Atrakcje turystyczne

Alhambra – najważniejszy w Europie zabytek architektury arabskiej

Kompleks pałacowy Alhambra (arab. al hamra – „czerwona”) to najczęściej odwiedzany zabytek tej części Hiszpanii. Aż do roku 1492 stanowił on ostatni bastion Arabów na terytorium Europy, a dzięki wyjątkowej architekturze, która zachwyciła także chrześcijan, Alhambra została uratowana przed zniszczeniem.

Alhambra

Historia kompleksu Alhambra

Historia Alhambry rozpoczyna się w 899 roku n.e., kiedy to na znajdujących się tu pozostałościach rzymskich fortyfikacji wybudowano niewielką fortecę. Przez stulecia forteca ta nie pełniła jednak istotnej funkcji i popadała w ruinę.

Grenada, andaluzyjskie miasto u podnóża gór Sierra Nevada, w 1238-1492 stanowiła stolicę ostatniego na Półwyspie Iberyjskim emiratu. Kolejni emirowie wznosili nowe i ulepszali istniejące pałace i ogrody, a kompleks Alhambra stawał się jednym z największych i najbogatszych zespołów pałacowych, nie tylko w świecie arabskim. Schronienie przed rekonkwistą hiszpańskich chrześcijan znajdowali tu ówcześni artyści i intelektualiści.

Mauretańscy poeci opisywali Alhambrę jako “perłę osadzoną w szmaragdach”, co nawiązywać miało do koloru budynków i lasów, które otaczają ten zabytek.

Zobacz teżWalencja – piękne plaże i wspaniałe zabytki

Po upadku Emiratu Grenady Alhambra przeszła w ręce chrześcijan. Przez kolejne wieki popadała w ruinę, a w 1812 roku wycofujące się francuskie wojska Napoleona dokonały jeszcze poważniejszych, celowych zniszczeń. Pierwsze prace renowacyjne, mające przywrócić świetność kompleksowi Alhambra podjęto w 1828 roku, niemal 350 lat po opuszczeniu Alhambry przez Arabów.

W 1984 roku Alhambra została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zwiedzanie Alhambry

Andaluzyjska Alhambra przyciąga każdego roku rzesze turystów, pragnących na własne oczy zobaczyć ten wyjątkowy na ziemiach europejskich zabytek.

Alcazaba

Najstarszą część Alhambry stanowi twierdza Alcazaba. To tu schronili się arabscy wygnańcy po tym, jak chrześcijanie w 1236 roku zajęli Kordobę – największe swego czasu miasto basenu Morza Śródziemnego. Dwa lata po tym wydarzeniu Grenada stała się stolicą nowo powstałego Emiratu Grenady, a z czasem największym i najbogatszym miastem całego Półwyspu Iberyjskiego.

Spora część fortyfikacji i zabudowy twierdzy Alcazaba jest dziś niestety w ruinie. Do zwiedzania dostępne są cztery dość dobrze zachowane wieże, dawne łaźnie i domostwa.

Znajdująca się na obszarze twierdzy Alcazaba Wieża Strażnicza (hiszp. Torre de la Vela) ma szczególne znaczenie – gdy 2 stycznia 1492 roku chrześcijańskie wojska zdobyły Alhambrę, ze szczytu tej właśnie wieży można było dostrzec flagę zwycięstwa.

Pałace Nasrydów

Trzy odrębne pałace, określane wspólnie jako Pałace Nasrydów uznawane są za najważniejszą i najciekawszą część Alhambry. Bogate zdobienia, przestronne dziedzińce i ciekawe rozwiązania architektoniczne przyciągają turystów jak magnes.

Na cały kompleks składają się:

Mexuar

Najbardziej oficjalna i najstarsza część, w której władca z dynastii Nasrydów przyjmował posłów i gości. Tutaj organizowano różnego rodzaju narady, toczyły się rozmowy handlowe, tutaj też emir wymierzał sprawiedliwość.

Nazwa pochodzi od arabskiego terminu Maswar, oznaczającego miejsce, w którym spotykała się Sura – Rada Ministrów. Obiekt ten przeszedł liczne modyfikacje na przestrzeni wieków, a pod panowaniem chrześcijan przekształcono go na kaplicę. W 1590 roku miał miejsce wybuch w prochowni, w efekcie którego zniszczone zostały wnętrza tego obiektu. Jego restauracji podjęto się dopiero w 1917 roku.

Pałac Lwów, Patio de los Leones i Sala Dwóch Sióstr

Pałac Lwów (hiszp. Palacio de los Leones) służył jako prywatna rezydencja emirów Grenady. Do najważniejszych obiektów w tym pałacu należy Patio de los Leones, czyli Dziedziniec Lwów.

Długi na 35 i szeroki na 20 metrów plac otacza galeria, wsparta na 124 kolumnach z białego marmuru, po środku zaś znajduje się zabytkowa fontanna z dwunastoma marmurowymi posągami lwów. To jeden z najważniejszych punktów w całej Alhambrze.

Według niektórych badaczy, te XI-wieczne posągi pochodzić miały z domu zmarłego w 1056 roku Samuela ibn Nagrela – Żyda i wielkiego wezyra na dworze dynastii Zirydów. Dwanaście lwów reprezentować ma 12 plemion Izraela, zaś na czole dwóch posągów znajduje się symbol mający wskazywać na plemiona Judy i Lewitów.

Odpływy fontanny poprowadzono w czterech różnych kierunkach, symbolizujących cztery różne części świata i cztery rzeki Raju. Smukłe kolumny z kolei symbolizować miały palmy na pustynnej oazie, to bowiem ona stanowiła wyobrażenie Nasrydów na temat rajskiego ogrodu.

