Miejscowości

Aarhus – prawdziwie duńskie doświadczenie

Aarhus to druga co do wielkości miejscowość w Danii, położona na Półwyspie Jutlandzkim. Miasto powstało już w 750 roku n.e. jako osada wikingów. Pierwotnie nosiło nazwę Aros, co oznaczało ujście rzeki i sugerowało jego położenie w sąsiedztwie zatoki. Dziś Aarhus wciąż funkcjonuje jako miasto portowe, co czyni go istotnym węzłem komunikacyjnym.

Aarhus

Aarhus w niczym nie ustępuje duńskiej stolicy, Kopenhadze i z pewnością sprawdzi się jako znakomita baza wypadowa dla miłośników typowych, weekendowych city breaków. Zwiedzanie tego miasta to okazja do podziwiania niezwykłej architektury, uczestniczenia w licznych wydarzeniach kulturalnych, ale również do relaksu wśród natury – Aarhus to miejsce tętniące życiem.

Najciekawsze atrakcje Aarhus

Den Gamle By – powrót do XIX i XX wieku

Den Gamle By to inaczej Stare Miasto, gdzie znajduje się żywy skansen – miejsce to działa jako natychmiastowy wehikuł czasu, przenosząc nas do XIX-wiecznej Danii, a także do lat 20. i 70. XX wieku. W otoczeniu kolorowych domków poznać można życie ówczesnych Duńczyków, zajrzeć do wnętrz ich mieszkań, ale również do środka aptek i zakładów z tamtych epok. Być może uda się nawet załapać na przejażdżkę dorożką! Den Gamle By to idealny sposób na spędzenie czasu w Aarhus, zarówno dla dorosłych, jak i młodszych turystów, którzy mogą tam wejść całkowicie za darmo.

Aarhus Domkirke

Skoro o zabytkach mowa, nie sposób pominąć tutejszej ceglanej katery – Aarhus Domkirke, będącej najdłuższą i najwyższą tego typu budowlą w Danii. Ciekawostką na temat tego kościoła jest nie tylko jego imponujący, jak na duńskie warunki, rozmiar, ale znajdujący się w jego wnętrzu… żaglowiec! Podwieszony jest do sufitu i wskazuje na nierozerwalny związek Duńczyków z morzem i konsekwencjami pracy na morskich falach. Sama świątynia została wzniesiona na początku XIII wieku jako miejsce pochówku św. Nielsa.

Zobacz teżKatedra w Mediolanie – punkt obowiązkowy na liście miejsc do zobaczenia

Uliczka Møllestien

Møllestien to idylliczna uliczka znajdująca się w samym sercu Aarhus. Miejsce to wręcz emanuje starodawnym urokiem, a kolorowe domki obrośnięte różami i malwami zachęcają do długich, romantycznych spacerów i rowerowych przejażdżek. W Møllestien z można poczuć się, jakby czas stanął w miejscu, dlatego koniecznie warto uwzględnić to miejsce w planie swojej wycieczki.

Pałac Marselisborg

W Aarhus znajduje się letnia rezydencja duńskiej rodziny królewskiej – Pałac Marselisborg. Sama rezydencja niestety nie została udostępniona dla turystów, gdyż stanowi obiekt mieszkalny dla panującej w Danii dynastii, warto jednak odwiedzić to miejsce w samo południe – odbywa się wtedy zmiana warty.

Poza okresem letnim, podczas którego przebywają tu monarchowie, można zwiedzać królewskie ogrody otaczające pałac. W królewskim parku znajduje się pomnik w postaci ściany pamięci, który nosi nazwiska 4144 Duńczyków z Południowej Jutlandii i upamiętnia ich jako ofiary I Wojny Światowej.

ARoS Kunstmuseum i tęczowy taras widokowy

ARoS Kunstmuseum to wyjątkowe muzeum sztuki współczesnej. Warto odwiedzić je nie tylko dla wystawianych w nim dzieł, ale również dla samej bryły tego interesującego budynku – pozwala ona zobaczyć panoramę Aarhus w kolorach tęczy! Ostatnie piętro muzeum zdobi kolorowy, przeszklony taras widokowy, który także stanowi element wystawy, gdyż jest instalacją artystyczną autorstwa Olafura Eliassona.

Nieskończony Most

Przy plaży Ballehage znajduje się Den Uendelige Bro, czyli Nieskończony Most. Konstrukcja przyjęła kształt koła, dzięki czemu można spacerować po niej dosłownie bez końca. Z początku most stanowił artystyczny eksponat i był dziełem dwóch architektów – Nielsa Povlsgaarda i Johana Gjødesa. Drewniany obiekt jednak tak spodobał się mieszkańcom, że gmina przyczyniła się do jego odbudowy.

