełną stanowił podstawę gospodarki miasta. Wreszcie, to w Antwerpii w 1531 roku powstała pierwsza na świecie giełda.

Światowa stolica diamentów

Antwerpia to zdaje się najważniejsze miasto dla jubilerów na całym świecie. To belgijskie miasto odpowiada za 80% światowego handlu diamentami, Antwerpia jest też największym na świecie ośrodkiem szlifierstwa tych cennych kamieni szlachetnych.

Warto przejść się odchodzącą od głównego dworca kolejowego ulicą Pelikaanstraat – od II poł. XIX w. znajdują się tu liczne sklepy jubilerskie i kilka giełd, na których dokonywane są największe transakcje diamentowe na świecie. Wzrok przyciąga także sama architektura w tej okolicy – znajdziemy tu wyjątkowe budowle w stylu secesyjnym i eklektycznym.

Rzeka Skalda – „być albo nie być” dla Antwerpii

Antwerpia położona jest nad rzeką Skalda, płynącą przez terytoria Francji, Belgii i Holandii. Zanim w 1815 roku umiędzynarodowiono tę rzekę podczas kongresu wiedeńskiego, liczne blokady zakładane to przez holendrów, to przez anglików czy francuzów decydowały o gospodarczym być albo nie być Antwerpii.

Bogate dawniej miasto stało się prowincjonalną miejscowością, gdy północne Niderlandy na kilka stuleci zamknęły rzekę. Ostateczne otwarcie nastąpiło dopiero w 1863 roku, co stało się początkiem nowej ery dla Antwerpii.

Antwerpia – co warto zobaczyć? Najważniejsze zabytki i atrakcje turystyczne

Dworzec kolejowy Antwerpen-Centraal

Rzadko kiedy dworzec kolejowy stanowi ważniejszą atrakcję turystyczną jakiegoś miasta, jednak Antwerpia zdecydowanie wyróżnia się pod tym względem. Antwerpen-Centraal nazywany bywa „kolejową katedrą” – wnętrza wybudowanego na przełomie XIX i XX wieku dworca zapierają dech w piersiach, a cały obiekt uznaje się za czołowy przykład architektury kolejowej w Belgii.

Katedra Najświętszej Marii Panny w Antwerpii

Tutejsza katedra to największy kościół w Belgii, uznawana jest też za jedną z najwyższych budowli sakralnych na świecie. Północna wieża liczy 123 metry wysokości, a w całym kościele może pomieścić się nawet 25 tys. osób.

Katedra budowana była przez niemal 200 lat – od 1352 do 1521 roku. Wewnątrz znajduje się wiele bezcennych dzieł sztuki, m.in. rzeźba Madonna z Dzieciątkiem, obrazy Rubensa czy Tron anielski z pozłacanego drewna. Wnętrze katedry i znajdujące się w nim dzieła sztuki są dostępne do zwiedzania.

Zobacz teżDinant – belgijskie miasteczko pod Cytadelą

Kościół św. Pawła

Wybudowany w XVI w. kościół stanowił dawniej część dużego klasztoru Dominikanów. Podczas pożaru z 1815 roku mieszkańcy Antwerpii z narażeniem życia ratowali znajdujące się w nim dzieła sztuki. Dziś w kościele św. Pawła zobaczyć możemy ponad 50 obrazów Rubensa czy Jordaensa, ponad 200 rzeźb, barokowe ołtarze czy XVII-wieczne organy, uznawane za jedne z najdoskonalszych w całej Europie.

Kościół ten zwykło się nazywać „barokowym klejnotem w gotyckiej piersi”, do gotyckiej bryły dobudowano bowiem barokową wieżę, a w środku znajdziemy dzieła sztuki właśnie z okresu baroku.

Grote Markt – rynek w Antwerpii

Na tutejszym rynku znajdują się liczne zabytkowe kamienice cechowe, a także renesansowy ratusz z XVI wieku – uznawany za jeden z najważniejszych renesansowych zabytków w całych Niderlandach, od 1999 roku znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.