Na północ od dziedzińca znajduje się Sala Dwóch Sióstr (hiszp. Sala de las Dos Hermanas), której nazwa wzięła się od dwóch dużych, bliźniaczych płyt chodnikowych z marmuru. Kopuła znajdująca się u szczytu tej sali należy do najpiękniejszych w całym kompleksie.

Pałac Witraży

Palacio de Comares stanowił oficjalną rezydencję emira Grenady. W pałacowej wieży warownej znajduje się ogromna sala tronowa oraz słynny Salon Ambasadorów (hiszp. Salón de Embajadores).

Salon ten był świadkiem wielu ważnych wydarzeń w historii ludzkości – to tutaj Arabowie podpisali akt kapitulacji Grenady, ostatecznie wycofując się z terenów Europy, tutaj też – już za czasów panowania chrześcijan – Krzysztofowi Kolumbowi udało się uzyskać wsparcie dla swojej wyprawy, która zaowocowała m.in. odkryciem Ameryki.

El Partal

Po północnej stronie Alhambry znajduje się obszar, na którym w czasach panowania Maurów znajdowały się domy arystokracji i bogatych mieszkańców Grenady. W miejscu dawnych pałaców założono ogrody, przeplatane ruinami dawnych zabudowań.

Pałac Karola V

Karol V Habsburg był królem Hiszpanii i wybranym cesarzem rzymskim (od 1519 r.), którego panowanie przypada na lata 1516-1556. To z jego polecenia na terenie Alhambry wybudowano potężną pałacową rezydencję, mocno odbiegającą od architektury pozostałych budynków kompleksu.

Aby Pałac Karola V (hiszp. Palacio de Carlos V) mógł powstać w tym miejscu – pomiędzy Alcazabą a Pałacami dynastii Nasrydów – wyburzono (podobno niewielką) część innej, muzułmańskiej rezydencji.

Ten potężny obiekt pomimo wszelkiej krytyki sam w sobie jest jednak piękny – uznaje się go za najwspanialszy renesansowy pałac w całej Hiszpanii. Wewnętrzny dziedziniec otoczony jest przez ponad 30 kolumn, a bogato zdobiona fasada zachwyca do dziś.

Za projekt Pałacu Karola V odpowiada uczeń Michała Anioła, hiszpański architekt Pedro Machuca, a właśnie ten obiekt na terenie kompleksu Alcazaba uznaje się za największe osiągnięcie w jego karierze.

Zobacz teżValldemossa – śladami Chopina na Majorce

W Pałacu Karola V znajdziemy dwa, warte odwiedzenia muzea: Muzeum Alhambry (hiszp. Museo de la Alhambra) oraz Muzeum Sztuk Pięknych (hiszp. Museo de Bellas Artes).

Generalife – Ogrody Rajskich Rozkoszy

W latach 1302-1309 kompleks pałacowy Alhambra powiększył się o Generalife – ogrody i pałac letni emirów Grenady.

Ten wyjątkowy obiekt, będący jednym z najstarszych zachowanych ogrodów mauretańskich założono wzdłuż podłużnego basenu (hiszp. Patio de la Acequia), który to z kolei otoczono grzędami kwiatów, palmami, kolumnadami i fontannami. Celem budowniczych było stworzenie swoistego “raju na ziemi”, miejsca wytchnienia dla władców.

Sam letni pałac Generalife jest również dostępny do zwiedzania, choć nie jest w tak dobrym stanie jak np. pałace dynastii Nasrydów.

Alhambra – informacje praktyczne

Przy zakupie biletu na zwiedzanie Alhambry należy wybrać godzinę wejścia do Pałacu Nasrydów. Jest to jedyna atrakcja kompleksu, którą zwiedza się o wyznaczonej porze – wstęp zarówno do twierdzy Alcazaba, ogrodów El Partal czy Generalife jest swobodny. Pałac Karola V można z kolei zwiedzać za darmo.

Alhambra to potężny obiekt, a odległości pomiędzy poszczególnymi obiektami mogą wynosić nawet 1000 metrów. Dla osób ze słabszą kondycją, lub w upalne dni zwiedzenie wszystkich miejsc może wymagać więcej czasu, warto więc zarezerwować sobie więcej czasu.

Podczas zwiedzania można zrobić sobie przerwę na kawę czy obiad, na terenie kompleksu znajdują się bowiem punkty gastronomiczne i kawiarnie.

Bilet można zarezerwować przez internet. To szczególnie polecane rozwiązanie, dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy wszystkie bilety zostały już wyprzedane. Bilet uprawniający do wstępu na wszystkie atrakcje kosztuje 14€, dzieci poniżej 11 lat wchodzą bezpłatnie.

15 październik – 31 marzeckasa biletowa: od 8:00 do 18:00
godziny odwiedzin: od 8:30 do 18:00
1 kwiecień – 14 październikkasa biletowa: od 8:00 do 20:00
godziny odwiedzin: od 8:30 do 20:00
Godziny otwarcia kompleksu Alhambra

Jak dostać się do Alhambry?

Grenada znajduje się w południowej części Hiszpanii, ok. 125 km (autostradą A-92) lub 150 km (autostradami A-44 i A7) na północny-zachód od Malagi. Bezpośredni lot z Polski do Malagi oferuje np. lotnisko we Wrocławiu, a podróż trwa ok. 3,5 godziny.

W Maladze najlepiej wynająć samochód i dotrzeć do Alhambry na własną rękę, ale kursują też busy pomiędzy Malagą a Grenadą.

Podsumowanie

Alhambra to wyjątkowy zabytek na ziemiach Europy. Fascynująca historia, genialna i przemyślana architektura, a także bogate zdobienia i piękne widoki sprawiają, że kompleks ten należy do największych atrakcji turystycznych całej Hiszpanii.