Poza wymienionymi atrakcjami warto wybrać się do innych muzeów, w które Aarhus i jego okolice wręcz obfitują:

  • Muzem Moesgaard, poświecone historii ziemi,
  • Naturhistorisk Museum, czyli Muzeum Przyrodniczo-Historyczne,
  • Vikingemuseet, dedykowane tematowi Wikingów,
  • Det Danske Brandværnsmuseum – Muzeum Duńskiej Straży Pożarnej,
  • Steno Museum – poświęcone różnym odkryciom nauk przyrodniczych.

Aarhus to nie tylko zabytki

Aarhus Ø to dzielnica powstała w wyniku rozbudowy portowej części miasta. Budynki w tej okolicy przyjmują ciekawy kształt góry lodowej, dodatkowo dzielnica posiada własną wieżę widokową. Ta część miasta będzie stanowiła gratkę dla miłośników współczesnej zabudowy.

Szeroko pojęta gastroturystyka nie dotyczy jedynie Kopenhagi, ponieważ w 2017 roku Aarhus zyskało miano Europejskiej Stolicy Gastronomii. Podczas wizyty w tym mieście warto wyprać się do dzielnicy Latinerkvarteret, w której znajduje się mnóstwo ciekawych barów i knajp.

Zobacz teżGirona – piękna katalońska miejscowość niedaleko Barcelony

Warto również skosztować piwa na Åboulevarden. Kulinarne doznania dostarczy obecny tutaj Aarhus Steet Food, gdzie spróbować można dań z całego świata. Dla tych jednak, którzy łakną przysmaków wywodzących się z tradycyjnej, duńskiej kuchni, wart polecenia jest Aarhus Central Food Market.

Degustacja duńskiego smørrebrød to punkt obowiązkowy wizyty w Danii. Warto pamiętać, że w Aarhus odbywa się również trzydniowy Food Festival gromadzący najważniejsze osoby ze świata gastronomii. Z tego powodu miasto to jawi się jako świetne miejsce dla smakoszy i poszukiwaczy gastronomicznych atrakcji.

Innym festiwalem wartym uwagi jest The Aarhus Festival, będący zresztą największą imprezą dotyczącą skandynawskiej kultury. Festiwal ten sprawia, że całe miasto jeszcze bardziej tętni życiem, a przez dziesięć dni jego ulice zamieniają się w scenę – na miejscu roi się od sztuki oraz rozrywki.

Tym, którzy pragną poczuć na własnej skórze prawdziwy duński life-style, polecamy skorzystać z wypożyczalni rowerów i przemierzać miasto na dwóch kółkach. Aarhus na szczęście nie jest duże, a na dodatek jest idealnie dostosowane dla rowerzystów, zatem ten najbardziej popularny tu środek transportu pozwoli na podziwianie niemal całego miasta.

Warto zaobserwować też, w jaki sposób Duńczycy kultywują filozofię „hygge„. Gdy tylko pogoda sprzyja, wszyscy wspólnie z rodziną i przyjaciółmi spędzają czas na wolnym powietrzu, łapiąc każdą chwilę.

Ciekawą atrakcją Aarhus stanowi także Ogród Botaniczny, gdzie znajdują się Væksthusene, czyli Tropikalne Domy. Tworzy je kompleks czterech szklarni, w których prezentowane są liczne kolekcje roślin typowe dla czterech różnych stref klimatycznych. Ogród pełni także edukacyjną funkcję, można więc dowiedzieć się tu w jaki sposób wygląda natura typowa między innymi dla tropikalnego lasu deszczowego.

Poza szklarniami znajduje się typowy duński krajobraz okraszony wrzosowiskami. Środowisko naturalne pełni ogromną rolę w życiu Duńczyków, którzy do przyrody podchodzą z ogromnym szacunkiem.

Ciekawostki o Aarhus

Podczas spacerów po mieście natrafić można na zegary, których wskazówki działają… wstecz! Bez obaw, wciąż będą pokazywały poprawną godzinę, ze względu na posiadanie cyferblatów z odwróconą numeracją.

Aarhus możemy nazwać odpowiednikiem naszego polskiego Wąchocka, ponieważ miasto podobnie stanowi obiekt żartów wśród Duńczyków. Wbrew pozorom mieszkańcy Danii nie są zupełnymi ponurakami i lubią sobie stroić żarty nawet z samych siebie.

Jak dotrzeć z Polski do Aarhus?

Od pewnego czasu dostępne są loty bezpośrednie z Gdańska, lub z innego miasta z przesiadką w Kopenhadze. Istnieje również możliwość dojazdu z samej Kopenhagi – transportem publicznym w postaci autobusu, pociągu lub promu, czy też wypożyczonym samochodem.

Mieszkańcy zachodniej Polski mogą wybrać się w podróż także własnym samochodem – na przykład droga z Poznania trwa około dziewięciu godzin i liczy ok. 900 kilometrów.