Na środku rynku znajduje się fontanna Brabo, przedstawiająca Silviusa Brabo, rzymskiego żołnierza, który – według legendy – odciął dłoń olbrzymowi i wyrzucił ją do rzeki Skalda. Druon Antigoon, wspomniany mityczny gigant, miał wymuszać haracz od każdego, kto chciał przekroczyć rzekę. Tym, którzy odważyli się odmówić, Druon odcinał jedną dłoń.

Silvius Brabo wyzwolił miasto, a sama Antwerpia otrzymała swoją nazwę na cześć tego właśnie wydarzenia – od niderlandzkiego hand werpen (pol. „rzut ręką”). Do dziś zresztą w herbie Antwerpii znajdują się dwie odcięte dłonie.

Królewskie Muzeum Sztuk Pięknych w Antwerpii

Otwarte w 1890 roku muzeum może pochwalić się jednym z największych zbiorów dzieł sztuki w całej Belgii. Geneza tutejszych zbiorów sięga XIV wieku, kiedy to w powstałej w 1382 roku Gildii Św. Łukasza tutejsi artyści gromadzili swoje dzieła – na tej bazie, w 1773 roku powstała też Akademia Malarstwa.

W muzeum dominują późnogotyckie dzieła malarstwa niderlandzkiego, malarzy takich jak Jan van Eyck, Rogier van der Weyden czy Hans Memling. Nie brakuje tu oczywiście dzieł Rubensa, ten flamandzki malarz pochodził bowiem właśnie z Antwerpii.

Najstarsze Zoo w Belgii

Znajdujący się w Antwerpii ogród zoologiczny założono w 1843 roku, jest to więc najstarsze Zoo w całej Belgii. Odwiedzane przez blisko 1,5 mln osób rocznie, zajmuje powierzchnię 10 ha i żyje w nim ponad 5 tys. zwierząt, w tym zagrożone wyginięciem okapi leśne, paw kongijski czy szympans karłowaty.

Torengebouw / Boerentoren

Zabytkowy drapacz chmur w stylu Art-deco o wysokości 87,5 metra, wybudowany w latach 1929-1932, to do dziś drugi najwyższy budynek w Antwerpii, po Katedrze Najświętszej Marii Panny. W czasach gdy go budowano uznawany był za drugi najwyższy budynek w Europie do linii dachu.

Zamek / forteca Het Steen

XIII wieczny zamek to najstarszy dziś budynek w Antwerpii – jego budowę rozpoczęto w 1200 roku po najeździe Wikingów, który spustoszył miasto i tutejsze okolice. Het Steen w tłumaczeniu na j. polski oznacza dosłownie „kamienny zamek”. Zamek umiejscowiono nad Skaldą, dzięki czemu można było kontrolować m.in. przepływ towarów.

W XIX wieku największa część twierdzy, w tym dziesiątki zabytkowych domów i najstarszy w Antwerpii kościół zostały zburzone podczas prac nad wzmocnieniem nabrzeża, mających powstrzymać zamulanie Skaldy. Zanim to nastąpiło, sam zamek przez ponad 500 lat służył jako więzienie.

Dziś w Het Steen znajduje się m.in. muzeum żeglugi, a bezpośrednio przy zamku zacumowane są zabytkowe barki. Nad bramą prowadzącą do zamku znajduje się płaskorzeźba pogańskiego bożka Smini – jej dotknięcie ma zapewnić płodność i szczęśliwie zakończenie ciąży.

Muzeum Mayer van den Bergh

Kolejne ważne muzeum sztuki, nazwane na cześć Fritza Mayera van der Bergh, kolekcjonera dzieł sztuki. W muzeum tym znajduje się m.in. słynny obraz niderlandzkiego malarza Pietera Bruegla – Dulle Griet, z 1562 roku.

Muzeum Platin-Moretus

Jedno z najciekawszych muzeów w Antwerpii, poświęcone jest działalności drukarskiej Christophe’a Plantina i Jana Moretusa. Razem z domem i pracownią drukarską wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO, a archiwa wydawnictwa Officina Plantiniana umieszczono na liście Pamięć Świata.

Miasto Antwerpia kupiło budynek pracowni w 1877 roku. Do dziś jest to jedyny zachowany warsztat drukarski z okresu renesansu i baroku, a w zbiorach muzeum znajdują się dwie oryginalne i najstarsze na świecie prasy drukarskie Platina.

Muzeum Rubensa

Peter Paul Rubens, flamandzki malarz uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy baroku, od dzieciństwa mieszkał w Antwerpii. Były dom Rubensa i jednocześnie jego pracownia stanowią dziś cenne muzeum, będące jedną z najważniejszych atrakcji tego miasta.

Rubens nabył dom w 1611 roku i polecił rozbudowę według własnych projektów. W środku domu znajdowała się uznawana za jedną z największych w Antwerpii biblioteka, z kolei w ogrodzie wybudowano budynek przeznaczony na kolekcję dzieł sztuki, w którym artysta gromadził antyki i obrazy włoskich i niderlandzkich artystów, z XV i XVI w.

Rada miasta Antwerpia wykupiła budynek w 1937 roku, poddając go renowacji, aby po zakończeniu II wojny światowej w 1946 roku otworzyć działające do dziś muzeum. Budynek zachwyca przepychem i licznymi dziełami sztuki. Rubensa już za życia uznawano za wybitnego artystę, w swoim domu kształcił on kolejne pokolenia malarzy, jego uczniem był m.in. Jacob Jordaens.

Zobacz teżAarhus – prawdziwie duńskie doświadczenie

Bilety do muzeum kosztują 6-8 euro, natomiast w każdą ostatnią środę miesiąca zwiedzanie jest bezpłatne – choć wtedy należy spodziewać się największych tłumów.

Festiwal Tomorrowland

Antwerpia przyciąga nie tylko wyjątkowymi zabytkami i dziełami sztuki. Organizowany w pobliskiej miejscowości Boom festiwal muzyki elektronicznej Tomorrowland, jedno z największych tego typu wydarzeń na świecie, przyciąga każdego roku kilkaset tysięcy osób. Dość powiedzieć, że bilety na to wydarzenie rozchodzą się zwykle w ciągu kilku minut.

Drugi największy port morski Europy

Znajdujący się w Antwerpii port morski przeładowuje rocznie ok. 250 mln ton towaru – 5-krotnie więcej niż w największym polskim porcie (w Gdańsku) – i ustępuje miejsca tylko holenderskiemu Rotterdamowi, stanowiąc prawdziwe serce gospodarcze Belgii.

Pracujące niemal bez przerwy ogromne dźwigi i potężne okręty cumujące z chirurgiczną precyzją przyciągają turystów na tyle, że wiele osób uważa obszar portu morskiego w Antwerpii za największą atrakcję turystyczną tego miasta. Można zwiedzać go zarówno od strony lądu, jak i wybierając wycieczkę łodzią.

Dojazd do Antwerpii

Antwerpia znajduje się na północy Belgii, tuż przy granicy z Holandią. Pociąg z Brukseli kursuje co 30 minut, a podróż trwa zaledwie trzy kwadranse. Z belgijskiej stolicy możemy też wygodnie dotrzeć samochodem, oba miasta łączą bowiem aż dwie autostrady – A1 i A12, a także droga krajowa N1, a odległość w linii prostej to ok. 45-50 km.

Do Brukseli z kolei dolecimy z wielu lotnisk w Polsce, m.in z Warszawy, Wrocławia czy Krakowa, lot trwa ok. 1,5-2 godziny.

Weekend w Antwerpii

Antwerpia to idealne miasto na weekendowy wyjazd. Loty z Polski do Brukseli odbywają się często, a podróż jest na tyle krótka, że jeszcze tego samego dnia można ruszyć do zwiedzania. W Antwerpii nie sposób się nudzić – liczne zabytki i muzea, urokliwe uliczki czy ciekawe kluby sprawiają, że w tym mieście każdy odnajdzie coś dla siebie.